Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum incurajam copiii de 6 ani sa citeasca?


Recommended Posts

Mi se pare extrem de important sa ii atragem pe copii spre carti,spre lectura...Nu doar pentru ca la scoala asta va fi o preocupare de baza,ci si pentru a le oferi o alternativa intr-o lume atat de tehnologizata.Pana nu afla,nu se stie daca le place sau nu.Desi stie literele de micuta si acum incepe sa lege cuvinte,fetita meanu citeste inca asa cum as vrea eu,se plictiseste repede,de fapt cred ca oboseste si la o propozitie mai lunga uita cu ce cuvant a inceput.Ma gandesc ca unii copii citesc perfect la 6 ani..Ai vostri cum sunt?Cum i-ati atras spre carti?Spre citit?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu am altfel de raspuns [:I]. Nu am reusit si am incercat toate metodele expuse pe forum.[:I] Baiatul meu are 8 ani (este in clasa a II-a) si il oblig sa citeasca in fiecare seara cate o pagina din cartile de la scoala [:I]. Il mai atrag enciclopediile, mai citeste din ele, dar sunt ori prea usoare ori prea grele deocamdata. Cert este ca n-am reusit sa-l conving sa stea cu cartea in mana.[:I] La romana este foarte bun la tot ce inseamna logica: despartit in silabe/antonime/omonime, dar varza la dictari...noroc ca testele contin si de unele si de altele si astfel cu FB la primele si S la dictare se incadreaza in B [:I]. Pana si invatatoarea a spus ca nu am ce-i face...nu-i place si pace, nu-i pot baga cu forta placerea in el. Concluzia mea...daca ii va place sa citeasca, va citi, daca nu ... nu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fiica-mea(6ani si 10 luni)citeste f mult,sunt zile cind pur si simplu trebuie eu sa o opresc,cred ca ar fi in stare sa stea 3 ore cu ochii in carti. Nu am facut nimic special pt asta doar ca noi i-am citit foarte mult,cred ca de pe la 2 ani si un pic ne punea carti in mina sa-i citim,ii citeam alternativ,o seara eu,o seara sotul.Dupa 4 ani zicea mereu ca abia asteapta sa invete sa citeasca,sa-si poata ea citi toate cartile.In orice concediu sau deplasare am mers,am avut mereu la noi carti,nu citea dar povestea de pe imagini[:D]. La 6 ani nu citea dar lunile imediat urmatoare cind era inca in gradinita,venea dimineata cu Abecedarul la mine in pat sa citim si cred ca defapt asa a inceput,tot mai mult si tot mai bine.La scoala s-a perfectionat cu cititul in germana,practic intr-o luna a inceput sa citeasca mult,bine si cursiv.Are deja multe carti la activ citite,numai zic de reviste si carticele scurte,ii cumpar des revistele care o intereseaza. Sigur,ii cumpar carti pt virsta ei,6-7 ani,cu texte nu foarte complicate,fara fraze lungi si cu cuvinte din vocabularul de virsta ei.Aici exista carti pt nivelul de incepatori,cu povesti nu prea lungi si nu prea complicate,scrisul ceva mai mare decit la cartile normale pt adulti. Cu cititul ii stimuleaza si la scoala,au curs de citire pe nivele si normal ca isi doreste sa fie cit mai in fata[:)]. Nu-mi dau seama cum ai putea sa o stimulezi dar ce stiu sigur ca nu trebuie fortata,obligata,trebuie ca asta sa vina de la ea. Succes iti doresc! Alina,mami de printesa si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alina&year=2009&month=8&day=12&babycount type="]baby [/url][gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum Simali nu ti-a raspuns imi permit sa te trimit eu la metoda ei [olala] aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=132034&whichpage=3 care mi s-a parut foarte interesanta. Bineinteles ca fiimiu cand i-am spus de club de citit mi-a zis ca poate glumesc. [:D] Daca vreau club sa facem unul de electronica.[pk] Si eu i-am citit de foarte mic (sub un an) orice, este un copil extrem de curios, dar am senzatia ca acum este intr-un moment de saturatie... sau ma rog a descoperit altceva... electronica.[:D] In plus in timpul liber el asculta muzica de orice fel (mai putin manele) este rocker declarat [pk], nu citeste ... pana la urma nu e rau nici asa.[:I]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui happiness
Mi se pare extrem de important sa ii atragem pe copii spre carti,spre lectura...Nu doar pentru ca la scoala asta va fi o preocupare de baza,ci si pentru a le oferi o alternativa intr-o lume atat de tehnologizata.Pana nu afla,nu se stie daca le place sau nu.Desi stie literele de micuta si acum incepe sa lege cuvinte,fetita meanu citeste inca asa cum as vrea eu,se plictiseste repede,de fapt cred ca oboseste si la o propozitie mai lunga uita cu ce cuvant a inceput.Ma gandesc ca unii copii citesc perfect la 6 ani..Ai vostri cum sunt?Cum i-ati atras spre carti?Spre citit?
Ma bag si eu cu o intrebare, din pacate neavand raspuns la intrebarea ta. Te referi la citit citit la 6 ani??? Mie mi se pare foarte devreme, atit timp cat majoritatea copiilor nici nu incep scoala la acea varsta sau abia o incep la 6 ani si cateva luni. Ma gandesc ca tematica scolara pt clasa I nu presupune ca, copilul sa stie deja sa citeasca la acea varsta. Abia se invata complet ci corect abecedarul (oricum 99% din copii il stiu deja la inceprea scolii) si scrierea/ citirea. Nu contest ca unii copii or fi mai inzestrati si inaintea altora, cum povesteste Alina despre fiica ei. Insa cred ca este un pic fortat sa vrei musai ca, copilul tau de 6 ani sa citeasca deja. Eu sunt de parere ca toate etapele copilariei trebie respectate si nicidecum grabite, ca atunci se pun bazele personalitatii, dupa cum stii si tu. Eu inteleg sensul postarii tale, si anume ca vrei sa cultivi PLACEREA cititului, insa cred ca e prea devreme si pt asa ceva [flo] La scoala nu se va plictisi apoi, in clasa I? Succese! Dana [hia] mama lu'[cavaler][url="http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Salzburger%20Land/?action=view¤t=hall9.jpg"]Radu Stefan[/url](Fecioras de 2003) "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://hailaplimbare.wordpress.com"]Hai la plimbare[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta vreau,sa ii placa sa citeasca,nu sa citeasca foarte bine si cursiv.Si cum se apropie de varsta de 7 ani ,da,as vrea sa citeasca mai bine,pentru ca stiu din experienta altor parinti cu copii de clasa I ca acei copii care stiau sa citeasca deja s-au descurcat altfel la scoala.Si nu s-au plictisit,pentru ca invatatoarea le dadea ceva in plus de facut.Materia este multa si grea inclusiv la clasa I,de aceea mi se pare important sa citeasca,este un ajutor pentru ei.Sa scrie nu neaparat,nu am invatat-o sa scrie de mana(desi imi cere sa ii arat literele de mana...),dar cu cititul e altceva.Fisele de exemplu,sarcinile din manual,toate le face mai repede daca stie sa citeasca.Dar sensul de baza al intrebarii mele era cum le insuflam placerea de a citi?La un moment dat,am inventat cele 5 minute de citit in comun,adica eu citeam ceva si ea altceva,citeam amandoua...A mers o vreme,dupa care eu nu am mai insistat si nici ea...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Baietelul meu de 6 ani, citeste bine, poate chiar foarte bine pentru varsta lui... Dar rar il aud citind -si mereu sunt surprinsa de progrese - , pentru ca nu simte nevoia sa isi aleaga o carte sa o citeasca... (cred ca citeste la scoala mai mult si acolo evolueaza)...acasa foarte rar - o data pe saptamana cel mult, citeste 3-4 pagini, si niciodata din proprie initiativa... In schimb are o desebita placere sa ii citim noi zilnic, cate o ora seara la culcare, este obligatoriu!!! Daca se intampla sa nu putem si sarim o seara, sufera tare si ne reproseaza o luna[:D] Invatatoarea ne-a sfatuit sa il lasam in pace, cand va simti nevoia sa isi citeasca singur, o va face...si sa pastram neaparat traditia cu cititul seara, chiar daca e in stare sa isi citeasca si singur!!!!

“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.
Sinzi, Radu si David [detectiv] psihologul [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/559783788ZKevij"]poze[/url],
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Si nu s-au plictisit,pentru ca invatatoarea le dadea ceva in plus de facut.
Si scoala asta de care stii tu este in Romania? [:I] Al meu n-a stiut sa citeasca si se descurca destul de bine spun eu...n-a fost depasit de situatie, in conditiile in care are si activitati extrascolare destul de multe.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui happiness
Asta vreau,sa ii placa sa citeasca,nu sa citeasca foarte bine si cursiv.Si cum se apropie de varsta de 7 ani ,da,as vrea sa citeasca mai bine,pentru ca stiu din experienta altor parinti cu copii de clasa I ca acei copii care stiau sa citeasca deja s-au descurcat altfel la scoala.Si nu s-au plictisit,pentru ca invatatoarea le dadea ceva in plus de facut.Materia este multa si grea inclusiv la clasa I,de aceea mi se pare important sa citeasca,este un ajutor pentru ei.Sa scrie nu neaparat,nu am invatat-o sa scrie de mana(desi imi cere sa ii arat literele de mana...),dar cu cititul e altceva.Fisele de exemplu,sarcinile din manual,toate le face mai repede daca stie sa citeasca.Dar sensul de baza al intrebarii mele era cum le insuflam placerea de a citi?La un moment dat,am inventat cele 5 minute de citit in comun,adica eu citeam ceva si ea altceva,citeam amandoua...A mers o vreme,dupa care eu nu am mai insistat si nici ea...
Sincer,nu inteleg defapt ce vrei? Sa-i cultivi placerea cititului sau sa stie sa citeasca ca sa se descurce mai bine la scoala?Sunt lucruri complet diferite!! Daca stie sa citeasca,se va descurca bine la scoala dar asta nu inseamna ca va avea placerea cititului,adica il vei vedea zilnic cufundat in lectura si pasionat de carti....cel putin asa vad eu lucrurile. Daca ii place sa citeasca,va citi mult,va deprinde o citire rapida si cursiva,nu? Serios,uneori nu inteleg adica nu inteleg deloc [:D].Dupa ce ca in Ro copiii merg si dupa 7 ani la scoala(in cel mai bun caz,am vazut ca cei mai multi is in apropiere de 8 ani),tre'sa mearga si cu cititul invatat de-acasa,eventual scrierea,etc pai atunci pe la gradi si pe la scoala,doamnele cu ce se mai ocupa? Danat,cred ca in Austria programul de inv seamana cu cel de-aici,au un ritm mai alert,diferit de ce am facut noi.Au terminat demult literele,se insista cu cititul,au cursul de citire. Alina,mami de printesa si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alina&year=2009&month=8&day=12&babycount type="]baby [/url][gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Serios,uneori nu inteleg adica nu inteleg deloc .Dupa ce ca in Ro copiii merg si dupa 7 ani la scoala(in cel mai bun caz,am vazut ca cei mai multi is in apropiere de 8 ani),tre'sa mearga si cu cititul invatat de-acasa,eventual scrierea,etc pai atunci pe la gradi si pe la scoala,doamnele cu ce se mai ocupa?
Tot cu aia. [:D] Atat doar ca le este mai usor. [:D] Dar aici sunt de vina parintii, caci ii vor pe toti premianti...si asta in conditiile in care s-au scos premiile pana in clasa a V-a.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...