Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Teama de responsabilitate


Recommended Posts

Aniela nu te mai chinui inutil, in conditiile prezente, nu prea ai cum sa o mai ajuti. Numai singura se poate ajuta daca intr-adevar realizeaza ce i se intampla, daca ea nu l-ar fi vrut, probabil ca azi era libera, nu sub papucul lui. La scoala ar fi vorbit cu colegele ei, cu vreun profesor care ar fi putut sa o indrume, ar fi mers la politie intr-o zi in timpul orelor si tot ar fi scapat, insa nu o judec pe sora ta... e un copil care nu stie sa traiasca altfel, si probabil ca prefera sa stea acolo decat la tatal tau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 289
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aniela... poate e o tampenie ce zic, dar cum banu' e ochiul dracului... Taie-le absolut toate finantarile. Tatalui, fratilor, chiar si sorei tale. Ei cu atat mai mult. Cand toti se vor plange si te vor ruga sa le dai bani, le pui o singura conditie. Sora ta. Sa o ia pe sora ta de la nea Caisa. Chiar si lui poti sa-i promiti bani daca o trimite pe sora ta la tine. Nu le dai un ban. Trebuie sa fii tare ca sa reusesti. Indiferent ce o sa se intample, ai grija de tine, de viata ta, de relatia ta. Nu uita ca tu esti un om bun si ai incercat tot ce ai putut. Mult succes! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aniela, am citit ieri povestea ta si am stat cu sufletul la gura in speranta ca o sa reusesti sa o retii pe sora ta acolo. Stiu ca acum tot tu te acuzi ca nu ai facut tot pentru asta, dar nu te mai invinovati, important e ca ai incercat....ai facut un prim pas, o sa urmeze si altii, sint sigura, ar fi bine sa poti face ceva legal insa. Ineleg ca sora ta deja e majora acum, dar chiar nu se poate face ceva cu politia ca pentru Protectia Copilului e deja tarziu, totusi el este casatorit, poate se leaga ceva de aici, sa-l poti acuza de ceva ....trebuie sa existe o solutie. Vorbeste cu un avocat bun in astfel de probleme si va stii ce sa te sfatuiasca. Stiu ca multe persoane ti-au recomandat sa te detasezi de familia ta cu totul, dar, din pacate sau, din fericire, TU esti singura care o poate salva din aceasta relatie abuziva! Sint de acord sa le tai ratia tatalui si fratilor tai atat timp cat nu sint bolnavi si deci pot munci si singuri, dar tine legatura cu sora ta, sfatuieste-o sa mearga la scoala in continuare, sa nu ramana insarcinata sub nici o forma (desi de aici poate chiar ii incolteste ideea asta [q], ajut-o cum poti.... In acelasi timp trebuie sa iti vezi si de propria ta viata, de serviciul si scoala ta, de prietenul tau, care mie mi se pare ca fost alaturi de tine in aceasta incercare....aveti grija si de voi! Eu cred ca nu intamplator din aceasta familie, un membru a reusit sa fie altfel, sa fie puternic si sa reuseasca in viata...ai incredere, o sa fie bine! Tine-ne la curent! [flo] Mami de Bubu [bibe] (19.08.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui devoska
Aniela... poate e o tampenie ce zic, dar cum banu' e ochiul dracului... Taie-le absolut toate finantarile. Tatalui, fratilor, chiar si sorei tale. Ei cu atat mai mult. Cand toti se vor plange si te vor ruga sa le dai bani, le pui o singura conditie. Sora ta. Sa o ia pe sora ta de la nea Caisa. Chiar si lui poti sa-i promiti bani daca o trimite pe sora ta la tine. Nu le dai un ban. Trebuie sa fii tare ca sa reusesti. Indiferent ce o sa se intample, ai grija de tine, de viata ta, de relatia ta. Nu uita ca tu esti un om bun si ai incercat tot ce ai putut. Mult succes! [pup]
Ca bine zice Devoska...mai fata, tu practic esti sursa lor de venit! Pai ce zic nenorocitii? Lasa, de ce sa-mi fac rost de bani singur, mai bine ma plang ca n-am bani la fata asta ca oricum imi trimite ea! Vai, sunt amarat, sunt vaduv! Vai, sunt amarat, n-am bani sa plec in Italia! Vai, sunt amarat, n-am bani sa-mi intretin familia! Te exploateaza, si asta trebuie sa inceteze! NU le mai da bani! Cat despre sora ta, inca nu este o cauza pierduta, dar cred ca va mai dura taaaaaaare multa vreme, daca va fi vreodata sa isi dea seama pe ce lume traieste! Din pacate pt. ea viata cu el e buna, pt. ca e "mai buna" decat cea pe care o ducea inainte, la tatal tau sau pe strazi! Oricum, de acum treci la planuri mai drastice, fara vacante pe banii tai, cumparat bluze pt. nevasta sau chestii d-astea. daca va mai fi vreodata sa vina, denunta-l din prima zi si gata, nu mai astepta sa stea o vacanta intreaga pe banii tai. E greu, e dur, dar n-o mai suna o perioada. Las-o sa te regrete, pentru ca practic acum tu ai tras de ea. Las-o sa te caute ea, sa-i fie dor de tine, sa inteleaga ce inseamna ca i-ai fost alaturi. Si mai ales, nu mai ceda la presiuni financiare! Gandeste-te cum alti oameni de varsta lor au reusit si sa se intretina si sa plece in Italia fara ajutor, si daca te mai cauta sa-ti mai ceara una alta spune-la ca ai si tu cheltuieli mari si ca iti pare rau dar NU ai cum. Vindeca-te pe tine, bine zicea cineva mai sus, si dupa aia vei putea sa te ocupi de ea cu toate fortele. Numai bine![flo] O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui devoska
Aniela... poate e o tampenie ce zic, dar cum banu' e ochiul dracului... Taie-le absolut toate finantarile. Tatalui, fratilor, chiar si sorei tale. Ei cu atat mai mult. Cand toti se vor plange si te vor ruga sa le dai bani, le pui o singura conditie. Sora ta. Sa o ia pe sora ta de la nea Caisa. Chiar si lui poti sa-i promiti bani daca o trimite pe sora ta la tine. Nu le dai un ban. Trebuie sa fii tare ca sa reusesti. Indiferent ce o sa se intample, ai grija de tine, de viata ta, de relatia ta. Nu uita ca tu esti un om bun si ai incercat tot ce ai putut. Mult succes! [pup]
acesta e primul pas pe care trebuie sa-l faci. nu vei putea rezolva totul dintr-o data, doar pe bucatele...in etape! primul lucru, taie-le "pensia"! impune-ti asta! ca doar nu muncesti pentru ei! ei sunt adulti, au posibilitatea sa lucreze...nu-i problema ta cum se descurca! SINCER! tu esti cea care trebuie sa-ti schimbi atitudinea prima data, ca s-o poti ajuta eficient pe sora ta! daca vei continua cu trimiterea de bani la cel mia mic scancet....nu se va schimba nimik... acest lucru o va ajuta si pe sora ta, va vedea schimbarea la tine, va incepe (sper!) sa vada lucrurile diferit. Happy, are mare dreptate! incurajaz-o pe sora ta, scrie-i....dar nu inainte de a-ti schimba tu atitudinea fata de familia ta! esti puternica! trebuie sa fii! (scuza-ma daca consideri ca am fost prea dura, dar nu doresc decat sa iti fie bine!) [pup][flo] ************************* [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132054"]Vocea mamei, ciripitul pasarelelor, sunetul dulce al ploii de vara...PENTRU SONIA![/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124757"]MIHAITA ESTE UN COPIL NORMAL! CU AJUTORUL MEU, AL TAU SI AL TAU SI AL TAU[/url] ************************
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu pot sa mi scot din minte, aniela [pup]. Si m-am tot gandit... Ai zis ca nebunul, in nebunia lui, o iubeste. Dar poate ca stiind ca tu ii trimiti bani, o tine si ca sursa de venit. Zic si eu... Daca ii tai finantarea poate nu o sa o mai vrea. Inca un motiv sa nu le mai dai bani. Le spui frumos ca toata distractia lor la Londra te-a costat si ca punga-i goala. Si gata! Asa cum te-au sfatuit toate fetele, ai grija de tine - terapie, scoala, servici, prieten. Toti sunt majori, capabili sa munceasca. Nu esti responsabila pentru ei in nici un fel. Trebuie sa fii puternica! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi fetelor. V-am tot citit ieri dar nu am fost in stare sa scriu un raspuns pt ca nu mi-am gasit cuvintele. Nici la serviciu nu m-am dus. Imi este tare mila de ea, saracuta,daca chiar si cand a venit sa ma viziteze pe mine numai in lacrimi a fost. Nu pot sa imi inchipui cum e viata ei acolo, non stop cu el (o ia peste tot sa nu i-o fure careva). Ceea ce ma ingrijoreaza cel mai tare nu este agresivitatea si posesivitatea lui, ci ''abuzul'' verbal. Vorbeste NON-STOP si aiurea, despre lucruri inventate , modifica orice fel de adevar, vorbeste fara sens, este un cosmar sa il asculti.Cand a fost aici nebunul incerca sa vb cu prietenul meu, sa ii arate ce om ''destept' este el, si imi cerea sa traduc. Problema este ca propozitiile lui nu au nici un sens, nu se pot traduce, el nu comunica de fapt NIMIC. Era amuzant si trist in acelasi timp. Am incercat si eu si prietenul meu sa vb cu sora mea dar niciodata nu apuca saraca sa zica mai mult de 2 cuvinte ca o intrerupea nebunul si incepea iar cu palavrageala lui fara sens.Inainte sa vina ei la mine am sunat-o pe sora mea sa o intreb care este mancarea ei preferata, ca sa cumpar ingredientele necesare. Mi-a zis ca din cauza asta a facut nebunul galagie pana la 2 noaptea, s-a luat de ea ca de ce nu l-am intrebat si pe el care este mancarea lui favorita, ca il iau de prost, ca sunt ''asa si pe dincolo''....pana la 2 noaptea. Iar certurile astea sunt zilnice, nu,nu zilnice, ci de cateva ori pe zi pt ca il apuca nebunia din orice. Ca sa va mai dau un exemplu despre ce fel de om este: Am 2 cumnate si am botezat baiatul uneia dintre ele, un baietel incredibil de frumusel. Cand cealalta cumnata a nascut sora mea mi-a zis la telefon ca noul nepotel e tare frumos. Eu i-am raspuns in gluma ca nu are cum sa fie mai frumos decat finul meu. Am ras amandoua dar nu pt mult timp, pe ca nebunul s-a dus glont la cumnata mea care nascuse de curand si i-a spus ca eu am zis ca are copil urat, ca din mama urata numai copil urat putea sa iasa, etc etc etc. Chestiile astea sunt la ordinea zilei, incearca prin toate variantele posibile sa dezbine toti oamenii din jurul lui.Dar ce ma doare cel mai tare este faptul ca merge la bunicii mei, parintii mamei mele, si ii amaraste. Ei sunt foarte batrani, mai au 3-4 ani de trait, iar el ii chinuie si le zice numai lucruri rele despre familia mea, despre mine, despre matusa mea (sora mamei care este in Italia si pe care nici macar nu o cunoaste). Ei , pe omul asta sora mea zice ca il iubeste. Indiferent cat o fi de dependenta de el oare ea chiar nu vede cat rau ii face ei, mie, bunicilor nostri? De frati si tata nu prea imi pasa pt ca merita tot noroiul pe care il primesc. Nu pot face nimic, nu? Imi calc pe mandrie de fiecare data cand il sun ca sa vb cu sora mea si vb frumos cu el. Imi calc pe mandrie cand ii dau dreptate in toate privintele, si cand ma port cu el ca si cum ar fi nush' ce rege. Ii mangai si mai tare orgoliul, il fac sa se simta si mai cocos. Dar ce altceva pot sa fac, pt ca este de ajuns sa zic ceva ce nu ii convine ca sa stric toate puntile create intre mine si sora mea. Pana cand o sa pot continua asa????? Ca sa stopez relatiile cu tatal si fratii mei ar trebui sa nu mai merg acasa anual, pt ca ar fi foarte greu sa merg in ROmania si sa nu ii vad. Eu chiar as vrea sa nu mai merg in Romania atat de des, bani cheltuiti aiurea si stres cat cuprinde (cand vad in ce mizerie traiesc si cum se critica unii pe altii). Dar daca nu merg cum imi vad sora? Ar fi tare frumos sa poata veni ea aici in vacanta de vara, chiar si 2-3 saptamani. Dar nu o sa o lase, o sa o tina toata vara inchisa intr-un apartament de 2 camere nedecomandat, impreuna cu nevasta-sa si fetita lui, in loc sa o lase sa vina la mine, sa aiba o vara minunata. Daca ar iubi-o ar lasa-o, nu? Ca doar stie cat de mult tine sora mea la mine. Il urasc de moarte :(:(:(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fratilor mei le dau bani pt copii, copiii nu sunt vinovati ca au parinti iresponsabili. Atunci cand ma suna sa imi zica ca nu au bani de lemne(unul din frati sta la casa) as vrea din tot sufletul sa le zic ca daca nu ar bea si nu ar fuma ar avea bani, sa traga concluziile necesare si sa se gospodareasca altfel pe viitor ca eu nu le dau nimic. Dar cui ajuta? Tot copiii sunt cei care sufera in frig si nu ma lasa inima sa nu le trimit bani.Mereu zic ca este ultima oara, si chiar cred ca este ultima oara, dar apoi mai apare cate o urgenta. De exemplu taica-miu: nu si-a platit intretinerea de 7 ani (de cand a murit mama si am platit eu toate datoriile). Era pe punctul de a fi dat afara din casa. Normal ca i-am trimis bani sa plateasca, ca mi-ar fi ciuda sa stiu ca eu am bani in banca iar el isi pierde apartamentul. In iunie trebuie sa merg acasa sa fac pomana de 7 ani pt mama mea. Stiu de pe acum ca eu sunt cea care o sa suporte absolut toate cheltuielile.Si macar de as scapa doar cu asta. Dar o sa inceapa taica-miu sa racneasca ca de obicei pt cine stie ce chichita, o sa inceapa nebunul lui sora-mea sa isi dea cu parerea la lucruri care nu il privesc. Offf, tare nu m-as duce dar stiu ca trebuie sa o fac pt mama. As vrea din tot sufletul sa se termine TOT
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...