Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 5


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Citat:
citat din mesajul lui conchita
[quote]citat din mesajul lui Ramona J
serios, se intampla. cushcushu e un fel de mamaliga, si quinoa la fel...alta culoare, insa. cum il pui in apa, cum se cushcusheste si quinoeste, huh. aplic reteta ta la sigur, suna absolut delicios. dau la schimb reteta manicotti.
Quinoa nu mai folosisem pina acum. Couscous am mai incercat, dar la mofturosii mei n-au prins alte retete. Cum nu mai stiam ce sa fac cu el, am adaugat la supa asta. Am avut mai multe feluri de boabe (cumpar in bulk de la Sprouts), de diverse culori: linte obisnuita si din cea galbena, mazare (tot uscata), fasole. Am mai pus ceapa, ardei rosu, un bat de celery, niste hungarian paprika si curcanul afumat. Prima data am pus si cartofi. Cred ca nu poti da gres cu supa asta, fii inventiva si adauga una-alta.[:D] Ooops, n-am zis de morcov si pastirnac, dar astea le stiti voi. Acum cum zici ca-i cu manicotti alea? Lume multa, oameni putini
eu fac tabouli din cous-cous ..si are mare succes chiar si la americani cumpar couscous la cutie, se prepara foarte repede, lasat 5 minute in apa clocotita, intr-un vas acoperit dau prin blender rosii, castraveti, o MULTIME de patrunjel (la restaurantul arabo-mediteranean folosesc cilantro, dar mie personal mi se pare prea puternic) ( o multime de patrunjel inseamna poate si 2 legaturi, astfel incat compozitia finala e mai mult verde decit alba) pun sare, piper dupa gust si zeama de lamaie tabouli il servesc alaturi de chiftele falafel
The most beautiful thing in life is LIFE itself ! http://www.help-ema.puls-il.ro/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hello aproape de Craciun, Am facut si eu racitura/piftia de curcan astazi. Prima data in viata mea.A iesit ok, este tare dar am pus prea mult usturoi. Daca mancam piftia, nu mai iesim din casa o zi.[:D] N-am facut nici foarte multa. Am avut un curcan imens din care am pus o aripa si partea de jos a unei pulpe. Pus doua cepe, cativa usturoi, 2 morcovi, foaie de dafin, piper si fiert 4 ore. La sfarsit am pisat niste usturoi si am pus peste. Acum ascult colinde la NPR din estul Europei si fac cozonac unguresc( Baigli). Si pe asta il fac prima data in viata mea. Umplutura cu cozonac a fost simplu de facut dar cea de mac mi-a scos par alb. Ca mama zice ca nu sunt bune semintele de mac intreg, trebuie macinate. Pai cu ce sa le macin eu? [:D] Masina de macinat cafea nu vrea sa macine prea fin. Asa ca l-am fiert cu lapte si apa vreo ora si apoi l-am bagat la mixerul de bucatarie pana l-am facut ca o crema. Acum nu stiu daca asa trebuia sa fie. I-am pus si stafide si mar. Vad ce-o sa iasa. Mai spuneti ce mai gatiti voi ca sa ma mai inspir si eu. Mai ales dulce. Sarmalele le fac marti. Am fost si am cumparat carnea de la ferma. Gatesc ca pentru o familie de zece persoane si nici nu fac Craciunul acasa. Dar impart si eu mancarea cu vecinii.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poate vrea cineva sa faca cozonac unguresc. Noi nu ne prea omoram dupa cozonac normal. Mancam stafidele si nuca de la mijloc si restul aruncam. Am gasit reteta asta pe internet si iesit bine. Mama pune totul dupa ochi si nu pot sa ma bazez pe reteta ei. Ingrediente: -1 kg faina -100 gr. unt -100 gr. margarina topita -2 oua -sare -1 1/2 lingurita drojdie uscata -un pic de zahar - lapte cat cuprinde (cca o cana) Preparare: 1) 50 grame zahar se fierb in 120 grame apa , se adauga 200 grame nuca macinata , lapte , iar dupa racire se aromatizeaza cu scortisoara , coaja de lamaie+cateva picaturi de lamaie. 2) 50 grame zahar se fierb in 120 grame apa , se aduga 200 grame mac macinat , 50 grame unt , un mar ras si stafide. Se intind foi ca pentru placinta, se pune umplutura si apoi se ruleaza. Nu cresc precum cozonacii normali. Eu am pus trei cozonacei din astia intr-o tava de placinta. Se framanta , se lasa la dospit 1/2 ora. Se coc pana sunt rumeni deasupra.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai ce de bunatati..[pofta] cred ca sunt singura care nu s-a apucat inca de gatit pentru Craciun.. lenesa..[:D] Uta_ciun si noua ne place tabouleh!![pofta] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc Uta Ciun. Imi place tabouleh, am facut si ai mei n-au prea fost amatori. Cred ca mai incerc si o sa folosesc mai putin patrunjel, cred ca asta a fost problema. Tot cu patrunjel imi place si mie, am vazut ca si unele restaurante il au asa - deci mai sint ca noi. Noi mincam de ani buni piftie de curcan, de acum imi place mai mult decit cea de porc. Mie mi se intimpla sa dau gres cu sarea sau cu usturoiul, ca mai scade lichidul. Asa ca daca are cineva cantitati cu care sa nu dau gres spuneti please. Oricum, la noi piftia e traditie de Revelion, mai am timp. Abia incep si eu sa imi conturez un plan cu mincarea de Craciun. Fac salata de boeuf (pui de fapt) si supa aferenta, niste sarmale (sa vad daca mai am foi de vita, dar cine le impacheteaza?[:D]), am prajiturelele alea mediteraneene si nu stiu ce praji sa mai fac si eu. Poate un moussecake (wink-wink![:D]) Vreau ceva simplu si gustos. Ziceati ca sint bune prajiturelele lui Lexi, poate sa le incerc pe alea. Miine trebuie sa ma hotarasc, sa vad ce trebuie sa mai cumpar. O sa merg la rusi sa pun de un platou, pe linga cirnatii nostri de casa. V-am mai zis ca am facut cirnati?[:D][:D][:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Avem magazin rusesc dar nu m-am gandit ca gasesc la ei asa ceva. O sa ma uit maine ca trebuie sa ma duc sa iau ulei de floarea soarelui de la ei. Btw, voi unde gasiti ulei de floarea soarelui? Eu evitam sa cumpar produse rusesti( nu stiu de ce, neincredere probabil :)) dar magazinul american la care gasesc ulei de floarea soarelui il vinde acum cu 9$/litru. Si m-au suparat, ca era 5$ acum doua luni. De ce or continua oamenii astia sa scumpeasca totul cand toate materiile prime se ieftinesc?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ramona, am gasit doua retete de cozonac salvate la mine pe computer pentru masina de paine. Sunt de pe undeva de pe internet, poate chiar de pe acest forum. :) I.Cozonac framantat cu masina de paine 250gr.lapte caldut 90 gr. zahar(8 linguri rase) 2 oua astea se amesteca impreuna si se toarna in cuva masinii de paine apoi: -zahar vanilat(cat doriti-eu pun un pliculet) -rom -90 gr. margarina(cam 8 linguri rase) -520 gr. faina (nu mai mult) -2 lingurite si jumatate drojdie granule(din aia din borcanele) Se pun toate in ordinea scrisa in masina de paine,se lasa la framantat(doar),se scoate imediat coca dupa ce a bipait masina,se modeleaza(eu fac 2 suluri rasucite in care pun rahat) apoi cu ele in tava de cozonac.Acoperiti tava cu un prosop si mare grija ca trebuie sa creasca la caldura(eu deschid cuptorul la 200F si pun tava sus pe placa aragazului). Cand a crescut se unge cu ou+putin lapte,se presara cu zahar brun granulat si la cuptor cu el pt 30' la 350F. II.Cozonac framantat cu masina de paine lingurita de drojdie uscata (3 gr.) 1/4 cana de lapte caldut (50 ml.) 1/4 cana de zahar (4-5 linguri de zahar) Un praf de sare 3 galbenuse 1/2 cana de smantana (8 linguri rase de smantana) 8 Linguri de unt (110 gr.) 3 1/2 cani de faina (500 gr.) Vanilie Coaja rasa de lamiie sau portocala daca ai robot sau masina de paine se pun toate ingredientele inauntru si se framanta bine. se scoate din cuva si se pune la crescut in vas uns cu unt, la loc ferit de curent. Inainte de a baga cozonacul la cuptor se bate un ou cu 1 lingura de lapt si se unge cozonacul, peste ou se presara zahar sau seminte de susan. Se coc la 180°C 30 - 35 minute.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...