Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 5


Recommended Posts

Vinete coapte la foc iute sau incet, cu frisca sau cu ou crud, musaca sau salata, vinetele in sinea lor sunt niste plante foarte frumoase, cu floricele mov iar pe sub frunzele verde inchis stau d-nele vinete! Cine poate sa-si planteze este dublu castigat: sunt si decorative si papa bun !!![:D] Mirela, [pup] La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Apropo' de mancaruri mai usoare inainte de sarbatori eu am facut supa de cartofi cu tarhon(am mancat aseara ca spartzii- cu ceapa[:D] si paine calda[bang]) si orez sarbesc cu carne de pui. Uite ce-am sa gatesc de Craciun: piftie de curcan, sarmale, carnati, friptura de porc la cuptor cu garnitura de cartofi noi cu rosmarin. O sa cumpar un cozonac de la brutaria rusesca(noi nu mancam mai mult de unul- asa ca nu merita toata munca), dar o sa fac cinnabons (nu intrebati de reteta ca pe tub scrie doar cum se coc si cum se glazureaza[:D]). Mentionez ca o sa fiu libera de miercuri pana duminica, in seara de ajun mergem la cina la American friends (ducem sarmale+mamaliga+smantana)+1 sticla de Muscat Otonel(am dat 10$ pe un Murfatlar romanesc). Nu avem invitati in ziua de Craciun, asa ca o sa ne luptam doar noi 4 cu toate cele de mai sus- plus ca intentionam sa plecam pe ici pe colo asa ca nu ma obosesc cu prea multe maioneze sau prajiturele...mai las si pentru Anul Nou! In schimb mi-am facut lista de cumparaturi pentru toate ingredientele de mai sus...sper sa ma incadrez in 100$- cam asta-i targetul. Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui petra
Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Petra, m-am hotarit sa pun vinetele in fata casei.[:D] Andreea, dar te-ai pus serios pe gatit! Lume multa, oameni putini
Ramona , Vezi intai daca si la vecini le plac vinetele, ca sa nu t-i le fure ![:D] [:D][:D] La toti numai bine!
Fetelor sunteti mortale,hahahahha[:D] ANDREEA wau,ce de papa bun[pofta]....zi ce ai mancat pe croaziera..[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Petra, scuze, inca nu am avut timp sa fac cozonacul si nici nu cred ca-l mai fac pana la Craciun, dar promit ca o sa pun poze cu rezultatul, indiferent care va fi. Ca sa nu explodeze vinetele in broil eu le impung cu varful cutitului inainte de a le baga si le coc numai la temepratura ridicata, mi se pare ca se albesc. Le tin la scurs destul de mult si peste noapte le pun in frigider in caserola si mai lasa o gramada de zeama. Unele soiuri de vinete se amarasc daca folosesti la prepararea lor ustensile de metal(mie mi s-a intamplat odata, desi folosesc numai cutitul de bucatarie sa le toc) [flo] Oana D & [copil] Andrew- 1 sept 2005[url="http://community.webshots.com/user/oana0204"][foto]Foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mirela, in croaziera am ales in fiecare seara cate altceva: homar si creveti, miel, porc, pui de tara (!) si in rest aveau pt toate gusturile, un bufet unde faceau pizza in permanenta, un sushi bar dar care era deshis numai seara de la 5.30 la 8.30, dar care avea insa sushi f bun si facut proaspat sub ochii tai, la micul dejun, de toate, ca la americani: clatite, waffles, oua de fel de fel, sausahe si de porc si de pui, bacon de porc si turkey, iaurturi, sucuri, lapte, cereale, pastries (uf, ce-mi mai curgeau balele). si seara la cina aduceau niste paine faina insa au avut grija si de mine, am primit zilnic cate 2 felii de paine fara gluten. drept, acleasi sortiment. fructe erau iarasi la discretie si, evident, plateai pt bauturi (soda si alcoolice, limonada si apa de la automat erau free). philip[pk]&andreea[usa]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui petra
Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Petra, m-am hotarit sa pun vinetele in fata casei.[:D] Andreea, dar te-ai pus serios pe gatit! Lume multa, oameni putini
Ramona , Vezi intai daca si la vecini le plac vinetele, ca sa nu t-i le fure ![:D] [:D][:D] La toti numai bine!
Vecinii mei nu cred ca recunosc vinetele, numai daca-s frozen [:D] la supermarket. Stiam si eu, n-am folosit metal la vinete. Degeaba, tot yucky au fost. Eu refuz sa citesc lista cu papa scrisa de Andreea.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J Vecinii mei nu cred ca recunosc vinetele, numai daca-s frozen [:D] la supermarket.
Daaaa, asa este, eu odata am dus la o masa unde erau mai mult americani, salata de vinete si toti ma intrebau ce-i aia si se instrambau cand auzeau ce este. Le-am urat in gandul meu de "numai bine" si noroc ca au descoperit-o niste romani si o familie de bulgari ca au papat tot (ca se saturasera de cipsuri si hotdogi). De atatea intrebari imi venea sa o iau de pe masa si gata ! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

De mancaruri am tot scris, dar haideti sa vorbim si despre decorat masa si casa pentru Craciun. Eu am cules idei din an in an si obisnuiesc sa decorez cam asa(in afara de bradul traditional ): Suport pentru lumanarele din mar Se folosesc mere rosii, se scobesc in forma rotunda in partea unde este codita marului . Scobitura trebuie sa fie cu foarte putin mai mare in diametru decat cel a unei lumanarele (eu folosesc lumanari mici in forma de aluminiu- se mai folosesc ca virgula candela, pentru ca daca se topeste lumanarea o pot schimba usor ) Se dau merele un pic cu sclipici auriu . Se fac 3-5 mere de astfel si se aseaza pe un platou pe crengute de brad, cu globulete alaturi. Puteti pune acest aranjament in centrul mesei de CRaciun si efectul v-a fi garantat ! Vas cu trandafiri Se foloseste un vas mai mare, un buchet de trandafiri rosii, o panglica rosie sau aurie. o punga de crambery, 2-3 sferturi de lamaie (dar cu seama stoarsa ) In vasul de flori se toarna prima data crambery,lamaile printre crambery, apoi apa si apoi se aranjeaza trandafirii. Se leaga vasul de flori la mijloc cu panglia decorativa si gata! Iese un aranjament floral super. Mai folosesc aceasta idee in loc de Poinsetia, care o cumpar mai din vreme si pana de CRaciun este jumulita rau. Portocale aromate Aleg portocale frumoase fara pete si cu coaja mai groasa. Cu o siringa pentru marinat carnea intep portocalele din loc in loc si injectez cateva picaturi de esenta de vanilie, dupa care cu in pix desenez usor un model sau efectiv imi las imaginatia sa lucreze. Pe liniile modelului infing cuisoare.Astfel portocalele vor emana arome de Craciun, naturale si deosebit de placute.Le pun amestecate printre merele suport de lumanari . La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...