Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

VREAU UN SFAT URGENT!!!!!!NU STIU SA MAI TRAIESC!!


Recommended Posts

Am si eu nevoie de un sfat de la un psiholog sau macar de la niste prieteni si sper sa il pot gasi aici.Este prima data cand folosesc un forum.Problema mea a inceput cu ani in urma cand m-am indragostit de un om,un arab mai mare decat mine.Chiar a fost iubire si eu zic ca il mai iubesc si acum.Dupa vreo 6 ani.Parintii mei au fost categoric impotriva dar noi am facut tot posibilul sa fim impreuna.Cand am devenit majora am plecat cu el,dar tineam legatura cu familia care pana la urma au acceptat sa stau langa el desi nu voiau sa il vada.Dupa un an am ramas gravida si am ascuns sarcina de parinti pana la sase luni,ca sa nu ma oblige sa fac avort(deoarece mergeam acasa aproape zilnic,ca sa termin liceul,care era langa casa lor).In final au acceptat ideea ca voi fi mama,dar pe el tot nu il voiau.Cand s-a nascut fetita mea in iunie 2006,au venit la spital mi-au luat cate ceva,dar nu au venit la mine acasa pana a avut fetita 7 luni.Eu mergeam la ei mai rar deoarece atunci sotul nu avea masina si era greu cu Ratb-ul.Noi ca cuplu ne intelegeam destul de bine desi mai aveam discutii din punct de vedere financiar si a facut el cateva greseli care m-au suparat(deoarece ai mei aveau niste bani,pe spatele lui)si el imi mai scotea ochii ca ai mei i-au luat un utilaj al lui si l-au vandut.(am uitat sa mentionez ca se cunostea bine,el locuise la ai mei o perioada).Cand avea fetita vreo sapte luni a venit fratimiu primul pe la noi,apoi a convins-o si pe mama.Tatal meu a acceptat ultimul impacarea in ziua de Florii in 2007.Noi eram bine financiar asa ca si eu pe ascuns dar si el cu inima curata ii ajutam mult cu bani,pentru ca ei pierduse toti banii.Eu le faceam mereu placeri si surorii mele (ca aveam si eu bani deoparte),si mamei mele,ca poate el nu realiza zilnic sa ii intretina,asa ca o faceam eu.Totul era bine,dar am investit si noi intr-o afacere unde am pierdut toti banii,ne mai ramasese doar 3 masini bune.cat aveam bani a fost perfect toate poftele la toti,ok.Dupa aia sotul a cam inceput sa dispere,a inceput sa ,mai bea si ne mai certam din gelozia lui.Mi-a facut 2 scandaluri uriase,dar stiam doar eu asta asa ca l-am iertat.apoi s-a imbatat odata si s-a certat rau cu ai mei,la ei acasa.Cam fara motiv,sau mai bine zis din cauza la trecut(ca i-au vandut acel utilaj si pe el il inchisese din cauza actelor intr-un centru de azilanti,unde a stat 3 luni,in care vorbeam pe ascuns la tel si ma urmareau non stop)-asta inainte sa ma mut cu el,repet.Apoi dupa cearta noi iar ne intelegeam bine,ca l-am iertat si m-am intors la el,dar ai mei nu au vrut sa il mai vada.Stateam cu chirie iar proprietarii au decis ca nu mai vor sa inchirieze asa ca nu ne permiteam sa luam in alta parte si am stat o luna la ai mei,iar el dormea pe unde apuca.In fianl s-au impacat si ne-am mutat impreuna langa Bucuresti unde inchiriase ai mei,deoarece si ai mei trebuiau sa elibereze casa unde stateau.A fost bine si aici la inceput,dupa aia sotul a intrat intr-un anturaj rau si incepusem sa ne certam des.Dar a trecut,iar ai mei desi asistau la certurile noastre nu ii spuneau nimic in fata.Fratimiu a fost in strainatate unde a fost pacalit,iar cand s-a intors,acum 2 luni a inceput sa alerge cu sotul meu sa faca bani.Ieri s-au certat,cam din nimic,dar si-au aruncat vorbe grele unul altuia.Acum el nu mai vrea sa se impace cu ei,iar lor nu le pasa.Dar el vrea sa ne mutam in Bucuresti sa inchiriem apartament.Eu nu stiu ce sa fac ???sa ma mut cu el cu toate ca mi-e teama ca iar voi fi la mijloc si ne vom certa deoarece el imi va reprosa ce i-a facut familia mea si de data asta voi fi doar eu cu el(iar atunci in acele scandaluri uriase el m-a si lovit)aici langa parinti chiar daca ne-am certat nu a avut tupeu sa ridice mana la mine.sau sa raman aici si el sa plece singur cu toate ca mi se rupe inima pt ca atunci cand nu face scandal e un om superb.Sa ii mai dau o sansa sa ne mutam doar noi?dar mi-e teama sa nu ii ranesc si pe ai mei.Cu toate ca sunt constienta ca ei chiar nu l-au vrut niciodata cu adevarat si nici nu o sa il iubeasca ca pe un ginere vreodata.Ajutati-ma!!!!!!!!SA iau decizia corecta. OARE CE POTI FACE IN VIATA SA II MULTUMESTI PE TOTI???
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 15
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Vio,de ce trebuie sa-i multumesti pe toti?![alcool] e cam amaestecata treaba la voi,mama,tata,fratele,uneltele agricole,masinile,casele... eu inteleg ca famila e familie,insa familia de acum(cu sotul tau si copilul) e ceea ce conteaza ! la voi toti se cearta cu toti,pe urma va pupati si tot asa si din cate vad eu tu esti la mijloc....sacul de box al mamei,tatalui,fratelui,sotului...si ce o mai fi! il iubesti pe omul asta? f bine atunci,cauta sa fii alaturi de el si nu va mai amestecati cu banii,afacerile si altele... pe urma faptul ca el te loveste nu mi se pare prea bine pt tine,daca vrei sa ramai cu ai tai doar pt a nu mai luat bataie si a nu ma fi scandaluri nu cred ca asta e solutia...aici tb sa discuti cu sotul tau si sa-i interzici sa te mai loveasca [alcool] insa daca a inceput asa greu o sa ajunga sa se poarte civilizat! nu stiu cati ani ai tu,dar esti destul de necoapta[:)] ...si nu e bine sa lasi comportamentul acesta agresiv sa te maturizeze[asia] degaba stai cu parintii daca rel. cu sotul nu functioneaza bine cand ati fi singuri si degeaba o sa stati singuri daca tot o sa ai regrete ca stand cu ai tai ai fi evitat comportamentul violent ai sotului...esti intr-un cerc vicios si eu solutia o vad aceea care pleaca de la relatia cu sotul tau! fa-o sa functioneze(relatia),sau mai corect faceti-o sa functioneze ... in concluzie nu e bine nici pt tine nici pt copil sa traiti intr-un mediu ostil,oricare ar fi acela.... Vio,mamica lui Mihnea [avion] viitor "descoperitor" de infinit *GRUPUL FETELOR FANTASTICE* __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio in mare parte Violeta are dreptate. Si intre mine si sotul meu e diferente marisoara de ani.Ne certam si noi,in mare parte din cauza parintilor dar diferenta e ca nu a ridicat niciodata mana la mine.Imi iubesc enorm mama dar cu toate astea am preferat sa nu fac falcultate,am riscat ca ea sa nu mai vb cu mine toate ca sal urmez pe el in strainatate si sami fac o familie alaturi de el(acum avem un baietel de 7 luni). Sfatul meu e sati urmezi sotul,pt ca alaturi de el vei trai toata viata,pe cand parintii se pot stinge oricand (Doamne fereste),iar tu vei ramane singura.Toate acestea cu o singura conditie :in cazul in care mai ridica mana la tine sa pleci mancand pamantul,sa nuti trebuiasca;dupa socotelile mele ai cam in jur de 22 -23de ani,esti tanara si iti poti reface viata chiar daca ai un copil,sa nu te uiti la asta. Sper sa te ajute sfatul meu,numai bine si ai grija de tine[pup] Irina,mamy de [copil]Fabian [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=724e548b768b30618f9a7a&source=category&category_id=12"]album 1[/url] nou [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7458c364f09f6e60b2d077&source=category&category_id=all"]album 2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vio, lamureste-te intai daca sotul merita sa te agiti pentru el. Puteti forma o familie linistita daca va mutati impreuna? Si fara alte combinatii cu familia ta? Ioana [gravi] 19+ si [zana] Rebeca http://community.webshots.com/user/bebeca2004 http://community.webshots.com/user/Berecutza http://community.webshots.com/user/bebebeca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din cate imi dau seama tie iti e frica sa te muti singura cu el din cauza scandalurilor si a violentelor fizice. Daca te-a lovit o data, o va face si a doua oara in febra unui scandal. Asta iti doresti ? Asta vrei pentru copilul tau ? Ai putea incerca sa ii pui conditiile de la inceput, va mutati impreuna daca nu te mai loveste niciodata, nu te bruscheaza si se poarta cum trebuie. La prima iesire il parasesti (si asta te-as sfatui sa faci oricum daca nu vrei sa te afunzi intr-o relatie abuziva). Intrebarea este unde te duci daca e sa pleci de la el ? Te vor primi inapoi parintii tai pana te pui pe picioare ? Mie insa mi se pare ca nu esti inca destul de matura ca sa ii poti face fata lui intr-o relatie de egalitate si atunci, incet, incet, te va incaleca. Nu ii poti face pe oameni sa se iubeasca cu de-a sila, dar daca te iubesc pe tine, atat parintii tai, cat si el, trebuie sa stabileasca niste relatii civilizate. Pentru ca altfel tu esti cea care sufera. Trebuie sa le impui TU ca macar fata de tine sa se trateze si sa vorbeasca unii despre ceilalti cu respect. Daca nu respect pentru celalalt, atunci macar pentru sentimentele tale. Ce ar trebui tu sa faci este sa devii pe picioarele tale. Momentam depinzi de unii si de altii. Daca nu vei mai depinde, nici nu va mai trebui sa multumesti pe nimeni. Fie te vor accepta asa cum esti, fie va fi decizia lor sa se indeparteze de tine. Dar nu vei mai fi la mila nimanui. Nu mai lasa pe nimeni sa te calce in picioare. Daca simti teama, nu te muta cu el. Pentru ca aceasta teama te va macina. Iar iubirea si teama nu merg impreuna. "We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parca am inteles ca sotul tau este arab; in cultura lor femeia este supusa si trebuie sa indure violenta lor fizica; rari sint aceea care isi trateaza femeia ca pe egalul lor; in natura lor sint oameni violenti si razbunatori si iti va reprosa intodeauna problemele care le-a avut cu familia ta; am avut exemple destule ca sa spun altfel despre ei; trebuie sa te gindesti bine ce fel de viitor vrei sa ai mai ales daca esti tinara si inca mai ai alte sanse (cariera etc.) parerea mea e ca familia e singe din singele tau iar arabu un strain care oricind poate sa plece daca nui mai convine situatia sau isi gaseste alta...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vaiiiiiiii....!!!!msl daca taceai filosof ramaneai....de unde ai inteles tu frate ..ca in cultura lor a arabilor femeia trebuie sa si-o ia pe cocoasa?[bang][alcool]...nu stii despre ce vb sincer si fara suparare...in cele mai multe cazuri femeile araboaice sau nu...sau cele casatorite cu arab sunt respectate ...si sincer crede-ma despre ce vb...sunt si cazuri dar in general prin natura lor femeile sunt venerate de unde si chestia ca la arab daca unarab vrea sa se insoare cu una cuvantul final il are mama lui adica daca ei nu-i nu sunt foarte multi care sa treaba peste cuvantul lor(al mamelor) Si draga vio este bine sa-ti lasi familia...adica mama tata si restu...cat ai avut bani a fost bun tipul si tu la fel cand n-au mai fost au inceput certurile... Nici tu nu ai fost prea ok ca le-ai datt alor tai fara ca el sa stie... Si tot tu ai fost de vina ca in mom cand te-a lovit nu te-ai dus la politie... Sot sotz dar branza-i pe bani [:D] Nimeni nu are dreptul in lumea asta sa te raneasca in niciun fel .. Acum ca i-ai iertatat atatea zic eu mai merita sa-i mai dai o sansa.. sa vedeti cum va fii... sanatate va doresc Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea intre cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecarauia intreaga
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui msl1
Parca am inteles ca sotul tau este arab; in cultura lor femeia este supusa si trebuie sa indure violenta lor fizica; rari sint aceea care isi trateaza femeia ca pe egalul lor; in natura lor sint oameni violenti si razbunatori si iti va reprosa intodeauna problemele care le-a avut cu familia ta; am avut exemple destule ca sa spun altfel despre ei; trebuie sa te gindesti bine ce fel de viitor vrei sa ai mai ales daca esti tinara si inca mai ai alte sanse (cariera etc.) parerea mea e ca familia e singe din singele tau iar arabu un strain care oricind poate sa plece daca nui mai convine situatia sau isi gaseste alta...
De unde oi fi scos aberatiile astea??? Cati arabi ai cunoscut ca sa poti debita atatea neadevaruri?!!?!?!! Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Silvia&year=2009&month=7&day=24&babycount=1" type="]baby[/url] [gravi]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...