Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre avort si divort


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui cristoiu
Eu am facut un avort cind eram mai tinara, cind eram exact intr-o situatie in care n-aveam nimic si tatal copilului in stadiu embrionar nu si-l dorea deloc. Am facut un avort si n-a murit nici o bucatica din mine, dimpotriva, a fost cea mai sanatoasa decizie pe care am luat-o si n-o regret. Da, eu stiu ce inseamna sa iti miste copilul in burta. Am unul acum de 31 de saptamini si stiu. Si pot spune cu mina pe inima ca as fi avortat-o fara nici-un regret pina in 5 luni maxim daca as fi aflat ca e cu defecte congenitale sau cu simptom Down. Asta in conditiile in care amindoi ne dorim copilul, in care suntem foarte stabili financiar si avem suportul moral al ambelor familii. Sa fi fost in prag de divort cu probleme financiare de calibrul ei, nici nu s-ar fi pus problema din start sa pastrez copilul. Iar in ceea ce il priveste pe Dumnezeu care trimite daruri si ingeri ... unii cred si altii nu. Eu sunt agnostica. Si daca e un Dumnezeu acolo, prefer sa imi iau eu papara decit sa fac sa sufere un copil aducindu-l pe lumea asta cu sanse atit de mici la fericire.
CRISTOIU, 1. Iti spun eu ca nu sti absolut nimic, mai vorbim despre asta dupa ce vei fi mama. Pana atunci [:-@].Iar daca nici atunci nu iti schimbi parerea, inseamna ca dispui de multa saracie sufleteasca. 2. Spui ca nu dai sfaturi, dar in mesajul tau pozitia pro-avort e f clara. 3. Cam cine te crezi tu ca sa decizi daca un copil are sau nu sansa la fericire ?? Sau ai tu cumva lista cu criteriile ce trebuiesc indeplinite pt ca un copil sa aiba voie sa se nasca ? ********************************************************************** Eu nu as putea sa spun cuiva sa faca sau nu un avort ... fiecare traieste cu iadul personal si stie cat poate duce. Cred ca dupa ce ai deja un copil este mult, dar mult mai greu sa suporti ideea de avort. Observ ca dupa ce li s-a atras atentia unora care umpleau forumul de mesaje de genul "o sa te ajute Dzeu", acum si-au schimbat tactica si baga un "o sa te ajut si eu". Foarte bine, dar eu sper ca e vorba de mesaje serioase care se vor transforma in fapte. Sibylle
[url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87332"][avion][/url] *****[url="http://s79.photobucket.com/albums/j135/Sorinushka/VARA%202008/"][foto][/url] ***** [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=123985"][zana][/url] [url="http://www.helpsonia.com/povestea-soniei"]SONIA ARE NEVOIE DE AJUTOR! UN CONT PAYPAL VA STA LA DISPOZITIE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 243
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu sunt de acord cu Cristoiu si Xio. Atata timp cat nu crezi ca ai posibilitati sa cresti un copil, balanta nu prea inclina in favoarea aducerii lui pe lume. Si mie mi se rupe sufletul la gandul unui avort, dar mergand in orfelinate si vazand situatia cu ochii mei, vorbind cu copiii care trec prin iad [:(] datorita situatie in care de afla, eu nu m-as baza ca o sa pice dupa nastere vreun ajutor din cer. Angelli, hotararea e doar a ta, tu trebuie sa decizi ce cale vei alege, noi putem doar sa ne dam cu parerea.
Good things happen to good people.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La sfirsitul zilei, evident ca ea va trai cu rezultatul alegerii, oricare ar fii el. Sa nu ne mai imbatam cu vorbe si sa-l lasam pe Dzeu deoparte pt moment, trebuie sa fie constienta ca trebuie sa se bazeze numai pe ea si pe puterile ei in a creste cei doi copii. Mai lasati-l pe Dzeu ti l-a dat ca e durerors pt cele care nu reusesc sa aiba copii, ce lor nu le "da Dzeu"? Aducerea pe lume a unui copil nedorit de tata, mai ales in conditiile in care ea spune ca intre ei nu mai este nimic, n-a adus niciodata la impacare. A face un copil pt ca altele incearca dar nu pot nu este un motiv, a face un copil pt ca ti-l doresti si iti asumi consecintele este cu totul altceva. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mimitete
La sfirsitul zilei, evident ca ea va trai cu rezultatul alegerii, oricare ar fii el. Sa nu ne mai imbatam cu vorbe si sa-l lasam pe Dzeu deoparte pt moment, trebuie sa fie constienta ca trebuie sa se bazeze numai pe ea si pe puterile ei in a creste cei doi copii. Mai lasati-l pe Dzeu ti l-a dat ca e durerors pt cele care nu reusesc sa aiba copii, ce lor nu le "da Dzeu"? Aducerea pe lume a unui copil nedorit de tata, mai ales in conditiile in care ea spune ca intre ei nu mai este nimic, n-a adus niciodata la impacare. A face un copil pt ca altele incearca dar nu pot nu este un motiv, a face un copil pt ca ti-l doresti si iti asumi consecintele este cu totul altceva. Mihaela "Never argue with idiots cause they'll drag you down to their level and beat you with experience."
tizo,bine puctat![flo] MIHAELA MAMI DE ANDREEA(03.04.1997)SI MIHAITA(25.09.2003) [url="http://paul-mihaita.blogspot.com"]Blogul lui Mihaita[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124757"]Despre noi,aici![/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/561782821wdPSRy"]A&M[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui khrisu Presimt ca o iau de-un avertisment..daaaar nu am inteles de ce ati sarit asa la sfatul "laptele matern nu costa" . Incredibil dar adevarat LAPTELE MATERN E GRATUIT si cel mai la indemana. [:D][:D]. urmatorul aspect: se poate si fara pampers LEJEEEER. Fii-mea face kk DOAR LA OLITA de la 3 luni. Se poate..citeste "Elimination Comunication" Aplicam chestia asta foarte usor. Avem un pachet de pampers cumparat la craciun si inca nu l-am terminat. Asa... deci 2 chestii esentiale le-am eliminat din start. (copilului meu nu i-am luat nimic decat cateva pachete de pampers si servetele umede..pe onoarea mea [:D][:D]) Daca te hotarasti sa pastrezi copilul te ajut cu ce pot. Banuiesc ca hainute ai de la primul copil. Eu nu am avut nevoie de carucior...l-am carat in bort-baby wrap, sling (ti-l donez cu drag). Nu am avut nevoie de patutz..doarme cu mine bebelina si parol ca e mai fericita decat copii care dorm in patuturi scumpe.[bibe][bibe] Astept rosii..fac fatza cu succes.[pofta][pofta] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Viata e grea, fara indoiala, dar parca cand citesti un mesaj ca asta iti vine inima la loc. Nu mai am multe lucruri, dar daca ai nevoie de patut si haine, da-mi doar un PM si sunt ale tale (ti le si aduc). A, cred ca ai inteles ce sfat am pentru situatia ta...[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Rufus pana la urma fata asta nu are probleme financiare intr-atat de mari cum s-au dat fetele cu presupusul. Si cu mesajul asta am vrut sa spun ca un copil nu trebuie omorat sau pastrat ca n-are bani de pampers sau lapte praf. Unde e loc sa creasca un copil (am inteles ca mai are un bebe) e loc si pentru al doilea. Eu nu cred ca ea e un caz disperat cum au mai aparut pe aici pe forum (ex. tanara de 20 ani, fara masa, casa, servici, sot si insarcinata... in cazul asta eu nu pastram copilul indiferent cat lapte matern as fi avut si olitze [:D]) Rufus eu nu am inteles nimic din ce ai vrut sa-mi transmiti..eu am bani si de pampers si de lapte praf si de patutz...dar NU AM NEVOIE DE ELE. (aplicam Attachment Parenting) KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"Eu nu as putea sa spun cuiva sa faca sau nu un avort ... fiecare traieste cu iadul personal si stie cat poate duce. Cred ca dupa ce ai deja un copil este mult, dar mult mai greu sa suporti ideea de avort" Daca nu gandeam la fel, as fi fost total pro avort in situatia ei. Si asa, am maaari dubii care poate creste 2 copii sub 4 ani singura, fara casa, cu job nesatisfacator, cu un pseudo-sot care oricand le da tuturor un sut undeva dc gaseste alte variante. Sunt satula de sfaturi 100% influentate de diverse religii, in momentul in care respectivele postante nu au trecut prin asa ceva. Eu, personal, nu as sta langa un om ca sotul ei. Ca isi iubeste copilul, desigur, nu contest, dar atat timp cat relatia de familie devine tot mai dezastroasa.... un copil sufera enorm, 2 la fel de mult.... de ce trebuie un bebelus sa isi inceapa viata in tensiune? Credeti ca va fi mai bine in situatia lor cu un bb? Cred sincer contrariul. Si apropo de religie, pe la sufletul credintei se lupta la greu pt. lipsa de suflet a unui copil "pierdut" (spontan, terapeutic, nascut mort) ... acum iar se uita aceste aspecte de catre cele mai fervente sustinatoare de la respectivul topic. In plus de asta, nevoile unui copil in secolul 20 sunt diferite de cele pe care multe le reneaga. Nu ai lapte in sani, tii copilul flamand sau stai la coada la primarie si se termina cutiile de lapte praf cu 3 persoane in fata ta? Speli scutece de bbc, dar cu ce de 5 ori pe zi? Sincer, ma deranjeaza cumplit aparenta rupere de cotidian a unor persoane. Iar asta cu kk la DOAR la olita de la 3 luni e cea mai mare aberatie pe care am citit-o in cei 4 ani ai mei de forum. Un copil la 3 luni nu are dezvoltare fizica, fiziologica si neurologica necesara pentru a sta macar drept, darmite in pozitia de kk pe olita. Deh, probabil la 6 luni rezolva integrale si integrame. Penibil [bang][bang][bang] Ripley, mami de Ana(10.11.2005) si Iris(10.10.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Vorbeste cu el. Daca vrea sa fie liber si fara obligatii, poate te ajuta financiar cat sa poti sa inchiriezi o garsoniera. Poate ca bunurile si casa sunt ale lui, dar copilul oricum are dreptul la jumatate, plus ca va fi obligat sa plateasca pensie alimentara pentru ambii copii. Parintii lui mai traiesc? Ideea de a locui separati in aceeasi casa e proasta, vorba fetelor, poate isi mai aduce si el o femeie, plus ca psihic vorbind e foarte greu sa suporti prezenta cuiva pentru care ai resentimente, frustrari, care nu te-a respectat etc. E neaparat necesar sa rezolvati asta pe cale amiabila.In timp poate te angajezi si tu, e un proiect de lege legat de asigurare de bone platite de stat, poate se aproba...poate iti faci credit la propria casa dupa 1 an-doi...Dar pana te aranjezi ai nevoie de sprijinul lui. Material. Si in schimb ii oferi libertatea mult dorita...poate in timp o sa constate ca a avut ceva nepretuit si o sa ii para rau ca v-a dat cu piciorul. In ce privese copilul...fa cum simti.
Numai mie mi se pare imoral ca sa obligi un barbat sa plateasca pensie alimentara ptr. un copil pe care el nu-l vrea??? Daca mama decide ca copilul se naste, atunci sa-si asume responsabilitatea cresterii. De ce sa il bage pe gat??? _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

OFF TOPIC Ripley tu imi esti simpatica asa ca n-o sa ma supar pe tine.[flo][flo] Dar inainte sa arunci cu pietre da un search si vezi ce gasesti dupa termenii "elimination comunication" si "attachment parenting". Am doi copii...baietelul are 2 ani si face kk in pampers pentru ca am mers dupa "modelul" spus de tine adica pana la 18 luni n-am cu cine incerca macar ..ulterior m-am mai desteptat, am mai citit, am dat de conceptul asta intamplator si datorita "gazzelei" am inceput sa-l aplic cu al doilea copil (mai ales ca fiimea face alergie la pampers si nici ca ar fi mai desteapta ca frate-su). Apropos..nu o tin efectiv pe olita ci deasupra olitzei, chiuvetei sau wc-ului...nimic nou sub soare. Imi mai fac veacul pe un alt forum (dar nu cred ca am voie sa dau numele lui)... [mi-e mai penibil sa vad un copil care recita poezii si rezolva integrame dar nu e in stare ( a uita mai bine zis din cauza pampersului) sa-si controleze propriile eliminari.] Am dat exemplul meu ca ma oftic cand vad ca tot sustineti ca fara pampers, patut, si lapte praf e taaaare greu sa cresti un copil. Nici pe departe un copil nu are nevoie numai de atat, n-am zis asta, si nici ca i-ar fi usor autoarei topicului..ca si ai mei copii au 2 ani, respectiv 4 luni si-s in divortz. Dupa parerea mea ea are 2 variante: sa faca avort si sa traga cu dintii de casnicia asta sau sa nu faca avort si la fel sa traga cu dintii de casnicia asta. Fara casa, parinti, si cu un copil (sau 2) nu vad alta solutie.Iar solutia cu dusul copiilor la orfelinat ...ma scuzati..tre sa fii tare egoist sa faci asta...cand ai optiunea cea sus mentionata..eu m-as sacrifica pe mine, m-as abandona intr-o casnicie bolnava (atat timp cat nu exista abuz fizic) decat sa divortez, sa-mi duc copiii la orfelinat si "sa iau viata de la capat"[bang][bang] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Desiree2002
Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Vorbeste cu el. Daca vrea sa fie liber si fara obligatii, poate te ajuta financiar cat sa poti sa inchiriezi o garsoniera. Poate ca bunurile si casa sunt ale lui, dar copilul oricum are dreptul la jumatate, plus ca va fi obligat sa plateasca pensie alimentara pentru ambii copii. Parintii lui mai traiesc? Ideea de a locui separati in aceeasi casa e proasta, vorba fetelor, poate isi mai aduce si el o femeie, plus ca psihic vorbind e foarte greu sa suporti prezenta cuiva pentru care ai resentimente, frustrari, care nu te-a respectat etc. E neaparat necesar sa rezolvati asta pe cale amiabila.In timp poate te angajezi si tu, e un proiect de lege legat de asigurare de bone platite de stat, poate se aproba...poate iti faci credit la propria casa dupa 1 an-doi...Dar pana te aranjezi ai nevoie de sprijinul lui. Material. Si in schimb ii oferi libertatea mult dorita...poate in timp o sa constate ca a avut ceva nepretuit si o sa ii para rau ca v-a dat cu piciorul. In ce privese copilul...fa cum simti.
Numai mie mi se pare imoral ca sa obligi un barbat sa plateasca pensie alimentara ptr. un copil pe care el nu-l vrea??? Daca mama decide ca copilul se naste, atunci sa-si asume responsabilitatea cresterii. De ce sa il bage pe gat??? _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
daca nu-l voia trebuia sa se protejeze si el..atat timp cat faci sex cu o persoana tre sa fii constient de urmari...[bb] acum sa si le asume KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...