Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Ce se intampla cu el?


Recommended Posts

Suntem impreuna de 11 ani, si de vreo 5 casatoriti. AVem un copil de 2 ani si, credeam pana mai ieri, o relatie frumoasa. Poate s-a mai schimbat de la inceputuri, ne-am luat cu treburile, cu rutina, cu serviciul, copilul ne acapareaza pur si simplu serile si week-endurile, avem mult mai putin timp pt noi 2 si pt relaxare (a devenit un lux sa pot citi o carte). Dar tot timpul am crezut ca suntem o echipa, ca avem incredere totala unul in altul, ca ne iubim si ne respectam, chiar daca ne mai ciondanim uneori. Sta mult peste program la servici, asa a stat mereu, insa de cand il avem pe bb treaba asta ma deranjeaza din ce in ce mai tare. In ultimele 2-3 luni a si plecat des, aproape saptamanal in delegatii. Mai nou, pt ca au incheiat niste proiecte, seara mai ieseau la restuarant, in cadru formal, cu sefii, sa sarbatoreasca. Saptamana asta a fost plecat Marti/Miercuri, iar Joi, in loc sa vina acasa, mi-a spus ca iese cu colegii intr-un club, fara sefi, sa sarbatoreasca informal de data asta. Aa, si saptamana viitoare au petrecere de Craciun. Ei, i-am spus ca vreau si eu sa vin cu el in club; a fost...nu socat, disperat. Ca cu cine lasam copilul - vorbesc cu bona sa-l ia la ea acasa peste noapte; ca...el nici in noaptea asta sa nu-l vada pe bb, daca nu doarme acasa, ca-i e dor; ca aproape toti colegii vin singuri, cu exceptia unuia care isi aduce nevasta cu el pt ca ea lucreaz in alt oras si se vad rar. Credeam ca nu aud bine...ce naiba l-o fi apucat de era asa inversunat???. A trecut pe acasa, a vazut ca eram suparata si cu lacrimi in ochi; a plecat totusi. I-am facut patul in birou si i-am spus ca daca suntem doar colegi de apartament, cu program separat, n-are ce cauta in patul meu. Dimineata incerca sa ma impace, de fapt ne-am intalnit pe la 3 noaptea in baie, el se spala pe dinti, dar mi-a zis ca a venit de pe la 12 ...cica pana atunci se jucase pe calculator. Asta e inca o problema, ca i-a casunat pe un nenorocit de joc in retea, de numai la asta ii sta gandul cat sta pe acasa. Ne-am certat dimineata, cum spuneam, mai mult eu. I-am spus ca daca vrea libertate, n-are decat, doar sa-si asume responsabilitatile fata de copil. Fiecare are grija de el in cate o seara. deci obligat, la fiecare 2 zile, va trebui sa fie la 7 acasa. Nu mai avem program comun, nu mai plecam in vacanta pe care ne-o planificam de prin octombrie - sau poate sa plece singur daca vrea. In schimb, tot o data la 2 seri, fiecare e liber sa faca ce vrea. El a insistat ca o iau razna. oare? chiar o iau? de aseara plang in continuu, acum sunt la servici si tot cu lacrimi in ochi scriu mesajul asta. Daca n-ar fi fost bb, aseara m-as fi urcat in masina si as fi plecat de acasa, asa eram de amarata.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 34
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Vad ca tu banuiesti ceva dubios... Nu e exclus, dar nu e nici foarte probabil. O fi existand o explicatie pentru faptul ca nu a dorit sa-l insotesti. Nici eu nu mi-as lua sotul cu placere la o sueta cu prietenele (chiar daca se mai nimereste vreunul pe-acolo in situatie de urgenta). Trebuie sa definesti care este problema de fapt, ca nu a fost de acord sa-l insotesti, sau ca nu se implica asa cum ti-ai dori tu in viata de familie, pentru ca sunt doua probleme separate. Nu are sens sa te consumi atat pentru un fleac. Este doar o intamplare ce ar trebui sa te faca sa ciulesti urechile la diferite semnale. S-ar putea totul sa fie ok in relatia voastra (din punctul lui de vedere), s-ar putea sa nu, insa eu nu cred ca evenimentul acesta poate sa-ti defineasca exact ce se petrece. Cat priveste razboiul de acum...[:)] sper sa nu tina mult, sa mergeti in concediul planificat, si pana atunci sa stabiliti niste reguli de comportament si petrecere a timpului liber care sa va convina amandurora.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu a fost chiar o "bere cu baietii". Colegii lui sunt de ambele sexe, era o iesire absolut informala (deci platita din buzunar propriu, nu de firma), iar cel putin unul dintre ei a venit cu sotia. Daca putea sa se fofileze, ok, dar cand eu am insistat sa merg, m-a scos din minti opozitia lui. Nu s-a mai intamplat asa ceva niciodata. N-am nici eu chef sa-mi petrec serile doar in casa jucandu-ma cu masinutze si creioane colorate, in timp ce domnul ba se plimba, ba petrece. De implicat in viata de familie se implica, ca trag de el, dar cred ca ar fi fericit s-o las mai moale cu task-urile. M-a zguduit scena asta. Ne mai gandeam la un copil, dar cred c ao sa renunt deocamdata la idee. Bine, nici n-am avea cum din paturi separate[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oricum, e o idee buna sa mai iesi si tu din rutina, stabileste cu el macar o zi pe saptamana (de fapt o seara, sa nu fie in week-end) in care sa ai programul tau si doar al tau, iar el sa se ocupe de copil. Chit ca stai in timpul ala si citesti o carte dupa care tanjesti atata, sau faci o baie de 5 ore, sau mergi la shopping, sau vorbesti la telefon, treaba ta ce hotarasti sa faci, e timpul pe care ti-l dedici exclusiv. Nu stiu ce sa zic referitor la refuzul lui de a-l insoti. Scuzele lui sunt puerile, totusi ma gandesc ca ar fi putut sa acopere altceva, dar nu neaparat grav (de ex ca nu i-ar fi picat bine sa fi trebuit sa stea atent la tine toata seara in loc sa se desfasoare cu colegii, sau cine stie ce discutii au fost purtate in gasca in legatura cu tipul care vine insotit). Tu il cunosti mai bine si stii daca ti-ar fi spus verde-n fata adevarul intr-una din situatiile acestea, sau daca a evitat explicatiile cu riscul de a parea dubios.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul nu sta nici 5' cu baietelul nostru, vine acasa tarziu, in jur de 8, mananca si se aseaza la calculator. Relatia dintre noi este f.f. urata, cred ca ajungem la divort. Si el reactiona urat cand ii spuneam sa ma mai ia si pe mine la intalnirile lui cu colegii. Justificarea: nimeni nu vine cu nevestele. Nu stiu ce sa-ti spun, barbatii astia parca sunt trasi la indigo: cand incep sa insele, brusc nu mai vin acasa cand trebuie, nu mai au timp pt.tine, iti gasesc tot timpul defecte, sunt brusc nefericiti, si uite asa continua lista. Eu nu mai am incredere in nici unul, ce sa-ti spun, doamne ajuta ca sotul tau sa fie doar "prins" un pic in mrejele alteia (ca eu cred ca asta e motivul comportamentului lui) si sa fie inteligent si sa "nu-si prinda urechile", cum se spune. Sa stie sa iasa din mirajul in care a intrat. Fii atenta la el, femeile tind sa le gaseasca scuze barbatilor, ca sa se protejeze pe ele. Asta am facut si eu si nu e bine. Poate te-am demoralizat, poate cineva o sa-mi sara in cap pt.ce am spus, dar la cate se intampla in ziua de astazi, eu nu mai cred nimic. Stii ce mi s-a spus in zilele trecute? Ca barbatii care se respecta in ziua de astazi, au cate o amanta, e la moda...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa-i gasesc scuze, ca mai are putin si doarme afara in cusca cainelui. De stat cu copilul sta, mai mult de 5 min, doar ca este f ocupat....sincer, cred ca nu-i displace deloc sa fie ocupat si sa ajunga seara tarziu acasa, asta ma turbeaza. Una peste alta, eu azi o sa ajung f tarziu acasa. Daca nu vine la 18.30, cum i-a promis bonei, sa se descurce. S-o plateasca in plus, sa gaseasca alta bona dispusa sa stea 20 de ore pe zi, nu ma intereseaza, e si treaba lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deborah, Dupa cum spunea si Adina, cred ca v-ar ajuta sa identifici clar ceea ce te deranjeaza. Referitor la faptul ca munceste mult, ia in considerare ca si asta este o modalitate prin care iti dovedesti dragostea fata de familie: vrei sa te asiguri ca au de toate. Eu, femeie fiind, gandesc asa de exemplu, si s-ar putea ca aceasta tendinta sa fie cu atat mai accentuata la barbati. Poate nu ar trebui sa te superi pe el pt. asta, pt. ca e modul lui ( diferit de al tau ) de a-si arata dragostea. Referitor la iesirea fara tine, asta e un "pattern" sau doar un astfel de eveniment? Si eu mai ies cu colegii singura, chiar informal, dar asta nu inseamna ca nu m-ar preocupa viata de familie. In rest, cum se implica?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu ceda! Explica-i clar ca si tu vrei sa iesi si sa te mai distrezi si sa gaseasca o solutie, cel mai bine sa iesiti amandoi, nu separat. Explica-i cat de important este pentru tine, zi de zi daca trebuie. Iar la faza ca sunt doar baieti unde se duce el spune-i ca pe tine nu te intereseaza ce fac ceilalti. Nu vad de ce l-ar deranja prezenta ta, chiar si daca esti singura femeie de la masa. Eu cu prietenul meu asa iesim de obicei, numai intre baieti, dar el considera ca nici lui nu i-ar conveni in locul meu sa stea acasa si eu sa ma distrez, plus ca ii face placere prezenta mea indiferent de companie. Nu-l lasa asa ca asa o sa-ti faca mereu si aia nu mai e relatie! Nu cred ca nu se poate lasa copilul macar cu o vecina contra cost pentru cateva ore din cand in cand. Ideea e sa-si doreasca si el.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deborah, Poate gresesc ca ma avant in discutie - nu sunt casatorita de multa vreme - dar stii cat de plictisitoare sunt 'petrecerile' astea cu colegii, chiar si informale? Sotul meu a tot tras de mine sa ma duc sa-i cunosc colegii, eu nu voiam dar, la un moment dat, am cedat. Toti vorbesc de-ale lor, nevestele (alea care se incumeta sa vina) se uita pe pereti, daca se apuca se vorbeasca intre ele, vorbesc numai despre retete si copii, etc. Acum, slava Cerului, ma lasa in pace:) A, si am fost si la o petrecere de Craciun - cu tinuta obligatorie! Am pus-o pe prietena mea sa rascoleasca toata garderoba... Am fost de acord sa ma duc numai atunci cand mi-a spus ca vrea sefu' al mare sa ma vaza pentru ca nevasta-sa face si ea un doctorat[bang], asa ca m-am gandit ca-i fac un bine sotului meu. Avem si noi un bebe acum, sotul meu e plecat aproape toata saptamana din Buc, dar nu ma supar deloc atunci cand imi spune ca iese cu prietenii sau colegii. Ce-i drept, nu se intampla des. Numai ca e important sa aiba fiecare spatiul lui personal. In weekend ii pun copilul in brate si imi vad de cartile mele, de vopsit si epilat, de palavragit cu prietenele, etc. Nu vreau sa-ti minimalizez problema. Daca tu simti ca e ceva in neregula, vorbeste cu el si spune-i ce te deranjeaza. Nu stiu daca trebuie sa sari imediat la faza cu dormitul separat. Daca nu vrea sa te ia la petreceri cu colegi nu inseamna neaparat ca are pe cineva. Poate vrea sa se simta liber, scapat de ochiul vigilent al nevestei, liber sa spuna orice, sa se manifeste cum vrea, stiu eu? iti doresc multa liniste!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...