Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Numele dupa casatorie


Recommended Posts

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu, datorita timpului prea scurt pe care l-am avut atunci cand ne-am cununat civil, a trebuit sa raman cu numele meu de fata, cu toate ca as fi dorit sa iau si numele sotului meu,dar asta voi vedea la cununie, cand vom avea mai mult timp si ma voi documenta sa vad daca se poate schimba numele...Dar parca potrivit art 70 din dr familiei numele parca nu se mai poate schimba ....si ce ar trebui sa fac? sa divortez si sa ma recasatoresc din nou [:D][alcool]?! Voi vedea la momentul potrivit. Daca are careva idee de acest lucru, puteti sa va dati o parere. [flo] Pup! http://bd.lilypie.com/JP1np2.png [gravi] 19+
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intotdeauna m-a mirat (dar am ajuns sa ma obisnuiesc) dorinta barbatilor de a da femeii numele lor. ce mare branza? E doar un nume. Doar n-o fi sediul virilitatii? De-asta am fost foarte surprinsa cand sotul meu s-a aratat asa de dispus sa-mi ia numele. E adevarat ca numele lui e primul, insa altul in locul lui ar fi atins tavanul intr-o secunda.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am un feeling ca n-o sa divortez niciodata, atunci de ce sa ma gandesc la ce voi face cu numele (care oricum este cel mai neimportant aspect la un divort) ? Avand in vedere ca pe copiii mei ii cheama ca pe tatal lor (si ca pe mine), o sa mor cu numele sotului [:D]. Picky, eu nu cred ca poti sa iei si numele sotului. "pe vremea mea " era asa: 1. iti pastrezi numele de fata; 2. iei numele sotului sau sotul pe al tau; 3. fiecare preia si numele celuilalt, asa incat amandoi vor avea numele lor reunite. Nu stiu daca s-o fi schimbat legile intre timp. Maria
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta e in Quebec. In Ontario am numele sotului pe toate actele
Citat:
citat din mesajul lui monicutza_bb
Aici in Canada femeia isi pastreaza numele de fata dupa casatorie din motive pur financiare si birocratice. Nici dupa casatorie si nici dupa divort (poate ca aici divorteaza lumea mai des) nu trebuie sa isi schimbe zeci si zeci de acte, carduri, conturi la banci, etc. Ba chiar, ca sa descurajeze adoptarea numelui de familie al sotului s-a pus o taxa destul de mare (imi zicea prietena mea care tocmai a divortat ca ar fi costat-o 400 sau 600 $, nu mai tin minte exact cat si ca bine ca nu a facut-o ca platea banii degeaba [bang]). Eu sunt mandra ca port numele sotului, cu toate ca pe asigurarea de sanatate si numarul social nu am avut incotro (si nici pe certificatul de cetatenie nu voi avea de ales). Nu m-am gandit ca sunt singurul copil, fata la parinti si ca nu duc numele mai departe... nu imi pare asa imoortant si de asta nu am tinut de el. Dar daca pentru tine este asa important, mentioneaza-i asta prietenului. Aaa... si inca ceva: aici copii iau automat numele de familie al sotului, chiar daca mama nu are acelasi nume de familie. Sa vezi ce ciudat este sa iti zica cineva "Doamna X, sunteti mama lui Alex Y?" [bang] Monica, mami fericita de papusica Aylin Nicole (27 iulie 2007) si nazdravan de Alex (18 iunie 2006) [url="http://community.webshots.com/user/aylin_nicole"]Pozici Aylin[/url] [url="http://community.webshots.com/user/alexander_ryan"]Pozici Alexutu[/url] "Happiness is nothing more than good health and a bad memory" - Albert Schweitzer
eu am luat numele sotului, si ma bucur ( nu planuiam noi atunci sa ne luam lumea in cap) ca numele meu de familie ar fi fost un cosmar de speluit (aveam probleme in Ro, darmite aici). Canadienii sunt obienuiti cu nume ciudate, dar era un chin pentru mine Doamne'ajuta! [url="http://community.webshots.com/user/TribulOstacheV"]POZE[/url] [url="http://community.webshots.com/user/ViatainCanada"]POZE2[/url] http://maru-incotro.blogspot.com/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut in liceu o colega pe care o chema : Mariana- Alexandra Stanescu-Pop Ticleanu!!! - asa incat a fost o dilema dupa ce litera de la alfabet sa o puna in catalog, chit ca nu-i incape numele nicaieri in formulare . Acum nu mai stiu daca avea si ea idei de astea sa patreze si numele de fata si numele sotului dupa casatorie. XIO, daca nu cazi la o intelegere cu prietenul tau cauta-ti un prieten cu acelasi nume cu al tau de fata ! Glumesc desigur !!![:D] Eu am luat numele sotului , chiar daca eram chiar ultima persoana care ar fi tinut acel nume (de fata) pe lumea asta. Numele meu de fata era un nume destul de complicat si cum am venit aici un USA, nu cred ca as fi gasit pe cineva sa-l poata pronunta. Si cu numele de acum se chinuie unii americani sa-l pronunte de crezi ca-si inghit limba nu alta. La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat numele sotului fara sa-mi fi pus problema, vora fetelor - nu ma chema Cantacuzino [:D] Dar n-am discutat deloc inainte si cand am completat forumularul la starea civila sotul meu s-a mirat "Iei numele meu? Nu-l tii pe al tau? Esti sigura?" De ce s-o fi mirat asa nu stiu. La inceput era intr-adevar usor ciudat, acum e normal. Asta e numele meu, nu intentionez sa divortez, asa ca asta e .... Dar nu as fi luat numele lui si cred ca as fi insistat sa-l ia el pe al meu daca-l chema cumva ciudat gen Sulea ... nu de alta dar nu mi-ar fi placut sa se faca mishto de copilul meu ..... Sorana si Monica (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu mi-am pastrat numele dupa casatorie,numele meu de fata care intr-adevar suna foarte bine,e foarte frumos,poate fi folosit ca prenume,e de carturar dar nu vi-l spun [:D]. Sotul meu in colaborare cu tatal meu [:D]care are doar un copil m-a convins sa-l pastrez si daca vreodata in viata voi vrea,il pot lua pe al lui.Am intrebat la starea civila unde ne-am casatorit si aia ne-au zis(fara sa cunoasca legile despre schimbarea numelui)ca,cu o simpla cerere la ei,i-l pot lua oricind pe al sotului...mare greseala. Sigur copilul a fost trecut pe numele sotului,mi se pare firesc asa. Partea proasta e ca de-a lungul anilor toti,de la banca pina la gradinita,ma intrebau de ce am alt nume daca suntem casatoriti,in unele locuri trebuia sa ma justific cu certificatul de casatorie,purtam in permanenta o copie in geanta,nu se stia niciodata unde am nevoie asa ca m-am hotarit sa-l schimb,sa ma numesc ca sotul si copilul. In Germania a durat schimbarea numelui exact jumatate de ora in timp ce in Ro a durat spre 2 ani,cu cereri peste cereri,publicare in monitorul oficial,etc,etc. Alina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si noi le avem pe ambele. Impreuna e cam lung, dar frumos. Noi din start am vrut asa. Cand am depus actele si doamna ne'a intrebat ce nume de familie voi vrea eu... am raspuns amandoi in cor. Sa******* - Ba***. Amandoi. Si asa a ramas. Asa il va chema si pe copil. ----------------------------------------------------------------------- „timpul nu-i menajeaza pe cei care se cred in afara lui” (Francois Fayolle)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...