Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre avort si divort


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui larissa_79 Sigur, monabella ii poate lua copilului ei cate masini sport isi doreste. Daca isi permite...na...doar nu o sa ii ia o dacie! Eu insa, indiferent cati bani as avea, nu i-as da unui tanar sub 25 de ani o masina sport. N-as fi sigura ca stie ce face cu ea! Si ca mama esti responsabila de viata lui. Sunt cazuri si cazuri eu insa nu i-as lua o masina sport.
ai vorbit foarte intelept. [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 243
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

XIO, stiu ce zic medicii, judecatorii, stiu si cine decide pentru noi si care sunt interesele la nivel mondial. Faci uneori afirmatii de parca ai discuta cu casnice care se pricep doar la impletit si sarmale. Nu stii niciodata cu cine discuti. Dincolo de toate diplomele pe care le detin sunt mama. Iar ca mama mi-as da viata pentru copilul meu indiferent daca ar fi in burtica sau viu. N-as putea niciodata sa ma aleg pe mine in detrimentul copilului meu. Fie ca e doar un embrion sau un copil viu. Pentru mine e acelasi lucru. Simtirea asta cred ca mi-a dat-o Dumnezeu si ii multumesc pentru asta! Scoala nu te invata sa fii om. Si spun asta in deplina cunostinta de cauza chiar daca nu vin aici sa defilez cu dimplomele si bursele ce le-am avut in toata perioada de scolarizare. Scoala te informeaza de foarte multe ori gresit. Iti spune ca acela din trupul tau nu e deja suflet, cand tu...simti ca e! Toate mamicile asa au simtit. Ca au deja un copil din momentul in care sunt insarcinate. Altfel nu vad de ce atat de mult tam-tam la odisee. Citeste pe la odisee o sa vezi ce simt aceste femei pentru "embrionii" lor. Deci, sa lasam judecatorii, medicii si restul "capetele minunate". Simtirea e dincolo de ratiune, inteligenta, cultura! Iar eu dincolo de orice prefer sa simt! Restul conteaza mai putin! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125079"]S-o ajutam pe Alexia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ina_nz
Citat:
citat din mesajul lui khrisu Iti zic eu sigur ca unui bebe ii este mai bine si e mai fericit cu mama lui si in conditii mai sarace decat cu mama vitrega care sa-i ofere "toate conditiile". Ai auzit de vorba asta veche romaneasca care se lipeste de minune "fie painea cat de rea tot mai bine-i in tara mea". Unui copil trebuie sa i se hraneasca si sufletul. KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Ma doare sufletul ca tu chiar crezi aberatia asta. Oare ce parere au miile de femei care cresc copii adoptati citind cele scrise de tine? Poate ar fi mai bine sa te marginesti la ceea ce cunosti si mai ales esti implicata in. Iar vorba aia romaneasca care se lipeste de minune la subiectul asta "fie painea cat de rea tot mai bine-i in tara mea"....cred ca se lipeste numai in mintea ta infierbantata de lupta impotriva adoptiilor.....dupa mine (si sunt sigura ca nu sunt singura cand afirm) se potriveste ca o nuca in perete (asta asa ca sa o tinem in zicatori ca vad ca-ti plac). Silvia mamica de Adrian (22 August 2003) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=Silvia&year=2009&month=7&day=24&babycount=1" type="]baby[/url] [gravi]
Ina io te intreb ceva: Daca ai avea 2 prunci dar nu ai avea o casa in snagov ci doar o casuta taraneasca intr-un sat romanesc, n-ai avea masina sport dar ai avea un cal si-o caruta, n-ai avea nush ce job platit dar ai avea un petec de pamant cu care faci agricultura ca sa-ti intretii familia...ce ai face?? ti-ai da prucii in sua doar asa ca esti PRO ADOPTIE????? Si daca citeai ce am scris mai pe urma nu te inflamai asa!! "...mai cititi odata ce-am scris : "Iti zic eu sigur ca unui bebe ii este mai bine si e mai fericit cu mama lui in conditii mai sarace decat cu mama vitrega care sa-i ofere "toate conditiile". n-am zis mama naturala fara acoperis deasupra capului care o ia in freza de la barbat si isi da pruncii cu capu' de pereti!!!!! " ai mei ma mai tachinau cand eram mica cu niste intrebari: de ce nu vrei sa mergi la matusa ca uite ea are apa in casa nu tre sa aduca apa ca noi de la fantana, la fel si cu wc-ul..nu tre sa mearga in fundu' curtzii?? Si uite ca eu nu vedeam "beneficiile" astea si nu voiam sa merg de tot la ea..decat doar asa pe 2 zile maxim!!! De ce oare?? [:D][:D] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khrisu Ina io te intreb ceva: Daca ai avea 2 prunci dar nu ai avea o casa in snagov ci doar o casuta taraneasca intr-un sat romanesc, n-ai avea masina sport dar ai avea un cal si-o caruta, n-ai avea nush ce job platit dar ai avea un petec de pamant cu care faci agricultura ca sa-ti intretii familia...ce ai face?? ti-ai da prucii in sua...
in casutele alea taranesti au crescut bunicii nostri care au facut cate 6-7 copii - parintii nostri. [asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ina cum ai concluzionat tu ca as fi antiadoptie??[bang][bang] Eu am botezat un copil adoptat de niste prieteni de familie. Povestea copilului e impresionanta: a fost nascut intr-un lan de porump (noroc ca era luna iulie si era cald afara) si lasat acolo gol golutz pe pamant cu o carpa invasurata in jurul gatului. A fost gasit dupa 2 zile de o batranica care i-a auzit scancetul slab..era deshidratat iar pe manutza in zona cotului si pe piciorus avea deja 2 rani pe care i le facusera viermii ce il mancau deja. Si acum are semne acolo. de cum s-a mediatizat in presa prietena mea s-a zbatut sa-l ia ea (se chinuia de ceva ani sa ramana insarcinata si doreau sa adopte un copil) si dupa nici 2 saptamani era in bratele ei copilul. Iti spun ca atunci cand am vazut ranile micutului m-am gandit ca daca as vedea-o pe aia care l-a nascut i-as scoate ovarele pe ochi sa nu mai aibe dreptul niciodata sa faca copii. Adoptia e una si abandonul e alta mancare de peste. Prietena mea nu s-a bucurat ca s-a gasit o femeie sa faca asta ca ea sa poate avea un copil. KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lorenyy
Off topic: Xio,am inceput si eu sa ma dezmeticesc...[alcool] Tu cumva dai sfaturi din experienta ta de mama,de sotie??Sau doar [:-@]?
Eu dau sfaturi logice , iar daca te referi cumva la ce am spus despre avort , dau sfaturi din ce am invatat. Stii cum e , cand te duci la un doctor sa te trateze de vaginita nu-l intrebi "auzi , bai , da' tu in calitate de ce imi dai sfaturi?". Sau cand te duci la mecanic sa-ti repare BMW-ul nu-i spui sa ia mana de pe el cand vezi ca mecanicul are o dacie. Conchita , fiecare cu parerile sale. Dupa ce am citit embriologia eu am ajuns la parerea celor care sustin avortul , si anume ca nu este o fiinta umana acel embrion. "Mult mai grava ar fi etichetarea nedreapta a unei persoane pe care nu o cunosc deloc " ***Fur is for petting** http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100 http://www.flickr.com/photos/greecky/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

xio, pe cuvant ca atunci cand esti insarcinata niciodata, dar niciodata nu zici, gandesti, simti ca ai un embrion in burtica. Pentru mine si pentru toate mamicile cred, cand ramai insarcinata simti ca un bebe creste in tine. E un bebe mic care creste si in curand va veni la mama si la tata. Uita-te la discutiile din odisee. Unde vezi tu sa se pomeneasca macar de embrion! Nu discutam medicina aici. This is life! Fiecare viitoare mamica vorbeste de puiul ei, de bebele ei de visul ei inca din primele saptamani de sarcina! Si faptul ca e atat de mare durerea la pierderea unei sarcini ce semnifica? De ce atat de multa suferinta pentru un embrion? Alo, XIO, cred ca uiti unde te afli! Nu suntem la catedra de medicina! Puteti voi medicii sa ii spuneti embrion fara viata cat vreti, noi mamele simtim ca puiul nostru e acolo, inca de la inceput! Sunteti niste inadaptati in consecinta! P.S Mie inca de la prima eco mi-a zis medicul ca bebe e sanatos, care ii sunt bataile inimii etc. SI aveam 7-8 sapt. N-a zis ...nik de embrion! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125079"]S-o ajutam pe Alexia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mesaj pt XIO!cer scuze anticipat autoarei! Am sa scriu un pic despre mine pt a nu fi inteleasa gresit ! Am 28 de ani,sunt medic rezident,actualmente in concediu de crestere copil.M-am casatorit la 21 de ani si la 23 am ramas insarcinata peste protectie.Pentru ca luasem niste pastile ce faceau rau copilului,dc ginecolog m-a sfatuit sa avortez dar n-am facut-o pt ca personal cred ca embrionul are viata din momentul conceperii asa ca la sf anului 4 am nascut un baietel.Cand avea doua luni si jumatate,am plecat la bucuresti la cursuri iar copilul a ramas cu ai mei la piatra-neamt.Am facut naveta saptamanal pana la sf facultatii. Dupa licenta am invatat si am luat rezidentialul din prima destul de sus ca puteam sa-mi aleg orice specialiate.Dupa ce am inceput rezidentiatul am reinceput naveta si am ramas din nou insarcinata,de data asta cu programare.Acum am doi baietii si ma pregatesc sa ma reintorc la servici,cel mic are acum 1an si 2 luni.In tot timpul cat am fost departe de baiatul mai mare,cat am facut naveta mi-a fost f greu,dar cu ajutorul lui Dumnezeu am reusit. Asta e viata mea,n-am fost mereu langa baiatul cel mare,nu voi fi nici langa cel mic cat mi-as dori .Uneori alegerile pe care le facem ne obliga sa suportam consecintele.In cazul meu faptul ca am ales medicina ma obliga sa stau departe de copii. Pt ce toata istoria asta?Si eu am invatat aceeasi embriologie ca si tine XIO,si am ales sa cred ca embrionul si copilul au aceeasi viata data de Dumnezeu,indiferent de ce spun altii. Asa ca faptul ca esti studenta la medicina,ca ai studiat embriologia pe langa multe altele nu e o justificare atunci cand iti expui atat de vehement parerile legate de viata embrionului .Nu e rau sa-ti expui parerea dar sa incerci sa convingi pe altii ca doar parerea ta e valabila... P.S. Alege specialiatatea ginecologie-obstetrica,ai sa te descurci de minune. Imi cer scuze dc v-am irosit timpul,scriu f rar si deci compensez![flo][flo][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iully, nu, nu, tu ar trebui sa te faci medic ginecolog! Is destui teoreticieni in zona ar mai trebui si cativa oameni cu suflet mare. Poate ar scadea si rata avorturilor astfel! Tot respectul![flo] Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125079"]S-o ajutam pe Alexia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Controversat subiect"intre avort si divort"mai ales pe tema avortului... Ma bucur ca lucrurile merg mai bine la tine angelli [flo][flo],si eu am trecut prin momente dificile si culmea primul gand era sa divortez dar dupa o analiza ajungeam la cocluzia ca mai bine lupt ptr ce am si merg mai departe alaturi de sot si de copii mei.Acum nu regret nimic cu toate ca au fost si ani pe care am vrut sa-i scot din viata mea asa au fost de naspa,dar am invatat si din ei,unde am gresit si am incercat sa repar si sa nu mai repet gresala(cand spun greseli ma refer la faptul ca nu am comunicat suficent,ca m-am inchis in mine si am suferit fara sa arat acest lucru) Iti doresc mult bine [pup]si nu uita ca viata este o lupta continua,iar cu fiecare batalie castigata devenim mai puternici[:-@]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...