Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Numele dupa casatorie


Recommended Posts

Si eu am fost tentata sa-mi pastrez numele dupa casatorie, sotul meu a fost de acord din start. Acum ma bucur ca n-am facut-o. Motivele mele: 1. Nu purtam vreun nume celebru gen Enescu, Eminescu, Stirbey, Bratianu sau mai stiu eu care. Numele meu de fata era ok dar comun. 2. Copiii e firesc si bine sa poarte numele tatalui. 3. Chiar de l-as fi pastrat, oricum eram ultima generatie pt ca pe copii ii cheama ca pe tatal lor. 4. Ar fi fost prea complicat sa ne prezentam X si Y, pe cand asa suntem familia X. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ca si mariamunteanu, desi eram ultima care sa 'duca numele mai departe', m-am gandit ca nu ma cheama nici Cantacuzino, nici Mavrocorat si nici nu ma trag din cruciati[:D]. Asa ca, desi numele de fata era mai usor de pronuntat si, evident, imi era mai apropiat, am ales sa iau numele sotului. Al doilea motiv a fost evitarea situatiilor in care ti se spune dna cutarica, fiindca asa il cheama pe copil (de educatoare, de pediatra etc) si tu stai sa le explici ca de fapt te cheama xulica pentru ca ti-ai pastrat numele de fata. Ma rog, nu e ceva insurmontabil, dar cred ca poate deveni enervant la un moment dat. Ca anecdota, intotdeauna am folosit al doilea prenume. In ziua cu pricina mi se spune "semnati cu noul nume". "Ce prenume sa folosesc?" intreb eu. "Primul", mi se raspunde. Drept pentru care am semnat cu prenumele pe care nu-l folosesc niciodata si cu noul nume, care mi-era inca nenatural si uitandu-ma la semnatura ma intrebam wtf e persoana asta, ca nu sunt eu.[:-)))] Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicutza, copiii nu iau automat numele de familie al tatalui. Eu am nascut aici si am fost intrebati ce nume de familie va purta copilul: al meu, al tatalui sau al amandorura. Dar eu sunt in Montréal, poate in alte parti ale Canadei este altfel, cu toate ca m-as mira. Iar numele de fata este pastrat SI din motive birocratice, nu din motive PUR birocratice. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui monicutza_bb ...pur financiare si birocratice
ari credeam ca am zis si eu acelasi lucru... iar despre numele de familie al copiilor, si eu am nascut aici, in Montreal (chiar de doua ori [:D]) si nu imi aduc aminte sa ma fi intrebat pe mine (personal) ce nume de familie aleg, dar tot ce se poate, probabil ca nu eram in dispozitii de a raspunde la intrebari in anumite momente. Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006) [url="http://community.webshots.com/user/aylin_nicole"]Pozici Aylin[/url] [url="http://community.webshots.com/user/alexander_ryan"]Pozici Alexutu[/url] "Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu, m-am simtit ciudat timp de trei ani sa nu am numele fetitei mele si al sotului(dupa 3 ani de de la nastere ne-am casatorit )! Ma simteam de parca eram straina in familia mea! E ciudat ca nu poti spune domnul si doamna X....ci domnu X si doamna Y...hahaha,cred ca tot timpul tre sa intrebi daca astia doi sun casatoriti:) Sotul fiind italian si cum acolo femeia isi pastreaza numele...s-a simtit chiar ciudat la inceput sa ma stie cu numele lui:)...iar eu m-am simtit onorata si fericita in sfarsitca toata familia poarta acelasi nume....[pk] [url="http://www.flickr.com/photos/9734044@N08/"]Jessica lui mami[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost casatorita de doua ori. Prima data la in Romania la Timisoara, pe atunci ambii soti puteau sa-si pastreze numele propriu de familie. Asa ca fiind mai simplu - urma sa plecam in Germania, toate actele amandorura erau noi - eu mi l-am pastrat pe al meu, si sotul pe al lui. La divort, iaraasi a fost simplu, fiecare cu numele lui. Eu am avut noroc ca mi l-am pastrat, astfel am putut da fiului meu, care era din a doua relatie numele meu de familie, altfel ar fi trebuit sa se numeasca Rotariu, ca primul meu sot, chiar daca nu era al lui, fiind nascut inaintea pronuntarii sentintei de divort. La a doua casatorie, sotul a luat numele meu, fiindca din nou asa a fost mai simplu. XIO, si daca iti pastrezi numele tau, copilul va primi la nastere numele tatalui, asa ca vei fi singura din familie cu numele tau de familie, sotul si copiii vor avea un altul, asa ca numai tu "vei duce mai departe" numele. Noi acum avem discutii de genul asta, pt ca ambii copii au numele meu de familie, si cind ne vom casatori, eu mi-l voi schimba pe al meu. Copiii: "Si noi vrem sa ne cheme ca pe Michael ... " (Din pacate nu le voi putea satisface dorinta asta, pt. ca ex-ul nu va fi de acord cu adoptia nici in ruptul capului. >>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din motive de fonetica[:D] (si nu numai) am preluat numele sotului meu. Se potrivea tare bine cu prenumele meu.Bine, el era tare ´´cocos´´ de alegerea facuta[:D] Mai complicat a fost dupa casatorie cand mi se adresa lumea cu ´´doamna x´´ si eu nu reactionam....[alcool] Sau cand imi spuneam numele ziceam ´´sunt doamna y. a..pardon, doamna x´´[:I] M-a tinut chestia asta o luna, apoi m-am obisnuit [:D] EDIT: Eu am facut alegerea asta, pentru ca ma gandeam asa: dpdv social, voi fi d-na x. Pana acum , tot dpdv social, eram domnisoara Y. Daca divortez, nu voi mai fi dna X si probabil voi reveni la numele de fata. Dar nu o sa divortez[:D] Pana la urma, ma indentificam cu noua familie, la asta ma gandeam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se pare normal ca fata sa ia numele baiatului. Exceptie cazurile cand numele e ciudat rau. Am avut noroc ca de numele de fata si cel al sotului sunt ok, asa incat am trecut pe numele lui cu mandrie. Cand am facut doctoratul m-au intrebat ca pe ce nume vreau sa fiu inscrisa, fiind maritata deja, si mi s-a parut normal sa fiu pe numele sotului. Acuma fiecare face cum vrea, cum simte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numele defineste apartenenta la o familie extinsa. Treci printr-o faza si depinde daca te tine sau nu. Ce pot sa iti recomand cu caldura e ca viitorii copii sa nu aibe doua nume de familie. Toate persoanele intalnite de mine cu doua nume de familie au zis ceva de genul ca ar fi preferat sa aibe unul singur.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...