Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (83)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Salutare! Va ofer o [cafea] fierbinte si va doresc o zi frumoasa. Oana, multumim pentru aprecieri. In legatura cu bona, nu stiu ce sa-ti raspund, cam asa cum a zis Gabi.... Gabi, multumim pentru aprecieri. La miss chiar nu m-am gandit. Carmen, sa va fie de bine plimbarea. Oana, felicitari. Sa ne spui cum a fost Stefan la karate. [url="http://good-times.webshots.com/photo/2215989880103074785rqRxlp"] Poze din ianuarie-februarie 2009[/url] Lacramioara (08.12.1975) mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neatza! Lacramioara, a fost bine, desi nu prea i-au iesit flotarile si a fost nemultumit. Asta e si motivul pentru care mergem, sa il facem mai perseverent. Sa invete sa treaca si peste mici esecuri. Pentru miercuri avem ca obiectiv: o flotare corecta. In rest e ok. Instructorul e tare dragut si exact cum trebuie: nici f indulgent, nici f sever Buli, clase step by step sunt la Sc. 23. Deocamdata doar 3, adica una de clasa I, una de-a II-a si una de-a III-a. Ce sa zic...e interesant. Eu insa nu stiu daca se pliaza intocmai pe Stefan. Si repet, conteaza f mult invatatoarea. Or, deocamdata nu se stie ce invatatoare vor (ca sunt doua)lua clasa I in 2010. Asa ca ne orientam si spre altceva. O zi buna sa aveti, merg sa spal vasele de la micul dejun. Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [copil] (12.07.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127657"]Sonia are nevoie urgenta de noi[/url] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Oana unde face Stefan karate? ca vrem si noi... Tot pe aceleasi considerente... ca si voi. [bSincer, nu ma intereseaza step-by-step, am mai spus de ce... Eu vreau invatamant de masa, unde sa invete impreuna cu alti copii, sa se obisnuiasca cu colectivul, sa inteleaga concurenta si mai ales unde sa invete cum se invata - suna ciudat dar a invata cum se invata corect este dupa mine cheia reusitei in viata. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze, am apasat ceva si a facut send inainte de a termina de scris... Adica, ideea mea e asta: termina clasa a 4-a la step... ok si merge in clasa a 5-a... unde are un colectiv nou si cerinte noi plus ca trebuie sa reuseasca sa rezolve cateva probleme cum ar fi: - de la a lucra in grupuri de 5-8 copii se trezeste ca trebuie sa lucreze intr-o clasa de 36 de copii... - sa-l asculte pe profesor care explica tuturor si nu doar lui... - ca 36 de copii vuiesc toti o data si el trebuie sa si inteleaga cand i se spune ceva... sa raspunda, sa se concentreze... sa se mentina concentrat... - mancarea in regim catering la ora 12-13... - in aceeasi sala de clasa invata, mananca si si isi fac lectiile si cica se si odihnesc... Oh... e cam mult pentru socul din clasa a 5-a cand oricum e un soc ca au profesori la fiecare materie si teze la sfarsit de semestru... De asta nu vreau eu step-by-step... Repet, prefer sa caut o invatatoare la pensie sa il verifice o data pe saptamana, daca si numai daca va fi cazul... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! Oana,deci deocamdata esti multumita de recomandare? Eu m-am indreptat spre Waldorf in primul rand ptr ca am avut placerea sa iau contact cu o fetita din clasa a doua de la ei,si mi-a placut teribil de ea,de felul in care se putea exprima liber,de modul in care se comporta . Apoi,interesandu-ma ,am aflat ca invatatorii cunosc si folosesc pshihologia in relatia cu copilul si se folosesc de tipul de personalitate al elevului in procesul de invatare,ii descopera aptitudinile si se axeaza pe ele..ma rog,sant mai multe de spus aici. A punctat foarte mult ca au scoala de la cla-I-a pana intr-a 12-a,ca m-am uitat doi ani la rand la notele de la bac. al elevilor de la Waldorf si mi-a placut ca aveau note mari(9 si 10) la oral la romana,engleza,germana,latina,si a culminat cu serbarea de Craciun de anul acesta ,unde pur si simplu m-a impresionat modul in care conlucreaza parintii,cu copiii si cu profesorii,aveau scenete si cor impreuna..o atmosfera foarte placuta. Acum..vom vedea ce va fi,din toamna intram si noi in clasa a-I-a. Adriana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, eu am vorbit cu invatatoarea de la clasa a II-a de la Step si aceeasi problema i-am pus si eu: se adapteaza in clasa a V-a. Tipa (fff deschisa si luminata, mi-a placut teribil, pacat ca nu ne nimerim la ea, o stiu si ca invatatoare la sistemul traditional) a garantat pentru copii ei ca nu vor intampina nici o problema. Tind sa o cred, daca se incearca, asa cum a zis Adi lucrul individual, fiecare copil e invatat intai sa gandeasca, sa fie deschis la minte. Si eu zic ca astia sunt copiii care se adapteaza cel mai repede. Si, de asemenea, cred ca la la Step tocmai sta invata in principal: sa invete. Altfel decat pe sistemul predare-ascultare. Adica prin descoperire. Imi mai place si ca nu se pune mare accent pe competitie. Si ca se accentueaza pe colaborarea scoala-parinti. Nu doar in probleme strict administrative. (cum se intampla chiar si la gradinite, unde sedintel se fac doar daca trebuie dati niste bani) Altele nu-mi plac. de exemplu nu stiu cum e stimulat un copil. Ma gandesc ca marea majoritate intra acum in clasa I stiind deja sa citeasca, sa socoteasca. Cum sunt stimulati sa nu regreseze? De asta zic...tare importante sunt invatatoarele! Adi, da sunt f mutumita de recomandare A! Carmen, noi, la recomandarea lui Adi, facem karate in Centru, in spatele statiei de tramvai din Piata Unirii. Luni, miercuri si vineri de la 18.30 Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [copil] (12.07.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127657"]Sonia are nevoie urgenta de noi[/url] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Helau! [hia] Si eu pe aici prin zona...mai prin umbra...[:D] Oana,unde-l dai pe Stefan la karate? Si noi vrem sa-l dam pe Robert,din aceleasi considerente ca si voi [:D],plus ca trebuie sa-si consume cumva energia de nestavilit. [soc] Maine mergem la liceul Cuza sa vorbim cu dl profesor?Sau cum ii zice?Sensei? [alcool] [:D] Eu cu inscrierea la scoala is inca la stadiul de culegere de informatii. De la voi,evident. [;)] Chiar ma gandeam la un moment dat sa nu-mi mai bat capul si sa-l dau la scoala din cartier,iar marea schimbare sa o facem in clasa a5a.Dar ideea de a-l sti cu cheia de gat si nesupravegheat pana pe la ora 17,cel putin,cand terminam munca,nu-mi surade. Orice varianta are plusuri si minusuri...sper sa facem alegerea cea mai buna.
[flo] [url="http://paul-mihaita.blogspot.com/"]Vreau sa nu mai fiu diferit[/url]

[url="http://dulciurifeldefel.blogspot.com/"][yum] De la lume adunate si-napoi la lume date...[/url]
Daca va este frica sa nu va ingrasati, incercati sa beti inainte de fiecare masa 100 ml de cognac. Cognac-ul, precum se stie din batrani, atenueaza teama...[cheers]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, Oana, scurtut raspund. Noi dam 6 mil pe luna, program discutat 7.30-16.30. Dar practic, programul este de la 12 (cand il ia de la gradinita) pana la 4 si un sfert, cand ajunge unul dintre noi acasa. Nu i-am redus banii, desi in cea mai mare parte a timpului Calin merge la gradinita, sta acasa program lung doar cand e bolnavior, stiu eu 1 saptamana pe luna. De asemenea in vacante sta program lung. I-am platit si perioadele cand a fost la bunici, dar i-am spus ca daca este plecat mai mult de o saptamana nu mai pot sa o platesc. Cam asta e. Pupici. Constanta si Calin Calin - cel mai frumos poem al vietii noastre
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oana si Adriana ma bucur ca ati gasit ce va doreati... eu am cautat si am si vorbit cu invatatoarele atat la 23, cat si la 15 si la Negruzzi, dar si la Junior... sincer, ramanem pe 15 si 23. Chestia e, ca, la cat de multe am inghitit eu de la invatamantul particular, nu vreau nici sa mai aud de el si nu mai incanta nici step-by-step ca experiment pe copilul meu. As vrea ca sa cred ca e in ordine dar pentru asta ar trebui sa vad macar o generatie cum se descurca si in gimnaziu si la liceu, cum intra la examene in clasa a 5-a... si apoi abia cred... - no offense... Oana ce ai fi vrut sa iit spuna invatatoarea? decat ca e bine? nici ele nu stiu cum va fi. In ce priveste Waldorf, jos palaria. Cunosc cativa copii care au facut Waldorf. Nu cred ca se potriveste cu Alex. Dar nu inseamna ca e rau. Gata... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...