Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat.........adoptie(56)


Recommended Posts

Multumesc mult Misha, la fel iti doresc si eu tie. Sper ca anul care vine sa fie mai bun pt noi, noi cele nu avem inca bb. Imi place ff mult sa citesc ceea ce scrieti voi aici, pt ca numai cele care ne dorim un bb, stim ce simtim cu adevarat, si numai aici putem gasi intelegere si cuvinte de incurajare. Am sa va citesc si in continuare cu acelasi interes. Va pup pe toate. SoriLea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 207
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua dragele mele, Ma doare sufletul cand vad cu cate nepasare se poarta DPC-ul si cat de greu se misca in a face ceva pt micuti. Si aici ma refer la situatia in care va arata copii sau va spun despre micuti care nu sunt declarati adoptabili, si care poate nu vor fi niciodata adoptabili. Daca nu va supara un sfat, feriti-va cat puteti de situatia asta ingrata. Suntem si asa destul de traumatizate si de sistem si de problemele noastre ca sa mai trebuiasca sa trecem peste inca una asa de dura. In alta ordine de idei, vreau sa va spun ca nu sunt de acord cu descriminarile aduse la adresa micutilor. Nu mai retin cine scria, si imi cer scuze de asta, ca i s-au prezentat copii la extreme fata de ce vroia, respectiv de etnie sau mai mari. Ce au copiii de etnie? Poate unii sunt mai negrii sau mulatri, dar tot copii sunt. Daca sufletul va spune ca ala este copilul vostru, indiferent ca e de etnie sau nu, o sa refuzati sa va ascultati "vocea interioara" pt o prejudecata? Alexuta mea este pe jumatate rroma si nu ma intereseaza. In momentul in care am vazut-o am uitat de originea ei. Era copilul pe care il asteptam, copilul care avea sa ne umple sufletele si casa de bucurie. Este copilul meu si nimeni si nimic nu va schimba niciodata asta. Va rog din suflet sa nu aveti temeri cu privire la copiii de etnie, pt ca poate chiar unul dintre ei este copilul vostru si vederea lui va va face sa simtiti acea caldura sufleteasca pe care o cunoaste fiecare mama. Sper ca nu am suparat pe nimeni cu afirmatiile mele, am vrut numai sa va fac sa intelegeti ca fiecare micut merita o sansa de a fi iubit si de a avea o familie, asa cum fiecare dintre noi merita sa fie mama, indiferent de modul in care apare micutul. Sa va lumineze Dumnezeu calea spre copilasul vostru si indiferent de situatie si de culoarea pielii lui sa va dea forta sa luptati pt el si sa ii dati toata dragoastea voastra. Pupici tuturor si succes PS Un mesaj special pt Manuelita Du-te sa vezi fetita aceea. Nu conteaza daca vreti baiat, poate micuta este aleasa voastra. Nu compara dragostea cu mila, Poate ca in momentul in care o veti tine in brate si se va uita la voi va veti da seama ca sunteti parintii ei. Treceti peste prejudecati si deschideti-va sufletul catre iubire. Simpul fapt ca te-a impresionat fetita asta este un semn de intrebare. De ce sa iti pui intrebarea in timp "cum ar fi fost daca....?" catalina Aici gasiti pozici cu noi http://community.webshots.com/album/563001298lINQYS "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ANCA, ALEXA, nu spun nimic iesit din comun. Am numai curajul sa afirm ceea ce multi nu pot pt ca asa sunt eu, nu ma pot ascunde dupa deget. Si ca sa revin la nota de mai sus, Fetelor, nu v-ati gandit niciodata ca pt noi Dumnezeu are alte planuri? Ca menirea noastra este una mult mai mare si mai frumoasa? Ce poate fi mai frumos decat sa aduci lumina si dragoste in viata unui sufletel nevinovat care tot ce vrea este sa fie iubit si alintat? Nu are rost in timp sa va lamentati pt ca nu ati gasit copilasul visat, pt ca de cele mai multe ori ati dat cu piciorul sansei de a fi parinti. Dumnezeu v-a scos in cale ingerasul vostru, dar pt ca ne-a lasat liberul arbitru nu V-a putut obliga sa mergeti sa il vedeti, si astfel ati ratat sansa voastra de a fi parinti pt ca tineti cont de prejudecati si de ceea ce spun cei din jur. Cine se hotaraste sa adopte trebuie sa aiba sufletul deschis si gata sa acorde dragoste neconditionata indiferent de etnie, culoarea pielii si alte prostii de genul asta. Suntem toti oameni si trebuie sa ne comportam ca atare. Pupici tuturor catalina Aici gasiti pozici cu noi http://community.webshots.com/album/563001298lINQYS "Uneori ai suferit prea mult ca sa ai dreptul sa nu spui niciodata SUNT PREA FERICIT"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

catty, nu ne-am intersectat pana acum pe forum dar ma inclin! tare frumos, bun si adevarat ai zis [flo] looking for my sunshine [am] +13
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am facut o ultima incercare pt minunea mea,din pacate,m-am lovit de raceala si indignarea asistentelor sociale de la DPC PRAHOVA,care erau foarte suparate,cum de indraznesc eu sa intreb de copii din VAlea Plopului?????(pt cine nu stie acolo sant 200 de copii fara parinti) "Nu sant adoptabili,sant in evidenta noastra sub protectie(aiurea[:-@])si parintii nu sant de acord cu adoptia." Asta ca sa-mi inchda gura,Eu sant sigura ca cei 200 de copii NU AU UN DOSAR FACUT,si nu au o situatie facuta.Stiu sigur ca am sunat acum doua saptamani si am vorbit cu alta tanti care radea si-mi zicea..."pai copilasii sant bine ingrijiti,si cred ca parintele nu e de acord cu adoptia"-preotul care are grija de ei- Cu alte cuvinte i-au lasat acolo,si nu se deplaseaza ei sa vada ce si cum. Intre timp,probabil au sunat cei de la PROTV BRASOV care fac un reportaj despre asta,si acum sant tare iritati de intrebari cu privire la copii Din Valea Plopului. Vreau sa vad si eu dosarele alea la cei 200 de copii,vreau sa vad ca au fost pe la toate rudele lor,ca au luat declaratii asa cum cere legea. Si in timp ce copilasii vor ramane in satul acela uitat de lume si fara viitor,sute de familii asteapta sa ofere dragostea lor unui sufletel. Doamne ce iubesc eu tara asta![bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dpluhovici primele 10 mesaje apar mai tarziu si noi nu le vedem decat dupa ceva timp, dar mi-a placut mesajul tau. Asi, Misha, Andrada, Anca va multumesc pentru aprecieri. Pentru mine copilasul nu este doar frumos, este parca prea frumos ca sa fie adevarat. De aceea incerc sa ma pregatesc pentru ce este mai rau si sa sufar cat mai putin in cazul unei dezamagiri. De mine chiar nu mai depinde pentru ca am facut tot ce mi-a stat in puteri ca sa aduc puiul acasa... si voi face in continuare Mariaa eu stiu ca ai dreptate, dar iti dau un sfat: nu astepta sa fi sunata sa ti se prezinte copilasi. Am prieteni care asteapta acel telefon de 2 ani.... macar unul, dar nimic. Traim in Romania draga mea si aici se aplica orice inainte de legi sau reguli. Bubu, daca nu ma insel apartine de acelasi DPC ca si mine si in acest caz poate astepta si 3 ani telefonul minunat. Poate ca Dumnezeu i-a scos in cale acea fetitza si tot El o va ajuta sa ajunga mamica ei. Sper ca urmatorul Craciun se ne gaseasca pe fiecare dintre noi cu familia completa sau... relativ completa [;)] Eu maine ma duc la DPC sa-mi iau atestatul. Weeeeeeeeee, inca o hartie in plus in casa[alcool]. [pup][grup]
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

criss, nu astept sa fiu sunata! astept sa primesc atestatul! e o diferenta :) din punctul meu de vedere, atestatul ala inseamna ca suntem ok sa avem grija de un copil. si spre deosebire de alte locatii, noi chiar avem incredere in A.S. de aici, am discutat saptamana trecuta cu ele. nu incerc sa dramatizez nimic si chiar ma gandeam la ce-mi zicea o fata draga de pe aici, ca poate chiar e mai bine sa primim atestatul in ianuarie, asa incat daca vom prinde expirarea lui la anul, sa nu fie nebunie sa-l prelungim in timpul sarbatorilor cand totul e in amorteala. am sa caut si eu mail-ul si parola, n-am mai intrat tare de mult, m-ati facut curioasa :) va pup pe foate [pup] looking for my sunshine [am] +13
[url="http://www.adriatica.net/wallpapers/index.htm"][i] my love, Adriatica[/url] "The work is for people who are tired of pain. It’s an offerering. It’s the way that I found freedom! " byron katie [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu o sa scap de nebunie pentru ca daca il iau maine il voi reinoi chiarin perioada "mununata". Asta e.... traiesc si eu cu speranta sa nu mai fie nevoie de reinoire desi la cat de repede se misca treburile pe la noi... slabe sanse. Si eu am incredere in AS care se ocupa de cazul nostru. Este o femeie foarte calda si deschisa, dar ea lucreaza la departamentul de adoptii si pana ajung copiii in atentia lor.... trec chiar si ani din pacate.
"Cele mai importante lucruri in lume au fost realizate de oameni care au continuat sa incerce chiar si cand se parea ca nu mai este nici o speranta." - Dale Carnegie
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La spitalul Grigore Alexandrescu sunt peste 40 de copii care stau la mila personalului. Nici scutece nu au. Imi imaginez cat de idioate sunt legile, stiu ca de cele mai multe ori nu e recomandat sa te interesezi de un anumit copil, dar poate copilul vreuneia dintre voi se afla totusi acolo si exista o sansa ca intr-un mod sau altul sa ajunga...acasa. In plus, mai multe date afli de la asistentele de pe acolo si o vizita cu un bax de scutece nu le va dauna in niciun caz. Si inca ceva, o cunostinta a avut norocul sa afle tot de la oameni din spital de o minora care venise sa nasca. Pe scurt, s-au inteles cu ea, stiau ca intentiona sa fuga din spital fara copil, sotul l-a declarat ca fiind al lui, mama a renuntat apoi la drepturile parintesti, sotia lui l-a infiat legal si asta a fost. E drept ca s-a intamplat de mult, dar poate fi o varianta si pentru vreuna dintre voi. Scuze pentru interventie si felicitari mamicilor! Caci toate sunteti, actuale sau viitoare...si cred ca si eu voi deveni la un moment dat mamica de copil crescut in inima.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...