Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

  • Răspunsuri 36
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

[flo][flo][flo]pentru socrii mei. Socrul meu este tatal pe care nu l-am avut, este un om de nota 20 si soacra mea este la fel, cum a spus si Desiree si a mea mai da cu bata in balta dar nu o face din rautate, pur si simplu nu-si da seama, chiar de multe ori si-a cerut scuze daca m-a suparat vreodata, dar si pe mine ma lauda ca gatesc, fac curat ca ii cumpar creme scumpe, ea are o piele f uscata si mai ales pe maini trebuie mereu sa isi dea cu crema, si ii gasisem o crema de la Oriflame si i-o cumparam mereu cand stiam ca este pe terminate, de multe ori fara sa imi spuna ea, daca imi spunea sa-i cumpar imi dadea bani si nu vroiam, acum nu era o avere crema dar ptr ea chiar ca dadeam si 10 lei i se parea mult, a fost ca o a doua mama ptr mine, vorbeam o gramnada cand veneam pe la ea, nu se mai satura de mine, ii placea ca ii povesteam despre serviciu, imi cunostea toate colegele doar din ce ii spuneam eu, chiar la aeroport cand ne-a condus, mi-a zis ca am fost o nora buna si ca ar vrea ca si din partea cumnatului meu sa aiba o nora la fel ca mine, chiar cand mai vorbim la telefon imi zice ca ii este dor de mine, ca ne-am inteles bine si ca nu se stie cand ne vom mai vedea. Defectul ei cel mai mare este, i-a spus si sotul meu, cam apleaca urechea ce spune lumea din sat, au vazut-o ca este femeie buna si cateodata ii baga prostii in cap, mai rar cand se "revolta" si ea si pune piciorul in prag.I-ma zis ca nu traieste cu lumea dar s-a invatat asa sa serveasca pe unul si altul si cand are ea nevoie nu gaseste la nimeni ajutor si apoi se plange ca o invidiaza lumea. Nu m-a deranjat niciodata in 7 ani cat sunt cu sotul meu, o singura data a venit pe lanoi si atunci 5 minute sa-i aduca sotului un cadou si apoi am mers la restaurant, mi-a dat sfaturi, nu a ras niciodata de mine, nu este avida dupa avere, eu am venit la sotul meu doar cu un geamantan de haine, atat, si ea mi-a spus ca a avut o soacra rea si ca si-a promis sa fie ptr nurorile ei o soacra buna. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aura_m ...ea are o piele f uscata si mai ales pe maini trebuie mereu sa isi dea cu crema, si ii gasisem o crema de la Oriflame si i-o cumparam mereu cand stiam ca este pe terminate, de multe ori fara sa imi spuna ea, daca imi spunea sa-i cumpar imi dadea bani si nu vroiam, acum nu era o avere crema dar ptr ea chiar ca dadeam si 10 lei i se parea mult... AURA
Daca vrei o crema super buna ptr. maini (mie imi crapa pielea pe maini, cand strang pumn, de uscata ce mi-e pielea) ia-i Epitelin din Romania. E SUPER! Mi-a adus sora mea cand ne-am intalnit in Germania, acum 2 saptamani si crede-ma ca e crema "miraculoasa". Roaga pe cineva sa-ti trimita din tara. Eu ti-as da, dar numai una mi-a adus sora-mea. _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desiree[flo]multumesc, esti o dragutza, mi-am notat numele cremei, eu in ultima vreme nu mai puteam sa-i fac rost de crema aceea de la Oriflame ptr ca nu mai era in catalog, se schimbase, chestii din acestea si a gasit o crema la un hipermarket, nu mai stiu numele dar am vazut-o si eu si f acceptabila la pret, si zice ca este f buna ptr maini, ptr calcaie, ca ii crapa si calcailele dar cand mai are mama drum prin Bucuresti, cu timpul vreau sa o chem aici si cu siguranta va fi nevoie sa mearga la ambasada, cand se va mai intalni cu socrii mei, ptr ca sigur o sa-i viziteze am sa-i zic sa-i cumpere soacrei mele crema care mi-ai recomandat-o. Iti multumesc mult ptr sfat. AURA
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hehe ce frumos sa ai o soacra buna. Ce-o fi aia buna? Sa te intelegi la distanta, sau sa te ajute daca este aproape? A mea considera mai distractiv sa faca carare la coafor si prin magazine si sa se cafeleasca cu cocoanele ei decat sa ia copilul de la gradinita (adica nepotul) sau sa-l duca in parc [xx(]. Multumesc lui Dumnezeu ca o am pe mama sanatoasa si intreaga la cap si ma ajuta in loc sa se ocupe cu mondenitati. Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006) [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/"]ANDREI[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/"]MARC[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/"]VACANTELE NOASTRE IN 4[/url] [url="http://community.webshots.com/user/horianap"]BAIETII MEI IUBITI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor, Ma bucur enorm ca s-a deschis un asa subiet,, cred ca era necesar, dupa atatea subiect cu soacre acre, era cazul un subiect mai dulce, cald, linistitor, referitor la soare ca si a 2-a mama, de ce nu??!! Acum cu ce sa incep, cineva spunea ca majoritatea care au soacre bune nu sunt romanace, acum nu stiu ce sa zic, a mea e unguroaica. Probabil ca este un sambure de adevar, la noi in tara de cand lumea au fost discutii nora-soacra, probabil gradul de civilizatie si educatie fac ca in vest sa fie mult ami ridicat - simtit. Acum s aincep si povestea mea: se implinesc 8 ani de cand socrii incercau stangaci s ama cunoasca, imi trimitea viitoarea socrela prajituri in fiecare luni dimineata, era amuzant eu nu mancam dulciuri, dar am apreciat....ce mai mult au apreciat colegii mei care erau fani de prajiturile soacre. Deja trecuse 1 an si nu ma cunosteau, sotul (prietenul pe atunic) ma invitase de cateva ori in vizita la parinti as asubtil, dar eu nu si nu, vorba aia nu te casatoresti cu fiecare priten si trebuie sa-i cunosti parintii. Era intr-o duminica cand i-am vizitat prima data, foarte zambareti m-au servit cu o cafea, pritenosi, iar la plecare sotul era incantat: socrii au spus c sunt un copil frumos - mi s-a parut deplasat, dar asta era parerea lor, bineinteles ca luni primisem din nou cele 3 feluri de prajitura, ca de obicei. Ne-am casatorit in vara lui 2004, iar sambata 14 feb facem 5 anid e la logodna, moment in care s-au cunoscut si parintii nostri, emotii mari, la 4 ace imbracata toata lumea, flori, tortm, bucate alese, am petrecut cu totii 5-6 ore. Mama mea sceptica, na urma s ama mut cu socrii pentru o perioada scurta, pana ne renovam cuibul nostru............iar socrela a zis catre parinti ca sunt norocosi c aauun baiat ca le-a adus acasa o fata, fata mult dorita d eei la tinerete, as acu blandete, caldura, dragastorsi, la care a inceput s aplanga. Acum dupa 8 ani: - am stat un an impreuna , an in car enu am facut nimic, dimineata imi servea cafeaua si micul dejun la pat - nu intrau niciodata in camera la noi fara s abata la usa sau sa ne sune la tel -am incercat si eu pe tot posibilul sa fiu draguta, ca na asta primeam si mana cu care dai cu aia primesti -ea gatea, spala, calca, acum la fel, stam in apartamente diferite, dar d eo luna ne-am mutat operioada la ea sa stea cu copilul, copil pe care il iubeste enorm, se ocupa ff frumos d eel, na a fost invatatoare si stie ce si cum - este la fel de dragastoasa cu mine, ma cadouriseste cu fiecare eveniment important, este alaturi d emine Treptat am inceput sa tin la ea, pot sa zic ca o iubesc, bineinteles cu la egalitate cu mama mea, dar am un respect deosebit si mi-a dat o lectie d eviata, sper sa invat din ce am primit si macar jumate sa dau inapoi cand voi fi soacra si cred ca va fi ok. Oamneii daca depun putin efort se intelg, trebuie sa invatam s alasam de la noi, s afim diplomate, ele la fel, s aintelegem ca oamenii sunt diferiti, au traiti diferit si e normal s avada fiecare altfel lucrurile. Socrul a murit cand am ramas gravida, a fost un om bun, numai cuvinte d elauda. Socrela a r face orice s ane fie bine, cateodata e mai ok decat mama, nu se baga in nik, nu da sfaturi necerute. Bineinteles ca nu intodeauna sunt deacord cu ea, e normal, are 70 ani, multi ianitne fara reparatii, dar cu mama ajung mai repede la discutii aprinse, socrela are ceva e numai ea are, cred ca nu a suparat never pe nimeni si nu cred ca ar sti d afie rautacioasa. Ma surpinde d e8 ani zilnic, bineinteles frumos, petnru car eii multumesc, ma bucur ca xista si ca sunt si altfel d eoamnei. Hasi c anu o mai lungesc, Pupici, Suzy78, mamid e Nicolas Mihai 27 februarie 2007
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte frumos Suzy ce povestesti. Dar stii de ce sunt asa? Pt. sunt ardeleni si in Ardeal procentul de oameni civilizati si educati e mai mare decat in sud. Roli mami de Andrei [copil](16 ianuarie 2008) si Marc [bonjovi](9 iunie 2006) [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603790736786/"]ANDREI[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/sets/72157603794082565/"]MARC[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/14037522@N04/2472556291/in/set-72157604930822343/"]VACANTELE NOASTRE IN 4[/url] [url="http://community.webshots.com/user/horianap"]BAIETII MEI IUBITI[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...