Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Teama de responsabilitate


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui escu
Cele care i-ati recomandat cosiliere, intelegeti ca pana nu invata engleza nu are cum sa participe la astfel de sedinte.
align="right" id="quote2">Asa este, marea mea dorinta este ca ea sa faca terapie, o sa-i platesc terapia indiferent cati ani ar dura, dar o sa mai dureze ceva timp pana o sa invete engleza suficient de bine ca sa poate face pasul asta.Mi-e tare mila de ea, imi dau seama cat de singura s-a simtit ea dupa ce a murit mama, la 9 ani, cu un tata si un frate ca ai mei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am sunat acasa pt ca imi tot dadeau cu totii ''beep'' (sau cum s-o chema atunci cand te suna cineva doar ca sa-ti atraga atentia sa suni inapoi, ca sa nu consume ei credit ci tu). Imi vine sa-mi trag una cand ma gandesc ca imi era mila de tata ca plangea in seara cand a disparut fata. Acum era foarte calm,zeflemitor ca de obicei, s-a bucurat nespus ca a scapat de ea si nu trebuie sa ii mai poarte de grija.Nici macar nu a cerut sa vorbeasca cu ea, sa ii ureze macar o viata fericita. De fapt, a incercat sa limiteze conversatia spunand :''bine, atunci va las, am vrut doar sa stiu unde este, daca e acolo cu tine inseamna ca e bine, restul nu ma mai intereseaza''.Cred ca in momentul ala ...l-am urat..un pic.

 

Nebunul nu o sa vina in Anglia pt ca nu este atat de ''istetz'' incat sa tina minte cum sa ajunga la mine (am facut proba cand a venit, data trecuta),si nici nu imi are adresa iar tata nu o stie nici el (nu mi-a trimis niciodata de cand sunt aici vreo scrisoare)

 

Apoi am sunat la fratii mei, le-am zis si lor. Nepoteii mei au luat telefonul ca sa ma intrebe , ca de fiecare data :'' cand vii acasa sa-mi aduci masinutza, trenuletze, etc, ''.Dulcei, asa cum sunt ei acum, mi-am dat seama ca ei sunt viitorii ''TRIMITE-MI BANI, MATUSA''. Nu, asta nu se poate intampla, ii iubesc, imi face placere sa le duc cadouri, dar n-am sa ajung in aceiasi relatie de dependenta financiara pe care o am acum cu tatal meu.

 

Inca mai sunt legata de ei, inca ma mai zbat intre mila si dragoste si dorinta de a fi nepasatoare.Dupa cum spuneam, la vara ii facem mamei pomana de 7 ani.Stiu ca eu voi di singura care va cheltui bani pt pomana, nu pot sa refuz pt ca pomana ar ramane nefacuta,dar pot sa jur ca este ultima cheltuiala pe care o fac acasa. Ii promisesem tatalui meu sa ii dau bani sa refaca acoperisul blocului(i-am mai dat si acum cativa ani dar s-a stricat iarasi). Din pacate nu vreau sa cheltui bani si pt pomana, si pt acoperis, si pt sora mea asa ca o sa-l anunt sa se apuce de strans.

 

Of, fetelor, nu stiu daca mai exista cineva in situatia mea, dar credeti-ma ca sunt satulaaaaa de mentalitatea asta pe care o au unii romani, care cred ca daca altul are bani mai multi ca ei li se cuvine si lor jumatate, indiferent de faptul ca ala care are bani a facut sacrificii si a muncit mult mult ca sa ii aiba.M-a amuza situatia unei prietene de-a mea, care a venit in Anglia acum vreo 3 ani. A doua zi dupa sosirea ei in Anglia, mama ei care era in Romania, a renuntat la servici, pe motivul ca are fata in Anglia si nu mai are nevoie sa lucreze, pt ca va fi intretinuta ....

 

Ce frumos e sa stiu ca sora mea e in case cu mine, in siguranta!!!!!!!![:D][:D][:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc totusi ca o exista un terapeut de nationalitate romana cat e Londra de mare. Puteti incepe cu asta pana ajunge ea suficient de cursiva in engleza.

 

Nu crezi ca e mai bine sa incepi prin a-i da lucruri de facut in casa(ca macar sa invete cum se fac) si sa o trimiti la scoala si sa o lasi macar o saptamana pana discutati unde munceste? O iei prea din scurt si are doar 18 ani. Te trezesti ca simte ca-i o piatra de moara si vrea inapoi la nea caisa care nu-i cerea sa fie menajera. Poate ea prefera sa prajeasca cartofi la Mc Donald's sau sa aseze marfuri pe raft, da-i macar cateva optiuni. Explica-i cati bani faci, care sunt cheltuielile, o sa vada si ea cat costa toate, dar trebuie sa ii dai un timp sa absoarba toate astea. Gandeste-te care e experienta ei de viata si vorbeste-i ca atare.

 

Ma bucur ca ajungi sa intelegi ce iti tot repetam noi aici ca relatia ta financiara cu tot neamul nu e sanatoasa. E normal sa faci cadouri, dar nu e normal sa fii pentru ei doar simboluri de lire ca in desene animate si daca ai veni fara cadouri probabil te-ar trata cu sictir.

 

id="size3">id="green">id="Georgia">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Aniela, ma bucur ca v-ati mai linistit.

 

Ca si Clover, si eu sunt de parere ca cel putin vreo saptamana sau doua, e recomandabil sa o lasi linistita, sa nu ii impui sa se apuce de ceva imediat. Ea acum e dezorientata, cu un psihic foarte fragil, si ar putea sa se sperie de tot ce va urma, ori ea are nevoie tocmai de incredere in fortele proprii.

 

Dupa ce vor trece aceste zile, ii poti oferi alternative, intreband-o ce si-ar dori ea sa faca, si tu sugerand diferite job-uri in consecinta.

 

Dar daca o presezi prea tare acum, exista riscul sa se sperie si apoi sa fie mai greu.

 

Faceti ceva in weekend, plimbati-va, iesiti la o cafenea, sa va mai apropiati, sa ii arati ce frumoasa poate fi viata ei acum! [flo]

 

Va pup, [pup]

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost nevoita sa lucrez in weekend asa ca nu am petrecut prea mult timp cu ea. Dar mi-am aranjat lucrurile la servici in asa fel incat sa am mai mult timp liber incepand cu jumatatea saptamanii acesteia asa ca o sa vorbim mai multe atunci. I-am cumparat cateva carti de gramatica engleza, am incurajat-o sa iasa la plimbare(cu harta in mana). Tata ma tot suna sa ma acuze ca i-am stricat viitorul fetei luand-o de la scoala dar incerc sa nu pun la suflet. Chiar daca i-am spus tot adevarul in legatura cu nea Caisa tata tot nu intelege si considera ca i-ar fi fost mai bine cu nebunul ala decat cu mine.

 

Sunt foarte stresata acum dar sunt convinsa ca peste cateva luni treburile or sa se linisteasca si voi fi foarte fericita (sper ca si ea va fi la fel)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela o sa fie bine. Ori macar mai bine oricum ca inainte pt ea dar si sufleteste pt tine.

Rupe legaturile cu ai tai, uite asa pur si simplu. Se poate.

Sa stii ca daca ai fi avut sau mai bine zis cind o sa ai copii, ai sa vezi ca centrul de greutate se muta natural spre noua familie. Fara asa tragedii si stringeri de inima.

O sa invete de la tine, cine stie, sa-si trimita banii de buzunar fratilor, tatalui ori chiar abuzatorului daca se plinge asa mai cu foc. O inveti deja ca trebuie sa se dea raportul unor iresponsabili si abuzatori. Ca parerile lor conteaza.

Rupe raul din radacina. Si mai ales nu te du vara asta in ro, amina. Mai ales cu ea..! Pomana o poti face si stind in UK: sunt cantinele saracilor pe linga biserici, acum multe pomeni sunt tinute acolo, preotii chiar incurajeaza astfel de lucruri, pune un sub la sufletul credintei si te ajuta fetele sa gasesti o astfel de cantina linga casa voastra, nu ca ar conta locatia. Si ca sa ai inima impacata organizeaza-ti un pic cumnatele sa faca o pomana mica si acasa, sa zici ca-s ultimii bani trimisi catre ei. Si sigur cheltui mai putin decit 2 bilete plus cine stie alte razgindiri de ale sorei tale se fac 4.

O atitudine mai occidentala, mai independenta fata de familie i-ar fi de folos. O sa se vindece, o sa aiba copii, tu la fel, uitati totul si creati radacinile unei noi familii acolo.

Si nu-ti mai fa atitea griji, prima jumatate de an o sa fie mai grea, e tinara o sa vezi ca natura isi va spune cuvintul. Va dori sa-si intinde aripile sa zboare. O sa vrea sa munceasca, o sa-i placa sa aiba banii ei. E tinara, o sa invete totul repede. Inceputul e mai greu.

 

Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo][flo][flo][flo] jos palaria pentru ca ai reusit sa iti regasesti sora, aniela, si la fel pentru cei care te-au sustinut aici si te-au sfatuit!! Acum, ca o ai linga tine pe surioara, va trebui sa fii foarte atenta la ea, sa o supraveghezi din umbra... sa nu intre iara in cine stie ce belele, retele de prostituate sint peste tot!! Este bine ca vei avea mai mult timp a-i consacra, dar trebuie sa te gindesti si cum ii vei umple ei timpul liber, sa nu se plictiseasca si "sa-si faca de lucru". Va tin pumnii sa iesiti cu bine din incercarea asta si sper ca surioara ta s-a gindit bine cind a venit la tine, nu a fost doar un moft. In orice caz, va fi un inceput dificil, acomodarea cere timp, rabdare sa aveti si toleranta si totul va fi bine. Fille du Sud [gravi] 38 cu [fetita] Dragonbella J- 10 Toulouse, la ville rose [roker]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela,

 

Am citit cam tot ce ai scris pe acest topic, si, in primul rand vreau sa te felicit pt. tot ce ai facut pt. sora ta.

In al doilea rand, draga mea, sper sa nu te superi dar ai facut ...si cred ca inca mai faci si mari greseli.

Eu consider ca gresesti (din prea multa dragoste si bunavointa, desigur) cand trimiti bani rudelor tale din Ro.Viata in UK e enorm de scumpa, te superi daca te intreb cum iti permiti?

Eu am un serviciu foarte bun (conform studiilor, deci nu tb sa fac o munca de jos, ca mii de alte fete de care ma doare sufletul), sotul meu este britanic, avem casa, tot ce ne tb , dar nu ne-am permite sa trimitem lunar bani in Ro.Ar insemna ca sa ii oferim mai putine fiicei nostre, sa nu ne mai permitem standardul de viata cu care suntem obisnuiti si astfel sa aiba de suferit relatia noastra.Suna superr egoist ce scriu eu acum, dar tb luat in calcul si faptul ca parintii mei traiesc decent, ii vizitez, ii invit aici, ii sun, le fac cadouri , dar mi s-ar parea ciudat sa le zic: nu vreti de maine sa va trimit lunar niste bani?'

In fine...eu am inteles ca situatia in familia ta e alta, dar.....avand in vedere ca banii trimisi de tine ajung pe tigari si bautura, e chiar nociv sa le trimiti bani.

Cum sa ii platesti tu lu' nea caisa ala bilete de avion..si inca d e2 ori...nu te supara , te rog, nu iti tin morala, dar gandeste-te ce se va intampla cand tu si prietenul tau veti avea un copil?Costa enorm sa ii oferi tot ce are nevoie.Va tb sa ii pui copilului tau bani lunar in cont , iti vei permite si asta plus sa trimiti in continuare bani in RO?Si daca vine si al soilea copil?Nu poti sa iti pui viata on hold, sa iti refuzi dreptul de a avea copii, o familie, o casa a ta, vacante, doar de dragul de a te sacrifica pt rudele dion Ro.

De asemenea, nu tb sa le spui ca sora ta e la tine.Sora ta are derptul sa stea legal in UK 3 luni.Daca trec astea 3 luni si tu nu ai rezolvat cu actele, tatal tau sau nea caisa pot face sesizare la immigration si va fi trimisa acasa.

Daca tu ai permis de rezidenta sau ilr sau british citizenship, incearca sa o ajuti cat mai repede sa devina rezident legal.Poate chiar sa incerci sa obtii pt. ea un permis de rezidenta ca dependenta a ta.Se obtine enorm de greu pt frati/surori dar avand in vedere cazul tau merita incercat.

Sunt si alte optiuni de intra in legalitate, daca vrei iti pot spune mai multe.

Ai grija de tine si de ea, si cand ai putin timp liber pt. tine mediteaza la ceea ce am scris mai sus.Numai tu stii pana la urma daca iti permiti sau nu sa continui asa.

 

Lara

Erinn's mummy

http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/Wedding?feat=directlink

http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/ErinnKendall?feat=directlink

http://picasaweb.google.com/LovelyLaraUK/AroundTheWorld?feat=directlink

 

My starsid="black">[tv]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...