Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Americancele gatesc - 5


Recommended Posts

  • Răspunsuri 209
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ramona, m-am pregatit cu toate informatiile si am incercat sa-l conving pe sot sa ne-apucam si noi de facut carnati,(mi-ai facut o pofta[pofta]) chiar gasisem si un loc potrivit pentru o mica afumatoare...fara succes insa- mi-a zis ca daca n-am ce face sa ma apuc de cozonaci[bang]. Eu am dat astazi peste un deal f bun la vinete si am facut musaca- yammy! Restul le-am copt si congelat. Fac salata de vinete cu maioneza de Anul Nou. Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hmmm...cirnati, afumatoare, caltabosi...yum-yum. Eu inca n-am iesit la cumparaturi de Craciun. Io-s norocoasa ca ma duc si le iau gata[olala] Ieri am facut rigatoni cu broccoli si salmon afumat, mama a facut un soi de salata de peste (cod, salmon, cartof si morcovi fierti cu maioneza)... Am primit cadou 4 (ihi...patru) cheescakes de la Junior's in Brooklyn(culmea, de la cineva de la servici care locuieste in Ohio) ...am dat roata la frigider de citeva (zeci) de ori in weekendul asta...in plus mama a facut un tort delicios (mousse de mandarine). Sint in sugar overload!!! Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui adrianaloy
Ramona, m-am pregatit cu toate informatiile si am incercat sa-l conving pe sot sa ne-apucam si noi de facut carnati,(mi-ai facut o pofta[pofta]) chiar gasisem si un loc potrivit pentru o mica afumatoare...fara succes insa- mi-a zis ca daca n-am ce face sa ma apuc de cozonaci[bang]. Eu am dat astazi peste un deal f bun la vinete si am facut musaca- yammy! Restul le-am copt si congelat. Fac salata de vinete cu maioneza de Anul Nou. Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Imi pare rau. Cind iti mai faci drum la Dallas ne anunti si te asteptam cu cirnati afumati. Ba-i trimitem citiva si sotului, stii ca pofta vine mincind.[:D] Zi-i cum e cu musacaua aia. Eu de salata de vinete m-am lasat ca nu-mi iese niciodata. Cred ca nu stiu cum sa aleg vinetele, dar pentru musaca mi-as mai da o sansa. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anamaria, nu-mi mai aminti... ma apuca nostalgiile. Stiu ca toata lumea il iubeste pe Muncan, mie mi-e dor de Pork Store. Aici avem doar un amarit de magazin rusesc, asa ca n-am avut de ales decit sa ne apucam noi de facut cirnati. Ador torturile mousse, e greu de facut cel de care spui tu? Daca e de categorie usoara scrie-l aici, ca poate ma incumet... Suna bine ce descrii tu acolo, dar ai mei nu sint mari amatori de peste si fac mai rar. Plus ca aici e mai greu cu pestele ca sintem landlocked. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ocebine
Ramona, mousseu' e greu de facut...d-aia l-a facut mama. Eu nu prea am instinct la chestii fragile si precare (gen taiat, dezumflat, etc)...mama are rabdare si "mina". Are 1000 de pasi si toti cu schepsis...nu va merge mai departe reteta Anamaria
"With sufficient thrust, pigs fly."
Deci ramane secret de familie ![:)] La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

RAMONA,eu am facut de atatea ori invitatia la voi ca nu mai zic nimic[:D]...cand va hotarati sa veniti pe aici eu astept un pm[pup] ANAMARIA,tu sa taci din gura [:D],ca esti norocoasa ca traiesti la NY[:D],aveti de toate,hihihih...noi [pofta]aici ...sper ca sti ca eu glumesc...dar sicer,din punctul asta de vedere,cel putin,te invidiez[:D]...[pup] si baga reteta de mousse... KIKI[pup],PETRA[pup]...deci ma hotarasc eu pana la urma cate oua bag...[:D] Azi am facut o salata orientala si am papat-o cu cabanos...nu mai stiu ce sa gatesc,asa mai usor,inainte de sarbatori[:D] Mirela si puiul scump, Robert Cristian(19 oct.2004) Pozele noastre: http://community.webshots.com/user/CRISMIR1001 http://community.webshots.com/user/CRISMIR100
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Reteta de musaca de vinete: fara cantitati precise ca eu gatesc ochiometric! 1 caserola de carne tocata (porc, vita, pui sau curcan)- se caleste cu putin ulei si ceapa taiata marunt. Adaugati condimente (sare, piper, vegeta) si patrunjel. Optional(dupa gusturi, creativitate si resturile de prin frigider) puteti adauga si alte legume maruntite(rosii, ardei gras, morcovi, dovlecel) Lasati carnea sa se raceasca si adaugati 1 ou batut- ca sa lege compozitia. Vinetele (3 buc- mai mult lungi decat groase[:D]) se taie felii cam de 1 cm, se dau cu putina sare si se lasa sa se scurga zeama din ele (cam juma de ora). Se prajesc pe fiecare parte intr-o tigaie cu putin ulei. Intr-un vas termorezistent aranjati un rand de vinete, unul de carne si unul de vinete. Deasupra se mai pot pune felii de rosii sau chiar branza rasa. Dati la cuptor si serviti cu smantana! Cei mici nu se omoara dupa musacaua de vinete, dar eu le fac separat una mica cu piure de cartofi- folosind aceeasi compozitie de carne tocata. Un rand de piure, carne, deasupra tot piure+ branza rasa si ceva ketchup daca sunt pasionati! Le place mai mult cu piure decat cu cartofii fierti si feliati. Ramona- care-I baiul cu salata de vinete? Eu coc vinetele la microunde (20min) si nu am avut nicio problema cu amareala. Era mama extaziata cand a vazut ca se face mizerie, fum, etc. Mi-aduc aminte de aragazul invelit in folie de aluminiu si fumul se iesea din vinete si apoi toata negreala aia care ramanea pe sub unghii… Adriana, mama de baieti: Andrei(30.11.05) si Mihai(3.08.00)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mirela, cind o fi sa vin impachetam si niste cirnati.[:D] Adriana, nu stiu cu ce gresesc. Cred ca nu aleg bine vinetele. Ultima data le-am copt in curte, la gratar. Au fost yucky, le-am aruncat. Nici nu aveau o culoare prea reusita. E drept ca le-am facut fara maioneza, ca mie asa imi plac. Asa ca renunt la salata de vinete, dar tot le-as minca intr-un fel, ca mie imi plac. La musaca ma gindesc sa combin cartofi si vinete, ca s-ar putea sa am aceeasi problema cu copiii mofturosi. Multumesc pentru reteta. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...