Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie.... mai vine un cadou de la socrii!


Recommended Posts

cristiama, cu placere! N-am mai putut rabda si imi cer scuze ca am rabufnit! si inca ceva: in Romania nu se deschid cadourile cand le primesti, ori aici in Canada, dupa ce toti musafirii sunt serviti cu mancare si bautura, si toata lumea e cozy, sarbatoritul deschide cadourile, citeste felicitarile si multumeste fiecaruia! Reactia e sincera, reactia initiala, ca de fapt toti se extaziaza si se arata incantati, dar prima secunda cand sarbatoritul vede cadoul ala e feedbackul cel mai curat! Nu cred ca asta ar influenta cu ceva cadourile fara nici o consideratie pentru sarbatorit in Romania! Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita! Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

La mine soacra-mea nu-si permite sa cumpere cadouri, totusi Alexandrei ii cumpara mereu cate ceva, de Craciun chiar i-a dat 100 de lei din pensia ei...ceea ce este foarte mult raportat la veniturile care le are! In schimb de cate ori mergem la ea (sta la tara singura) ne indeasa cu oua, legume ( cand e sezonul) si ce mai are prin curte de folos chiar daca am frigiderul plin iau tot ce imi da asa m-a invatat mama sa nu o jignesc...iar ea se simte asa bine sa fie folositoare... Cu telefoanele, e alta problema, nu stie dact sa raspunda la telefon (i-a luat fi-sau mobil) asa ca daca e ziua mea ii zice sotului din timp sa nu uite sa o sune cand e ziua mea sa-mi spuna La multi ani( pe mine ma amuza ), o data la 2-3 saptamani ma cere si pe mine la telefon cica sa-mi auda vocea...imi spune despre aceleasi boli pe care le are de cand o stiu si mai are o problema cu o bucata de pamant si vesnic discutiile sunt aceleasi, dar daca alte eveneminete nu sunt pe la ea pe acolo eu ce sa fac :) !

 

mama din 16 nov 2006

Draga mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de fetele care nu judeca oamenii dupa cadourile pe care le primesc:

- sunt de parere ca voi nu ati primit cadouri ofensatoare.

Mie nu mi se pare in regula sa primesti chiloti chinezesti!

si nu poti trata egal o soacra care iti da tot ce are ea in gradina, si o soacra care iti face cadou chiloti chinezesti, cea mai ieftina crema de la oferta la Real, lenejerie de pat veche de 30 de ani, etc!

 

Nu pentru ca ar conta atat cadoul in sine ci consideratia fata de tine sau lipsa acesteia.

 

Anul asta, ca sa ma nimeresaca la cadou soacra i-a spus sotului sa-mi cumpere el! Numai ca sotul a lucrat pana pe 24 seara si a luat si el ce-a gasit prin casa si a pus intr-o punga pt mine.

Asa ca dupa masa de Craciun, cand am desfacut cadourile de la ea aveam cateva dulciuri pe care nu le-am mai agatat in brad si un deo-roll care mi-l cumparase sotul.

Si n-ar fi fost atat de rau daca peste toata masa de Craciun, soacra nu ar fi insistat extrem de tare sa-i dea bani sotului pt cadoul meu, sa-i spuna ei exact cat costa ca ea ii da banii pe loc!

 

Uaaau, te face sa te simti apreciata, nu?

Mai stii, daca sunt fata buna la Craciunul viitor imi da direct 5 lei!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cadouri de la soacra:

1. reusite: setul ei de perle si un inel-sarpe din aur alb

o caseta de bijuterii din argint, filigranata, superba

2. nereusite: o vaza de cristal ciobita la buza

set pantofi+plic de seara, noi, dar vechi de 30 ani( un sac plin[:D])

diadema ei de mireasa pe care am fost nevoita sa o port la nunta, nu am putut refuza, m-a pandit si stat cu mine cand m-am "gatit"[bang] (desi stia ca eu prefer sa-mi pun ceva finut din aur)

 

 

Toate cadourile au fost SH, de la ea[:D]|(nu mi-a cumparat niciodata, nimic) A iubit gablontzurile (eu nu le suport) si a detestat aurul, perlele etc. (de aceea s-a lipsit de ele) si a fost mare directoare in industria usoara, pielarie, pe vremea reposatului, isi facea pantofi si geanta ptr fiecare iesire la restaurant, adica zilnic [:D].Le pastrez pe toate, acum sunt doar amintiri, a murit acum 3 ani jumate, sunt singurele lucruri care mi-au ramas de la ea si o sa i le arat lui Vladutz cand va creste mare si o sa-i povestesc despre bunica lui.

 

edit: 75 % il trec si pe sotz la punctul 1[:D], ptr restul de 25 % .. ........ despre cei plecati dintre noi, numai de bine[flo]

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cristiama, eu zic totusi sa o iei ca pe o axioma: soacra ta se straduie da nu-i iese!

si atunci nu ai sa mai pui la inima. Acu, aia cu chilotii chinezesti vine de la faptul ca doamnele mai in varsta ( ca sa nu scriu babaciunile) au preconceptia ca de aia nu facem noi copii astea tinerele pentru ca purtam chiloti cu ata-n kr[:D]. Ea vrea, "delicat" sa iti spuna ceva[:D]

alta axioma: are delicatetea unui elefant in magazinul de portelanuri!

 

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!

Doamne'ajuta!

 

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a mea are bunavointa... ii lipseste imaginatia:)

ca sa intelegeti - mie imi place ceaiul. nu atat de mult incat sa beau in fiecare seara (nici macar in fiecare saptamana, ca sa fiu sincera pana la capat), dar indeajuns de mult incat sa am cateva sortimente in casa.

ei, si vede mama iubitului meu ca de fiecare data cand vine in vizita (prea des, daca ar fi sa ma intrebati pe mine) o intreb daca nu bea un ceai.

motiv pentru care, la fiecare aniversare / Craciun etc primesc de la ea cate un serviciu de ceai! frumoase, n-am ce spune... singura ingrijorare e urmatoarea: mi-e ca a cumparat toate modelele de la carturesti...

si in curand se apropie ziua mea:)

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu una cred ca nu ar trebui sa gasim in cadourile primite un motiv de a interpreta cine stie ce...adica eu plec de la premisa ca cine imi face un cadou mi-l face din placere, ca nu are gusturi, ca atat se pricepe sau isi permite...asta e partea a doua...

De exemplu maica-mea nu se pricepe deloc la cadouri, a invatat in timp sa nu ne mai ia haine, asa ca o perioada s-a rezumat doar la achizitionat aur-cica investitie ( sotul radea ca mai bine il topim si-l trasformam in lingou ca bijuteriile arata groaznic)....buuun, cum mie nu-mi plac turcizmele care le cumpara ea, asta vara am anuntat-o ca schimb tot aurul, si nu a zis nimic ( ca doar e mama...daca ar fi fost cadouri de la socra probabil s-ar fi ofensat), asa ca din kilu de aur m-am ales cu cateva bijuterii finute si de calitate, pe care le si port!

EEE si intr-o zi aveam o discutie cu o colega de serviciu, care are o nora pe care o cadoriseste cu aur si haine si e suparata tare ca aia nu le poarta...:"adica ce vrea sa spuna ca nu am gusturi, mereu mi-am dorit o fata, si eu ii cumpar lucruri scumpe"(dar nu neaparat frumoase), stiind-o pe ea si vazand-o in ce se imbraca iti dai seama cam ce lucruri ii ia nora-sii, si stiind-o si pe nora-sa imi dau seama de ce nu le poarta...dar de relatia e alta socra-nora, nu mamam-fiica, i-am explicat ce am facut eu ca am schimbat aurul, ca haine cumparate de mamam nu am purtat in veci...nu a parut sa priceapa ceva...asa ca supararea lor ramane, dar rea intentie nu e de partea niciuneia!

 

mama din 16 nov 2006

Draga mea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maru, asa este, incerc sa nu pun la inima, si de majoritatea datilor imi iese. Cateodata mai reuseste totusi sa ma surprinda.

 

A, ar fi dragut daca relatia mea cu soacra s-ar reduce la cateva vizite pe an si cateva cadouri, oricum ar fi ele.

Ei bine, a mea e soacra cu care te trezesti la usa la 7 dimineata incarcata cu mancare si medicamente pentru "baiatul" ei.

Nici macar nu sta aproape.

Sau suna in weekedend la prima ora si dupa ce ma trezeste imi spune sa ma culc la loc!

Si din cand in cand ii reaminteste sotului care sunt sarcinile nevestei!

Asta il amuza teribil pe sot, ca totul e insotit de refrenul

- daca nu punei casa pe numele ei

- daca nu avea acces la banii tai...

uaaau ce nevasta supusa avea el.

Amanunte de genul casa am cumparat-o din banii comuni, am si eu un salariu si pur si simplu punem banii la comun deci si sotul are acces la banii mei; astea nu se pun!

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...