Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre avort si divort


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79 Pruncul tau deja are viata in el, are suflet, Dumnezeu a pus suflet in trupusorul lui. E ca si un copil viu. Unele din fete fac scenarii peste scenarii vad, ba ca vine al tau sot in casa cu altele, vad si prezis viitorul. Care din noi stie ce va fi? Care din noi e sigura 100% pe viata de acum si acoperisul de acum? Si daca dam de greu....ce facem...ne omoram copii Oameni buni veniti-va in fire ca nu avem noi dreptul de a lua viata unui om!
Foarte frumos ai scris![flo][flo][flo] Hannen [9cer]mamica de trei printzese Amira[zana] Israa[majoreta] Inas[iepu] [url="http://palestinian.ning.com/profiles/blogs/1970466:BlogPost:21449"]I want to tell the world... a Story[/url] [url="http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589"]Occupation 101: Voice of the Silenced Majority[/url] The Future`s So Bright I Gotta Wear Shades [8D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 243
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lasam la o parte avortul, ca deja cred ca stim cu totii cum se termina discutiile astea(si zic asta pt. lacrimogenele "ne omoram copiii daca nu avem bani" , ca una e sa omori copilul si alta e sa omori ceva ce nu este fiinta umana, lucru spus de medici , judecatori , cunoscut in lege , asa ca nu ma contraziceti). Eu sunt de acord cu Monabella , daca cineva nu vrea sa faca avort ca o bate Dumnezeu , ca s-ar simti criminala , ca n-are bani sau ca ii este frica si totodata nu are bani sa tina copilul cel mai normal si logic este sa-l dea spre adoptie.Nu intr-un orfelinat, sa-i gaseasca o familie dispausa sa-l iubeasca si gata . Daca nu ai posibilitati nu mi se pare normal sa-ti bati joc de viata unui copil pt. ca ai orgoliu. Si cand spun asta nu ma refer la situatia lu Angelli , ca ea de bine de rau are un acoperis deasupra capului inca un copil si tatal copiilor langa care oricum ar fi obligat sa-i plateasca pensie alimentara , ma refer la persoanele care ajung sa-si duca singure copiii la orfelinat la varste maricele. Tot respectul pt. femeia aceea , ca a trecut peste durerea ei si a facut ce a fost mai bine pt. copii. Lorenny , eu sunt una bucata studenta eminenta intretinuta de taticul si bunicii. E vreo problema? Khrisu , urat din partea ta . "vorbesti din propria ta experienta..ca daca "faceai avort cand era sarcina mica sau il dadeai spre adoptie imediat dupa ce l-ai nascut" iti ramaneau mai multi bani de cheltuiala si mai multe masini sport de condus...a...si nu te mai plangeai acu' pe forum ca ai copil razgaiat de dat spre adoptie.". Cum te-ai simti daca are aparea aici forumista Tanti leana care ti-ar spune ca dupa ce scrii se vede ca preferai sa nu ti se mai nasca copilul ca sa ai bani sa-ti iei 3 margele si o pana.[xx(] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xio, eu nici in gluma nu as zice de copiii mei ca i-as da spre adoptie..asa cum a facut monabella..asa ca, nu-mi fa tu mie morala. Si inca ceva: nici o carte de medicina nu te invata ce inseamna sa fii mama...[:-@] eu te sfatui sa mai astepti un pic sa capeti experienta mai mare de viata(e doar un sfat). Chiar ma gandeam pe unde mai esti ..ca de obicei erai sufletul topicurilor de acest gen[bibe][bibe].Iti zic eu sigur ca unui bebe ii este mai bine si e mai fericit cu mama lui si in conditii mai sarace decat cu mama vitrega care sa-i ofere "toate conditiile". Ai auzit de vorba asta veche romaneasca care se lipeste de minune "fie painea cat de rea tot mai bine-i in tara mea". Unui copil trebuie sa i se hraneasca si sufletul. Sa zica merci ca i-am zis numai atat ca tare ma mancau degetele sa-i scriu mai multe.[:D][:D] Si daca te uiti atent..am folosit niste ghilimele..adica am citat exact postarea ei de mai sus. KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D]Lol , Ilinca, abia acum mi-am dat seama!!!!!!![:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Khrisu , nu te invata cartea chestia asta si sincer nu ma intereseaza , ca m-am dus la medicina sa invat sa fiu un doctor bun si nu o mama buna. Eu cred ca ti-ar contrazice teoriile copiii lasati de parinti si crescuti cu multa dragoste de mamele adoptive care cred eu ca prefera sa stea cu alea "vitrege" decat cu cele care le-au dat viata si si-au batut joc de ei . Zic si eu , ca teoria asta mi se pare stupida si n-am mai auzit-o pana acum . Si mama aceea care si-a dus copiii plangand la orfelinat cred ca ar putea si ea sa te contrazica, era mai bine pt. copiii ei sa aiba ce sa manance , unde sa doarma . [:)] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khrisu Iti zic eu sigur ca unui bebe ii este mai bine si e mai fericit cu mama lui si in conditii mai sarace decat cu mama vitrega care sa-i ofere "toate conditiile".
[alcool] sunt convinsa ca unui copil ii e infinit "mai bine" cu mama naturala si cu taticul scump caruia nu-i pasa de el si nici de sotie si care, din cand in cand ii mai da cu capul de pereti [bang] Intru in categoria celor care "se chinuie" sa aiba un copil si totusi nu pot sfatui pe cineva sa pastreze un copil pt ca "Dumnezeu are grija" si las' ca vezi tu ca va fi bine. Nimeni nu spune sa faci un copil cand ai super casa, masina, mai stiu eu ce cont in banca, dar sa fim seriosi, cresterea unui copil nu inseamana doar lapte si pampersi; inseamna poate un copil cu nevoi speciale, inseamna o mama linistita care se poate ocupa de el nu care alearga si face planuri sa-l aduca "pe taticul iubitor" acasa, etc, etc. Voi care sunteti deja mame ar trebui sa stiti cat de importanta e linistea si armonia din familie pt un copil; desi... incep sa ma cam indoiesc ca unele constientizeaza avand in vedere situatiile citite pe forumul asta [q] Si sa nu uitam ca Angelli traieste in Rom, unde ajutorul social si obtinerea unei pensii alimentare (corespunzatoare) sunt chestii f dificil de obtinut; si sa nu uitam haosul actual... Sigur, un copil e o minune, dar sa nu uitam ca suntem responsabili si trebuie sa-i oferim un minim garantat nu "las' ca vedem ce va fi"... Angelli, nu stiu ce sfat sa-ti dau caci nu spui prea multe despre tine; ai un job? in afara de probl cu xcasa esti oarecum independenta de sotul tau? cred ca de aici ar trebui sa incepi sa rezolvi problema... Mult curaj si ai grija de tine si de copilas(i)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

XIO, pe undeva e normal sa fii inca intretinuta de familie material. Din cate stiu faci medicina, o facultate de vreo 6 ani plus specializari, plus un salariu destul de mic in primii ani de activitate. Stiu f bine situatia pentru ca am in familie medic chirurg cu 4 ani mai mare decat mine si nu va zic cat castiga. Am castigat mai mult inca din primul an de job si repet sunt mai mica decat el cu ceva ani. Fara sustinerea cuiva...e destul de greu sa faci medicina, nu imposibil insa. Sigur, monabella ii poate lua copilului ei cate masini sport isi doreste. Daca isi permite...na...doar nu o sa ii ia o dacie! Eu insa, indiferent cati bani as avea, nu i-as da unui tanar sub 25 de ani o masina sport. N-as fi sigura ca stie ce face cu ea! Si ca mama esti responsabila de viata lui. Sunt cazuri si cazuri eu insa nu i-as lua o masina sport. Eu primul soc legat de ce poate face banul din om l-am avut in anul 3 de facultate. Aveam o amica carei parintii ii dadeau sa cheltuie intr-o zi cam cat aveam eu pentru intretinerea mea toata luna. Si eu nu o duceam chiar rau: aveam si bursa si bani de acasa. Ei bine au fost cateva zile in care i-au dat mai putin ( nu mai stiu exact motivele). Nu va spune ce nefericire pe capul ei. Si nu de fatada. Chiar suferea si imi zicea ca parintii isi bat joc de ea ca n-o sa aiba ce sa manance cu banii aia in buzunar. Recunosc ca am avut un soc. Poate pentru prima data atunci am realizat ca banii nu aduc fericirea. Nu cred ca a avea un copil ( student) hight mentenance e o lauda! Dimpotriva! Nu ii face cinste afirmatia nici lui si nici tie! Cred insa ca discutam raportandu-ne la sisteme de valori diferite![flo] Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125079"]S-o ajutam pe Alexia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ilinca_M.
Imi explica si mie cineva cum e un "student iminent"?...Adica pe cale sa se produca?... [gravi]30[fetita] http://community.webshots.com/user/Ilinca_M
citeste un pic regulamentul DC!! oana1177 si xio...mai cititi odata ce-am scris : "Iti zic eu sigur ca unui bebe ii este mai bine si e mai fericit cu mama lui in conditii mai sarace decat cu mama vitrega care sa-i ofere "toate conditiile". n-am zis mama naturala fara acoperis deasupra capului care o ia in freza de la barbat si isi da pruncii cu capu' de pereti!!!!! Continui sa cred asta...matusa mea nu poate face copii (are o situatie incomparabil mai buna decat ai mei) a dorit sa ma infieze pe mine. Daca ma dadea mama sigur nu as fi iertat-o toata viata...si-i vorba totusi de o ruda apropiata care m-a ajutat f mult financiar de-a lungul adolescentei mele... Si apoi eu nu am inteles de unde ai tras tu concluzia asta, mai oana, ca sotul angelliei ii da cu capu de pereti.?? Aici e vorba de o femeie care are deja un copil de 3 ani, pe care l-a crescut bine pana acum...dar s-a gasit una ca monabella sa-i sugereze ca pe al doilea ar fi mai bine sa-l dea spre adoptie in sua...[alcool][alcool][bang].. KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui oana1177 Nimeni nu spune sa faci un copil cand ai super casa, masina, mai stiu eu ce cont in banca, dar sa fim seriosi, cresterea unui copil nu inseamana doar lapte si pampersi; inseamna poate un copil cu nevoi speciale, inseamna o mama linistita care se poate ocupa de el nu care alearga si face planuri sa-l aduca "pe taticul iubitor" acasa, etc, etc. Voi care sunteti deja mame ar trebui sa stiti cat de importanta e linistea si armonia din familie pt un copil; desi... incep sa ma cam indoiesc ca unele constientizeaza avand in vedere situatiile citite pe forumul asta [q]
oana eu in mai am aflat ca al meu sot are o amanta (eram in luna a 5-a)..a cazut cerul pe mine...intr-o secunda s-a daramat tot ce-am construit..13 ani de relatie s-au dus pe apa sambete...si da in prima faza m-am agitat sa-l aduc acasa...sunt niste etape pe care le-am parcurs..cele care au trecut prin asta stiu la ce ma refer... concluzia e urmatoarea: nimic nu e sigur pe lumea asta... Acum sunt in divort.Dupa teoria ta ar trebui sa-mi dau copiii spre adoptie ca precis e o familie pe lumea asta care sa le ofere mult mai multe decat mine??? [alcool][alcool] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Khrisu , tu n-ar trebui sa-i dai pt. ca tu te poti intretine si ii poti intretine si pe ei .Ps.: felicitari pt. curaj si determinare ;) "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...