Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

prajitura cu mere


Recommended Posts

Salut Este o reteta cu prajitura cu mere pe care nu reusesc sa o gasesc- eu o aveam de la o cunostinta si am pierdut reteta. Ce imi amintesc din ea: in caz ca o are cineva: se faceau foi care se intindeau, merele calite fiind la mijloc. Foile erau cu margarina, dar nu gen linzer ( adica ieseau destul de pufoase, nu din acelea tari si uscate, si maronii la culoare, nu albe). Stie cineva o asemenea reteta? Multumesc si sa va aduca Mos Nicolae o gramada de cadouri! [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/corina_ioana_albu/album?.dir=1dfb&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Ganguriciul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Sunt alaturi de tine, cred ca ne gandim la aceiasi reteta! Eu am aluatul in congelator, dar as vrea sa recitesc recomandarile compozitiei. Este vorba de aluatul cu margarina, nu d efoi de placinta subtiri. Compozitia stiu ca se punea intai la foc(tigaie), merele curatate, taiate cuburi, cu zahar, scortisoara, ghimbir... se racea si se aseza in tava peste aluat. Deasupra se asezau fasii din aluat in X... semana a placinta americana. Trebuie sa vina cineva cu o sigestie sa ne reamintim! Eu, de obicei, listez, mai ales retetele de pe DC. N-am gasit in dosarul meu de bucatarie! Poate ne ajuta cineva!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crixia, se pare ca nu prea e o reteta po****ra (desi dintre prajiturile cu mere pe care le-am mancat eu, aceasta e cea mai gustoasa). Am mancat o data ceva asemanator facut de gazda noastra din Croatia, dar la noi e mai po****ra reteta tip linzer, cu aluatul mai ferm. Eu am cautat si pe net si nu prea am gasit alte variante... [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/corina_ioana_albu/album?.dir=1dfb&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//photos.yahoo.com/ph//my_photos"]Ganguriciul[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am o reteta de prajitura cu mere, poate este cea cautata de tine: Se unge tava cu ulei si se lasa ulei in tava cit muchia unui cutit. Se rad 20 biscuiti care se pun peste uleiul din tava (stratul sa fie de cca 1 cm).Se curata de coaja 2 kg de mere care se dau pe razatoare, se amesteca cu 3 - 4 linguri de zahar si scortisoara. Merele astfel amestecate se pun peste biscuitii din tava si se dau la cuptor circa 15 minute.Se face un blat din 6 oua intregi frecate cu 12 linguri de zahar, 12 linguri ulei, 1 lingurita amoniac stins in zeama de lamiie si 12 linguri faina.Se scoate tava din cuptor si se toarna blatul peste mere dupa care se lasa la cuptor pina se coace.Cind s-a copt (cind se dezlipesc marginile) se scoate, se lasa sa se raceasca putin si apoi se rastoarna pe un fund de lemn.Se taie si se pudreaza numai atunci cind se serveste. Pofta buna. Oana D & [copil] Andrew- 1 sept 2005[url="http://community.webshots.com/user/oana0204"][foto]Foto[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prajitura cu mere, pufoasa, simpla, rapida: 12 linguri ulei 12 linguri zahar un praf sare 2 oua 28 linguri faina 28 linguri lapte 2 pachete praf de copt ( stins cu lamaie sau otet) Se amesteca toate aceste ingrediente ( ouale cu zaharul prima data, apoi restul). Intr-o tava unsa cu ulei si presarata cu faina se toarna jumatate din aluatul de mai sus (iese ca o smantana groasa, groasa) apoi se pun merele racite, apoi se toarna restul de aluat. Se da la cuptor cca o ora, in functie de aragaz, foc mediu (la aragazul meu, nu prea reusesc sa ii reglez gazele ca e cuptorul nou - 50 min). Merele: 1 kg jum le dau pe razatoare si le calesc pana aproape nu mai vad zeama (nu trebuie sa ramana zeama ca sa creasca aluatul, apoi adaug zahar, zahar vanilat si scortisoara, dupa gust, in functie de mere. Mai calesc pana nu mai vad lichid. Zaharul nu il pun de la inceput ca sa nu se lipeasca merele de tigaie. Merele se pun intotdeauna racite, nu calde. Eu fac prima data merele si pana se racesc fac si aluatul. Cand scot tava pudrez prajitura cu zahar pudra. Pofta buna! PS. reteta nu e cu margarina dar foile ies pufoase, maronii si ff bune. Plus ca margarina nu e sanatoasa. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Prajitura cu mere, pufoasa, simpla, rapida: 12 linguri ulei 12 linguri zahar un praf sare 2 oua 28 linguri faina 28 linguri lapte 2 pachete praf de copt ( stins cu lamaie sau otet)
Exact, cea mai buna prajitura cu mere, subscriu! Tocmai ma pregateam si eu sa o scriu[:)] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 9 months later...
Citat:
citat din mesajul lui martie
Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Prajitura cu mere, pufoasa, simpla, rapida: 12 linguri ulei 12 linguri zahar un praf sare 2 oua 28 linguri faina 28 linguri lapte 2 pachete praf de copt ( stins cu lamaie sau otet)
Exact, cea mai buna prajitura cu mere, subscriu! Tocmai ma pregateam si eu sa o scriu[:)] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Si o puneti in tava normala de aragaz? A mea e acum in cutor, dar mi s-a parut ff putin aluat si sunt tare curioasa ce va iesi! [batetoba]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui hristina
Citat:
citat din mesajul lui martie
Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Prajitura cu mere, pufoasa, simpla, rapida: 12 linguri ulei 12 linguri zahar un praf sare 2 oua 28 linguri faina 28 linguri lapte 2 pachete praf de copt ( stins cu lamaie sau otet)
Exact, cea mai buna prajitura cu mere, subscriu! Tocmai ma pregateam si eu sa o scriu[:)] Martie & Bebica [bb] & maimuta Sara[zana]
Si o puneti in tava normala de aragaz? A mea e acum in cutor, dar mi s-a parut ff putin aluat si sunt tare curioasa ce va iesi! [batetoba]
A iesit exact un ...CEVA, nu dulce, nu cu foi...exact un amestec de coca cu mere. Sunt o mare ARTISTA...[q]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Cat de dulce e practic tu stabilesti cand faci merele.Pui zahar in functie de tipul de mere si cat de dulce vrei tu sa iasa prajitura. Daca ai folosit o tava ff mare, atunci prajtura va iesi ff subtire (mie imi place asa subtire) dar chiar si asa e gustoasa. Daca vrei sa iasa mai inalta folosesti o tava mia mica. Si inca ceva la inceput tin prajitura la foc mic si spre finaldau pe foc mai mare (creste mai bine). Bafta! (Nu tine de chestia cu arta ci doar de nitica experienta - mie primul cozonac mi-a iesit ..o chesti care curgea[:I]; dupa vreo 15 ani, nu mai am problema asta). [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136394&whichpage=1"]Baietzii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...