Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie.... mai vine un cadou de la socrii!


Recommended Posts

distractiva tema!

sa va povestesc si eu de soacra mea , sa o fac vedeta pa DC. Sunt casatorita de 25 de ani dar in toti acesti ani a venit in vizita la noi de 3-4 ori, neanuntata. Ultima vizita a fost acum 2 saptamini intr-o duminica,cei drept acum a primit sotul un telefon cu 2 ore inainte de sosirea trenului. Foarte calm si cred ca si emotionat intr-un fel ma anunta ca avem o vizita .Eu eram bagata in bucatarie pina la git (trebuia sa-i fac baiatului care e student la Buc. mincarea pe toata saptamina),casa era neaspirata ,baile ca dupa o saptamina in care nu am avut timp de ele etc. ea mai lipsea .Pe moment am facut o criza de nervi, am inceput sa urlu sa spun fel de fel,dar vazindu-l pe sotul meu ca da sa se supere (acum cred ca avea dreptate-venea ,,mamaica" lui dupa 8 ani si eu faceam atita taraboi)am tacut , am inghitit,si i-am trasat sarcina curateniei in toata casa. Luna a facut peste tot desi imi reprosa ca ce ea daca vine se uita la asa ceva? si ce credeti cind a intrat din hol a inceput inspectia : parca holul e mai mic ,ce modificare i-am facut, ce am schimbat in bucatarie , cum era gresia veche ,perdeaua asta nu o aveai, televizorul parca e altul, in coltul ala aveai altceva ,floarea asta nu era, faianta la baie era cu floricele (nici eu nu mai stiu cum era) si a.m.d.In concluzie mi-a luat toate camerele la rind la inspectie concluzia fiind :aveti de toate nu va mai trebuie nimic!

Si de ce credeti ca a spus asta, pentruca in toti acesti ani am primit de la ea ...tineti-va bine :

cadouri -0 inclusiv baiatul ei, inclusiv nepotul care este singurul

Pentru ea nu exista sarbatori de Paste, Craciun,aniversari etc.desi eu ii cumpar cadouri de aceste zile (noi o vizitam cam la 2 saptamini desi locuim la 60 km )iar raspunsul ei cind primeste cadouri este: tu mereu esti atenta.

Cind se ducea copilul meu sa o colinde ii spunea ca nu are bunica bani schimbati ca nu a stiut ca vine sau diverse alte motive .Anul acesta sotul meu a intrbat-o cu cine din stramosii ei seamana asa zgircita! Nu s-a simtit bine si ce credeti ca de Craciun i-a dat baiatului 500 000 de mii! toata lumea a ris si am propus mai bine sa-i punem in rama !

Asa ca ce vaze, aur, jucarii, deodorante,etc pentru mine sunt SF uri! nici o perna , prosp,si alte alea ...Dar m-am obisnuit cu ea asa cum e,nu ne-am certat niciodata, nu ne-am contrat niciodata.Daca la inceputul casniciei ma revoltam cind vedeam ca ai mei erau dispusi sa-si dea si mincarea de pe masa pt. noi iar ea nu a acceptat sa-mi tina copilul nici macar o zi acum cred ca trecerea anilor m-a facut mai inteleapta ! Vad partea plina a paharului uitindu-ma la barbatul bun pe care il am linga mine !

Deci se poate si asa !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Wsnica, bun venit aici pe forumul DC !

 

Nici mie nu-mi plac cadourile prost alese, indiferent de la cine sunt, si am avut de astea nenumarare. Eu simplific lucrurile: daca imi plac sau imi sunt folositoare le pastrez, daca nu imediat isi iau drumul donatiilor. Iar in viitor tin cont de calitatea cadourilor primite de la oricine.

Si soacra mea si mama mea m-au cadorisit cu fel de fel de chestii gen oale, sosete, prosoape de bucatarie, castoane si de astea, le-am pastrat pe unele, le-am facut pierdute pe altele si gata.

In schimb aici am o prietena care mereu imi face cadouri fel de fel de bluze si alte obiecte ce le are ea prin stoc prin casa. M-a enerveaza la culme, si cand trebuie s-ai cumpar eu un cadou stiti ce greu imi este sa-i gasesc ceva ?? Pentru ca mereu fac comparatie cu cadourile facute de ea mie !

 

 

La toti numai bine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine, uite ca nu inchidem subiectul [:)] Eu primesc cele mai nepotrivite cadouri nu de la soacra, ci de la cumnate. Am primit in decursul timpului urmatoarele: o jacheta de toamna (din piata-mi s-a adus la cunostinta, sa nu imi fac probleme ca ar fi costat prea mult), dintr-un fas subtirel, masura 34 (eu port cam 40), o bluza cu sclipici pe care scria LOVE LOVE cu roz (bluza era rosie), doua paturi (una pentru mine, una pentru sot, asa m-a lamurit cumnata), cleme pentru rufe (folosesc un suport de intins si ele stiau asta) si multe creme ieftine. Cand zic multe, inseamna multe. De pilda, de 1 martie, primeam martisor si o crema, de 8 martie iar o crema, de ziua mea, o crema, de ziua numelui, o crema, de Craciun sau Paste o alta crema. Partea amuzanta e ca nu era cu intentie, cumnatei mele chiar i se parea utila crema si efectiv uita ca ma mai cadorisise anterior cu vreo 15 creme de acelasi fel.

Cel mai amuzant cadou a fost din partea cumnatei nr 2, care a fost probabil inspirata de cadoul pe care mi-l facuse sora ei si ne-a cadorisit pe mine si pe sot cu cate o masuta pentru mic dejun. Deci doua! Si eu, si sotul, ne-am amuzat si i-am explicat ca ideea masutei de mic-dejun e ca doar unul dintre soti sa ia masa in pat. Cumnata a fost de acord, dar cum e maestra in "da, dar...", replica ei a fost ceva de genul: "Da, dar... E mai igienic sa aveti fiecare masuta lui" [:D] Probabil asta fusese si ideea cu 2 paturi, sa avem fiecare patura lui, eventual sa dormim separat.

De la cumnata cu masutele-tava pentru mic-dejun am mai primit o lenjerie de pat cu flori uriase (stie ca urasc imprimeurile florale), cu textul insotitor: "Desi tie nu iti plac imprimeurile cu flori, ar fi cazul sa iti mai rafinezi gusturile. In plus, a fost ieftina si e lenjerie buna, romaneasca". Ce sa mai zic? Ma amuz si astept inca o crema, ca doar maine e 8 Martie, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu in privinta cadourilor, nu am ce sa-i reprosez soacrei mele. ea incearca sa fie intotdeauna atenta la orice ocazie. stiu ca nu e pe roze cu banii si ma simt uneori prost ca da banii pe cadouri pt mine.[flo]

 

Raluca [mamica]de [zana]Adelina-Mihaela(08.01.2008)[bibe][9cer]

pozeid="size2">id="red">

poze Adaid="size2">id="red">

cat am crescut...id="red">

Povestea nasterii Adelinei

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie nu mi se pare un "cadou" in sine sa nu se bage socrii in viata tanarului cuplu.

 

Mi se pare ca tinerii trebuie sa-si impuna propriile granite.

Am o pritena a carei soacra suna la 8 dimineata in weekend sa-i certe ca-s lenesi si nu s-au trezit inca! In fiecare weekend.

 

Soacra mea incepea cu telefoanele si la 6 dimineata de grija ca ne facem programul fara ea, dar e asa de simplu: raspundem cand ne trezim. Daca suna de nenumate ori, s-a intamplat sa avem 20 de apeluri de la ea sotul o lasa vre-o juma de zi sa-i treaca cheful.

 

Si acum sa revenim la cadouri: am primit cadou de 8 Martie o carte. Probabil daca citesc, i se pare ca citesc ORICE!

Fetelor, trebuia sa sun si sa-i multumesc?

 

Si ultimii pitici pe capul soacrei mele: sa-si amenajeze casa si nu oricum ci schimbat totul de la geamuri termopan la faianta, usa de intrare, zugravit, tot ce mai. Si intreb si eu cu voce naiva din ce bani vrea sa faca chestia asta?

I-a ghiciti fetelor? Din banii nostrii!

Cum poti sa nu-ti iubesti soacra in conditiile astea?

 

Noroc cu sotul, care i-a zis sa puna pe hartie toate cheltuilile, si desi ea nu stie inca, o sa o ajutam sa-si ia usa... si cam atat!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cristiama
....
Si acum sa revenim la cadouri: am primit cadou de 8 Martie o carte. Probabil daca citesc, i se pare ca citesc ORICE!
Fetelor, trebuia sa sun si sa-i multumesc?
....

cristiama
align="right" id="quote2">

DA, Cristiama, puteai sa-i spui multumesc pentru cadou, pentru gest!Era un plus la personalitate pentru tine ! Acum ca nu te-a nimerit ce fel de carti citesti tu asta-i alta problema.

Acum nu te supara pe mine, Cristiama draga, ti-am citit postarile tale haioase despe aventurile cu soacra ta dar nu sunt in totalitate de partea ta.
Chestia asta cu multumitul pentru un cadou primit m-i se pare un pic cam deplasata. De fiecare data cand primesti un cadou, macar mormai sub nas acolo un "multumesc". Daca nu-ti cumpara nimic , acum de 8 martie sareai in sus ca "ce nu a putut si ea sa cumpere acolo ceva !?"
Nu o ai pe socra ta la inima deloc si de asta orice ar face ea(bun sau rau ) nu conteaza, tot rau este pentru tine !
Sorry, nu te supara pe mine, dar eu asa vad lucurile din exterior.

La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, nu a venit sa-mi dea ea cadoul, mi l-a trimis prin sot! Si cumpara cadourile din banii nostrii, de-aia nu mi se pare amuzant.

 

Si din pacate, nu cred ca ar mai putea sa-si spele pacatele fata de mine, nu ca ar incerca vre-odata, doamne fereste!

 

Si nu cred ca as fi asa dura cu ea, dar primul cadou pe care i l-am cumparat, ne cunosteam de f putin timp, si abia ma angajasem la primul job deci nici bani nu prea aveam a fost un pulovar.

Cred chiar ca mi-a multumit pe moment, ea nu s-a gandit sa-mi ia ceva de Craciun, dar dupa o saptamana m-a sunat sa-mi spuna sa trimit ACEL pulovar verisoarei mele de la tara!

 

O vreme am incercat de dragul sotului sa fiu eu aia draguta si politicoasa, rezultatul a fost minim spre din ce in ce mai rautacios. Acum ii e putin frica de mine... si cartea o trimit inapoi, e o carte cu articole din diverse publicatii ale lui Dan Puric.

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...