Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 5


Recommended Posts

Lucasmom, Mirela multu mult pentru retete, suna bine amandoua - mai ales ca imi plac mult atat dulce de leche cat si nucile. Am rezolvat asadar cu inca o prajitura.[:)] Cami - mami de [zana] de mai: Sofia Alexandra - 2006 si Sabina Adriana - 2008 [url="http://picasaweb.google.com/mamide2cirese"][foto][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am facut ieri branzica si mi-a iesit super. va multumesc de indrumari si incurajari! Am facut asa: un galon de whole milk d'ala organic de la Trader Joe's l-am incalzit pana a fost fierbinte, fara sa fiarba, am adaugat zeama de la o lamaie dar nu s-a inghegat decat putin din el asa ca am mai adaugat doua linguri de otet si l-am lasat sa stea vreo 5 min. l-am strecurat si din zer am facut ricotta in acelasi fel:l-am incalzit, am adaugat o lingura de otet si l-am strecurat printr-un servet fin. a iesit un bobolot mic de ricotta dar foarte bun la gust.O sa fac mereu ca-i foarte simplu! Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce liniste pe aici...[:D]..nu mai gateste nimeni nimic...asta e linistea din-naintea furtunii[:D] Eu ma agit sa-i fac lui fi'miu niste sandvisuri mai interesante,ca are serbare pe 19,saptamana viitoare,si trebuie sa ducem fiecare cate ceva...m-am oferit sa duc sand. si briose(am sa le fac eu[:)]) ...am sa va arat ce mi-a iesit[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele noastre ori tin post si nu mai gatesc nimic ori testeaza retete noi pentru Craciun si sunt ocupate ![:D] O idee pt. sandviciuri : pentru copii este ideala painea fara coaja, felia de paine sa fie patrata, pui un strat subtire de cream chesse, apoi sunca feliata , branza, un pic de maioneza si deasupra o frunza de salata creata, asa sa-i iasa marginile afara, tai felia de paine pe diagonala, asa incat sa-ti iasa 4 triunghiulete mici. Le pui pe un platou cu partea de salata iesita in sus, apoi pui 2 picaturi de maioneza si deasupra pui 2 masline taiate,(poti folosi masline din conserva care sunt fara sambure si taiate pe rotund) apoi o fasie mica de ardel rosu pui gura lipta tot cu un pic de maioneza. Sunt funny pentru copii. Salata in loc de par , maslinele in loc de ochi si ardelul in loc de gura. Am facut asemenea chestii (migaloase ce-i drept) la ziua fetitei mele si vreau sa spun ca si ce-i mari(parintii adica ) le cam dadeau tarcoale![:D] Succes ! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

PETRA[pup],mersi de ideei!...cand mai faci pune si poze sa vedem si noi,cred ca sunt super interesante[olala]...eu tura asta am sa fac niste braduti si ginger bread man[:D](nu stiu exact cum se scrie[:I]),deja m-am fixat pe asta si i-am aratat si lui fi'miu,e super incantat[:D]...am zis sa aiba legatura cu Craciunul...dar de retinut ale tale sandviciuri[cool] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, mai poti sa faci sandwich si sa folosesti formele astea de prajitura sa-l tai in forma de bradut sau ginger man. Cam ca si stilul "bento". Daca vrei ornamentezi cu ketchup si mustar (sau ce o fi). Poti sa le lasi si simple. Mi se pare mai simplu asa, eu nu prea le am cu treburile migaloase.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am gatit, ca barbatu-meu are potluck lunch maine, dar boring, roast beef si salata boeuf fara carne. Maioneza macar am facut-o eu. De unde se iau formele pt gingerbread man? si mai ales...cum se face aluatul? asta pe ideea prost prost da' hotarat :-) Mi-a dat o prietena o reteta de braduti de m-a apucat durerea de cap, braduti pe verticala nenica, nu flat cum vreau eu sa fac.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca esti ca si mine, de categorie usoara.[:D] Eu zic sa lasi bradutii pe verticala in cazul asta. Incep sa ma agit si eu in mod oficial pentru masa de Craciun. In loc de nu stiu ce mincaruri grele as vrea sa avem multe appetizers (simple si gustoase, desigur) si la dulciuri tot asa. N-am idei deloc, spuneti din meniurile voastre sa ma inspir. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dada, categoria cu placere, dar numai daca-i musai [:D] Fac sigur: -sarmalutze in foi de vitza numai din carne de vaca, cu vreo doua felii de bacon la fiert (bune rau, am mancat la soacra-mea asta-vara) -drob de ciuperci (am mancat la matusa-mea asta vara; inca nu mi-e clar cum il coace in foaie, dar aflu eu) -piftia de curcan de mai sus, parea friendly enough[:D] -icre de la magazin, telemea, ceapa verde, rosii -? Dulciuri: n-am idee. Daca imi vine poporul indian vecin si prieten cu care avem niste schimburi inter-culturale de ne-apuca indigestia pe toti, musai ceva vaca (is pacatosi, dar numai in vizita [:D])
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sint geloasa pentru poporul indian.[:D] Tot incerc sa-mi fac si eu niste prieteni indieni, doar-doar o pica de vreo masa buna. Buna ideea cu sarmalutele, n-am impachetat in viata mea foi de vita, nu stiu daca e bine sa experimentez de Craciun. Piftie am facut, era sa uit de ea, o pun pe lista. Cu icrele e simplu, cumpar![:D] Cu oameniii ginger cred ca nu-i asa greu. Oare se poate face aluat la masina de piine?[:D] Sa vad daca am omuleti din astia, daca nu gasesc eu niste forme de Craciun. Uite aici niste pastries mediteraneene foarte bune, dar nu stiu daca trimit si in Canada: http://www.shatila.com/pc-126-3-mixed-pastry-tin.aspx Sint bune rau, noi ne-am aprovizionat deja.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...