Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre avort si divort


Recommended Posts

Krishu, imi pare rau pt.drama ta.Mergi mai departe si tu stii ce ai de facut acum.Iti refaci viata.Poate vei gasi ceva mai bun.Am cunoscut o tipa mai demult divortase de un sot alcoolic si a intilnit un tip atat de minunat, nici nu credea ca putea fi iubita atat de mult. Mamici cu doi copii, spuneti-mi cum va descurcati, exista bone care se pot ocupa de 2 copii? Daca unul merge la cresa, unul la scoala si poate imi gasesc si un job, cum ma impart?Cu orare diferite? Ca noi nu prea avem ajutor, doar pe mama lui care are peste 70 ani.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 243
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui khrisu
Citat:
citat din mesajul lui oana1177 Nimeni nu spune sa faci un copil cand ai super casa, masina, mai stiu eu ce cont in banca, dar sa fim seriosi, cresterea unui copil nu inseamana doar lapte si pampersi; inseamna poate un copil cu nevoi speciale, inseamna o mama linistita care se poate ocupa de el nu care alearga si face planuri sa-l aduca "pe taticul iubitor" acasa, etc, etc. Voi care sunteti deja mame ar trebui sa stiti cat de importanta e linistea si armonia din familie pt un copil; desi... incep sa ma cam indoiesc ca unele constientizeaza avand in vedere situatiile citite pe forumul asta [q]
oana eu in mai am aflat ca al meu sot are o amanta (eram in luna a 5-a)..a cazut cerul pe mine...intr-o secunda s-a daramat tot ce-am construit..13 ani de relatie s-au dus pe apa sambete...si da in prima faza m-am agitat sa-l aduc acasa...sunt niste etape pe care le-am parcurs..cele care au trecut prin asta stiu la ce ma refer... concluzia e urmatoarea: nimic nu e sigur pe lumea asta... Acum sunt in divort.Dupa teoria ta ar trebui sa-mi dau copiii spre adoptie ca precis e o familie pe lumea asta care sa le ofere mult mai multe decat mine??? [alcool][alcool] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
mai citeste odata mesajul meu si te rog, spune-mi unde am vb de adoptie?? si mai cu seama de cazul tau; subiectul initial este daca pastrez sau nu copilul, nu - ce fac, il fac si-l dau spre adoptie ori ba? imi metin parerea; un copil, este o responsabilitate (care ar trebui asumata inca din stadiul proiect); un copil nu e un pansament pt o casnicie care nu mai merge, un copil nu se creste cu teorii "cum o vrea Domnul" si nici cu propaganda din epoca de aur unde mananca unul, mai poate manca si al doilea. iar teoria "lasa draga ca ai sa vezi ce mult il va iubi dupa ce-l va vedea..." e la fel de proasta si nu functioneaza; subiecte pe forumul asta demonstreaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui angelli
Krishu, imi pare rau pt.drama ta.Mergi mai departe si tu stii ce ai de facut acum.Iti refaci viata.Poate vei gasi ceva mai bun.Am cunoscut o tipa mai demult divortase de un sot alcoolic si a intilnit un tip atat de minunat, nici nu credea ca putea fi iubita atat de mult. Mamici cu doi copii, spuneti-mi cum va descurcati, exista bone care se pot ocupa de 2 copii? Daca unul merge la cresa, unul la scoala si poate imi gasesc si un job, cum ma impart?Cu orare diferite? Ca noi nu prea avem ajutor, doar pe mama lui care are peste 70 ani.
Daca unul e la cresa si unul la scoala pt ce iti mai trebe' bona?? Il ai si pe sot... va impartiti atributiile!!! Dus, adus, copilu de la scoala, cresa!!! Fa cumva ca scoala sa fie aproape de cresa si impusti 2 iepuri odata. Fiecare zi va fi o lupat dar merita!! Copiii nu sunt de varse apropiate deci iti va fi mai usor!!. Vei mai sta acasa doi ani cu ei?? esti in cic?? KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

io-te colea... "cresterea unui copil [...] inseamna o mama linistita care se poate ocupa de el nu care alearga si face planuri sa-l aduca "pe taticul iubitor" acasa, etc, "... aici m-am regasit eu intr-o etapa a vietii. Viata asta nu e roz..nu poti sti tu sigur ca nu vei da de greu niciodata... si cand se intampla ce faci??? regreti ca ai facut copii?? Eram cu ea in burta... trebuia s-o omor? Ba da..unde mananca baiatul poate manca si sora-sa... eu asa gandesc. KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, KRISHU, eu am citit regulamentul; spunea ca femeile sunt foarte ocupate si de aceea fac greseli de gramatica. Mi se pare o afirmatie cam misogina, refuz sa cred ca "ocupatia" le poate face pe femei sa sara calul gramaticii, mi se pare o afirmatie condescendenta fatza de ele. Si scria ca "unele greseli pot fi trecute cu vederea"- unele, nu toate[:D]. Asta cu "iminentul" mi s-a parut funny si s-a vazut clar ca Xio a preluat-o in virtutea inertiei de la altcineva care a postat aici si i s-a parut si ei amuzant cand si-a dat seama. O persoana destupata n-o sa simta niciodata jignita daca are ocazia sa-si corecteze o greseala care i-a scapat din vedere. Dar tu esti sigura ca ai citit regulamentul de ma indemni pe mine? Partea aia cu "sa criticam IDEILE nu PERSOANELE" nu ai observat-o? Ca mi se pare mai importanta decat asta cu exprimarea corecta...Caci eu din acest citat al tau: "Despre tine Monabella ... ce sa zic?? Se vede treaba ca-ti lipsesc valorile morale, spirituale.... da' te'nteleg ..ca vorbesti din propria ta experienta..ca daca "faceai avort cand era sarcina mica sau il dadeai spre adoptie imediat dupa ce l-ai nascut" iti ramaneau mai multi bani de cheltuiala si mai multe masini sport de condus...a...si nu te mai plangeai acu' pe forum ca ai copil razgaiat de dat spre adoptie." imi dau seama ca nu ai inteles nimic din regulamentul forumului, daca poti sa i te adresezi asa cuiva. [gravi]30[fetita] http://community.webshots.com/user/Ilinca_M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Off Topic: Oh,ma aplec in fata "inteleptelor" site-ului,nu incerc sa-mi gasesc scuze,dar ma mandresc si cu "putina limba romana" pe care mi-o amintesc,am fost " adoptata" de tara in care locuiesc cu peste 18 ani in urma,trait total in Romania 13...deci...ma mandresc,nu mi-am bagat capul in nisip de rusine,va multumesc tuturor care "va agatati" de aceste greseli gramaticale,imi faceti o mare favoare corectandu-ma,mii de multumiri. Apropo Xio,nu am nici o problema,dar ti-ai pus intrebarea,poate la tine sta problema?![nani]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui XIO
Lasam la o parte avortul, ca deja cred ca stim cu totii cum se termina discutiile astea(si zic asta pt. lacrimogenele "ne omoram copiii daca nu avem bani" , ca una e sa omori copilul si alta e sa omori ceva ce nu este fiinta umana, lucru spus de medici , judecatori , cunoscut in lege , asa ca nu ma contraziceti). Eu sunt de acord cu Monabella , daca cineva nu vrea sa faca avort ca o bate Dumnezeu , ca s-ar simti criminala , ca n-are bani sau ca ii este frica si totodata nu are bani sa tina copilul cel mai normal si logic este sa-l dea spre adoptie.Nu intr-un orfelinat, sa-i gaseasca o familie dispausa sa-l iubeasca si gata . Daca nu ai posibilitati nu mi se pare normal sa-ti bati joc de viata unui copil pt. ca ai orgoliu. Si cand spun asta nu ma refer la situatia lu Angelli , ca ea de bine de rau are un acoperis deasupra capului inca un copil si tatal copiilor langa care oricum ar fi obligat sa-i plateasca pensie alimentara , ma refer la persoanele care ajung sa-si duca singure copiii la orfelinat la varste maricele. Tot respectul pt. femeia aceea , ca a trecut peste durerea ei si a facut ce a fost mai bine pt. copii. Lorenny , eu sunt una bucata studenta eminenta intretinuta de taticul si bunicii. E vreo problema? Khrisu , urat din partea ta . "vorbesti din propria ta experienta..ca daca "faceai avort cand era sarcina mica sau il dadeai spre adoptie imediat dupa ce l-ai nascut" iti ramaneau mai multi bani de cheltuiala si mai multe masini sport de condus...a...si nu te mai plangeai acu' pe forum ca ai copil razgaiat de dat spre adoptie.". Cum te-ai simti daca are aparea aici forumista Tanti leana care ti-ar spune ca dupa ce scrii se vede ca preferai sa nu ti se mai nasca copilul ca sa ai bani sa-ti iei 3 margele si o pana.[xx(] "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
XIO draga, te citesc cred din prima zi cand ai aparut pe forum. Si, daca la inceput imi [areai o tinerica aiurita cu capu-n nori ( [flo] sa nu te superi pe mine) da-mi voie sa-ti spun ca imi esti tot mai draga cu fiecare postare! [pup] cum pui tu punctul pe i! _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca mi se pare aiurea de tot atunci cand nu ai argumente sau cotraargumente sa cauti "nod in papura" unui membru care se vede ca locuieste in sua. Referitor la ceea ce am facut eu :cum am mai spus "presimt un avertisment"[:D][:D] Xio nu stiu cat de greu ne va fi..posibil la limita inferioara cu banii. In nici un caz adoptia sau avortul in momentul acela al meu nu au constituit o solutie. Oana, am inteles ca inca nu ai copii. Sa inteleg ca ti-ai facut inainte niste socoteli..si la un moment dat ai decis ca e momentul pt un copil?? Cum ti-ai facut socotelile? Ce anume ai luat in calcul?? Ce te faci daca la un moment dat "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ"?? Traim vremuri grele... oricand poti ramane fara job, fara casa, sot, etc... sa continui??[[:D][:D] De unde stii cum e sa cresti 2 copii?? Stii tu sigur, sigur ca se inmultesc cheltuielile fix la 2 ?? [flo][flo] Eu cred ca o mama poate muta muntii din loc ca sa-si poata tina puii langa ea...asa cred eu...mama mea asa a facut pentru noi iar optimismul asta de la ea l-am mostenit[flo]. Ca sa fii un invingator trebuie sa ai mentalitate de invingator! KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelli, Ma bucur ca te-ai impacat cu sotul tau [flo]. Ma bucur ca deja ai inceput sa-ti faci planuri cum sa-ti cresti 2 copii. [asia] Eu cred ca o sa ai nevoie de o femeie care sa te ajute. Din cate am inteles, sotul tau munceste pana tarziu, deci nu te va putea ajuta consecvent, decat sporadic, poate. Chiar daca cel mare va fi la gradinita, vor fi perioade de imbolnaviri, vacante. Daca vei sta acasa cu bebelusul, vei observa din timp daca este ceva in neregula cu bona. [flo] [gravi] [aerob] lisaelisa mami de ingeras dragalas
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khrisu
Ilinca mi se pare aiurea de tot atunci cand nu ai argumente sau cotraargumente sa cauti "nod in papura" unui membru care se vede ca locuieste in sua. Referitor la ceea ce am facut eu :cum am mai spus "presimt un avertisment"[:D][:D] Xio nu stiu cat de greu ne va fi..posibil la limita inferioara cu banii. In nici un caz adoptia sau avortul in momentul acela al meu nu au constituit o solutie. Oana, am inteles ca inca nu ai copii. Sa inteleg ca ti-ai facut inainte niste socoteli..si la un moment dat ai decis ca e momentul pt un copil?? Cum ti-ai facut socotelile? Ce anume ai luat in calcul?? Ce te faci daca la un moment dat "socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ"?? Traim vremuri grele... oricand poti ramane fara job, fara casa, sot, etc... sa continui??[[:D][:D] De unde stii cum e sa cresti 2 copii?? Stii tu sigur, sigur ca se inmultesc cheltuielile fix la 2 ?? [flo][flo] Eu cred ca o mama poate muta muntii din loc ca sa-si poata tina puii langa ea...asa cred eu...mama mea asa a facut pentru noi iar optimismul asta de la ea l-am mostenit[flo]. Ca sa fii un invingator trebuie sa ai mentalitate de invingator! KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Bravo Krishu, e cea mai desteapta chestie pe care am auzit-o pana acum in acest topic: Ca sa fii un invingator trebuie sa ai mentalitate de invingator! Felicitari pt. ca aplici acest principiu! In rest, discutiile in contradictoriu de mai sus nu stiu, sincer, la ce o ajuta pe autoarea subiectului. O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...