Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie.... mai vine un cadou de la socrii!


Recommended Posts

Datorita unor conjuncturi am fost nevoita sa stau cu socrii mei in casa 1 an [bang][bang]Doamne ,nu recomand nimanui sa stea in casa cu socrii indiferent cit de bine s-ar intelege cu ei ....inevitabil se ajunge la discutii....in primul rind m-am simtit ca o straina in casa a fost ca si cind as sta prin vecini 1 an ....era casa ei (si pe buna dreptate, )masa ei , oalele ei ,mobila ei .....daca eu voiam sa fac clatite la 10 noaptea[pofta][pofta] nu puteam ptr ca miros in bucatarie ,cind i-am facut in vara pomana lui tata de 40 de zile (ma ajutat la mincare )dar 2 zile mi-a reprosat ca miroase a sarmale in casa si multe ......in fiecare zi era ceva .....in ceea ce priveste cadourile au fost mai mult simbolice dar nu m-a deranjat in schimb copilului meu nu i-a lipsit niciodata nimic [flo][flo][flo]toata pensia ei o cheltuia cu el fara sa-mi ceara nimic in schimb (haine , parc , jucarii si tot ce voia Tudor....ba chiar la rasfatat prea mult ,niciodata nu ia refuzat nimic ....daca voia si luna de pe cer i-o dadea[pup][pup][pup])INSA ....e o situatie putin mai complicata in sensul ca ea traieste mereu cu frica sa nu fie data la o parte de catre sotul meu , baiatul pe care la crescut nu nascut . sa va explic mama sotului meu a murit cind el avea 1 an ,de fapt s-a aruncat de la etaj ...de ce .....actuala soacra era amanta socrului..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu cred ca poarta soacra ta vreo vina pt. ce s-a intamplat cand era sotul tau mic. Bine ca isi iubeste nepotul si il ajuta cum poate. Eu desi n-am socrii parintii prietenului meu au inceput a se intrebe de ce nu dorm la ei din cand in cand , ca doar suntem de atata timp impreuna. [:D] Mi-a spus prietenul meu cand discutam depre nu stiu ce ca pt. ai lui sunt ca si fiica lor [flo] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu am probleme cu socrii : soacra ma cadoriseste cu bani [:D],ne da... carne de orice fel, mereu cand ne vizitam ... n-am inteles de ce ne da mareu carne ...dar oricum este o draguta, o a doua mama pentru mine. Socrul , eee socrul alta poveste il vedem de cateva ori pe an , cateva minute... http://alina-vachim.magix.net AVoogt
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AVoogt, Daca tu nu esti vegetariana, cred ca e destul de OK sa primesti carne. Printre primele lucruri care mi le-a trimis soacra mea a fost o caserola cu vre-o 20 de bucati de carne de porc gatita gata! Era usor verzuie ca-i pusese vegeta. Eu nu mananc carne, n-a descoperit ea asta nici dupa 10 ani si inca se mai supara cand la ea in vizita eu mananc.....o rosie.... Am de ales intre ciorba de vita, sarmale si friptura de porc....uauuuu. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

critiama, esti totala!!![pk]..fac pe mine de ras cand iti citesc mesajele...ce sa zic...fetelor.....desteptarea..toti avem mici probleme, divergente..etc...si eu am o "poama acra" in ograda..ograda la figurat, ca doamne fereste..nu, nu stam impreuna cu soacra!!! asta mai lipsea[bang]...cadouri de la soacra....sa ma gandesc...cred ca le pot numara pe degete..in cei 5 ani jumate de cand ne cunoastem..si si astea, vai si-amar!!! nici bunica nu ar putea purta asemenea haine, pantofi, pijamale, etc..ce mi le-a facut cadou in decursul anilor...si asta in ciuda faptului ca eu&familia mea ii facem cadouri rafinate, si elegante-poseta din piele de sarpe, tablouri, set de pahare de cristal,parfumuri scumpe,bijuterii aur/argint etc... vreti sa stiti ce cadouri au primit mama si matusa mea la prima intalnire a familiilor noastre cand ne-am casatorit?????? CHILOTI CHINEZESTI[alcool][bang][:D]...v-am dat gata, asa-i?...[pk] *** Carpe Diem !!! ***
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Soacra mea nu stie cand e ziua mea nici azi, dupa 7 ani. La un craciun am primit si eu chiloti chinezesti de la ea, mari pe deasupra, sau plapuma si perna pt Elisa din caritas luate, sau lavete, servetele despachetate, tavi de copt aduse din Ungaria de la cumnata-mea, burete de vase tot de acolo. Nu m-am simtit jignita, oricum nu are prea multi bani. Anul trecut pe 2 iulie (eu am ziua pe 3 iulie) imi explica ca e ziua nepotului ei si chefuim, pe 29 iunie a altui nepot, etc...........si ce daca nu stie, nu judec un om dupa ce fel de cadouri face, zau, mai rau e cand se amesteca in vietile copiilor. Daca atata pot ele....poate nu au bani...sau cine stie, atata le duce mintea. Atata bai sa fie... tyaa mama de fetitzoi Elisa Nicola(21 sept. 2004) http://community.webshots.com/user/tyaa2002
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu judec omul dupa ce cadouri face sau daca le face sau nu. Si nici nu mi se pare in regula...ti-am luat cadou scump, tb sa imi iei si tu mie la fel. Fiecare daruieste ce si cat poate/vrea. Mi se pare ca exagerati. [url="http://by.lilypie.com/UoGup2.png"]Mara[/url] si [url="http://by.lilypie.com/MWckp2.png"]Matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cred ca nu ati inteles supararea cristiamei ori nu vreti sa intelegeti! Un cadou nu presupune numai o suma de bani cheltuita ci si consideratia pe care o dai recipientului, cat gand pui in alegerea cadourilor. Cristiama asta isi doreste: sa fie ascultata, inteleasa si nu ridiculizata cu cadouri ori regiftuite, ori luate de la prima taraba din colt. DAca socrul ar fi fost in Cuba inainte de Craciun, poate CRistiama sau sotului ei nu s-ar fi iritat la vederea papusei ragaitoare, dar ma indoiesc ca asta a fost cazul. Daca i-ar fi venit pentru prima data in casa, ar fi de inteles ca nu fii pretentios la cadourile aduse, ca de, oamenii nu stiu ce fel au decorat casa, dar vorbim de parinti, de cei care se presupune ca ne cunosc cel mai bine. Nu se poate ca intr-o casa in care nu sunt copii, in care totul e aranjat minimalist sa fii de acord cu soacra care pune cearcafuri uzate pe canapele de piele deschisa la culoare. sa previna ce? Asa ca incercati sa cititi printre randuri postarile ei ironice si veti intelege ca doare f tare atunci cand mama sotului tau nu da doi bani pe faptul ca esti vegetariana, ca nu o intereseaza ce va manca la masa la care a fost invitata,faptul cand e data la o parte in planurile de vesnicie si tot asa. Nu credeti ca ea, nora, ar fi mai linistita daca soacra ar face un tratament, ori ar avea grija de ea, din banii pe care ii primeste de la fiu, in loc sa se bage sa le cumpere lucruri nefolositoare, cum a fost acel storcator de fructe. Da, unele din noi avem sau aveti socri buni si cu consideratie, dar asta nu inseamna ca celelalte fete exagereaza, ori sunt nemultumite din start. Nu cred ca lasati pe ultima secunda alegerea unui dar, indiferent cine e recipientul: sot, mama, soacra, prieten cel mai bun. Cred ca toate va ganditi cateva zile la ceea ce i-ar face placere celui care va primi cadoul si actionati in consecinta. Atunci, e prea mare pretentia ca parintii nostri, ai mei ai lui sa se gandeasca 5 min la cine suntem noi ca persoane, ca personalitati, ca intreg inainte de a cumpara un cadou? Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita! Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...