Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie.... mai vine un cadou de la socrii!


Recommended Posts

Tisina,

 

asa e gusturile nu se discuta si am citit vre-o 50 de pagini din carte ca sa-mi fac o parere. Uneori imi cumpar si eu carti care nu se dovedesc ce ma gandeam eu ca vor fi dupa un rasfoit in librarie.

 

Maria,

M-am victimizat eu acum, nu am "multe" probeme, am avut o problema punctuala care s-a rezolvat in mare parte, au rezultat si 7 embrioni grasuti din asta, deci sunt si parti bune. Sa ma mai pun eu pe picioare sa le vad si partile astea bune.

 

Buli,

N-ai sa crezi, nu e asa obositor sa pandesti greseli la soacra mea, vin garla una dupa alta! Ar fi intr-adevar greu sa gasesti vre-o vorba inteleapta, vre-un lucru bun facut de ea, pentru asta, da ar trebui sa cauti indelung.

A, se hotaraste soacra mea sa dea si ea ceva de pomana: si da diverse haine vechi ale ei si o haina veche a sotului. Si haina sotului, care era bunuta, o trimit la tara. Dupa o vreme incepe sa ma toace la cap: ce material bun era in haina aia, si-ar fi facut ea o fusta, etc. De fiecare data cum ne vedeam: da nasturii aia ce buni erau, etc. Sun la tara, imi cer scuze, si-mi trimit rudele haina inapoi!!!!!

Credeti ca a folosit-o? Ei,as!

 

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

cristiama, eu zic ca ii dai prea multa atentie! si te imbolnavesti de nervi.../

da fata draga un ignore, lasa numai sotul sa se descurce cu mama din dotare si nu-ti bate capul (eu asa fac, dar am o soacra care nu e nici pe departe atat de zurlie ca a ta)

las-o sa faca ce vrea, ia lucrurile ca o gluma buna, zic si eu ca si fetele ca nu ti-ar fi placut supa, injectia daca mergeai la un dispensar zic eu ca o faceai la timp, asa ca gasesteti o ocupatie care sa nu aiba soacra in descriptie si ais a vezi ca ai sa ieilucrurile mult mai usor si mai senin!

Si soacra mea mi-a trimis diin romania o carte de bunele maniere, iar eu i-am multumit frumos la telefon, i-am zis ca ma bucur ca am cartea acum in biblioteca, sigur am sa o citesc sa vad cat de nemanierata sunt si sunt convinsa ca ea acum rasufla usurata ca nu trebuie sa mai aiba de a face cum persoane necioplite ca mine. A inghitit galusca, si gata, asta e

 

Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita!

Doamne'ajuta!

 

http://maru-incotro.blogspot.com/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A fost odata, tare demult,un batran...El locuia cu fiul sau, cu nora si nepotul. Intr-o zi sotia fiului ii spuse:

"Auzi draga, hai sa ii amenajam un loc in grajd tatalui tau ca aici ne incurca... Asa o sa avem mai mult spatiu..."; sotul initial nu a vrut, dar pana la urma se lasa convins.

Cu un carlig de lemn il luara pe Batran si il transportasera in grajd.

Copilul, care asistase la toata scena, se duse si lua carligul de lemn si il puse foarte bine in casa. Tatal vazandu-l il intreba :

- La ce iti trebuie acel carlig ?

- Pai, acum nu imi trebuie dar, si tu vei ajunge ca bunicul, si atunci, cu siguranta, imi va trebui! raspunse copilul...

In urmatoarea clipa Batranul fuse adus inapoi in casa si de atunci trai cele mai frumoase clipe!

 

...

 

 

 

“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

madduz,frumoasa povestea ta,imi amintesc ca am avut-o intr-un manual prin generala.Dar "Soacra cu 3 nurori" ai citit-o?

 

Nu putem sa generalizam.Sunt oameni si oameni...mai ales cand sunt soacre[:D]

Nu o judecati pe Cristiama,ganditi-va ca este intr-o situatie delicata si nu prea are resurse sa suporte rautati de soacra.

 

Eu dupa ce am nascut,cand am adus-o pe Ana acasa(o prietena mi-a adus o farfurie de supa si o friptura,in conditiile in care am si mama si soacra in Bucuresti),soacra mi-a spus ca e mai bine sa ingrijesc un copil decat un bolnav,iar mama mi-a aratat cum sa fac mancare cu copilul in brate.La asta s-a limitat tot ajutorul pe care l-am primit.Si facusem cezariana si tare greu m-am recuperat.Si pierdusem cu 2 ani inainte o sarcina la 34 de saptamani si tare speriata eram.Replica a fost ca au mai crescut si alte femei copii si s-au descurcat ce ma sperii asa.Noroc cu pediatra sa-i de Dumnezeu sanatate ca ea m-a incurajat.

 

E...si dupa ce treci prin intamplari din astea frumoase nu prea iti mai arde sa fi tolerant.

 

 

 

mihaela si [zana]ANA MARIA 27.03.2007

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:-)))]

mihaela_ce da, e o poveste. ca si soacra cu trei nurori. mie mi-a placut foarte mult, dar, din pacate, am vazut povestea transpusa si in viata reala (si prima, si soacra cu trei nurori, de altfel, dar care are o nota de umor, totusi). numai ca, sa vezi prima poveste transpusa in viata reala, crede-ma, mi s-a parut tragic de-a dreptul! sincer! exact cum s-a purtat o doamna cu mama sa (culmea ca nu era soacra), exact asa se poarta si fiul dumneaei fata de ea.

cat despre dreptate...ea intotdeauna este undeva la mijloc.

oricum, nu intotdeauna cautam dreptate, ci, poate, cautam numai intelegere [flo]

 

 

 

“Viata nu se masoara in anii pe care ii traim..., ci prin cantitatea de fericire care ne-a fost data”

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conform primei povesti daca o sa am o nora trebuie sa ma port cu ea asa cum se poarta soacra mea cu mine?

Fetelor,sa ma impuste cineva!

 

Asa ca mai intai nu o sa fiu de acord cu nici o prietena a fiului meu, doar cu mine poate fi fericit si-mi fac planuri cum sa imbatranim noi doi (eu si fiul) impreuna.

- cand o sa mearga in concediu cu AIA, in loc sa mearga cu mamica lui iubitoare, ii scot toti banii de pe card, si nu dau socoteala, ce daca "baiatul" meu are 35 de ani?

- daca o sa indrazneasca sa-si ia casa, in loc sa stea cu mine, fac o depresie, ma internez in spital, si oricum nu ma duc sa vad casa vre-o 6 luni. A, si doar am vrut sa le gasesc casa langa mine!

- cand o sa faca cel mai crud gest din viata lui: adica sa se insoare, fac a 2-a depresie, iau 2-3 tipuri diferite de antidepresive si toate discutiile pe care o sa le am cu fiul sunt pregatiri de inmormantare!

- si daca cu toate astea tot se insoara: ma duc peste nora si-i spun cat de prost gateste, ca daca eu nu manac o mancare nu o mananca nici fi-miu, ca nu asa se face curatenia, da ma duc eu la ei acasa si le arat ce inseamna curatenie, le cumpar o gramada de lucruri "folositoare" din banii lor, ce daca nu le vor, nu-si stiu binele!

A, si dupa toate astea, nora TREBUIE sa ma iubeasca, sa ma trateze cu respect, sa ma ia in toate concediile cu ei, defapt nora poate sa ramana acasa, sa vina in fiecare weekend la masa, sa manace si fi-miu o mancare bune!

 

cristiama

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare amuzant subiectul. Si in plus ma ajuta sa-mi apreciez mai bine soacra. Primesc cate ceva de la ea la fiecare ocazie importanta. De obicei imi cumpara cate o bluza sau un pulover pe care chiar le port, sunt OK. Uneori mai ia lenjerii de pat sau cuvertura sau patura si chiar daca nu ma dau in vant dupa ele, le folosim de cele mai multe ori. Eu apreciez gestul, faptul ca se gandeste sa imi ia ceva si ca isi cheltuie din pensia ei care oricum e mica...Fetitei mele i-ar da si luna de pe cer, desi mai are 4 nepoti si niciunul nu pleaca cu mana goala de la ea, mai ales de sarbatori cand vin si o colinda. Eu am stat cu socrii 3 ani in aceeasi casa si nu pot spune ca ne intelegeam de minune, dar i-am respectat intotdeauna pentru ca i-au dat viata si l-au crescut pe sotul meu. Asa cum s-au priceput ei, dar sotului meu nu i-a lipsit nimic. Si pe langa el au mai crescut alti 3 copii.[flo]

De aceea, eumada, mi s-a facut MIE rusine de-mi venea sa ma ascund sub birou citind postarile tale. Tie chiar nu-ti e rusine sa vorbesti asa despre cea care i-a dat VIATA sotului tau? Fara ea, sotul tau nu ar fi existat, ti-ai pus vreodata problema asta? Si pentru ce, pentru ca nu a avut posibilitatea, sau pur si simplu nu s-a priceput sa-si dea fiul la facultate? Pentru ca nu te suna si nu-ti aduce ciocolata? De ce ar fi obligata sa faca asta? Sunteti maturi, pe picioarele voastre. VOI sunteti cei care ar trebui sa va sunati parintii si sa va duceti cu ceva la ei, nu invers. Eu sunt de parere ca parintii sunt datori sa se ocupe de copil pana cand acesta e pe picioarele lui. Pe urma, frumos ar fi ca (virgula) copilul sa fie cel care-si ajuta parintii. Eu nu-i voi pretinde asta niciodata copilului meu, dar sunt altii care pretind. Soacra mea, de exemplu, pretinde. Si nu pot spune ca nu are dreptate. Oricum noi incercam sa-i ajutam atat pe socrii cat si pe mama si bunicii mei cum si cu ce putem. Incercam sa nu duca lipsa de nimic.

 

[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)id="orange">id="size1">

Din ce in ce mai mareid="green">id="size1">

Si primele perluteid="orange">id="size1">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anangel_lexi
De aceea, eumada, mi s-a facut MIE rusine de-mi venea sa ma ascund sub birou citind postarile tale. Tie chiar nu-ti e rusine sa vorbesti asa despre cea care i-a dat VIATA sotului tau? Fara ea, sotul tau nu ar fi existat, ti-ai pus vreodata problema asta? Si pentru ce, pentru ca nu a avut posibilitatea, sau pur si simplu nu s-a priceput sa-si dea fiul la facultate? Pentru ca nu te suna si nu-ti aduce ciocolata? De ce ar fi obligata sa faca asta? Sunteti maturi, pe picioarele voastre. VOI sunteti cei care ar trebui sa va sunati parintii si sa va duceti cu ceva la ei, nu invers. Eu sunt de parere ca parintii sunt datori sa se ocupe de copil pana cand acesta e pe picioarele lui. Pe urma, frumos ar fi ca (virgula) copilul sa fie cel care-si ajuta parintii. Eu nu-i voi pretinde asta niciodata copilului meu, dar sunt altii care pretind. Soacra mea, de exemplu, pretinde. Si nu pot spune ca nu are dreptate. Oricum noi incercam sa-i ajutam atat pe socrii cat si pe mama si bunicii mei cum si cu ce putem. Incercam sa nu duca lipsa de nimic.[mamica][9cer] de [zana]Maria Cornelia (20.09.2006)id="orange">id="size1">Din ce in ce mai mareid="green">id="size1">Si primele perluteid="orange">id="size1">
align="right" id="quote2">Nu o mai judecati asa aspru pe eumada. De cele mai multe ori pe forum nu ai cum sa descrii o situatie in totalitatea ei, poti reda citeva aspecte ale ei; depinde de perspectiva. Si aceste informatii trunchiate pot deveni tinta criticilor unor useri, dar in context, ele apar cu totul altfel.Si eu am probleme cu soacra, dar pentru a fi inteleasa de toti, ar trebui sa scriu un roman cu amintirile din tinerete, lucru pentru care nu am timp; sa descriu partial ar fi inutil si probabil unii m-ar judeca pe mine pentru situatia respectiva (conflictul cu socrii). De aceea ma abtin total sa incep destainuirile cu privire la socri sau la cadourile lor (care lipsesc cu desavirsire, din fericire [:D])Nu uitati ca "stirile din mass-media sunt foarte adevarate si autentice, cu exceptia celor pe care le cunoastem personal"...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...