Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

scaun cu mucus si singe


Recommended Posts

Multumesc,Oana. Saptamina viitoare urmeaza sa ne internam iarasi in spital pentru a face analize repetate. Voi discuta cu Dl doctor despre sindromul de malrotatie. La UZI chestia asta nu se vede dupa cum inteleg eu? La ce virsta voi ati avut primele simptome si care au fost ele? Am raspuns cu intirziere, deoarece baietelul meu a facut febra citeva zile. Azi am acceptat cu greu dupa mai multe discutii cu medicul pediatrtu, ca sa-i administrez antibiotice. Sint stresata rau de tot.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lilia, primele simptome au aparut, cred, de cind era bebelus, dar au inceput sa se manifeste mai intens pe la 18 luni. Apoi am taraganait-o noi, pt ca nu am crezut ca are malrotatie (inainte de a-i face testul), am facut teste de alergie la diferite mincaruri (nu are alergie la nimic, dar pt ca voma dupa ce minca, in special capsuni, am crezut ca are alergie la capsuni, dar nu are). Cu vreo luna inainte de a implini 2 ani i-am facut testul cu bariu si s-a dovedit ca are malrotatie; vroiau sa ne trimita chiar atunci, sa ii faca operatie de urgenta, pt ca se poate ajunge la blocaj intestinal, dar am reusit sa prelungim cu 2 zile, ca sa avem timp sa vorbim cu un chirurg bun, sa ne spuna despre ce e vorba. Nu sint convinsa ca baietelul tau are asta, dar e bine sa il testezi, pentru ca simptomele sint la fel. Bariul ala este ca un milk shake si il bea, fara anestezie sau altceva, doar citeva radiografii (se vede imediat daca are malrotatie). Din ce ai scris, m-am ingrozit la cite medicamente i-au recomandat ... Saracul copilas ... sper sa se faca bine cit de curind. Oana si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Buna fetelor! Si eu am un baietel de 4 ani care are malabsorbtie intestinala...Multe drumuri am facut si noi,momentan suntem pe tratament naturist,dar as vrea sa incerc si eu acel medic homeopat din Brasov...daca spuneti ca sunt rezulate... Noi ne zbatem cu ac. boala de la 1.8 luni
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost in mai multe orase...tari... Am scos din alimentatie si noi glutenul,zaharul si toate lactatele. Acum suntem mai bine,dar binenteles ca nu vindecati...Dar macar nu avem scaune multe...sange si mucus.A FOST GROAZNIC!!! [8)] Aniko
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Pt Oana C Buna! Ma numesc Manea Ioana si sunt din Brad, jud. Hunedoara, Romania. La nastere Alexandru, baitelul meu a fost diagnosticat cu malrotatie intestinala si a fost operat de volvulus. As dori sa te intreb daca in cazul fetitei tale aceasta malrotatie a fost corectata, pt ca am inteles dintr-unul din mesagele tale ca i-a fost repozitionat intestinul, iar in Romania mi se spune ca nu am ce sa ii fac. Ca asa a dat Domnul si asa trebuie sa fie. Dar datorita acestei malrotatii el poate oricand sa repete o ocluzie intestinala, ceea ce este ingrozitor atat pt el cat si pentru mine ca mama. Sa stai si sa astepti sa s eintemple ceva rau este tare, tare greu. Asa ca te rog spune-mi daca in cazul puiutului tau s-a putu face ceva in privinta malrotatiei. Dac mai ai nevoie de informatii suplimentare iti voi trimite biletul de iesire din spital, in care este mai integal prezentata situatie. Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Buna! Ma numesc Manea Ioana si sunt din Brad, jud. Hunedoara, Romania. La nastere Alexandru, baitelul meu a fost diagnosticat cu malrotatie intestinala si a fost operat de volvulus. As dori sa te intreb daca in cazul fetitei tale aceasta malrotatie a fost corectata, pt ca am inteles dintr-unul din mesagele tale ca i-a fost repozitionat intestinul, iar in Romania mi se spune ca nu am ce sa ii fac. Ca asa a dat Domnul si asa trebuie sa fie. Dar datorita acestei malrotatii el poate oricand sa repete o ocluzie intestinala, ceea ce este ingrozitor atat pt el cat si pentru mine ca mama. Sa stai si sa astepti sa s eintemple ceva rau este tare, tare greu. Asa ca te rog spune-mi daca in cazul puiutului tau s-a putu face ceva in privinta malrotatiei. Dac mai ai nevoie de informatii suplimentare iti voi trimite biletul de iesire din spital, in care este mai integal prezentata situatie. Multumesc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ioana, malrotatia Evei s-a corectat in urma operatiei. I-am mai facut echografie si totul e bine. I-au scos si apendicele atunci, pentru ca era in alta parte a abdomenului. In unele cazuri cred ca este posibil sa nu se corecteze de tot, mai ales cind malrotatia este f complicata. Nu am mai citit demult despre asta, pentru ca Eva este bine acum, dar pot sa ma uit prin ce am salvat si sa vad cum este. Oricum, nu cred ca nu se mai poate face o alta operatie de corectare, daca apar complicatii!! Oana [gravi] [fetita]29+sapt si [majoreta] Eva (29 iunie 2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...
  • 10 years later...

Salut! Ma numesc Lilia. Am un baietel de 1 an si 8 luni. De la 3 luni dupa un tratament cu antibiotice in scaun a aparut mult mucus si striuri de singe. De atunci si pina azi am batut la zeci de usi pentru a-mi pune copilasul pe picioare. La 6 luni am facut o colonoscopie si am fost diagnosticati cu colita ulcero-hemoragica. Pina acuma am primit diverse tratamente cu sulfasalazina, salofalc, prednison, debridat, creon, smecta plus regim alimentar (dieta 4). La 1 an si 4 luni gastroenterologul mi-a recomandat sa respectam si regimul fara gluten.... Am incercat sa descriu in citeva rinduri marea noastra problema. Daca este cineva, care se confrunta cu problema scaunelor frecvente cu mucus si striuri de singe sau au fost diagnosticati cu colita ulceroasa, rog sa-mi dea de stire. Am multe, multe de povestit, dar si de intrebat. Multumesc.

Buna ziua, Lilia. Este un post mai vechi, dar scriu in speranta ca mai intri pe acest forum. Am un baietel de doi ani juma si are probleme asemnatoare, avem diagnoza de rectocolita . Am facut investigatii si analize multe, dar suntem disperati ca episoadele se repeta si parerea medicilor e diferita. Va rog sa-mi spuneti care e starea copilasului dvs? S-au ameliorat simptomele cu varsta? Cum ati tratat copilul? In ce tari ati dat de capat? Va multumesc anticipat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...