Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Barbatul rac


Recommended Posts

ce descrieri meseriase. alsa, multumesc mult de tot si daca nu te deranjeaza sa imi trimiti si mie documentul la cristoiu@gmail.com, ti-as fi foarte recunoscatoare. Cum sunt "un pic vrajitoare" imi place sa regasesc persoane cunoscute in horoscop, iar asta mi se pare foarte bine scris. inca o data, multumesc[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 107
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
ce descrieri meseriase. alsa, multumesc mult de tot si daca nu te deranjeaza sa imi trimiti si mie documentul la cristoiu@gmail.com, ti-as fi foarte recunoscatoare. Cum sunt "un pic vrajitoare" imi place sa regasesc persoane cunoscute in horoscop, iar asta mi se pare foarte bine scris. inca o data, multumesc[pup]
am trimis mail. alsa
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Martie, si eu tot Pestoaica sunt. M-am regasit foarte mult in descriere. Sper sa iti placa. Femeia din zodia Pestilor Coada se formeaza in dreapta si va rog sa nu va inghesuiti. Probabil ca nu sint destule femei din zodia Pestilor pentru toti barbatii, dar asta nu e un motiv sa va calcati in picioare. Va trebui sa-ti astepti rindul si sa speri sa ai noroc. Chiar si fara astrologie au ajuns la toate urechile zvonuri despre farmecele femeii din zodia Pestilor. Are si ea defectele ei, desigur, dar la prima vedere e intruparea primei iubiri a fiecarui barbat, poate cu un strop de iepuras Playboy adaugat pentru a condimenta amestecul. Cred ca ar fi bine sa recunoastem de la inceput ca femeia moderna, emancipata, cu imaginea ei dura, puternica, a facut sa creasca si mai mult valoarea fetei din Pesti. in atmosfera asta de eliberare de vechile prejudecati sexiste, neptuniana retrasa, dragalasa si neajutorata trebuie sa foloseasca un par ca sa tina barbatii la distanta. Nici nu e surprinzator ca e atit de cautata. Nativa rareori incearca sa-si puna in umbra barbatul, fie ca e al ei cu acte sau nu. Nu are nici cea mai mica, ascunsa si nevrotica dorinta de a-l domina, in nici un fel. El e liber sa-i tina scaunul cind sta la masa, sa-i aprinda tigara, sa o ajute sa-si puna haina si sa vorbeasca despre cit de minunat e el cit il tin puternile. Ea nu vrea decit ca el sa o protejeze si sa aiba grija de ea. E foarte fericita sa se sprijine de umarul lui larg si sa-i dea de inteles, privindu-l cu chii mari si plini de uimire, cit e de puternic si cit de multa nevoie are ea de el in lumea asta inspaimintatoare. Gindeste-te numai la citi lupi stau la pinda ca sa devoreze Scufite Rosii. Numai gindul la asta poate face o fata sa-i vina sa lesine. Chiar daca nu e chiar asa de victoriana (desi multe pestoaice sint), nativa va fi o ascultatoare fascinata a tuturor necazurilor lui si o alinare la vreme de criza. Aceasta femeie crede ca iubitul, parternerul, tatal, fratele ei, de fapt, orice barbat, poate cuceri lumea si legat la ochi si e uimitor de constatat de cit de putin din aceasta incredere induiosatoare a ei e nevoie ca sa faca un barbat sa creada acelasi lucru. Si te mai miri ca e atit de cautata... Ea e un refugiu calm, intim, de liniste si relaxare pentru mindrul ei barbat, departe de lumea dezlantuita, cu zgomotul ei. Luminile din bazinul pestoaicei sint scazute, linistitoare si alina ochii obositi care au fost bombardati toata ziua cu lumini de neon si cifrutele acelea de la bursa pe care ea nu le-ar putea intelege nici daca viata ei ar depinde de asta. (Desi, daca viata ei ar depinde de asta, probabil ca si-ar ascuti creionul si ar scoate calculatorul). Iarna, ea poarta manusi pufoase, de angora. Primavara poarta fuste lungi, vaporoase, delicate. Vara o vei vedea intr-un bikini sumar, iar toamna va arata adorabil stind alaturi de tine pe stadion, cu miinile in buzunarele tale ca sa le incalzeasca, intrebindu-te din cind in cind cit e scorul. Ea e etern feminina, in toate anotimpurile. Cu riscul de a folosi un eufemism, barbatii trag la ea ca mustele la miere. Dupa numai citeva vorbe schimbate cu ea si un barbat se relaxeaza instantaneu. Vede in minte lemne trosnind in foc intr-o noapte geroasa de iarna, sau se inchipuie intr-un hamac intr-o incintatoare zi de primavara, far sa fie siciit de nimeni. Ea ii da foarte clar de inteles ca nu-l va invinovati niciodata pentru problemele pe care le va avea in cariera sau pentru greselile savirsite accidental. va fi intotdeauna vina altcuiva din pucntul ei de vedere. Nu va face niciodata presiuni asupra lui ca sa avanseze mai repde pe scara ierarhica. Propriul lui ritm e perfect pentru ea. Mai e nevoie sa explic de ce femeia din Pesti e cea mai periculoasa amanta din tot zodiacul? AVERTISMENT! Dupa casatorie s-ar putea sa-ti mai dea cite un ghiont. de fapt, s-ar putea sa te imboldeasca destul de mult. intr-un fel, asa-ti trebuie, daca te-ai lasat orbit de farmecele ei. De multe ori ea poate fi usturator de sarcastica, dar fiecare femeie trebuie sa aiba defecte, iar nativa noastra va fi preponderent blinda si nu pusa pe harta. ca sa devina o adevarata scorpie trebuie sa fie satula de lenea sau cruzimea extrema a partenerului si cine zice ca un sot crud sau lenes nu merita o scorpie? Eu nu. Eu sint de partea ei. Si-apoi, feminitatea ei delicioasa acopera orice defecte minore si in cea mai mar eparte a timpului, neptuniana e dulce, visatoare si calda. deoarece Pestii inoata in ambele directii o data, ea se adapteaza superb si fara proteste la situatii conflictuale care le-ar transforma pe majoritatea femeilor in epave nervoase. Desigur, din cind in cind s-ar putea sa iasa la suprafata din mintea ei de obicei placida oarece cuvinte iritate. Exista si pestoaice sensibile, care au fost tratate dur in copilarie sau adolescenta si permit resentimentelor acumulate sa scindeze cele doua parti ale semnului ei zodiacal, ceea ce e foarte trist. O astfel de femeie devine o persoana singuratica, nwefericita, inotind mereu cu furie si dind nas in nas cu ea insasi oriunde ar plonja ca sa scape de demonii interiori, fara a-si da seama ca autocompatimirea si intoarcerea spre sine a iubirii din firea ei sint adevarata otrava. Drogurile, alcoolul si falsele sperante ascund adevarul de privirea ei si o fac sa nu mai vada bolovanii din riu, care i-ar putea duce distrugerea. Dar neptuniana tipica pastreaza intacta alaturarea celor doi pesti din simbolul ei, lasindu-i sa conlucreze firesc, sa pluteasca unul pe linga altul inainte si inapoi, astfel incit nu esti niciodata sigur incotro se indreapta ea. Se spune ca zodia Pestilor e o mare adinca, misterioasa, in care se varsa toate riurile. Vei avea mai multe sanse sa o prinzi daca ii cunosti citeva dintre secrete. in primul rind, e subtila. Daca nu ma crezi, intreaba-i pe cei opt soti ai lui Elizabeth Taylor. Ea nu e doar subtila, dar uneori e chiar putin trisoare cind isi pune in minte sa te aiba la degetul cel mic. Poate ca tu cunosti o neptuniana care poarta un sort ecosez si un suris timid si e insasi intruparea sotiei devotate, a gospodinei si a mamei blinde. iti spui ca nu e nici subtila nici inselatoare. Scuza-mi franchetea, dar te inseli. Cunosc si eu o nativa ca cea pe care tu o crezi atit de diferita de ce am spus eu. Femeia asta a reusit sa ramina in picioare dupa pierderea unui copil, dupa umilinte, dureri, tragedii, saracie, temeri, plictiseala si chiar dupa confuzia provocata de citeva perioade cu venituri neasteptate. A facut fata genunchilor juliti ai copiilor, hainelor pierdute, mitocaniilor sotului si unui amestec de rude cum nu ai dori nici dusmanilor tai. A infruntat tot acest ghiveci al soartei cu rezistenta lui Rocky. Asta numesti tu fragilitate? Delicatete? Si in ziua de azi, cei doi copii adulti ai ei o considera o creatura fermecatoare, copilaroasa, neajutorata si vulnerabila, care are nevoie de protectie si nu pricepe in ruptul capului cum functioneaza mecansimul yalei. Neptuniana e incintator de vaga si visatoare. Nu stie boaba de economie, dar reuseste sa se imbrace de parca ar fi de vita regala, sa gateasca deseori cine somptuoase, sa plateasca chiria la timp si sa trimita cadouri minunate la ocazii speciale, toate astea dintr-un venit mai mic decit bacsisurile unui chelner de la o circiuma de cartier. E inconjurata de afectiunea unui grup eterogen alcatuit din oamenii cu care intra in contact, precum administratorul, vinzatorul de la magazinul din colt, postasul, plus vreo citiva ciini si pisici vagaboande si o mina de copii ai vecinilor. S-ar putea sa aiba, totusi, un dusman: barbatul pe care l-a refuzat inainte sa se marite cu sotul ei. Probabil ca de dezamagire acesta s-a inrolat in Legiunea Straina, iar acum ma indoiesc ca ea mai tine minte cum il cheama. Femei fara inima, pestoaicele astea... Subtile si inselatoare. dar nu incerca sa spui asta vecinilor ei! Ca si vinturile de martie, nativa ta va avea multe toane. E ingrozitor de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...