Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

De Ce Nu? Femeile Care Inseala


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui blue eyes
de ce? Ca femeile de acea varsta gandesc asa sau ca ar fi cazul sa te grabesti? [:D]
ca nu mai am foarte mult timp la dispozitie [:D] si mi se pare foarte trist ca la 55-60 de ani sa ajungi sa regreti ce n-ai facut si sa stii clar ca e prea tarziu...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

In afara de cauzele conjuncturale , proprii fiecarei situatii( o ea de 20 inamorata peste capul de seful ,domn bine si inteligent de 40 par example) cred ca principala cauza de fond e ca unuia din cuplu ii e prea bine si de prea bine ce-i e sare parleazul. asta cred eu ca se intampla in vreo 80 % din cazuri.Si sa va spun de ce cred asta. prin natura fiintei noastre , noi, oamenii, suntem construiti sa cautam permanent provocarea ,sa cucerim noi si noi redute, in toate aspectele vietii. Ca altfel, eram inca prin copaci si ne multumeam cu banane proaspat culese la cina.Si nu-s de ce dar am impresia ca toata tarasenia asta se aplica si-n relatiile de cuplu. In relatia de cuplu ordinara,iubirile normale de zi cu zi,( cu exceptiile alea de rigoare care confirma regula ,potrivirele perfecte si iubirile eterne), intotdeauna e inegalitate , intotdeauna unul ofera mai mult , iar celalalt primeste mai mult decat da. evident, in procente variabile, de la cuplu la cuplu.Si ala care primeste mai mult, care stie reduta cucerita, care plesneste de atat bine ce-i este in relatia de cuplu si in viata de familie, simte nevoia sa ia o gura de aer proaspat. De ce? pt ca intotdeauna suntem tentati sa credem ca ceea ce avem deja ni se cuvine de drept si de fapt si vrem mai mult. Unii ii spun "nevoia de nou, de diferit" . E simplu, ca-n economia de a 11-a " intensitatea unei nevoie descreste pe masura ce este satisfacuta, pana la punctul saturatiei ,dincolo de care nevoia devine negativa " si evident apare o nevoie noua [olala] Restul de 20 de procente il reprezinta marile iubiri ce pot s-apara de te miri unde , sau nevoia de iubire nesatisfacuta in relatia de cuplu, oameni care chiar simt nevoia sa se indragosteasca, nevoia de fluturi in stomac, de tandreturi,pt ca cel de acasa nu o ofera si e bolovan .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Eu cred ca atunci cand se casatoresc, nici barbatii si nici femeile nu-si trag un sac pe cap. Sau nu ar trebui sa si-l traga (pentru ca unii exact asa fac). Exista in continuare in jurul nostru oamnei frumosi, destepti, valorosi, oameni cu care schimbam idei fantastice, oameni care ne seduc fie si macar intelectual. Daca nu vedem cat de frumosi sunt oamenii din jurul noastru numai pentru ca ne-am casatorit si nu vrem sa cadem in pacat pierdem. Si pierde si societatea in ansamblul ei. Eu am intalnit foarte multi barbati frumosi, destepti, interesanti, seducatori. In special in calatoriile/relatiile de afaceri. Barbati cu care am simtit imediat ca rezonez... Sau pe care i-am admirat fara rezerve pentru ca meritau acest lucru la un moment dat. Si poti sa te indrepti in relatia cu ei catre un punct de la care totul se poate transforma in altceva. Iar maiestria este sa te opresti la timp. Este daca vreti un fel de joc al puterii, un joc in care castiga cel care se dovedeste cel mai stapan pe sine. Dupa ce te ridici deasupra propriilor tale tentatii simti ca poti stapani lumea. Daca partenerul seducator este construit din acelasi aluat ca si tine totul se poate transforma intr-o amicitie superba, de durata. Pentru ca doi oameni stapani pe sine se vor aprecia reciproc. Daca partenerul e slab... face prostie dupa prostie si in final se prabuseste. Poate sa piarda bani, respect, etc. Poate sa te urasca ca l-ai respins. Mi s-a intamplat (e drept mai prin tinerete) cu oameni care aveau foarte mare putere asupra mea si carora nu le-a venit sa creada ca am atata tupeu. Atunci vezi si fata nevazuta a oamenilor puternici. Ceea ce, bine folosit, te poate duce un pas inainte nu obligatoriu inapoi. Pentru mine familia este un loc cald si bun in care imi gasesc mereu echilibrul. Din ea imi trag toata puterea si tot catre ea revars toata puterea. Un om de onoare nu inseala. Un om de onoare se duce la partener -daca e cazul- si-i spune "uite, eu am gasit pe altcineva, sau nu sunt fericit/fericita langa tine si vreau sa mai caut". E dreptul fiecaruia sa faca asta daca simte ca asa va fi mai fericit. Dar este dezonorant sa inseli pe cineva; mai ales pe cineva care te-a investit cu increderea lui. "Calea de mijloc este calea ZEN" Alice
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simali, [flo]. Cel mai frumos post pe care l-am citit in ultima vreme. Permite-mi sa accentuez: "Maiestria este sa te opresti la timp. Este daca vreti un fel de joc al puterii, un joc in care castiga cel care se dovedeste cel mai stapan pe sine. Dupa ce te ridici deasupra propriilor tale tentatii simti ca poti stapani lumea." "E dreptul fiecaruia sa faca asta daca simte ca asa va fi mai fericit. Dar este dezonorant sa inseli pe cineva; mai ales pe cineva care te-a investit cu increderea lui." Frumos. [flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flaviutza [flo] Chiar ma gandeam sa intreb si eu de ce intotdeuna trebuie sa ne gandim la ea de 20 de ani si el de 40+ sau invers. Un el si o ea de varste apropiate, cu interese comune, cu istorii comune care desi foarte angrenati in viata personala de familie, iubindu-si partenerul si avand chiar coloana vertebrala nu se pot indragosti pana peste cap? Nu zic ca e un lucru laudabil, zic mai degraba Doamne fereste! ...totusi eu cred ca se intampla. Voi ce credeti? [gravi]6+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca se intampla chiar des ca femeia sa-si insele partenerul, probabil din aceleasi motive pentru care si barbatii o fac: monotonie, dorinta de a experimenta ceva nou etc. Chestia asta cu inselatul tine de 'a fi om', nu neaparat de a fi barbat. Pur si simplu apare tentatia. Si oricum, cred ca depinde de personalitatea celui in cauza, intr-un final el decide daca vrea sau nu sa-si insele partenerul, daca merita.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...