Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

dragule sunt insarcinata ..CE?! Ok hai la avort!


Recommended Posts

ok si m-am intins la "dat sfaturi" lungi cat o zi de post , si poate probabil am exagerat in problema lui "gabinho24" asta deoarece intre timp am mai avut parte sa aflu ceva foarte deprimant referitor la situatia surorii mele... si anume situatia ei sta cam asa...

Acum 6 ani si-au pus amandoi problema de a avea un bebe . La controale "renumiti cercetatori englezi" leau spus ca.. amandoi au probleme si anume... el cancer de prostata ea ovare polichistice... Nimeni nu a monitorizat ovulatia naturala a ei. Asa ca domni doctori au pus-o pe ea sa faca tratamente de ovulatie in asa fel incat ajunse sa ovuleze cate 7 8 ovule lunar... sa trecut la feritlizare in vitro... bineinteles fara nici un rezultat timp de 5 ani . Acum cateva luni a schimbat clinica si alti medici au recomadat "donator de sperma"... dar cand au observat ca ea ovuleaza cate 7 ovule... cand ia medicamente si nici unul cand nu ia medicamente... au ajuns la concluzia ca nu mai are rost.

Din toate tratamentele astea cu ce s-a ales... ? a devenit donator de ovule pentru cercetare, a dat o gramada de bani la clinici si s-a ales cu ovulatia deregleta , cand ea practic era perfect sanatoasa... Si toate astea nu se intamplau daca acei "renumiti cercetori englezi" spuneau clar care si a cui este problema... si aveau decenta sa ii monitorizeze ovulatia ei naturala... Dar deh... de ce sa nu profite ei putin de dorinta lor de avea copii sa stoarca niste bani si sa si asigure inca o donatoare de ovule pentru progresul stiintei? Si asta i sa intamplat unei doamne care avea varsta de 27 de ani. daca alegeau din start solutia unui donator de sperma atunci macar ea putea sa aiba un copil natural iar el cu siguranta era un tata de suflet extraordinar... Acum are 34 de ani , a intrerupt pentru o perioada tratamentele in speranta ca ovulatia ei va revenii la normal si totodata spera in continuare ca poate intr-o zi va devenii si ea mamica...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 122
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

si acum noutati despre mine....

Sarcina are 33/34 de saptamani asa ca usor usor se apropie termenul de nastere.

In ultima perioada am fost foarte fericita .( sper sa raman asa toata viata) .Nu am mai avut nici un fel de probleme si sunt oarecum linistita.. Asta cred ca mi se intampla sipentru faptul ca m-am lasat de afaceri si nu mai sunt stresata asa ca viata mea acum parca e colorata in roz.. Aproape saptamanal primesc vesti bune legat de anumite "probleme" pe care le mai am rezolvat. In general multa energie pozitiva in jurul meu...

Ieri am facut ultima eco... Bebelusa mea este bine dezvoltata si sanatoasa, atat de bine dezvoltata incat iau crescut "bilute"! .Asa ca mare veselie in familie mai ales pe mama si tata ( bunicii) care isi doreau din suflet " fie orice numai baiat sa fie"- ca s-o citez pe mama) . Tata foarte fericit ca cineva o sa duca numele de familie mai departe si ca o sa-l mostenesca... Se bucurau amadoi de parca dadusera in mintea copiilor . Eu foarte surprinsa si putin debusolata pentru ca ma obisnuisem cu ideea ca va fi fetita ... dar o sa donez cu mare placere la maternitate rochicioarele roz cu volanase pentru nou nascut pe care le-am cumparat intre timp....

 

Legat de nastere... Inca nu stiu cum o sa nasc... Bineinteles ca eu vreau normal dar cu epidurala... O problema ar fi ca in maternitatea de aici nu se foloseste asa ceva... si ca nu au pe sectie anestezist . Acela vine chemat de la spitalul judetean cand au programate cezariene . Asa mi-a zis asistenta data trecuta cand am fost internata.. Vestea asta m-a speriat rau de tot.. mai ales cand am vazut cat s-a chinuit o femeie in travaliu pana au dus-o la sala de nasteri...si cum era traumatizata dupa ce nascuse ... Am venit acasa mai speriata decat atunci cand ma internasem cu preelamsie ... Acasa m-a linistit discutia cu mama care a nascut tot la 26 de ani si mi-a spus ca durerile ei au fost suportabile si ca le-a uitat imediat ce sia vazut copila... Oricum eu ma bazez pe capacitatea mea de a face scandal si a teroriza oameni atunci cand ma doare ceva ... asa ca eu pregatesc epidurala...( si plangerea scrisa de actionare in judecata daca refuza sa imi acorde serviciile unui anestezist [:D]) . Am observat ca practica asta tine intordeuna asa ca trebuie sa tina si la spital...

Cu medicu meu inca nu am discutat asta . Stiu ca e fixist un pic anti cezariene..si cu termenul nasterii cand vrea bebelusu , dar sper sa nu fie fixist si anti epidurale... desi tinand cont ca e directorul materinitati,in care epidurala e SF am un foarte prost sentiment legat de aceasta problema...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Liliana82 Deci in concluzie sfatul meu este sa te gandesti mai bine la aceasta situatie, sa te duci sati faci niste controale foarte serioase . si sa nu o condamni pe sotia ta ca tea inselat... ( din punctule meu de vedere respectivul intrus a fost doar "donator de sperma" )
nu se stie, a fost cu el de 3 ori... si s-ar putea ca tipul respectiv sa apara din nou in peisaj. Gabi- imi pare rau de situatia prin care treci. Daca o iubesti si o vrei in continuare in viata ta, poarta-te ca si cum acest copil (din pantecul ei) e al tau. Pt ca sunt sansele foarte mari ca acest copil sa fie al tau. Vei vedea dupa ce se naste ce simti atunci cand il tii in brate sau daca mai vrei sa faci testul de paternitate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo] Liliana, m-am amuzat teribil cand am citit ca bebelushei i-au crescut "bilute" Cine stie, poate pana la termen, dispar iar bilutele si iar te trezesti cu o fetitia [pup][pk] Oricum, sarcina usoara in continuare. Sper sa rezolvi si cu maternitatea si sa poti sa nasti usor cu ajutorul epiduralei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
legat de tatic... nu cred ca mai e nevoie.. deja avem 2 bunici si o pereche cu unchi si matusa asa ca de exemple "paterne" nu cred ca vom duce lipsa... Matusa lui din Anglia cred ca vrea sa sa trimita "toata anglia " in romania cu obiecte de nou nascut , Tata e fericit foc ca are si el un mostenitor baiat sa-i duca numele mai departe si am impresia ca vrea sa faca "colectie " de marci de scutece ,asa ca nu mi fac eu griji pentru educatia baiatului ca pana la urma tot cele mai bune bone sunt membri familiei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

liliana, felicitari ![pup] ************************************************************************************ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=139932&whichpage=1"]MIHAITA VREA SA NU MAI FIE DIFERIT ! [/url] oana [mamica] de [aerob] SOSONICA (6.06.2007) [yum] [url="http://lb3f.lilypie.com/zqZFp3.png"]asa creste Sonia[/url] : [url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=63e6ea475473c2ddd2fc4c&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=image"]intr-un an[/url] [foto][URL="http://community.webshots.com/user/kay_al"]S [/URL] www.alexandruconovaru.ro , www.helpsonia.com "When in trouble or in doubt, run in circles, scream and shout."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Draga Liliana, sa-ti traiasca LEUL familiei! Tot pe 27 iulie am nascut si eu acum 11 ani.... si mi-am gasit nasul[:D], strunesc acum si din greu un leusor extraordinar...care vrea sa-mi fie SEF! [pk] Sa-ti creasca frumos si sanatos! Sa te bucuri de el si sa stii de la mine ca muuuulte am invatat eu, ca sa fiu in stare sa-l cresc bine. Cere foarte multa atentie si pricepere o asa mandrete de mostenitor! A propos de mosteniri- ca scriai undeva mai sus de certuri pe mosteniri- am trecut si prin asta, banul e ochiul.... cei mai educati oameni se comporta ca niste... dar sa trecem peste asta- viata e inca frumoasa! Multa putere de munca si dragoste pt bebe ! Cum il cheama? Cu drag, Rodica Mami de Andrei 11 ani si Mihai 9ani [box][colegi][dual][duel][cool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...