Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Atentie.... mai vine un cadou de la socrii!


Recommended Posts

Eumada , daca ai nevoie de ceva ceri. Sau vrei sa te sune lunar sa te intrebe daca va trebe ceva? Nu toti oamneii sunt la fel si nu toti e comporta la fel , dar de aici pana la ao face proasta pe cea care l-a facut pe sotul tau pt. ca nu-ti da ciocolata si nu te intreaba pe tine , femeie matura daca nu vrei bani e cale lunga. Daca te-ar intreba ce-ti trebe ai spune ca e bagacioasa si te crede incapabila.Daca nu te intreaba e proasta.(cel putin asa as fi gandit eu daca eram chestionata constant) "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 159
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

o Doamne, pentru o soacra care nu suna te plangi tu???[:D] da ce ai vrea sa sune de trei ori pe zi? Daca ar sta mai bine cu pensia si fi-su mai rau cu telefoanele a mea asa ar suna, noroc c-o suna al meu de trei ori pe zi. [:-)))] [url="http://www.flickr.com/photos/bijuteriiunicat/"]Creatiile mele[/url] [url="http://tickers.TickerFactory.com/ezt/t/wfXgJbw/weight.png"]Andreea[/url] mama de [url="http://b4.lilypie.com/oAwcp3.png"]Filip[/url] si [url="http://b2.lilypie.com/WqzAp3.png"]Georgia[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

A, eu am incetat sa am frustrari din cauza socrilor cu multa vreme in urma! Mie mi se pare amuzant! Amuzant ca oameni in toata firea cu situatie materiala bun pot sa dea bani pe asa niste flecustete de doi bani, si sa le mai si faca cadou. Si cui singurului lor fiu, care ii mai si ajuta serios. Si material si cu gasit de medicamente, doctori, etc. Soacra, nu stiu daca am mai spus la subiectul de acum, primeste o alocatie lunara de la noi, din care isi cumpara tot felul de chestii pentru ea gen magneti de 700 euro, astia se pun pe corp si te vindeca de orice; o carte de nutritie in 20 de exemplare - ca e f buna si o face cadou cui vrea si mai ales cui nu! Si care e ultimile prostiute "neprimite" ca nu mai primesc lucrurile de la soacra, ca poate-si imagineaza ca-mi plac! Avem o masuta ovala mica in sufragerie care are o fata de masa din lanseta + insertii de broderii, facuta de bunica mea special pe dimensiunea mesei, cand inca mai traia. E ceva ce imi place, imi aduce si aminte de bunica.... Si soacra imi aduce o fata de masa, alta, din plastic, mareeee! Ca sa o inlocuiesc! - cutie mare cu cicoare sa inlocuim cafeaua. Doar ca noi NU bem cafea, deloc! - 4,5 cutii diferite de medicamente pt sot care nu are nici o boala dar e bine sa inghiti cateva pastile pe zi, nu? - o punga mare cu ardei rosii congelati. Nu ardei de la tarani pastrati de asta toamna ci de-aia rosii turcesti care se gasesc la orice piata sau super market. Ai zice ca ne iubeste de numa-numa, la cat de atenta e cu noi! A mi-a adus si blenderul ei sa manance baiatul "nostru" supa crema de legume! Baiatul "nostru" daca nu v-ati prins e sotul meu de 40 de ani!!!! Si avem blender,mulutmesc! Apropo la noi a mancat supe creme de legume , ca ea face doar ciorba de vita fiarta cu orele, rosie si strecurata. Sa stiti ca pe mine ma pufnea rasul, sotul s-a suparat. cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Urat neurat,sotul meu a dedus ca ceva nu-mi convine doar din faptul ca evit sa merg la ei si cand merg sunt rece.Nu am de ce sa fiu altfel.De ce oare sotul meu ii spune mamei mele mama ?Si nu e genul lingusitor,cu siguranta.Eu am incercat sa-i dau de inteles ca nu prea sunt amatoare de vizite la ai lui...dar trebuie sa MA DESCARC SI EU undeva ca nu mi se pare corect sa nu intrebe daca avem pe ce dormi macar,sa se intereseze odata daca ne e bine sau nu.Asta e nesimtirre orice s-ar zice.iN TREI ANI DE CASNICIE NU A VENIT ODATA CU O FLOARE MACAR ,NU A INTREBAT DACA AVEM SAU NU CE NE TREBUIE,NIMIC,NIMIC.aSTIA NU SUNT PARINTI.sAU maOG PENTRU MINE NU SUNT PARINTI.iAR SOTUL MEU A INTUIT CA ESTE CEVA IN NEREGULA DAR NU E AFECTAT.el poate sa mearga cat de des vrea. Eu nu concep ca un parinte sa nu dea telefon copilului cu lunile sau sa-i dea cand are nevoie sa fie dus undeva cu masina ca si cum el ar fi dator sa faca masina taxi.Noroc ca refuza de ecla mai multe ori daca nu vrea. Soacra mea l-a luat sa lucreze ca muncitor necalificat in loc sa-l sustina sa faca facultate.facultatea a facut-o el cu banii lui si a finalizat-o cu banii maica-mii.acum e director la o mare firma si e foarte apreciat.deci....halal parinti cu tot respectu`.Noroc ca sotul meu nu seamana cu ei.Iar eu il iubesc pentru ca e atre destept si stie ce vrea de la viata mada [gravi] 12+
Citind prima ta postare, m-am gandit, vai, biata de ea, cred ca e tare suparata sa spuna cuvinte asa de urate la adresa mamei sotului ei. Ma gandeam ca te-a enervat de (foarte) curand cu ceva, insa vazand si cea de-a doua postare, vad ca ceva e totusi in neregula. Am si eu persoane pe care sunt mai mult decat suparata (nici nu cred ca exista termenul pentru ceea ce simt eu pentru ei), insa nici in cele mai furibunde momente nu am reusit sa vorbesc atat de urat despre ei, pe caum vorbesti tu de mama sotului tau. Imi pare rau ca suferi din cauza ei (altfel nu se explica tonul tau), insa chiar nu e frumos (m-a deranjat expresia "nu imi va atinge copilul sa nu il molipseasca de prostie"). Cat priveste telefoanele, de ce crezi ca trebuie sa va sune ea? Voi de cate ori o sunati? Sau doar ea e obligata? Si ce daca o duce cu masina unde are nevoie? Nu e mama lui? Eu nu prea inteleg de ce aceste lucruri sunt PROBLEME. Tisina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Criatiama ceea ce povestesti tu sunt intr-adevar chestii meschine si deranjante dar nu pot sa nu remarc furia si resentimentele din relatarile tale (chiar daca incerci sa le dai o tenta glumeata). Care sunt indreptatite. Presupun ca socrii tai ar fi incantati de efectele negative pe care comportamentul lor il are asupra ta. Iti spun din experienta ca starea de bine a cuiva nu poate fi perturbata de asemenea situatii si persoane decat daca acea persoana se lasa perturbata. Chiar crezi ca mintea ta merita sa fie ocupata cu toate aceste nimicuri? Viata este prea scurta pentru asta. Si de ce le dati o alocatie daca nu au probleme financiare, ba dimpotriva? Poate nu am inteles eu bine dar credeam ca sotul tau este constient de atitudinea, deloc rezonabila, a parintilor lui. [url="http://community.webshots.com/album/560761236eAjkCC"]Poze cu Mariuca[/url] Valentina cu bebe Mariuca (25.04.2007) "Am invatat ca un om are dreptul sa-l priveasca pe altul de sus doar cind trebuie sa-l ajute sa se ridice" - Johnny Welch - ''Marioneta'' [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/valentina_g8/album?.dir=4264scd&.src=ph"]Mariuca in prima luna[/url] [url="http://www.sonia.as.ro"]Pentru inima Soniei[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=100378"]Sa il ajutam pe Marian[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca s-a mai sezisat si XIO mai devreme, dar nu am rezistat sa nu scriu si eu: daca sotul ar vorbi asa de ai mei, sau eu asa de ai lui, hm...am fi ex Tu nu respecti? nu esti respectata!
Citat:
citat din mesajul lui eumada
Apai sa evdeti la mine dragelor.Soacra-mea e o proasta imbacsita care de cand m-am maritat nu mi-a dat niciodata nimic.Zice "veniti pe la mine" da` nu da nici macar de o ciocolata,asa ca chestie.Noroc ca nu dau doi bani pe ea si ca nu se baga in seama.Oricum nu ar avea cu cine fiti sigure.De cate ori a zis ceva i-am taiat-o scurt de tot,si macar sotul meu s-a prins de faza si nu zice nimica.El e un tip super dar ma-sa e o proasta de behaie.Oricum ea nu-mi va atinge copilul.Nu vreau sa se molipseasca cumva....[8][8][8] [:D] Per total nici nu ar avea curaj sa zica ceva in front... Pentru mine parintii sunt parinti si trebuie sa ajute de cate ori pot,Asa sunt eu invatata ,si asa gandecs si eu vis-a vis de copil.Esti dator pana mori sa ai grija de copilul tau,pentru ca i-ai dat viatza. Nu zice nimeni sa nu fie independent dar sa nu il faci si gata crezi ca i-ai dat tot.[pup] mada [gravi] 12+
Alaturi de Emma cu gandurile bune si rugaciuni, in fiecare zi la ora 13! Lupta iubita! Doamne'ajuta! http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eumada, indiferent cum ar fi soacra ta, modul in care vorbesti despre ea, te descalifica pe tine. Urat vocabular. Si din cate ai scris, nu rezulta ca ti-ar fi facut ceva anume, astfel incat sa "merite" remarcile tale. Mai degraba este vorba de asteptarile tale, la rangul carora e clar ca ea nu s-a ridicat. Nici nu avea de ce sa o faca. Contrar crezului tau ca esti dator sa ai grija de copil pana mori, eu consider ca soacra ta nu-ti datoreaza nimic, si nici sotului tau.Cred ca barbatul destept si descurcaret pe care-l ai in fata este chiar rezultatul cresterii ei. Chiar daca nu a vrut sau nu a putut sa-l ajute sa termine o facultate, adultul de azi este in mare parte, rezultatul educatiei primite de la soacra ta. Asa ca in loc sa scrii sa o defaimezi pe forumuri mai bine i-ai duce tu ei ciocolata in semn de multumire. Si inca ceva, faptul ca nu suna ar trebui sa te bucure, nu sa te supere. Sunt multe sotii care sunt terorizate de telefoanele soacrelor, deci faptul ca nu te suna ar putea fi un lucru bun, nu rau. Eu am o soacra, care, in linii mari este cum ai descris-o tu pe a ta ( exceptand partea cu facultatea), dar pentru care eu am un respect enorm. Nu ma suna decat de ziua mea, de ziua parintilor mei sau de sarbatori ( ca sa ma roage sa le transmit parintilor mei toate cele bune). Atat. In rest nu. Nu mi-a trecut prin cap ca nu i-ar pasa, ci imi dau seama ca pur si simplu e mai timida de felul ei si nu vrea sa deranjeze. Nu mi-a dat niciodata nimic (in afara de cadourile de ziua de nastere sau de craciun). Nu-si permite. Se intretine singura dintr-o pensie, nu cere nimic de la nimeni. Apropo de cadouri, ca sa fiu in ton cu subiectul,soacra mea avea obiceiul sa-mi dea prosoape de bucatarie cadou, cu diferite ocazii...Am tot tacut eu, dar pana la urma i-am zis sotului: " iar imi da maica-ta carpe cadou!" [:D] Stii care a fost reactia sotului? Mi-a zis: " Atat isi permite sa-ti ia, te rog sa nu te superi. Daca vrei altceva sa-mi spui si iti cumpar eu orice iti doresti cadou, dar mama doar atat poate" Nu ai idee ce rusine mi-a fost.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La subiect: soacra mea are gusturi f. bune, mi-a adus cadouri (in general haine de f. buna calitate) de Craciun si onomastica vreo 2 ani dupa care si-a retras "ambasada". Acum e razboiul rece[:D]. Nu am jignit-o, nu i-am spus nimic nepoliticos, dar efectiv este de o mandrie iesita absolut din comun. Nu intru in detalii, dar in linii generale cineva care este mereu incruntat si are INTOTDEAUNA dreptate (daca ea vrea orez si eu piure atunci ea are dreptate normal si se va manca orez !!!) nu iti ofera prea multe variante de a avea o relatie macar civilizata. In schimb socrul e de milioane si compenseaza rautatile soacrei. Ca s anu mai spun ca e de partea mea mereu. De sot nu mai vorbesc. Cred ca mai toate familiile au cate un ghimpe asa in general. Ca se numeste soacra, socru, matusa sau cumnata nu are importanta. Si apoi cu varsta am observat ca patima se mai duce si vine intelepciunea, nu imparatim lumea si fiind bun cu cei din jur iti aduce o multumire de nebanuit. Pentru Oanamada: Wow !!! De-a lungul anilor nu imi aduc aminte de nici o reactie atat de virulenta la adresa soacrei si atat de neintemeiata !!!!!! Doar pentru ca ti se pare insuficient ajutorul ei in privinta cresterii copilului vostru, nu te suna si nu-ti trimite ciocolata ???? Este absolut aberant!!! Sa inteleg ca apreciezi pe cineva numai daca material "te cadoriseste" cu ceva???? Daca te-ar jigni, ti-ar influenta sotul in modul dorit de ea, ti-ar face vizite inopinate, etc, etc atunci ce-ai face??? O ... blestemi, o bati sau cum ???? Desi parintii mei ne-au ajutat sa crestem copilul pana la 3 ani au facut-o din dragoste si pentru ca au vrut si au putut, DAR nu i-as fi condamnat daca nu ne ajutau. Nici socrii nici parintii nu sunt DATORI sa ne creasca copiii!!! Unii parinti/socrii inca lucreaza, altii pur si simplu au alte tabieturi ori nu mai au pur si simplu rabdare sa stea toata ziua cu un copil mic. Ce-i asa de greu de inteles? Eu am un singur copil (4 ani) si vad cat de solicitant este, de cata energie ai nevoie, trebuie acordata atentie, la varsta asta intreaba "da' de ce" in stanga si-n dreapta, iar mie imi este uneori f. greu, dar unei persoane de 50-60 de ani???? Mai filtreaza-ti cuvintele inainte sa postezi asa rautati la adresa soacrei. Iar faptul ca sotul tau accepta asa ceva... fara cuvinte. Nu te gandesti ca intr-o zi vei fi si tu soacra (mare sau mica nu are importanta) ? Cum ti-ar fi sa citesti asa mesaj??? Numai bine si mai multa modestie iti doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eumada
Apai sa evdeti la mine dragelor.Soacra-mea e o proasta imbacsita care de cand m-am maritat nu mi-a dat niciodata nimic.Zice "veniti pe la mine" da` nu da nici macar de o ciocolata,asa ca chestie.Noroc ca nu dau doi bani pe ea si ca nu se baga in seama.Oricum nu ar avea cu cine fiti sigure.De cate ori a zis ceva i-am taiat-o scurt de tot,si macar sotul meu s-a prins de faza si nu zice nimica.El e un tip super dar ma-sa e o proasta de behaie.Oricum ea nu-mi va atinge copilul.Nu vreau sa se molipseasca cumva....[8][8][8] [:D] Per total nici nu ar avea curaj sa zica ceva in front... Pentru mine parintii sunt parinti si trebuie sa ajute de cate ori pot,Asa sunt eu invatata ,si asa gandecs si eu vis-a vis de copil.Esti dator pana mori sa ai grija de copilul tau,pentru ca i-ai dat viatza. Nu zice nimeni sa nu fie independent dar sa nu il faci si gata crezi ca i-ai dat tot.[pup] mada [gravi] 12+
Mada , tu zici despre soacra ta asa cuvinte urate pt ca nu ti-a cumparat o ciocolata sau ca nu te deranjeaza cu telefoanele ... dar oare tu care vorbesti in felul asta cum esti ? denota de aici ca tu esti o persoana mai buna sau mai rafinata decat dansa ? Cat despre faptul ca ti-ar molipsi copilul de prostie daca il atinge [xx(] dar pe sotul tau ala directorul destept , nu tot dansa l-a crescut si ingrijit ? Putin respect macar ca datorita ei ai omul iubit langa tine , ea i-a daruit viata ,indiferent daca "cotizeaza " sau nu ,este parinte ,vei fi si tu mama curand .... Ce asteapta unii de la viata....sa ne intretina parintii cat traiesc ca au o datorie [bang] parerea mea e ca parintii te cresc si te educa atat cat pot , pana te pui pe picioarele tale , mie una mi-ar fi jena sa astept sa ma ajute mama financiar cand ea sarmana o avea vre-o 60 de ani iar eu om matur la casa mea [ups] da .. na ..acuma daca trebe' trebe ' domle'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mda, interesant topic. Vreau sa va spun si eu ceva: Stau si eu in csa cu soacra, si pot spune k sentimentele de insuficienta iubire sunt reciproce. La noi e cam asa: soacra trancane despre mine sotului, eu despre ea, tot sotului. Asta pana ne ajunge la amandoua si ne spunem in fata, lucrurile se aseaja pe moment, dupa kre o iau iar razna. Nu intru in detalii, si mie mie greu cu ea in casa, in camera, si mai ales in coasta[bang], dar sufar in mine, ii mai spun sotului dar mai ma abtin, mie park rusine, nu mi-ar placea sa aud k vb el la adresa alor mei. Ne ajuta si socrii si parintii mei, dar n-am pretins la nimeni nik. Se baga, zice, dar tot k mine fac , asta e clar. Mai rabd putin, cu ajutorul lui D-zeu, ne mutam in curand.In rest fiekre, gandeste cum crede si vrea, despre orice si oricine.[asia] pupici[pup][pup] Maria, mamik de Adinutza mica[copil]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...