Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cum incurajam copiii de 6 ani sa citeasca?


Recommended Posts

Nu stiu sa raspund la intrebarea initiala. Monica citeste ca ... asa vrea ea. Are 6 ani si 4 luni, nu merge la scoala. Nu citeste cursiv, dar citeste 2 pagini pe zi. Dintr-o carte cu "Magic Lilli" acum [:D] In cartea aia sunt maxim 10 propozitii pe pagina, scrise mare. Eu nu am vrut s-o invat sa citeasca dar am raspuns la intrebari cand mi le-a pus. Si practic a invatat singura sa citeasca pentru ca a vrut, cu ajutorul educatoarei de la gradi si al meu. Si educatoarea ii da sa citeasca atunci cand cere ceva de citit ca se plictiseste. DAR cere copilul, nu e la "impuse". Sorana si Monica (6 ani) "Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

happi, parerea mea e ca e mult prea devreme...Ozi a intrat in clasa I cunoscand doar literele de tipar...la sfarsitul clasei I a citit cam toate cartile din colectia Zanelor, in vacanta de iarna din clasa a doua tot Tezaurul cu povesti, in clasa a III-a toate cele 7 carti din Narnia...plus multe multe altele. eu am procedat mai neortodox...pt fiecare carte citita ii dadeam 2-3-5 lei in functie de volumul de citit... mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08) http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
eu am procedat mai neortodox...pt fiecare carte citita ii dadeam 2-3-5 lei in functie de volumul de citit...
Uite pe asta n-am incercat-o. Dar cum stiai ca le citeste? Ca eu trebuie sa stau si eu cu nasul in carte, caci altfel fiimiu inventeaza. [:I] Cel putin la povestile mai cunoscute ... spui ca citeste cursiv, dar el de fapt povesteste cu lux de amanunte. [:I] Ar fi in stare sa-si scoata rezumate de pe internet.[:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca la 6 ani e putin cam mica sa citeasca o carte. Poti sa ii cumperi carti cu povesti prescurtate si scrise cu litere mari. Eu asa am procedat cu fetita mea, am luat-o incet, incet. Acum e in clasa a II a si citeste cartile ale caror fragmente sunt studiate la scoala. Imi plac cartile de aventuri si citeste fara ca cineva sa o oblige.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lucrez in inv.sup. si stau mai tot timpul acasa...statea in varful patului cu nasul in carte, ma mai intreba unde nu intelegea, mai lua dictionarul...intr-un timp avea o pasiune: citea poezii si memora pe cele care o impresionau...si-a facut un caiet cu "expresii frumoase"...important e sa prinda gustul... aaa! neaparat pentru inceput happi sa cumperi carti cu poze frumoase. mami de Ozi (22.05.99) si Tudorash (29.01.08) http://www.flickr.com/photos/23738993@N08/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca la 6 ani e o prapastie intre gradul de intelegere a unei carti care e foarte mare intre timp si capacitatea limitata de a citi. Adica, nu pot face pasiune pt citit cand ei nu pot sa citeasca decat carti cu 10 fraze in ele si fara fond. Cred ca trebuie continuat cititul cu parintii si asteptat pana cand ei sunt in stare sa citeasca aceleasi carti pe care parintii le citesc lor. Si cu usurinta, ca daca stau mult pe o pagina pierd esenta si pasiunea. Si am vazut ca mai degraba genul fantasy e agreat de cei mici.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Tonnia
Eu cred ca la 6 ani e o prapastie intre gradul de intelegere a unei carti care e foarte mare intre timp si capacitatea limitata de a citi. Adica, nu pot face pasiune pt citit cand ei nu pot sa citeasca decat carti cu 10 fraze in ele si fara fond. Cred ca trebuie continuat cititul cu parintii si asteptat pana cand ei sunt in stare sa citeasca aceleasi carti pe care parintii le citesc lor. Si cu usurinta, ca daca stau mult pe o pagina pierd esenta si pasiunea. Si am vazut ca mai degraba genul fantasy e agreat de cei mici.
Tonnia, Cartile pe care le citesc parintii seara(ma rog,oricind)copiilor nu sunt bune pt ca cei mici sa deprinda cititul.Sunt mai incurcat scrise,una e cind o asculta,una e cind tre'sa se concentreze la actiunea"citit"si la actiunea cartii.Am probat si stiu ce spun.E vorba de prapastia de care vorbesti:pot intelege muult dar cu cititul mai greu de aceea cartile pt a fi citite de ei sunt altfel. In jurul virstei de 6 ani,se incepe cu carti speciale,unde sunt propozitii scurte si eventual in locul cuvintelor mai greu de citit e inserata imaginea cuvintului. Cartile din etapa urmatoare au propozitii scurte,scrisul e mai mare,sunt si imagini cu secvente din povestea respectiva si sunt in general actiuni f cunoscute,intilnite de copii zilnic...dar mereu e ceva nou si atragator pt copii cu care compara,de ex. Intr-o carte sunt mai multe povestioare scurte(10 sa zicem)cu legatura intre ele,sunt f dragut povestite,imi plac si mie.Eu sunt sigura ca nu am deprins asa didactic cititul [:D]. Cu cit inainteaza in virsta si in deprinsul cititului,cartile sunt mai complicate,scrise mai marunt,fara asa multe imagini. Alina,mami de printesa si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Alina&year=2009&month=8&day=12&babycount type="]baby [/url][gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cam asta vroiam si eu sa spun, ca la inceput nu prea are cum sa apara chiar pasiune. La inceput cred ca trebuie sa citeasca acolo un minim zilnic cat sa progreseze dar sa nu se renunte in nici un caz la cititul de catre parinti, asta sa fie maxim posibil. Si ca devin pasionati probabil cand or putea ei sa citeasca ce-ar vrea, adica mai incolo. Imi aduc aminte ca prima mea carte serioasa citita singura (dupa ce am invatat sa citesc foarte foarte bine)a fost Omul amfibie, un SF grozav, usor de citit si absolut captivant. Conteaza mult si cum sunt alese primele carti. Dar mai intai trebuie dobandita tehnica, asa e, nu cred ca e cineva pasionat la inceput cand intampina dificultati. Iar asta cere ceva timp. Adica, la 6 ani poate e inca prea devreme sa fie chiar pasionata chiar daca citeste binisor. Cititul e doar un instrument, ce anume citesti naste pasiuni, cititul ca tehnica nu e captivant, cred eu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu trebuie sa fie pasionati de citit...ci de carti...asta e si scopu, nu?[:D]

“One test of the correctness of educational procedure is the happiness of the child.
Sinzi, Radu si David [detectiv] psihologul [cool] :
[url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamsrd20030204_-8_David+is.png"]varsta[/url], [url="http://good-times.webshots.com/album/559783788ZKevij"]poze[/url],
[red][url="http://desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57837&whichpage=5"]D-ale lui David [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ihim de carti trebuie dezvoltata dragostea... Cititul intr-o limba fonetica precum romana e pur mecanic. Eu cititul il las in pace. Are vreo cinci ani si jumatate. Stie sa citeasca grupe simple de litere in doua limbi si gata. In rest citim noi... si e topita dupa o carte noua. Cu putina rabdare va ajunge sa citeasca singura ceva interesant.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...