Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alcoolul...ocazional


Recommended Posts

Buna seara! monabella, sunt de acord cu tine. nu propovaduiesc abstinenta. dupa cum am spus anterior si eu consum vin, bere, dar cu moderatie. eu vorbeam de situatiile pe care le-am intalnit aici destul de frecvent in care barbatii ( dar si femeile ) consuma mult mai mult alcool. desi ocazional si intr-un context social, ceea ce denota faptul ca nu sunt alcoolici, ci doar ca privesc alcoolul ca pe o modalitate eficienta de a te distra, mi-am vazut colegi si prieteni cu urmatoarele caracteristici: nu ca erau putin ametiti, dar nu mai puteau vorbi foarte clar, aveau eventual nevoie de sprijin, etc. Intr-adevar, nu erau morti de beti, dar erau asa cum esti dupa ce ai baut 5 beri si niste tarie. in plus, intentia mea nu este sa ii critic pe americani, ci sa caut pareri daca putem accepta asa ceva de la un barbat din cand in cand la distractie, in conditiile in care in rest nu sunt alte probleme. musetto, inseamna ca am avut experiente foarte diferite desi am lucrat cam in aceleasi medii. la mine la petrecerea firmei, 1/4 dintre cei tineri s-au imbatat, si inca 1/4 s-au ametit bine. o alta prietena buna imi povestea cum la happy hour la ei, la o banca de investitii care a dat faliment ( poate de asta [:D]), ajunsesera toti asa de intoxicati, incat jucand drinking games, ea a baut shots de pe gatul unui director insurat si cu copil acasa. nu e vorba despre consortul meu - noi avem probleme de alta natura din pacate. ceea ce m-a determinat sa deschid topicul a fost subiectul lui lorellay, precum si faptul ca am discutat cu un psiholog ce as putea si nu as putea accepta de la un barbat. cand am mentionat imbatatul, fie el chiar ocazional, psihologul mi-a spus ca eu sunt cea care greseste. ca nu e nimic gresit sa te imbeti din cand in cand, atata timp cat in rest esti ok ca om.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cred ca ceea ce socheaza este indiferenta dpdv sex in privinta social drinking-ului. Adica in .ro beau in general barbatii cu limite si fara. Orice cu limite e ok. E bine cand e social drinking in firma si nu se poarta de exemplu poker-ul. Ca pentru orice exista un buget si cate vreme se-ncadreaza in el nu vad vreo problema. Fiecare grup de oameni gaseste ceva in comun intru destindere. Cu cat mai mare stressul cu atat mai ciudatica iesirea. Deci bautul e ok cata vreme daca ai depasit paharul nu te urci la volan. Sau nu bei/fumezi insarcinata/alaptand sau in prezenta cuiva care o face. Cu si fara pahar nu esti agresiv, enervant sau si mai rau violent. Sincer unii n-au nevoie de vreun mic viciu ca sa fie buni de legat. Si da eu am vazut in Europa de vest (ca acolo fusei io tanara) studentii band peste masura si fumand legal sau ilegal diverse droguri. In viata celor mai multi a fost o etapa de libertate prost inteleasa. Si au ajuns la normalitate asa cum o inteleg eu... cu un pahar doua din cand in cand la o masa mai festiva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AB, e posibil ca peste 10-15 ani si ei sa ajunga sa se mai domoleasca. Dar intre timp marturisesc ca eu nu as putea suporta sa vina barbatul vineri seara pe 3 carari. Ma macina insa...incerc sa inteleg daca, precum a remarcat psihologul, sistemul meu de valori este cel gresit. P.S. Asa cum bine a remarcat Antigen parca, am gresit cand am spus "social drinking". De fapt, ma refer la binge drinking, stare de betie, ebrietate, etc [alcool]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa va zic si io despre obiceiul de pe meleagurile astea care la inceput m-a socat dar acu m-am obisnuit. In NZ este obicei bine impamantenit ca in fiecare vineri dupa munca sa se bea. Ori la firma ori se iese la un bar. Am lucrat in mai multe locuri si peste tot era dupa posibilitati: -la o firma la 4 inceta lucru si patronul scotea bautura si se socializa cam o ora-doua la un pahar de vin sau bere, suc apoi se pleca acasa. La volan!!! Deci nu se turtea nimeni. -la stat nu ne mai platea nimeni bautura asa ca ne-o cumparam singuri :))) La fel, vineri la 4 incetam lucrul, aduceam o mica gustare si o sticla de vin-doua maxim la 10-12 insi. - exista persoane care doresc mai mult decat cele 1-2 pahare si atunci se muta la un pub in viaduct si continua. Unii pana chiar pika pe jos, in general tinerii, da n-are importanta....ajung cu un taxi acasa :)))) -la sotul meu la firma (cam 100 angajati) in fiecare vineri la lunch se face gratar si se bea bere. O data la doua luni se face si party mare cu consoartele la care se bea mai mult de o bere-doua. Unii se fac turta, altii nu. Da sincer nu am auzit niciodata dupa o petrecere ca cineva ar discuta despre cat a baut unu sau altul si despre cine s-a dat in stamba [:)] Parca nici nu s-a intamplat. Am vazut si femei bete de se tineau de pereti......luni la servici nimeni nu le-a zis nimic si nici ele nu pareau rusinate. Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Silvia&year=2009&month=7&day=24&babycount=1" type="]baby[/url] [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca era cazul sa ma bag si eu.... Cred ca e super subiectul..ii trantesc si un vot. Deci cred ca depinde de persoana si de tara, si de obiceiuri, si de multe... De ex sotul meu are foarte multe calitati.Si nu ma deranjeaza nimic la el inafara de paharel. LA inceput am fost de acord sa bea...ca orice om.Nu se face praf decta f rar..dar cum spunea cineva aici...ii lucesc ochii, nu mai rosteste clar cuvintele, da din picioare...mor cand il vad. Deci pentru el nu exista ocazional, pentru ca nu-si cunoaste masura.Avem 2 copii mici..daca e nevoie noaptea de ceva?Doamne fereste de spital?Ce fac?Chem taxi sau salvarea?Dupa ce platesc rata la masina juma de salariu ? Citeam undeva ca alcoolismul nu se vindeca..e ca diabetul...trebuie sa ai grija toata viatza... Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005) Where there's a will there's a way! [url="http://community.webshots.com/user/lorellay15"][foto][/url] [url="http://www.totsites.com/tot/codrin"][ Codrin][/url] [url="http://community.webshots.com/user/lorellay15"][foto][/url] [url="http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548"][ Diana][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E un subiect complicat si greu de dat un raspuns care sa nu starneasca controverse. In principiu nu e bine niciodata ca omul sa depaseasca masura pana se face praf. Dar limita de la care incepe "facutul praf" e foarte greu de definit. Unii sunt lucizi si dupa 5-6 beri, altii sunt deja piliti dupa 2. Unii pot sta in bar o noapte intreaga si sa nu se faca pulbere, altii dupa o ora danseaza pe mese. Si in general cand se apropie limita respectiva, omul se simte atat de euforic incat nu-l mai intereseaza cum se face si vrea sa continue. Ce pot sa zic? Cu moderatie nu e nici o problema (in functie de organismul si principiile fiecaruia). Si e inevitabil sa-ti opresti barbatul "s-o comita" mai rau de inca 2-3 ori pe an. (Revelion, aniversare etc). Nu e placut, dar il lasi sa se culce si pana a 2-a zi ii trece. Mai isi aduc si ei aminte de tineretile cand "o faceau lata". Nu cred ca daca e vorba de cateva ocazii mai speciale in care nu devine violent e cazul sa faci o tragedie din asta.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu accept cu nici o ocazie..nici revelion, nici aniversare.De fapt el mi-a promis.Acum sa vedem ca sambata avem botezul copilei..sa vad ce va face cand toata lumea va ciocni sampanie.Bine macar ca facem acasa intr-un fel si in familie si i-am pus pe toti la curent.Deci nimeni nu o sa insiste sa bea el. Sorana [zana][mamica]de Diana (10.11.2008) si [hagi]Codrin (15.02.2005) Where there's a will there's a way! [url="http://community.webshots.com/user/lorellay15"][foto][/url] [url="http://www.totsites.com/tot/codrin"][ Codrin][/url] [url="http://community.webshots.com/user/lorellay15"][foto][/url] [url="http://www.hi5.com/friend/photos/displayManageAlbum.do?ownerId=215017846&albumId=292622548"][ Diana][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce obiceiuri bune aveti voi in New Zeeland! dar aveti si un vin bun, asa ca nu e de mirare. La noi nu se bea in firma pur si simplu desi seful meu are o sticloanta de tarie din care trage dupa program inainte de a pleca acasa. L-am mirosit. Eu zic ca aici se amesteca borcanele. Personal nu am nimic impotriva daca jumatatea mea mai sare peste cal - de regula de revelion - cind stiu sigur ca eu trebuie sa conduc dar in general in familiile in care exista deja probleme si unul din soti nu se poate abtine sau controla atuni cred ca e alcoolism intr-una din fazele incipiente (cautati pe web dupa alcoholic anonimus unde se explica stagiile). Ca sa rezum bautul social e ok, e normal si face viata mai frumoasa. Alcoolismul e o boala care nu se vindeca precum diabetul si asta nu mai e ok cu mine. Nu as accepta de la jumatatea mea mai mult de citeva petreceri cind o face lata pe an mai ales ca in cazurile astea e vesel nevoie mare, cinta danseaza, toata lumea e a lui. Pina una alta titlul topicului e daca sinteti de acord cu bautul ocazional si cu asta da. Pt ca nimeni nu se imbata mama draga din baut ocazional. Eu n-am vazut aici in baruri - si mergem destul de des cum am spus - oameni beti care se tin de pereti sau ce ziceti voi acolo. Poate si pt ca in barurile in care mergem noi vin oameni ca si noi care isi stiu masura. De ex. mai mult de 2 pahare de vin sau 2 beri nu consumam si asta in timp si mincam si ceva, un aperitiv ca alcoolul sa fie absorbit incet in singe. Evident dupa asta putem conduce.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci nu bautul ocazional va doare pe voi pepene sau lorellay ci "pilitul" ocazional, adica bautul de sticlesc ochii. Mda asta e altceva... Eu o accept foarte rar. Am avut cateva momente foarte dificile a caror depasire a fost sarbatorita mai scapandu-se haturile. Dar atat. In nici un caz ceva anual sau si mai des. Poate e mai simplu sa incercati sa vedeti daca nu puteti inlocui asta cu social drinking-ul. Adica incercati cva duminica, voi doi sa beti un pahar doua impreuna. Eventual incurajati-l sa gaseasca un vin bun de baut degustandu-l. Sa fie baut cu ceva in familie, nu baut pentru baut in afara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu suport oamenii piliti (de aia beti nici nu mai mentionez). Nu mi-au placut niciodata, mi s-au parut penibili. Totul e ok pentru mine cand cineva bea un pahar-doua chiar si cinci si nu are manifestari (dar de exemplu alcoolicii se pilesc si dupa un pahar). Iti dai seama cand cineva apropiat se pileste, pentru ca are un altfel de comportament. Doar el nu-si da seama [:)], de aceea multi considera ca e foarte ok, ca nu s-au pilit, ca pot conduce...care e ala care recunoaste? O fi ok pentru altii, sa fie. Pentru mine nu e ok ca partenerul sa se pileasca, asta e. Asa ca Pepene, eu te inteleg perfect, dar nu inteleg de ce vrei sa-ti demnostrezi ca nu e ok sa simti asa. Avem tot dreptul din lume sa ne alegem ce criterii ni se par noua ok pentru selectarea partenerului de viata, nu ar trebui sa conteze deloc ce ar simti alta in locul nostru.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...