Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Iasule, mandra cetate (83)


Recommended Posts

Carmen, asa e. Ai dreotate ca invatatoarea si-a laudat marfa, ce sa faca si ea. Dar personal mi-a placut teribil cum arata clasa. Poate si comparand cu cealalta, cu acei copii in uniformele alea groaznice, cu peretii goi, fara nimic cald in ea (da, pentru mine si spatiul fizic conteaza). E drept insa ca in Ro toate-s andapolea. (cred ca exista cuvantul asta si nu l-am creat eu). Vrem programe scolare aerisite si predare moderna, dar ii supunem apoi la niste examene cumplit de grele pentru ei. Acum ce sa zic...nu credeam ca o sa fie - de mine vorbesc - asa agitatie cu scoala asta. Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan [bonjovi] (11.03.2003) si Victor [copil] (12.07.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=127657"]Sonia are nevoie urgenta de noi[/url] "unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 212
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cumnata mea de la BT are baiatul in clasa a 4-a in sistem step by step. Ea e foarte incantata, mai ales ca lucreaza in domeniul pedagogie-psihologie. Chiar am intrebat-o ce vor face in clasa a 5-a, cum se vor adapta si raspunsul a fost simplu. Pai profesorii pe care ii vor avea din clasa a 5-a de la scoala respectiva (ma rog , la ei sistemul step e la liceul pedagogic)stiu ca ei sunt clasa de la step by step si se vor adapta. Au activitati frumoase, imi place ce-mi povesteste. Botosaniul a fost judet pilot si au inceput mai devreme cu step, la noi, abia de un an. Mi-ar fi placut sistemul step pt Octavian, dar n-a fost sa fie. Pupici si o seara placuta, Gabriela si baietii [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pentru informatii [flo] sint intr-o mare dilema, nu stiu deloc ce sa fac cu scoala lui Matei. tb sa aiba clar program pina dupa amiaza, n-are cu cine sta, insa nu ma incinta treaba asta cu stat in banca de dimineata pina la 4-5 fara pauza de odihna-joaca. eu as vrea sa aiba si macar niste saltelute sa se intinda un pic daca vor, poate si curte sa se aeriseasca, hehehe - cam multe! si - in caz ca nu-s destule pretentiile - Matei e o fire destul de libera, cu siguranta i s-ar potrivi alt sistem decit cel clasic. ce-ar fi sa-mi deschid un after-school?[:D] m-am mai gindit si la Eminescu, citeva persoane care imi plac au optat pt ac scoala si sint multumite. de waldorf nu stiu mare lucru, doar ce am citit, recunosc insa ca-mi place ce povesteste Adriana. e o decizie grea si importanta, parca vad ca o sa ma tot balansez. [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata, azi dau prima cafelutza....e aromata, am inceput un pachet nou. Anca, dar nu stau numai in banca, dupa orele normale la pranz au o ora de recreere, masa, alergat...cel putin asa e la Botosani...nu stiu cum o fi aici i Iasi. Tot acolo mananca la pranz la cantina, ceea ce e grozav. Pe de alta parte sunt o multime de scoli care au after school in cadrul scolii, asa ca...e si asta o solutie. Mult noroc in a face cea mai buna alegere pt copilasi.[flo] Ma dcu sa pregatesc micul dejun ca acus se trezeste gasca.... Pupici si o zi extraordinara, Gabriela si baietii[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! O [cafea] fierbinte, ca afara e friiiig. Oana, ma bucur ca a fost bine. Citesc cu interes discutiile voastre despre scoala. La noi e prea devreme, dar nu stiu ce as alege. Va doresc sa faceti alegerea cea mai potrivita pentru copilasi vostri, ca voi ii cunoasteti cel mai bine. [url="http://good-times.webshots.com/photo/2215989880103074785rqRxlp"] Poze din ianuarie-februarie 2009[/url] Lacramioara (08.12.1975) mamica [copil] Stefaniei Iulia (05.12.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Discutie aseara intre mine si baiatul meu cel mare care are 10 ani si 8 luni in timp ce ma uitam pe o problema la mate si ca orice mama iubitoare incercam sa-i arat calea ma scurta...Scoate un oftat...pe care l-am tradus..".offf...ce ma enervezi, stiu cum se face".Eu ii spun: "Octavian, cred ca uneori te tratez ca pe un copil mic de 5-6 ani, nu unul de 10 ani si nu-ti place asta". El raspunde:"Asa este, sunt mare, stiu sa fac..."..apoi filozofeaza:"pentru parinti copiii raman totdeauna copii, chiar daca cresc"..Eu mandra de asa copil istet continui..."daaa, ai vazut si tata pt bunica este tot un copil", iar el completeaza ca un adult atoatestiutor:"asa e si uneori e asa de enervant"... Am ras in sinea mea, am fost si foarte mandra, ca uite domnule ce copil matur am eu...si il tratez ca pe unul mic, apoi seara la culcare m-am amuzat cu sotul pe tema asta...Cresc, cresc, sunt minunati, superbi....si noi inca ii mai vedem mici si le acordam tot sprijinul. Tot timpul am simtit ca trebuie sa-l sustin pe Otto, sa-l indrum, ca nu se descurca singur si poate de multe ori in detrimentul celui mic...care da mereu din gura si din coate sa-si faca loc sa fie in frunte. Am gresit...incerc acum sa mai corectez, sa las fraul mai liber, e foarte important...dar am realizat tarziu...asa ca....cele care aveti doi copii incercati sa impartiti dragostea , cel mic nu mai e chiar mic...dar profita de multe ori ca acesta ii e statutul in familie, cel mare la fel, trebuie vazut la varsta reala pe care o are. Hai ca v-am tinut o teorie.... Sa aveti o zi minunata si sa va bucuratio de copii, Gabriela si baietii[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabriela, orice teorie din asta este binevenita oricand, cel putin pentru mine! [flo2] cand discutam despre 1 si 8 martie - ce se intampla la gradinite / scoli, oare cand e potrivit sa duca un buchetel de flori - vineri sau luni?! va mai ganditi si la alt gen de atentii, mici cadouri...cum a fost in anii trecuti? [:I]
Eu stau pe tarm si-sufletul mi-e dus de-acasa. S-a pierdut pe-o cararuire-n nesfârsit si nu-si gaseste drumul înapoi. (Lucian Blaga, „La Mare”, 1919)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buli: baietelul meu este in clasa I si sta la after school. Programul este cam acesta: ore 8-12, apoi urmeaza masa de pranz (catering, doar felul doi plus desert, el spune ca e foarte buna mancarea, uneori cere si o a doua portie) si program de joaca pana la 14. Lui asta i se pare foarte important, nu ar vrea sa piarda intervalul asta pentru nimic in lume. Daca vremea e buna, ies in curtea scolii (au si o mica gradina unde li se mai permite accesul, daca este uscat), daca nu, in clasa sau pe sala. De la 14 la 16, isi fac temele supravegheati de doamna invatatoare. Este destul de obositor, noi l-am intrebat daca ii place sau ar vrea sa renuntam la after-school dar el zice ca-i place. Onyca1976: unde face baietelul tau baschet? Ne-ar interesa si pe noi. Multumesc. Ioana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, asta deja suna minunat! la ce scoala e? Gabi, eu despre sistemul obisnuit spuneam ca se sta numai in banca, la step by step stiu ca e cu plimbareala sa stii ca nu m-or lamurit astia de la gradi cind e serbarea - si la serviciu sint pina peste urechi [bang] hehehe, copiii is isteti, numai noi trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca poate sa le mearga mintea mai iute decit noua [pk] - asta apropo de replicile lui Octavian [url="http://www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag"]@[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...