Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (83)


Recommended Posts

Kriss, imi amintesc cand erai insarcinata ...si ce pustoaica mare ai acum, nu-i fie de deochi! [olala]Sa fie sanatoasa, si voi pe langa ea![:)] Gabi, pai da, e o mare dilema si chiar te "invidiam" ca ai un raspuns clar la ea si nu te stresezi. Se pare ca te-am deocheat[:D] Avantajele liceului (dar nu oricare): copii selectati, profesori mai buni, carte mai multa si la modul (oarecum) mai serios. Dezavantaje: distanta mare fata de casa (in cazul meu, dar si in al tau), timp petrecut aiurea prin mijloace de transport si statii, oboseala, mai multe tentatii si pericole, mai multe fitze, colectiv complet nou si nu in ultimul rand testarea mult mai dificila, la intrare... Oana, cu clasele la scoala, asa ma asteptam si eu sa fie, dar am intrebat invatatoarea si mi-a zis ca nu se formeaza o clasa din copiii mai bunicei ci raman clasele asa cum sant, plus eventuali elevi noi, in locul celor care pleaca la licee. Eventual mai intreb odata, pe altcineva, dar chiar asa mi s-a spus. Eu as opta pentru ramanerea la 22, e o scoala bunicica. Si daca s-ar aduna copiii mai buni in prima clasa, ca sa zic asa, chiar mi-ar conveni aici. Distanta casa-liceu ma sperie pe mine in primul rand. INafara de timpul pierdut pe drum si la oboseala care decurge din asta (acum face 10 min pana la scoala) mi-e frica de pericolele si tentatiile care apar. Si eu am intrat la liceu din clasa a V-a si cred ca a fost mai bine asa, intrarea propriuzisa la liceu in clasa a IX-a a fost mai usoara, am fost mult mai bine pregatita, am ramas cam cu aceeisi colegi, n-am simtit nici un shoc, ca sa zic asa... socul a fost probabil intr-a V-a, dar la un nivel mult mai redus decat ar fi fost intr-a noua, datorita varstei. In concluzie, a fost OK atunci pentru mine, dar locuiam la 5 minute de liceu si in plus, erau alte timpuri. Cand iti trimeteai copilul la scoala, apoi stiai ca e la scoala si e in siguranta deplina, din toate punctele de vedere, nu aveai de ce sa ii duci grija in cele 6 ore cat statea acolo... acum e fix pe dos... cartea nu mai e carte, ca pe vremea noastra, tigara, drogurile, sexul, bataile, chiuleala sunt tot mai frecvente in licee, intra si ies neintrebati de nimeni tot felul de nebuni, fetele merg imbracate ca niste pipitze si machiate, incat devine tot mai greu sa o lamuresti pe a ta ca nu asta e calea si nu asa e bine, etc, etc... Mama mi-a povestit ieri, cum in autobuzul 41, plin cu oameni, dar nu aglomerat, un betivan incepuse sa pipaie o fata de scoala, ziua in amiaza mare, de fatza cu toti. Ea a ripostat, el i-a oferit bani sa coboare cu el si o apucase de mana. Nimeni nu a intervenit, fata a trebuit sa faca fatza singura. Tot ieri, am auzit la stiri de un pedofil care avea obiceiul sa atace fetitze cam de 10 ani in scarile blocurilor... de asta as vrea sa o feresc pe Magda inprimul rand. Si cartea e importanta, desigur, dar invatamantul la noi oricum e in cadere libera si daca te uiti bine in jur nici nu mai conteaza asa de mult sa ai o diploma, conteaza sa ai noroc si fler... Stiu ca suna aiurea, spun asta cu parere de rau, dar valorile noastre sunt cam cu susul in jos la ora actuala... Si as maio spune, e mult de vorbit pe tema asta, dar e un fel de cerc vicios, faci ce faci si tot acolo ajungi, nu se prea pot cerne concluzii clare si satisfacatoare. Astept si alte pareri... Gabi, tie ce ti-au zis acele persoane, care te-au facut sa te razgandesti? Danna, mami de printese
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

S-ar putea sa fiu foarte naiva, dar in felul urmator vad eu lucrurile: pentru a intra la un liceu bun din clasa a V-a trebuie sa dai examen sau sa castigi concursurile pe care liceele respective le organizeaza. Daca copilul nu ia examenul respectiv, ramane mai departe in aceeasi scoala. Se poate asa sau vorbesc in necunostinta de cauza? Si pe mine ma intereseaza subiectul deoarece scoala noastra are numai clasele I - IV si sigur peste 3 ani ne vom pregati de examen... Ioana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da Ioana, asa e....trebuie sa dea concurs...acum tu stii ca si eu si Dana avem cei mai buni si mai destepti copii, asa ca nu se pune problema sa nu intre...[:D](asta e valabil pt mine, cu dintii mari) Mai in gluma, mai in serios, baietii sunt mai lenesi la invatatura...dar le merge capul brici. Daca ar putea doar sa gandeasca si sa se scrie rezolvarea singura pe caiet...ar fi...suuuper. Stii Dana, am discutat cu o tipa absolventa de limbi straine, care a terminat lic info si a facut 5-8 la national. Ea incerca sa=mi spuna cat de bine e la liceu, ca e mai mic socul la cls a 9-a, etc....si incerca sa ma convinga...ca de fapt de ce vreau sa-l las la scoala...ca mi-e mai usor mie...ca-i aproape...etc...si asta m-a pus pe ganduri. Vorba ta,sunt multe de discutat pe tema asta...e cercul vicios, avantaje, dezavantaje...ramane oricum subiectul deschis si de actualitate pt mine. Pupici si sa aveti o zi plina, Gabriela si baietii[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi, Dana, pai si pentru mine e de actualitate, ca la cum trece timpul parca ma vad maine-poimaine in aceeasi dilema ca si voi. Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [copil] (12.07.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127657"]Sonia are nevoie urgenta de noi[/url] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mamici de prescolari... ce parere aveti de concursurile astea pt prescolari? Ieri m-a abordat dna edu si nu am stiut ce sa spun. Am luat adresele de link si am dat o cautare si am ramas uimita de ce am gasit. Pe langa pareri pro si mai ales contra, par usor... neserioase... De ex, pe unul dintre ele nu merg link-urile, altul n-are pagina net desi cica ar avea... etc Ideea e ca nu vreau sa imi dezamagesc copilul. Nu vreau sa castige unii bani pe sentimentele copiilor nostri Gresesc? Au mai participat copiii vostri la asa ceva? A fost ok? "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuzati devierea de la subiectul zilei; am o problema destul de urgenta: as avea nevoie de un echograf super performant pe parte abdominala - mai exact chiar intestinele; unde stiti voi ca este in IASI? Am probleme de foarte mult timp post-cezariana si m-am tot operat dar operatia supureaza in continuu; as vrea sa pot depista de unde provine infectia si de ce nu se mai termina; Ultimele analize au relevat un nivel destul de scazut al infectiei in sange (un anume parametru numit Proteina C Reactiva este cu putin peste limita superioara care apare pe buletin). Cel mai mare bine pe care il poate face un tata copiilor sai este sa o iubeasca pe mama lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la [url="http://www.gardianul.ro/Un-SRL-ministerial-jupoaie-gradinitele-prin-concursul-%C2%ABPiticot%C2%BB-s123808.html"]piticot[/url] [url=”http://www.hotnews.ro/stiri-presa_regionala_arhiva-1717833-teapa-evazionista.htm”]olimpiciicunoasterii[/url] si la [url="http://www.informatia-zilei.ro/index.php?sect=ultima&editia=sm&data=2008-05-23&id=13863"]euromagicpencil[/url] Stiu cum e cu presa... si nu am incredere in ea dar inteleg si necesitatea participarii din frageda pruncie la concursuri... Dar avand in vedere experienta din 2007 a lui Alex al Antipa as vrea ca de data asta sa fie corect si sa nu fie iar necesar sa ii explic copilului de ce daca a iesit al 14/75 si ar avea dreptul la premiu nu il va primi pentru ca e prea mic! Adica imi e greu sa ii explic iar ca desi in mod normal 14 e inaintea lui 20 de data asta merge al 21 in locul lui... Deci daca stiti ceva despre aceste concursuri spuneti-mi si mie va rog. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen eu sunt convinsa din primul semestru de neseriozitatea acestor concursuri, dar mergem in continuare. Asa, de distractie. Si pentru ca stefan a vazut afisele si vrea. Si a mai citit si ca toti participiantii primesc cadouri. (sigur, nu stie inca ce inseamna asta, adica un creion, o radiera [:-)))]. Si daca el vrea, nu am sa-i spun ca e o mare amageala acest concurs. Ca si altele care vor mai veni. Iar in semestrul I i-am prezentat concursul asa, ca pe activitate oarecare. Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [copil] (12.07.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127657"]Sonia are nevoie urgenta de noi[/url] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc l_carmen pentru sfat; cred ca in acest moment am devenit partinitoare cu spitalul nostru de urgente: am trecut prin doua experiente neplacute acolo: 1. la un renumit dr. chirurg plastician, ajung pt o operatie minora si ma programeaza dar in noaptea dinaintea programarii, tatal meu ajunge in acelasi spital de urgente in urma unui accident rutier; ii explic dlui dr. ca e nevoie sa il ducem pe tatal meu la neurochirurgie si ca il rog foarte frumos sa ma reprogrameze; pe moment zice ca da, nu e nici o problema; dupa care ... cand revin ... ma ia peste picior in cel mai josnic mod posibil; Am plans si am incercat peste 2 zile sa merg la acelasi spital, la medicul care era de garda in ziua respectiva pe sectia chirurgie plastica; ce credeti ca mi-a spus? pai, daca am mai trecut si alta data usa spitalului de urgente si am fost la alt dr., sa fiu sanatoasa ... pacientii nu se schimba intre doctori ... Morala: problema mea s-a agravat mult intre timp, am incercat sa iau legatura cu alt medic care mi-a zis ca deja imi va fi afectata major expresia faciala ... si cum nu sunt nici pe departe vre-o Ileana Cosanzeana si mai sunt si profesor ... am renuntat pur si simplu ... cu ce pret oare? nu stiu ... 2. In urma unui accident nasol, ajung la spitalul de urgente cu o coastra fracturata si deplasata nasol si omoplatul deplasat, ambele pe partea stanga. Si ce credeti? de 2 ori mi s-au efectuat radiografii pe partea dreapta in loc de stanga, desi medicul ortoped a sunat la dra de la radiografii dupa primul set de expuneri si i-a semnalat ca a gresit si trebuie sa refaca; eu nu m-am impacientat nici o secunda ... e omeneste sa gresesti ... dar fac al doilea rand de expuneri si cand ajung la medic ma ia de manuta si ma duce personal la dra cu radiografiile sa ii arate care e partea stanga si care dreapta ... Si, intr-adevar am primit radiografii pe dreapta. In timpul acesta, adica vre-o 4 ore in total, coasta mea rupta imi intepa pleura si mai mult nu respiram decat respiram ... In fine ... nu mai conteaza ... finalitatea este ca nu mai fac propaganda spitalului de urgenta pentru cei 2% din impozit pe care ii putem redirectiona cu totii ... Nici prima data nu am facut-o pentru ca as fi avut vre-un interes; aveam doar respect pentru oamenii care se sacrfica sa lucreze acolo la orice ora din zi si din noapte. De fapt, se poate intelege de aici ca mi-a pierit respectul pentru oamenii muncitori si corecti; nu-i adevarat; as vrea sa pot fi la fel de muncitoare cat sunt ei ... Cel mai mare bine pe care il poate face un tata copiilor sai este sa o iubeasca pe mama lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...