Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Alcoolul...ocazional


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui MissParker
Alcoolismul "ocazional", "periodic", "social" exista ca tip de alcoolism: http://www.javno.com/en/lifestyle/clanak.php?id=183295 http://www.wcg.org/lit/booklets/alcohol/whatis.htm
Foarte bune linkurile si descrierile. Dar daca citim atent vedem ca fiecare din tipurile respective sunt acompaniate de o anumita "nevoie" sau de o "disorder" - ca iar nu imi vine in romana. Alcoolul ocazional sau periodic e descris: The periodic drinker is usually abstinent between binges, but suffers from manic-depressive mood swings. He or she may begin a binge when skidding into such painful depressive moods. The periodic drinker suffers from loss of control and has temporary addictive behavior. Deci nu e vorba de un paharel ici colo, e vorba de "binges" (baut in exces) si sufera de tulburari maniaco-depresive intre crizele de bautura. Noi nu despre asta discutam aici cind vorbim de ocazional.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 81
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Miss parker in toate cazurile citate din linkul acela e vorba de alcoolici in care deja s-a instalat boala (ca pina la urma e o boala). Eu m-am informat pe site la alcoholic anonymus (fa un search cu google) si sa vezi ca nu ajungi imediat ce pui gura pe pahar alcoolic sau daca bei la petreceri sau mai stiu eu cind. Sint diverse stagii in instalarea bolii si de regula se caracterizeaza prin faptul ca cei bolnavi nu pot sta fara sa bea iar cind beau nu se pot opri pina nu pica jos lati. Acum nimeni nu ajunge mai dependent de alcool din bere (mai putin daca bea un butoi pe zi stiu si eu?) Eu beau vara multa bere si cf. teoriei tale gata iarna ar tb sa fiou alcoolica. Iarna sa nu vad berea ca e rece si pe frig cum o sa beau asa ceva? Asa ca cel putin mie mi se pare ok consumul de alcool cit timp nu se exagereaza si nu devine regulat. Tocami asta incercam sa subliniez: francezii si alte popoare beau la masa si sint foarte ok. Iar de nordici sa nu mai vorbim.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Cei care consuma zilnic alcool, nu il vor percepe niciodata ca fiind un drog, ci ca pe o parte integranta din viata, cultura etc, etc. Si, da, sunt convinsa ca atunci cand consumi zilnic alcool, devii in timp dependent. Oricat de putin ai consuma. Micut test: poti adormi inainte de a bea berica de relaxare? Daca da, inca!! [:D] nu s-a instalat dependenta. Te poti relaxa si fara berica? daca nu, nu-i bine deloc [:D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
[flo] Mai mult decat atat, una din etapele alcoolismului este negarea. Nimeni nu va recunoaste vreodata ca are o problema cu alcoolul, poate tocmai de aceea devine si foarte greu de tratat. Totusi, de ce avem nevoie de alcool in viata noastra? Ca stim ce consecinte negative poate avea. Care sunt cele pozitive?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Mai mult decat atat, una din etapele alcoolismului este negarea. Nimeni nu va recunoaste vreodata ca are o problema cu alcoolul, poate tocmai de aceea devine si foarte greu de tratat. Totusi, de ce avem nevoie de alcool in viata noastra? Ca stim ce consecinte negative poate avea. Care sunt cele pozitive?
Are gust bun si se asorteaza bine cu diverse feluri de mincare. Are efect digestiv (o parte din bauturi). Nu stiu la ce avem nevoie de alcool, e o intrebare aiurea. Avem nevoie de moda? Nu ne putem imbraca precum Amish si Menoniti? Avem nevoie de coafor? Nu ne putem taia singuri parul? sau de ce il taiem, ca nu are nici-o consecinta pozitiva sau negativa? Avem nevoie de cultura? Nu ... la asta se pare ca generatiile noi au gasit raspunsul. In fond daca avem nevoie sau nu e mai putin important. N-avem nevoie de multe. De cafea, de tigari, de 100 perechi de cizme, de farduri, de televizoare si multe altele. Exista consecinte negative pentru orice exces. La fel si pentru bautura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Revin cu precizari [:)] Personal, nu am nimic cu alcoolul in sine. Si mie imi place sa beau un pahar de vin bun langa peste, de exemplu. De Craciun, am baut chiar 2, si nu am devenit alcoolica, si nici nu m-am "pilit" [:D] Cred ca este cu totul altceva sa bei un vin/bere/cocktail pt. gust decat sa bei bere ieftina sau "shots" ieftine ca sa te ametesti/imbeti. Asta imi displace mie profund. Iarasi nu ma refer la o situatie o data la 5 ani ( desi recunosc, ca nici astea nu imi plac ) sau in facultate cand esti curios si explorezi, ci ma refer la situatii de genul 1 data pe luna ies cu prietenii si ma imbat/amestesc rau de tot. Adica nu beau 2 beri de relaxare, ci beau 6 beri. Nu cred ca e vorba de alcoolism acolo sau ca in timp acest obicei va duce la alcoolism, dar eu totusi nu ma pot impaca cu situatia, spre exemplu.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Nu stiu la ce avem nevoie de alcool, e o intrebare aiurea. Avem nevoie de moda? Nu ne putem imbraca precum Amish si Menoniti? Avem nevoie de coafor? Nu ne putem taia singuri parul? sau de ce il taiem, ca nu are nici-o consecinta pozitiva sau negativa? Avem nevoie de cultura? Nu ... la asta se pare ca generatiile noi au gasit raspunsul.
Daca ne-am imbraca precum Amish-ii, am fi probabil cam caraghiosi. Daca ne-am tunde singuri, am arata probabil aiurea, cu o suvita mai lunga si alta mai scurta. Daca am crede ca Mozart e un nume de bomboane, am fi penibili. Daca nu am bea zilnic alcool (un drog)... ce s-ar intampla? Nu ne-am mai putea relaxa dupa o zi obositoare? Nu prea suna bine. Avem nevoie de fapt, doar de statul confortabil pe canapea, cu un pahar din care sa sorbim in mana? Ar fi aceeasi chestie daca in loc de vin am avea suc de afine? Daca raspunsul este nu, asta cam suna a dependenta deja.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
Daca raspunsul este nu, asta cam suna a dependenta deja.
Da, exact despre asta e vorba. Daca nu poti fara, esti dependent. Intrebarea este daca avem ceva de demonstrat. Eu pot trai linistita si fara alcool, dar nu am de ce sa trec la abstinenta totala. Ba ma rog, acum am ... dar in general ... Si inca una. Sexul? Avem nevoie de el? Ok, pentru reproductie. Dar odata ce ne-am reprodus, la ce mai avem nevoie de el? E o dependenta? Putem fara el? [:D] Daca nu am face sex saptaminal/lunar/anual (depinde de persoana) ce s-ar intimpla? [:I] PS: Nu vorbea nimeni de consumul zilnic de alcool. Zilnic nu este "ocazional".
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristoiu, esti funny rau mama draga. Cica absinenta ne face mai creativi - zic unii. Cit despre suc de afine, sigur ca da, imi plac toate sucurile si ma dau in vint dupa ceaiurile de la libraria Carturesti. Dpdv-ul meu pot sa ma relaxez la fel de bine cu un ceai, un suc sau alcool. Vin prost nu beau si nici prostii ieftine nubeau niciodata, insa sint curioasa sa gust sau sa prepar tot felul de chestii. Consum alcool in contextul in care merge cu mincarea si cu atmosfera iar intrebarea la ce ne trebuie alcool o gasesc puerila. La ce ne trebuie fripturi atunci? De ce inventam retete? Nu? putem trai foarte bine sa fim cu totii vegetarieni si sa mincam legume fierte; ba chiar ar fi mai sanatos. Raspunsul: e pt. gust. E clar ca cine a intrebat asta nu a gustat niciodata vinuri fine, extrem de bune. Am avut din fericire astfel de ocazii si draga mea, da-mi voie sa-ti spun ca astfel de vinuri sint adevarate opere de arta: aproape in nici o mincare nu am simtit atitea gusturi, nuante, mirosuri, ca in unele dintre vinurile bune pe care le-am gustat. Nu am pretentia ca ma pricep dar invat: citesc despre ele si mi s-a intimlat sa ramin muta de uimire in fata unui astfel de elixir. Si tot eu o sa iti spun ca tot ce e mult si in exces dauneaza, nu numai alcoolul. Nu? de ce sa ne limitam la alcool cind putem la fel de bine sa ne luam de prajituri sau de prajeli. Oricare dintre astea consumate in excess (asa cum fac alcoolicii cu vinul) pot sa duca la diabet, la boli de inima etc. Si atunci o sa spunem, de ce punem zahar in ceai cind stim ce efecte nocive are zaharul. Nu putem trai fara zahar? Si as putea sa ma simt indreptatita sa intreb asta pe toata lumea daca cineva din familia mea si-a pierdut vederea din cauza de diabet. dar asta nu inseamna ca zaharul e acum foarte rau si ca organismul uman nu-l poate tolera in cantitati mici. Si nu inseamna ca nu mai mincam prajituri. Ideea e: moderatie si cumpatare in toate.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristoiu, eu nu vorbeam despre abstinenta, nici vorba de asa ceva. Am scris doua vorbe doar cand am citit ce zicea cineva pe-aici, ca a bea zilnic o bere sau un pahar de vin, de ex, nu poate fi rau. Pentru ca, da, una e zilnic, alta e ocazional :).
Citat:
Si inca una. Sexul? Avem nevoie de el? Ok, pentru reproductie. Dar odata ce ne-am reprodus, la ce mai avem nevoie de el? E o dependenta? Putem fara el? Daca nu am face sex saptaminal/lunar/anual (depinde de persoana) ce s-ar intimpla?
Eu nu as compara sexul cu bautul de alcool. Daca bei zilnic 3 sticle de vin, timp de 3 ani la rand, devii dependent (alcoolul e un drog totusi. remember?) Daca faci sex de 3 ori pe zi, timp de 3 ani la rand, cel mai rau lucru care ti se poate intampla ar fi sa te plictisesti [:D]. In afara de asta, eu nu am vazut pana acum oameni care sa injure si sa faca pipi pe zidul Universitatii fiindca au facut sex de 3 ori in ziua cu pricina. De astia care sa faca pipi in drum si sa injure fiindca au baut 3 sticle cu vin in ziua cu pricina, am vazut [:D].
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel Daca ne-am imbraca precum Amish-ii, am fi probabil cam caraghiosi.
De ce? Strabunicii erau mai caraghiosi decat noi...?[:D]
Citat:
Daca ne-am tunde singuri, am arata probabil aiurea, cu o suvita mai lunga si alta mai scurta.
Si io care credeam ca asa-i modern [:D]
Citat:
Daca am crede ca Mozart e un nume de bomboane, am fi penibili.
Nu cred ca triburile africane nu stiu ce-i muzica sau arta fara Mozart. De altfel il gasesc tot atat de frumos si inutil ca un vechi guler de dantela olandeza.[:D]
Citat:
Daca nu am bea zilnic alcool (un drog)... ce s-ar intampla?
Zilnic nu. Dar fara un Lalande de Pomerol, un Haut Medoc eventual Margaux sau Saint Estephe, un Pauillac, Pessac-Leognan , St. Emilion sau un Sauternes. Sau vreo sampanie buna... multe mancaruri nu ar avea acelasi gust. Si nu ai mai avea bucuria de a gusta o primavara s-o vara intr-un pahar. Un vin bun e mai bun decat o bomboana Mozart. Si nu-l bei ca sa te relaxezi. Te relaxezi ca sa-l poti aprecia. Cu masura e o adevarata placere. Si in cantitati care ar inhiba centrii nervosi, isi pierde tot parfumul. Asa ca da mie imi face placere sa beau un pahar de vin bun. Il beau rar si cand vreau eu. N-am nici o problema in a nu-l bea ani in sir (gen sarcini+alaptare), consortul mi-a tinut companie in abstinenta. Nu sunt afectata de derapajele ocazionale ale altora daca ele se rezuma la o stare euforica fara pierderea controlului.
Citat:
Ar fi aceeasi chestie daca in loc de vin am avea suc de afine? Daca raspunsul este nu, asta cam suna a dependenta deja.
Prefer afinele goale. S-un pahar de apa. Sucul nu-mi place. Si vinul nu se bea la oboseala cand deja capacitatea de a te bucura de el este redusa. La oboseala un ceai de sunatoare cu musetel [:D] Detest extremele [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...