Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Tai porcul, cum il prepar?


Recommended Posts

  • Răspunsuri 13
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Piciorul din spate (are vreo 10 kg) il sareze bine, bine, prin creste in carne si dupa 3 saptamani il pui la afumat. Apoi la congelator. De Paste il folosesti fiert ca sunca alaturi de pasca, oua, hrean cu smantana, etc. Coastele le afumi, faci carnati afumati, slaninutza de pe ceafa o fierbi si o condimentezi cu usturoi, piper, sare, boia. Slanina o pus cu sare multa si apoi o afumi. Caltabosi, toba. Din cap si picioare faci de revelion piftie. Jumari din slaninutza cu carne si untura daca folosesti. Poti sa-ti lasi si carne pentru consum. Ceafa o folosesti la gratare. De pe spatele porcului iei lungu'n prag adica carne pt snitele (de la cap la coada pe spatele porcului e carne compacta fara grasime care e f buna pt snitele sau afumata) Cam atat. Sambata am si eu un Ghita la socrii [:D] asa ca numai bine am repetat ce am de facut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

April,si eu duminica[:)],sper sa ninga! Cioti,cum erau carnatii aia,ca sa avem si noi o idee! "La vita e bella" [url="http://good-times.webshots.com/album/554112020rwFQkV"]De mancare[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/565172161pMqtFs"]Dulciuri[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/562608582PcVExE"]Din gradina mea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sotul meu a facut cirnati saptamina trecuta. Sa nu fie carnea prea slaba, amesteci si din cea cu grasime. Pune mult usturoi, boia (paprika ungureasca punem noi aici), piper, sare si cam atit. In Romania cred ca exista niste condimente speciale pentru cirnati, noi aici asta am pus si au iesit foarte buni. Trebuie lasati o zi inainte sa-i pui la afumat, nu mai stiu de ce dar daca ai nevoie de lamuriri o sa-l intreb pe sot.[:D] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Sotul meu a facut cirnati saptamina trecuta. Sa nu fie carnea prea slaba, amesteci si din cea cu grasime. Pune mult usturoi, boia (paprika ungureasca punem noi aici), piper, sare si cam atit. In Romania cred ca exista niste condimente speciale pentru cirnati, noi aici asta am pus si au iesit foarte buni. Trebuie lasati o zi inainte sa-i pui la afumat, nu mai stiu de ce dar daca ai nevoie de lamuriri o sa-l intreb pe sot.[:D] Lume multa, oameni putini
da, asa e, dar sa adaugi si 1-2 cani de apa cand faci amestecul. acum am sosit de la porc....mi-e cam greata de la mirosuri, dar trece...[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Uite azi am fost la muzeul satului unde sa organizat un concert de colinde si au venit si mesterii po****ri ....si cu tot felul de bunatati din ale porcului(majoritatea din ardeal) M-am dat in vorba si am intrebat cum cum fac carnatii? In mare carne tocata mare sare, piper, usturoi si ce m-a surprins 1/2 lingurita sare lamiie .....si cel mai inportant fumul.Conteaza esenta de pom din care este rumegusu. Este bine sa amesteci in rumegus-ul pentru fum cracute uscate de cinbru,busuioc....si alte ierburi frumos mirositoare O sa incerc sa fac asa Numa bine
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui april
Citat:
citat din mesajul lui Ramona J
Sotul meu a facut cirnati saptamina trecuta. Sa nu fie carnea prea slaba, amesteci si din cea cu grasime. Pune mult usturoi, boia (paprika ungureasca punem noi aici), piper, sare si cam atit. In Romania cred ca exista niste condimente speciale pentru cirnati, noi aici asta am pus si au iesit foarte buni. Trebuie lasati o zi inainte sa-i pui la afumat, nu mai stiu de ce dar daca ai nevoie de lamuriri o sa-l intreb pe sot.[:D] Lume multa, oameni putini
da, asa e, dar sa adaugi si 1-2 cani de apa cand faci amestecul. acum am sosit de la porc....mi-e cam greata de la mirosuri, dar trece...[:D]
Asa e, pune apa. Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...