Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Sunt pe forum membri care locuiesc acolo? Ati fost in St. Petersburg? Planuim sa mergem la vara in St. Petersburg si nu stiu de unde sa incep: bilete de avion, viza, cazare... Multumesc pentru orice ajutor! [flo] [url="http://by.lilypie.com/UoGup2.png"]Mara[/url] si [url="http://by.lilypie.com/MWckp2.png"]Matei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, Eu locuiesc la Moscova, dar am fost la Sankt Peterburg si te pot ajuta cu ceva detalii. Deci, pt Rusia ai nevoie de viza, pe care o poti obtine numai pe baza voucherului de la hotel.Primul lucru, e sa va cautati un hotel, sa faceti rezervare si cu voucheru sa mergeti la ambasada pt viza.Vezi ca ai nevoie si de asigurare si de poze parca, asa ca mai bine suni inainte sa nu faci drumul degeaba. Dupa ce ai luat viza, pt avion cel mai convenabil e Aeroflotu (www.aeroflot.com) si fie iei bilete pana la Moscova si aici schimbi pt SP sau poti incerca de la Moscova cu trenu, dar daca nu stiti limba e destul de complicat. Cea mai frumoasa periaoada ca sa mergeti ar fi cea in care sunt nopti albe (adica sf de mai inceput de iunie) dar este si fff scump atunci.Vara oricum e bine, pt ca vremea in rest e destul de capricioasa. Ce pot sa-ti spun e ca Sankt Peterburg e unul din cele mai frumoase orase din lume dupa parerea mea.Nu degeaba i se spune Venetia Nordului.E ca un muzeu in aer liber. Iar daca veniti, trebuie neaparat sa vedeti si palatele din jurul orasului - Peterhof si cel al Ecaterinei-, niste bijuterii ale patrimoniului mondial. daca mai ai nevoie de alte info, cu cea mai mare placere..[flo] Crisu, mami de Alex[copil]22.07.07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Crisu 79..eu chiar cautam pe forum pe cineva care locuieste in Rusia si mai ales in Moscova...ce m-am bucurat "vazindu-te"..eu voi veni in Moscova pt o problema personala importanta dar si delicata in acelasi timp...poti te rog sa-mi spui ceva despre mentalitatea rusa(sint de cuvint...se poate avea incredere???..legile sint clare/respectate...) sti ceva de agenzia Rosjurconsulting???...este vreun consulat romanesc la Moscova???...in speranta ca vei vedea mesajul meu...multumesc anticipat de raspuns! [asia] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisu 79 [pup]..multumesc de raspunsul prompt..... ...daca primesc visa(dar nu vad de ce as primi-o) voi fii in Moscova intre 2 - 5 iulie,cu sotul meu,vom sta la hotelul Izmailov Alfa...Rosjurconsulting e o agentie de avocati...unica care am gasit-o pe forumurile: italian/englez...intermediar intre mine si o clinica de Fertilizare in vitro ( AltraVita) ... ....cu privire la ambasada noastra din Moscova...fac si transcrieri de acte/vize???...eu credeam ca doar in consulate se fac chestii de acest gen (ca se lucreaza cu publicul...[:I])!!! ...as mai avea intrebari dar mai delicate...[:I]..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

de ce sa nu primesti viza?daca ai voucher de la hotel, asigurare etc, viza se da fara probleme. cu privire la acte, poti sa faci orice transcriere/inscriere etc dar........stiu ca pentru cetatenii romani au program numai joia. stiu hotelul vostru.e intr-o zona foarte aglomerata, de langa piata de suveniruri pt straini.nu e central, dar aveti metroul la 2 pasi. eu pe 3 plec in vacanta in Ro, dar pana atunci mai intru pe net, asa ca daca mai ai intrebari , nu ezita.aici sau pe PM. succes! sper sa-ti rezolvi cu bine problema pt care vii aici...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crisu..[:I]...voiam sa zic ca nu vad de ce nu mi-ar da viza.... ...apropo de metrou..noi ajungem la aeroporto domodedovo...e mai usor de ajuns in taxi la hotel sau in metrou???...am vazut ca moscova e f.aglomerata iar metroul pare muzeu luxos(chiar vreau sa-l vad) ....sint scumpe taxiurile???..dar sigure??? ai idee de la aeroport pina la hotel cit costa!!? ...am inteles ca moscova e f.scumpa si plina de oameni bogati.... ...multumsc pt rasp.cu privire la ambasada,chiar eram convinsa ca doar in consulat se lucreaza cu publicul...oricum nu de data asta voi avea nevoie....in viitor...voi mai veni in moscova de cel putin 2 ori si voi sta mai mult timp...[pup] ...[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna seara, crisu. ce bine ca sunt si romani in rusia, am intalnit mai rar astfel de cazuri. am o intrebare, daca stii cumva. unchiul meu e stabilit in St.Petersburg, casatorit, 2 copii.N-a fost niciodata in Ro, el fiind de origine din R.Moldova. a citit pe internet despre Romania si isi doreste f mult sa-mi faca o vizita. Cum procedez in cazul de fata? le trimit invitatii si asa iau viza pt romania de acolo? stii ceva cum ii pot ajuta, caci nu se pune problema de hotel daca vin la mine. multumesc. si reciproca, adica daca vreau sa merg eu cu sotul si bebe la ei, am vrut vara trecuta sa mergem, dar fiind insarcinata am renuntat la idee, insa ne dorim f tare si sa stim pe viitor cum facem.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Taniusca..ca sa mergi in vizita in Rusia iti trebuie viza care se obtine de la consulatele respective:cel rus in romania(pt tine) si cel roman in rusia(pt unchi)...pt a obtine viza iti trebuie invitatie:de la unchi cind mergi la el si tu trebuie sa-i faci unchiului cind vine la tine...invitatia se face la notariat.....daca mergi la hotel iti trebuie doar confirmarea rezervrii cu plata integrala de la hotel pt a obtine viza...clar o fotografie si niste formulare de completat si cit o costa viza,apoi asigurarea de sanatate..poti merge la o agentie turistica poate pot face ei tot..eu asa fac...Numai bine! Crisu...hai ca avusesem fler..viza va fii gata mai tirziu...asa ca voi veni pe 9 iulie la Moscova cu plecare pe 12...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...