Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Teama de responsabilitate


Recommended Posts

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

imi pare foarte rau, ai facut tot ce ai putut ![flo] Sibylle
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"][avion][/url] *****[url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/VARA%202008/"][foto][/url] ***** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985"][zana][/url] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sora ta este bolnava si nu se poate desprinde de el. E dependenta psihic si fizic de acest individ.E ca si victima indragostita de calau! Niciodata nu va decide EA ca, GATA, e timpul sa plece de la el.Tu esti cea care trebuie sa o scoata de acolo.Mie mi se pare a fi sclavie in toata regula! Tu nu vei avea liniste pana cand sora ta nu va veni la tine, nu te chinui, te cunosti cred suficient de bine. Nu ai sa poti sta pasiva asa...si pana la urma tu esti singura care o poate ajuta. Ea nu se poate ajuta, nu stie!!! Bietul copil...am ramas sincer cu gura cascata citind povestea voastra. Acum, nu faci nimic. Lasa gandurile sa se aseze si gandeste coerent. Actioneaza legal si logic, fara scenarii gen cel descris de tine. Ia-o pe sora ta la tine. E singura voasta eliberare. O sa fie bine apoi, daca treceti de hopul asta, toate vor parea mult mai usoare[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum a aparut postul tau in timp ce eu iti scriam. Aniela, capul sus si vezi-ti de treaba ta, oricum prietenul tau a fost super, de asta poti sa fii sigura, a demonstrat ca te poti baza pe ajutorul lui, asa ca lupta pt. ceea ce ai tu, si mai lasa-i pe ceilalti sa traiasca asa cum doresc, ma refer si la trimis bani. Sora ta, si-a ales singura soarta, poate daca o sa mai ai ocazii sa o ajuti nu ezita, probabil ca inconstienta a facut-o sa aleaga prost. Stiu e foarte dureros... si sincer imi pare rau, dar ce poti face.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe ea nu o acuz,e pur si simplu dependenta de el si nu a avut discernamentul sa ia decizia potrivita. Sora mea a implinit 18 ani acum 2 luni, nu mai este minora.Am vrut sa implic politia anul trecut dar tatal meu, fiind responsabil pt ea, era cel care ar fi trebuit sa faca plangerea,iar el a considerat ca surorii mele ii este mai bine cu acel nebun decat cu tatal ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Niciodata nu va decide EA ca, GATA, e timpul sa plece de la el.Tu esti cea care trebuie sa o scoata de acolo.Mie mi se pare a fi sclavie in toata regula! Acum, nu faci nimic. Lasa gandurile sa se aseze si gandeste coerent. Actioneaza legal si logic, fara scenarii gen cel descris de tine. Ia-o pe sora ta la tine. E singura voasta eliberare. O sa fie bine apoi, daca treceti de hopul asta, toate vor parea mult mai usoare[flo]
Cum sa o iau la mine? Cum sa fac sa o iau la mine? Ce altceva as putea sa fac avand in vedere ca el tine toate documentele ei, deci nici daca as rapi-o nu as putea sa i trec granita
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Niciodata nu va decide EA ca, GATA, e timpul sa plece de la el.Tu esti cea care trebuie sa o scoata de acolo.Mie mi se pare a fi sclavie in toata regula! Acum, nu faci nimic. Lasa gandurile sa se aseze si gandeste coerent. Actioneaza legal si logic, fara scenarii gen cel descris de tine. Ia-o pe sora ta la tine. E singura voasta eliberare. O sa fie bine apoi, daca treceti de hopul asta, toate vor parea mult mai usoare[flo]
Cum sa o iau la mine? Cum sa fac sa o iau la mine? Ce altceva as putea sa fac avand in vedere ca el tine toate documentele ei, deci nici daca as rapi-o nu as putea sa i trec granita
Draga mea, chiar nu stiu cum sa te sfatuiesc acum... Daca ea opune rezistenta, nu prea poti face nimic din pacate. Poate doar sa vorbesti si sa o convingi, cand merge la scoala nu te poate suna?Adica in timpul orelor..cand nu e nebunul langa ea. Si poate reusesti incet incet sa o convingi ca, ceea ce simte ea si cum traieste ea, NU E BINE, e boala de-a dreptul! Apoi, cand ea e convinsa, poate pleca.Si fara acte.Actele se refac,nu e problema. Stii care e cel mai mare necaz? Faptul ca ea nu poate iesi din capcana asta.Ca daca ea ar vrea, ar pleca pur si simplu! Dar cum oare sa o faci sa inteleaga cat de mult greseste? Foarte trist..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, imi pare rau ca planurile tale nu au reusit... Nu ai cum sa o fortezi sa renunte la el. CU cit o vei face mai inversunat, cu cit il vei vorbi pe el de rau, cu atit o vei impinge mai tare in bratele lui. Intre ei este formata o relatie de genul "noi impotriva lumii", sint dependenti unul de altul in boala lor nebuna. Ce poti sa faci ca sa o ajuti sa iasa din aceasta relatie? Sa ai rabdare cu ea, sa nu o judeci orice ti-ar spune. Nu il vorbi pe nemernic de rau in fata ei. El este sursa ei de "iubire", ea vede lumea prin ochii lui. Scrie-i scrisori sau e-mailuri in care sa incerci sa ii ridici increderea si iubirea de sine. Incurajeaz-o, laud-o, indrum-o indirect spre lucruri normale in viata. Incurajeaz-o sa mearga la scoala! Este singurul ei contact cu lumea de afara, cu normalitatea. Incurajeaz-o sa viseze spre mai mult, sa dea la facultate sau la orice scoala post liceala. Cu cit sta mai mult in scoala, cu atit va fi mai bine pentru ea... Ii va creste self esteemul, va face prieteni noi si incet0incet singura isi va da seama ca ceea ce traieste cu nemernicul nu este normal! Promite-i ca ii vei plati scoala daca va hotari sa mearga mai departe. Este cel mai bun lucru pe care il poti face pentru ea. Daca o aduci cu forta la tine, va fugi inapoi la el, crede-ma... Iar tu vei fi frustrata ca ea nu intelege ca tu vrei sa o ajuti. Ea nu vede viata ca tine, ea nu gindeste normal, nu are cum sa faca alegerea de a se rupe de abuz...nu acum, nu este pregatita... Intre timp concentreaza-te asupra ta! Ca sa poti oferi suport moral si emotional tu va trebui sa fii puternica. Incerca sa te rupi emotional de femilia ta, de fratii tai si de tatal tau, nu te mai lasa folosita! Ai grija de tine, fata draga... si nu te mai invinui pentru toate lucrurile! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...