Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Speculaas/springerle = prajiturele de Mos Nicolae


ML

Recommended Posts

Carmi, par tare gustosi "biscuitii" din linkul pus de tine (multumesc!), vreau insa sa incerc si cu sucitorul cu modele. Da, si eu, te rog, Crista, cand ai timp pt. reteta (la mine nu-i graba). Ha, ha, n-am stiut ca asa se stabileste lungimea pt. vergea/sucitor (ce am eu este tare mititel). [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 21
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

am sosit cu traducerea : 1/2 kg faina OO 1 plic de praf de copt ( 16 gr) 375 gr zahar brun sau 275 brun si restul zahar tos 1 fiola de scortisoara* 1 fiola de esenta de rom * 4 linguri de lapte 1 plic de zahar vanilat sau de vanilina 250 gr unt sau margarina la temperatura camerei 1 ou 125 gr migdale macinate Alautul asta e mai bine s il prevgatiti seara si sa il lasati la frigider toata noaptea puneti in robot zaharul ( amestecat), margarina sau untul, esenta + scortizoara, faina , laptele, oul si praful de migdale . Amestecati bine de tot .. ( nota mea : pt cine n-are robot le poate amesteca cu mina la fel de bine) aluatul bine amalgamat se pune in folie transparenta si se lasa la frigider toata noaptea in poza este asa cum arata scos din frigi a 2 zi mai intii a incacalzit cuptorul la 180 °C apoi a intins foaia si a taiat cu formele .. i-a copt 15 minute . cind se scot din cuptor trebuie lasati pe tava pina se mai intaresc putin altfel se rup zice sa: - inteindeti aluatul pe bucati cit formele caci e mai usor, iar formele tb sa fie foarte bine presarate cu faina - se taie biscuitele cu forma printr-o miscate brusca apoi se intoarce forma si se dezlipeste biscuitele dar nu inainte sa o mai fii apasat putin ca sa se imprime bine modelul ... ultimele poze sunt inainte de coacere dupa coacere si dupa ce le-a pictat ML azi la tv vorbeau despre un unt facut din ulei ( de masline ) specific grecesc, folosit pt a face kourabies niste biscuiti tot cu migdale ... dc ai magazin grecesc poti sa faci o intrebare cine stie ...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista-aceasi intrebare si pentru MLdar voi atzi gustat vreodata spekulatius? Nu de alta dar-vorba lui Carmi,la cita munca este (chiar am vazut la tv acum vreo citeva zile un reportaj despre cum se fac diverse...fursecuri habar n-am cum s-ar spune corect si nu va inchipuitzi cita munca este ,acolo aveu o...forma din lemn,se aseza foaia subtzire de aluat deasupra si se presa cu "facaletzul"[:D])s-ar putea sa avetzi surpriza sa nu va placa! Mai intii cumparatzi o pungutza(asa sunt ambalate pe aici)si degustatzile![:D] Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am uitat la "pozele "tale Ml si ceea ce se gaseste aici in comertz nu arata char asa! Uite aici un link cu multe retzete de spekulatius(e drept ca sunt in germana )si imaginea!Cele de la fundul farfuriei sunt spekulatius!De alea bicolore si patrate fac si eu,ca le cumpar de la Bofrost[:D]si doar le bag in cuptor! http://www.daskochrezept.de/spekulatius/ Si uite si wikipedia ce spune despre ele! http://de.wikipedia.org/wiki/Spekulatius Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Crista, iti multumesc mult pt. reteta! Nu am magazin grecesc aici, nu exista mai nimic european sau arabesc. Dar am vazut in ultimul timp in reviste si pe sticle retete de checkuri si alte dulciuri (... facute direct) cu ulei de masline. Dana, multumesc pt. detalii. De acord, pare ceva munca si nu le stiu gustul (daca as fi avut de unde sa cumpar le incercam. Nu te oferi de cobai, ca asta tot incerc si eu sa aflu [:D]?! Si daca sunt tari!). Pe de alta parte, am facaletul ala mititel cu model, parca e pacat sa nu incerc... Am facut mai demult cu el un aluat cu "anise" (anason sau fenicul... nici nu mai stiu care e corespondentul in ro. ...) si nu mi-au placut. Mai ales pt. ca erau tari. Dar cele de la Crista si din revista mea par a avea o reteta diferita, asa ca ma tenteaza. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da,sunt tari!ca am uitat sa spun! dar la ce sa ma ofer cobai ca n-am priceput?[:D]La facut???? Nu,nuuuu!!!![:D]Mie personal nici nu pot spune ca imi plac atit de mult,butterspekulatius parca mai merg dar tot nu-s fun!In schimb sotzul...ar minca non-stop![:D] Dana Hai ca editez ca de`asa este cind vrei sa faci mai multe odata,sfatul meu este intii probeaza-le si apoi fa-le![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Da,sunt tari!ca am uitat sa spun! Ei, asa! Multumesc! dar la ce sa ma ofer cobai ca n-am priceput?[:D]La facut???? Nu, la mancat, pt. mine, ca n-am de unde. Nu,nuuuu!!!![:D]Mie personal nici nu pot spune ca imi plac atit de mult,butterspekulatius parca mai merg dar tot nu-s fun!In schimb sotzul...ar minca non-stop![:D] Asa si ai mei copii. Dana Hai ca editez ca de`asa este cind vrei sa faci mai multe odata,sfatul meu este intii probeaza-le si apoi fa-le![:D]
[url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana ai dreptate .. eu la capitolul biscuiti sunt foarte clasica si dc am o reteta care imi place nici nu ma mai omor sa caut alta insa asta tradusa par niste biscuiti clasici cu unt doar ca mai condimentati ... dc scoti scortisoara si bagi niste bomboane sau fulgi de ciocolata sau stafide etc cred ca ies mai pe gustul meu [:D] insa si eu dc aveam facaletul ala frumos as fii incercat o reteta ca mi-ar fii parut rau sa il tin in dulap degeaba [pk]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ML
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Da,sunt tari!ca am uitat sa spun! Ei, asa! Multumesc! dar la ce sa ma ofer cobai ca n-am priceput?[:D]La facut???? Nu, la mancat, pt. mine, ca n-am de unde. Nu,nuuuu!!!![:D]Mie personal nici nu pot spune ca imi plac atit de mult,butterspekulatius parca mai merg dar tot nu-s fun!In schimb sotzul...ar minca non-stop![:D] Asa si ai mei copii. Dana Hai ca editez ca de`asa este cind vrei sa faci mai multe odata,sfatul meu este intii probeaza-le si apoi fa-le![:D]
[url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Intreb si eu ca habar n-am,dar voi nu avetzi vreun magazin nemtzesc prin oras?Sau in supermarket nu avetzi raion pentru...natzionalitatzile conclocuitoare?[:D] Tzi-as trimite eu cu mare placere dar stiu ca alimentele sunt interzise! Dana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui crista-s
insa si eu dc aveam facaletul ala frumos as fii incercat o reteta ca mi-ar fii parut rau sa il tin in dulap degeaba [pk]
Da, cam asta e si la mine. Plus ca se vor bucura copiii vazand ce iese dintr-un sucitor cu model. [url="http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/"]Take joy! (poze)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...