Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (83)


Recommended Posts

aaaa ... a fost si Matei la unul din concursuri, noi nu i-am dat nici o atentie, nici el, de altfel. am si uitat cum se chema - ceva cu B ... a luat-o ca pe activitate simpla de gradi, iar fetita care a luat punctaj maxim a primit un puzzle cadou. M o sa tot mearga cu turma [:D] in continuare, dar nu le dam nici o atentie. adica nu facem pregatiri speciale, nu nik. just for fun. laudam la punctaj mare, cum a si fost cazul[:)] - dar atit [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cu concursurile pentru pitici... asa-i, cum zic fetele, nu trebuie data importanta, trebuie luate ca simple activitati, pentru ca nu au valoare reala pentru copii. Ruxi nu a participat inca, dar Magda a fost la Piticot, s-a ales cu un pix si nu-mai-stiu ce, alt maruntis, iar educatoarea cu punctaj bun pe fisele de evaluare personale. Partea proasta e ca tarasenia continua si in I-IV, fiecare concurs costa 8-10 lei, bani de care se primeste o brosurica cu subiectele date la toate clasele si copiii sunt ajutati sa faca corect de catre doamnele care ii supravegheaza, astfel incat toti iau punctaj mare, sau macar satisfacator si primesc diplome, iar invatatoarele aduna puncte la catastif, puncte care le folosesc mai departe la evaluarea a anuala a activitatii lor. Doar la asta sunt bune astfel de concursuri, parerea mea, desigur. Cert este ca rezultatele nu au neaparat legatura cu valoarea copilului. Cat despre concursurile de intrare in clasa a V-a, da Ioana, asa este, exact cum zici. Dar dilema noastra e daca merita sa dam copilul la un liceu sau nu. Am presupus din start ca intra la acel liceu [:D] S-ar putea sa nu intre si atunci sa scapam automat de dilema![:)] Stiu o profesoara de la Racovita a carei fetita a dat examen la Racovita si la Cantemir, a intrat la ambele si a ales (mama ei, de fapt) Cantemirul, pentru ca e la 2 min de casa si e mai linistit si mai putin fitzos si sever decat Racovita. Mi-a spus ca ea mai are ore la un liceu din oras si de multe ori, dimineatza e atat de aglomerat in mijloacele de transport ca trec cate 5-6 autobuze si nu se poate urca... Sigur, pentru cei care au masini si isi permit sa duca si sa aduca zilnic copilul de la scoala, nu se mai pune problema distantei si a timpului pierdut pe drumuri. Din pacate, la noi se pune si eu chiar o consider o problema. Peste inca 4 ani, in cl a IX-a, probabil lucrurile vor sta altfel, dar in clasa a V-a mi se pare destul de greu (si chiar periculos )pentru un copil... Si, mai nou, am auzit ca iar se schimba modul de intrare la liceu (cl IX), nu vor mai fi teze unice si nu se va mai lua in calcul notele din V-VIII, ci se va da examen, ca pe vremea noastra. Daca e asa, atunci pregatirea mai buna pentru acest examen o vor avea copiii care deja sunt la licee... [alcool] Lacrabaciu, imi pare rau sa aud ca ai avut asa experiente negative cu Spitalul de Urgente... din pacare ecograf performant nu stiu, eu am facut doar echo in timpul sarcinii, la maternitate... Danna, mami de printese
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumim Danna!
[url="http://www.totsites.com/tot/alessiastefana"] my page[/url] Cristina si [zana][url="http://b2.lilypie.com/WAUwp3.png"]Alessia Stefana [/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/569384844cbYVGT"]Craciun 2008[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/569891611CroSkB"]Februarie 2009[/url] [url="http://hainutepecomanda.blogspot.com/"]
Hainute pe comanda
[/url] [url="http://lumeacopiilorcuminti.blogspot.com/"]
Shopping pt.copii
[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Referitor la inscrierea copiilor in clasa a V a, trebuie sa recunoastem ca e tot o loterie la fel ca in multe alte domenii; nicairi in Iasi nu exista o scoala generala sau un liceu unde sa fie neseriozitate totala; pentru asta garantez; dar nici nu ne poate asigura nimeni ca intrarea la un liceu de renume inseamna doar profesori de elita si doar avantaje; treaba e destul de echilibrata; stiu parinti care si-au retras copiii de la un liceu foarte bine cotat dupa ce au patit tot felul de faze suparatoare ... nu vreau sa dau nume; nu e cazul; Un lucru esential e bine de stiut: un copil poate fi transferat oricand de la o unitate scolara la alta, in oricare dintre vacantele scolare; nu e chiar atat de greu cum eram noi obisnuiti sa stim; Morala: luati o anume decizie fara sa simtiti vre-un topor deasupra capului; incercati ceea ce simtiti ca ar fi mai bine pentru copilul vostru pentru ca puteti "corecta" decizia destul de usor; Chiar anul acesta baiatul prietenei mele este in clasa a V a si era vorba de un copil care a participat la toate concursurile liceelor bune si a castigat loc la toate; era de asteptat, e un copil facut sa invete; dar i-am spus mereu prietenei mele ca nu o pot sfatui decisiv spre un anume liceu; toate au avantaje si dezavantaje; poate pentru ca stiu suficient de multe despre toate liceele ... pana la urma prietena mea l-a lasat mai mult pe baiat sa aleaga si el a ales Nationalul; si lucrurile stau exact cum va spuneam: sunt avantaje dar si dezavantaje; nimic nu e perfect pe lumea aceasta; Asa ca ... da, aveti o dilema pe cinste ... doar voi va cunoasteti copiii si particularitatile sociale, medicale etc. Dar sa nu ma intind prea mult: mesajul era sa nu va stressati prea mult: chiar daca nu veti fi multumiti nu trebuie sa va lasati pagubas: pentru copiii nostri TREBUIE sa facem tot ce e moral si legal sa ii ajutam. Cel mai mare bine pe care il poate face un tata copiilor sai este sa o iubeasca pe mama lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lacrabaciu
Un lucru esential e bine de stiut: un copil poate fi transferat oricand de la o unitate scolara la alta, in oricare dintre vacantele scolare; nu e chiar atat de greu cum eram noi obisnuiti sa stim; Morala: luati o anume decizie fara sa simtiti vre-un topor deasupra capului; incercati ceea ce simtiti ca ar fi mai bine pentru copilul vostru pentru ca puteti "corecta" decizia destul de usor; Cel mai mare bine pe care il poate face un tata copiilor sai este sa o iubeasca pe mama lor!
Waw, asta e o veste grozava. Eu una, nu stiam ca se poate. Multumesc mult, Lacramioara.[pup] Cat despre stresat...vedeti si voi, doua pagini mai la deal le recomandam fetelor sa nu se streseze pentru clasa I, dar uite ca o fac si eu la randul meu...chit ca-i pentru a V-a... Asa-i, "sunt ai nostri si vrem ce-i mai bun pentru ei". Cine a zis asta, Oana?[flo] Danna, mami de printese
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Si [cafea] pentru cine doreste.... si in vena pentru cine doreste... [:-)))] Lacra, imi pare rau pentru experientele tale. Eu am patit la fel la neuro in toamna cand mi-am rupt nasul.... etc. Dupa accident avand lovitura si la cap am fost dusa la Neuro unde in loc sa-mi faca pe stanga radigrafiile, trei la numar mi le-a facut pe dreapta si apoi a trebuit sa le repet. Cu piciorul m-au dus la urgente si acolo pe mine m-au tratat omeneste. Probabil ca depinde si peste cine dai.... sunt oameni si.... neoameni. Multa sanatate. Citesc cu interes discutiile voastre despre inscrierile la scoala, concursuri... Deoacamdata ma documentez, noi mai avem pana acolo. [url="http://good-times.webshots.com/photo/2215989880103074785rqRxlp"] Poze din ianuarie-februarie 2009[/url] Lacramioara (08.12.1975) mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, azi am luat orasul "la picior" si am tot intrat in cabinjetele private in cautarea unui echograf performant care sa ma poata lumina; iar rezultatul este uluitor: am dat peste oameni cinstiti care mi-au zis ca nu are cum sa se vada la echograf radacina problemei mele; un medic m-a sfatuit sa fac tomograf ... ma voi mai interesa si voi vedea ce e de facut; o alta dna dr. spunea ca are si ea o cunostinta care a patimit in jur de 4 ani dupa cezariana dar ca la un moment dat s-a sfarsit ... De asemeni, azi dmineata, cand ieseam de la biserica am dat nas in nas cu o fost colega de serviciu care a patimit si ea mult insa cu baiatul si am luat-o ca pe un semn divin ... m-am intalnit exat cu persoana care a luptat imens pt puiul ei si a facut ceea ce eu nu as fi fost in stare sa fac ... Deci, am si mai multa incredere ca va fi bine ... Cel mai mare bine pe care il poate face un tata copiilor sai este sa o iubeasca pe mama lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor! stiu ca cea mai buna aparatura este la Arcadia incearca acolo sa vezi ,dar ma gansesc ca trebuie sa aiba un ecograf performant.multa sanatate. nu stiti de unde pot sa inchiriez un costumas de buburuza pt 8 martie?stiu Gabriela ca tu nu te mai ocupi din pacate cu asta si toate mamicile de la gradinita plangem dupa tine[q]ne erai de mare ajutor.in perioada asta toate te pomenim[:D] Ghinetz si eu am vrut sa-l inscriu pe Fabian la scoala 11 dar m-am trezit acu la inceputul lunii si cica era prea tarziu[q]daca stiam ca am pile apelam[:D][alcool][comoara][:-)))]. eu l-as da pe Fabian la liceu numai la gandul ca sunt profesori mai buni dar daca as sti ca in scoala ce invata sunt profesori foarte buni si desigur nimereste la ei nu l-as mai muta,cum ati fi voi fetele care aveti copii la 22;stiu ca sunt buni profesorii de acolo chiar pe vremea mea[:D]"in cretacic"[q]am avut colegi de la 22,cand eram la liceu ma refer,si erau foarte bine pregatiti toti, chiar au fost destul de multisori in clasa mea ce veneau de la 22 si nu facea exceptie nici unul.oricum mai usoara este trecerea la varsta adolescentei,cel putin asa cred eu, la un alt colectiv decat atunci cand este o varsta mai mica.asa sunt majore schimbarile cand se intra la clasa V-a ,sa schimbe si colectivul cred ca este mult mai greu pt un copil....dar ce sa faca se adapteaza la dorintele noastre.[bang]. si asa cum spune Lacrabaciu si la licee sunt profesori si profesori si asa cum este cu alegerea invatatorului o loterie asa este si cu alegerea astalalta(vorbesc si va incurajez eu care sunt stresata la maxim cu inceperea scolii lui Fabian[:-)))]). Dar baieti asa interesati de scoala mai rar ca cel din exemplul lui Lacra cel putin eu nu prea cunosc iar Fabian ma indoiesc ca va fi ca il miros de p-acum[:-)))] m-am lungit cam mult va doresc un sfarsit de saptamana minunat si multa sanatate [url="http://pg.photos.yahoo.com/ph/lacrafab/my_photos"]poze cu Fabian[/url] Lacramioara ,mami de Fabian
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lacra, ma ocup in continuare de costume...doar ca nu mai am magazinul in hala...m-am intors in biroul meu mic...am acolo costumele si inca inchiriez...asa ca te astept. Am buburuza si fetita si baiat...la alegere. Astept maine sa imi dai un semn sa-l retin...ca baiatul e unul singur...[flo] Pupici si o zi frumoasa maine si poimaine. Ma duc la nani...ca-s rupta... Gabriela si baietii [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...