Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Numele dupa casatorie


Recommended Posts

Si eu poate ca sunt demodata dar mi se pare aiurea ambitia asta de a-ti pastra numele. Te face mai mult femeie sa-l patrezi, sau mai putin daca-l iei pe cel al sotului? Stiu o familie cu doi copii in care fiecare are alt nume de familie si copiii chiar se simt complexati de chestia asta. Si la mine la scoala era aiurea - eu sunt Cristina X, mama mea, d-na Y. Sau mai venea cate ceva pe acasa, postas ex., aducea un plic ptr mama imi spunea mie, ah, sunteti Y? Ca sa nu mai zic ca trebuia sa merg cu copia dupa hotararea judecatoreasca de la divort prin geanta ori de cate ori trebuia sa dovedesc ca mama e chiar mama mea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui ellinia
Si eu poate ca sunt demodata dar mi se pare aiurea ambitia asta de a-ti pastra numele. Te face mai mult femeie sa-l patrezi, sau mai putin daca-l iei pe cel al sotului? Stiu o familie cu doi copii in care fiecare are alt nume de familie si copiii chiar se simt complexati de chestia asta. Si la mine la scoala era aiurea - eu sunt Cristina X, mama mea, d-na Y. Sau mai venea cate ceva pe acasa, postas ex., aducea un plic ptr mama imi spunea mie, ah, sunteti Y? Ca sa nu mai zic ca trebuia sa merg cu copia dupa hotararea judecatoreasca de la divort prin geanta ori de cate ori trebuia sa dovedesc ca mama e chiar mama mea.
La fel si sotul meu, cand si-a facut abonament la mobil, a trebuit sa scoata o mie de acte ca sa dovedeasca legatura de familie cu bunica lui ( atunci locuia inca in apartamentul ei). Certificat de nastere ca sa demonstrezi ca e mama mamei, alt certificat de nastere ca sa demonstrezi cine e mama, certificat de casatorie ca sa vezi ca mama s-a maritat cu tata, certificat de divort ca sa vezi ca mama a divortat si si-a reluat numele etc etc. Mare e gradina lui Dumenzeu si multe animale sunt in ea :)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dar daca alta tara are alte reguli sau obiceiuri sa zicem[8D], pai in Olanda in proportie de 90% femeile nu isi schimba numele de fata chiar asa ii zice (meisjesnaam), ci se vor numi Doamna x(dupa numele tatalui) sotia lu Y, asa si scrie pe unele acte, dar pot folosi numele sotului cand se prezinta si asa mai departe, stiu ca nu e ceva nou[:D] in Olanda, caci bunica sotului are acte de pe vremea cand olanda era ocupata de Hitler si tot asa, era doamna Z, sotia lu Q sa zicem...insa se poate lua oficial si numele sotului insa e ceva "iesit din comun" pentru ei. Asa ca eu zic ca nu e neaparat o chestie de mandrie, nici intr-un sens, nici intr-altul, ci mai degraba un obicei cultural, adica in Ro sa iei numele sotului, in Olanda sa nu-l iei si asa mai departe. In Rusia parca e ceva asemanator cu Islanda, pe tata il cheama sa zicem Ivan Putin[:D] si pe fata lui o va chema Ana Ivanova, dar nu bag mana in foc ca asa e, asta din aduceri aminte[:)]. eu si 3 banditi: ilse, sven si thor
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In Japonia legea pentru ei e clara. Dupa casatorie sotii trebuie sa poarte acelasi nume adica ori al "lui" ori al "ei". Foarte rare sunt cazurile cand "el" ia numele "ei". Iar copiii prin urmare pot avea doar un singur nume de familie - cel de dupa casatorie. Pentru cetatenii straini la casatorii mixte jp-alta natie, nu exista obligatia ca la casatoria cu un japonez sotia sa ia numele lui sau al ei. Drept pentru care eu mi-am pastrat numele - spre disperarea sotului si a familiei lui -, dar totusi pot folosi aici numele lui. Doar documentele super oficiale poarta numele meu "real". Lia-S
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[quote]citat din mesajul lui ilse In Rusia parca e ceva asemanator cu Islanda, pe tata il cheama sa zicem Ivan Putin[:D] si pe fata lui o va chema Ana Ivanova, dar nu bag mana in foc ca asa e, asta din aduceri aminte[:)]. [/quote Cam asa e, da. Numai ca o va chema Ana Ivanovna Putina - va lua si numele de familie al tatalui si derivatul de la numele de botez.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici la mine in oras exista o familie de stomatologi, familia Alt-Dick [:D][:D][:D] . Cred ca nu s-au putut hotari care nume e mai urat si le-au luat pe ambele [:D] Alt = batran Dick = gras [8D] Laura si minunile [url="http://img184.imageshack.us/img184/328/pict0102pi3.jpg"]Lara, printesa de catifea[/url] [url="http://img100.imageshack.us/img100/2368/kopievonpict02091ao6.jpg"]Louisa, cea mai scumpa Craciunita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ah, eu nu o sa imi schimb numele dupa divort,adica nu voi reveni la numele de fata, mi se pare omega-ciudat sa fiu numita din nou ca acum x ani. Laura si minunile [url="http://img184.imageshack.us/img184/328/pict0102pi3.jpg"]Lara, printesa de catifea[/url] [url="http://img100.imageshack.us/img100/2368/kopievonpict02091ao6.jpg"]Louisa, cea mai scumpa Craciunita[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu am luat numele sotului, mi se pare mai frumos. daca mi se parea invers, mi-l pastram pe al meu. sa va zic si cum e in spania: fiecare persoana are 2 nume de familie, unul de la mama, unul de la tata . de ex, copilul cuplului miguel rodriguez santana si ana garcia ferrera se va numi maria rodriguez garcia. al doilea nume de familie tot se pierde, deci, dar bunicul patern se poate bucura ca i se pastreaza numele inca o generatie. lauraa ; simpatici vecinii tai cu alt-dick. si cu divortul vorbeai ipotetic, nu? daca nu, imi pare rau.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...