Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alcoolul...ocazional


Recommended Posts

Ripley, bineinteles ca nu am vrut sa spun ca daca bei adesea o bere seara intri in categoria expusa de mine! Bine ca ai sesizat diferenta, poate altfel multi mi-ar fi interpretat gresit mesajul. Doar daca cumva dupa ce o bei, mergi pe 7 carari! [:D] Altfel, eu ma refer la cei care, ocazional, ce-i drept, consuma alcool pana se amestesc bine de tot sau chiar sunt beti-beti! Sa dau un exemplu, 4 beri + 2 shots de alcool tare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui pepene
philip, nu asta am vrut sa se inteleaga. alcool se consuma peste tot ( cred [:D]). intentia mea este sa discut faptul ca, in timp ce multe femei din ro condamna acest obicei in barbatii lor, in sua consumul de alcool de tipul celui amintit de mine, nu ridica nimanui intrebari. el este acceptat atat social, cat si de consoarte, care si ele, la randul lor, consuma adesea cot la cot cu barbatii. el nu ar reprezenta o "problema" de cuplu, atata timp cat el nu devine obicei zilnic, cat nu te impiedica sa te prezinti a doua zi la munca, etc.
sora mea locuieste de 9 ani in California si mi-a spus ca acolo se bea intr-o luna cam cat se bea aici intr-o zi! Ca se intalneste cu colegii de servici ( al ei, al sotului ) merg la nunti sau la alte evenimente si consumul este moderat de alcool si nu asa de multe bauturi tari ca la noi - gen tuica sau vodka. A fost in iarna acasa si am iesit cu rudele sau prietenii - a fost dupa expresia ei "cura" de alcool. A zis ca merge acasa sa-si curete corpul. Nu cred de loc in generalizari. Plus in vest se bea bere si vin mai mult decat tuica, vodka, coniag sau alte lichioruri de doi bani de care vezi ca se beau la noi. Cauta de exemplu un meniu de nunta din orice tara vestica si vezi oferta in materie de alcool: 30-50 % fata de meniul unei nunti Ro. Oricum cred ca daca se intrece masura este rau si fiecare trebuie sa aiba limite impuse de bunul simt. [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze familia mea[/url] quod me nutrit me destruit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui pepene Antigen, ai perfecta dreptate. Nu am stiut cum sa denumesc - prin "social" am incercat sa arat ca este o activitate sociala, nu ca stai acasa depresiv si bei de unul singur. Dar se ajunge intr-adevar de multe ori la binge drinking, cum bine remarci.
OK, am inteles. Sincera sa fiu, nici eu nu stiu cum as traduce "binge drinking". Poate "bei rar, dar si cand bei o faci lata". Mie mi se pare normal sa bei ceva light, din cand in cand. Daca cineva nu bea niciodata-niciodata, ma gandesc in primul rand ca ii interzice religia, iar in al doilea rand ca ii interzice medicul.
Citat:
ati putea accepta un astfel de barbat, minunat in rest, dar care de 2 ori pe luna vine beat acasa, sau care de 2 ori pe luna se imbata chiar langa voi, la distractie?
Nu stiu, dar nu cred. Pana acum nu m-am prea intalnit cu oameni beti si nu cred ca as intelege "fenomenul", "fascinatia".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu cunosc fenomenul, si in "vremurile bune" il si practicam. frecventa este intr-adevar una reduuusa, rar se intimpla de 2 ori pe luna (poate in ianuarie, cind e revelion si ziua jumatatii de tara numita vasile sau ion). nu se petrecea decit intr-un grup restrins de prieteni ff apropiati, doar impreuna cu sotul, si asta in general in timpul unor conversatii mai mult sau mai putin serioase. Impreuna cu aceiasi oameni puteam merge si la teatru, si la un spectacol de opera, vizitam si un tirg de carte si toate astea fara nici o legatura cu datile cind "o faceam lata". intre timp am "crescut", gasca s-a cam spart, timpul e mai putin, am ramas insarcinata. dar nu ma deranjeaza daca, la fel de rar (desi acum se intimpla mult mai rar) la o "ocazie" sau ceva, sotul "intrece masura". Nu e violent, nu ma face de ris, nu umbla pe 2 carari etc. in plus, chiar daca in rest nu e sotul ala perfect despre care spui, pepene, la noi acasa cind sintem noi doi nu se consuma mai niciodata alcool, doar cind avem musafiri scoatem o sticla de vin/bere "la interval". asadar, nu mi se pare ca am avea o problema legata de alcool. if you can't say something nice, then don't say it at all http://pisigri.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deus, probabil sora ta are dreptate - poate oamenii avand familie au mai renuntat la acest tip de obicei. Pisigri - multumesc pt. pareri. Exact asta vroiam sa cercetez. Cam pe asa si pe aici, numai ca pe aici se mai ajunge si la mers pe 2 carari din cand in cand. [:D] Intentia mea nu este sa imi impun "normalitatea" mea, ci sa vad si alte obiceiuri. Am discutat chiar cu un psiholog care ma intreba de ce nu imi plac barbatii americani, spre exemplu. I-am raspuns ca nu as putea sa trec peste obiceiul alcoolui ocazional. Mi-a spus ca lui nu i se pare un defect in comparatie cu alte defecte posibile, si ca este problema mea de perceptie si de depasire a mostenirii mele culturale. Eu nu am reusit insa sa trec peste asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O colega de-a mea are prieten american, si-mi povesteste ca se pun langa o sticla de whisky si nu se lasa pana nu o termina. Cata vreme amandoi sunt de parere ca s-au distrat nu vad care ar fi problema. Ea chiar imi reprosa ca eu nu mi-am imbatat sotul inainte sa ma marit sa vad cum face! Pai stiu cum face: dupa ce bea o bere adoarme! Asa ca ne cautam alte distractii! Si au as fi extrem de ingrijorata de betii ocazionale, la mine in familie au fost multi alcolici, bunici, unchi, stiu cum e cand nu mai stii sa pui stop, stiu cum au trait si cat de repede au murit, si ca a fost o usurare pt cei ramasi! cristiama
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi avem bbq-uri mereu si noi mergem la ale altora(toti americani) dar niciodata lumea nu pleaca pe 7 carari acasa.Lumea bea in general bere, cateva, nu o lada. Personal nu imi place ca sotul sa bea, nici macar un pahar, motiv pt care s-a lasat de bere acum vreo 4 luni,desi nu bea in exces deloc.Eu am sechele serioase din copilarie din cauza tatalui meu care consuma alcool si ne batea pe mine si pe mama. Din cauza asta asociez mereu alcoolul, cat de putin, cu copilaria mea. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful. If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

blackpanterro, imi pare rau de asocierile cu copilaria ta. [pup] eu nu sunt asa de stricta, si eu beau bere, si eu beau vin, nu zic nimic daca un barbat bea si 3 beri, dar recunosc ca atunci cand ii vad cu limba impleticita si cu ochii sticlosi si incepand sa vorbeasca aiurea dupa n beri si shots, daca e un om de care imi pasa, imi vine sa plang si sa fug de acolo. dar multi altii mi-au atras atentia ca un astfel de om poate avea multe calitati si ca nu ar trebui sa ma leg de modul lor de a se distra, ca problema e la mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepene, cat nu am avut copii mai beam cocktail-uri si eu, mai ales cat am fost necasatorita, cu colegii de servici. Cand m-am casatorit inca mai beam si eu din cand in cand dar cand am ramas insarcinata nu am mai pus gura pe nimic si nici dupa. Daca beam ceva era putin de tot, doua guri de ceva.De sot imi pare rau ca a trebuit sa se lase dar sincer mi se ridica parul in cap cand vad alcool in pahar la el, desi bea si el 2-3 beri in weekend... E foarte ciudat, desi e un om de milioane si chiar si daca se ametea ma iubea, imi vorbea frumos, etc. , tot nu puteam sa nu ma gandesc ca poate devani ca si tata.Imaginea tatalui beat e mereu in capul meu, ce mai sunt stricata de tot la capitolul asta...poate daca nu am avea copil nu mi-ar pasa atat... Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful. If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pepene nu am citit topicul la care te referi dar habar nu am despre ce vorbesti. Daca vrei sa fii abstinenta asta e problema ta, dar nu declara ca asta e normalitatea mama draga. Have a life, francezii beau la fiecare masa un pahar de vin si de ei nu se ia nimeni ca-s betivi. V-a casunat pe americani! Nu putem fi toti abstineti ca nu traim in Utah... si pina si doctorul considera normal 2-3 drinks pe sapt. Jumatatea mea nu se duce de unul singur la bar decit daca, sa zicem, are vreo intilnire de afaceri sau in care caz bea un pahar. Cind sintem impreuna, inainte de vreun spectacol sau dupa sigur ca ne delectam cu un vin bun sau cocteil. Si eu merg din cind in cind la happy hour cu coelgii. AM lucrat cindva intr0un colectiv in care deciziile cele mai importante din firma erau luate de o mina de oameni seara in bar. Nu am vazut mai pe nimeni atit de beat cum vad in Ro, prabusiti pe starda sau mergind pe 3 carari si oricum oamenii din anturajul meu isi stiu limitele, ok? deci ca sa raspund la intrebare da, social drinking e ok cu mine. mai frate, stau, ma uit si ma minunez: unde ati trait mama draga atit de puritane?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...