Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre avort si divort


Recommended Posts

  • Răspunsuri 243
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai si soarele si sotul si bebele nu stiu, ca mie frica sa nu o luam de la capat cu certurile. Bluel, niciodata nu am reusit sa fiu rationala.Mereu am avut zurgalai in cap si 90% din deciziile din viata le-am luat din impuls.Am avut o viata frumoasa, mi-a fost si greu si fantastic de bine si nu regret nimic. Acum regret ca aceasta decizie nu ma implica doar pe mine. Si stiti ceva?Sunteti grozave toate,pe forumul acesta nu ai nevoie nici de psiholog nici de consiliere, pacat ca nu se dau si bani pe aici!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angelli, eu sint rac, deci sint aproape non-stop cu capul in nori, dar de cand ma stiu am facut tot posibilul sa nu ajung la avort, nici eu nu imi explic de ce si cum, poate e ceva subconstient... Sper din tot sufletul ca soarele sa ramana in viata ta! [pup] Mami de Bubu [bibe] (19.08.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat este de mare sarcina? Acorda-ti o perioada de liniste, gandeste bine, pune totul pe hartie pro-contra si dupa i-a o decizie pe care sa ti-o asumi fiindca noi nu putem sa ne punem 100% in papucii tai.Copilul de 3 anisori care creste langa o mama gandita toata ziua, intr-o casa in care pluteste aerul divortului si care urmeaza sa aiba un fratior/surioara care automat il va pune pt o periada pe locul doi...Cam multe pt un copil de 3 anisori. Eu stiu al meu ce multa nevoie are de dragoste, de atentie, de rasete, de stare de stabilitate si confort. Sa te gandesti si la el cand vei lua decizia. El o sa fie bine sau o sa traga la caruta de la 3 ani? Apropo daca te gandesti la divort, nu mai ai nimic cu sotul cum de faceti sex? asta nu inteleg. Eu daca doar ma cert cu sotul - si eu il iubesc nu ma gandesc la divort - nu am pofta de sex! Fa un dus rece, gandeste-te bine si fa ceva dar nu uita sa te gandesti in primul rand la copilul de 3 ani, apoi la cel din burtica si dupa la tine sau la sot. Mult noroc, ganduri intelepte si sper sa va fie bine. [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze familia mea[/url] quod me nutrit me destruit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Foarte bine ca va impacati ! si nu uita ca este mai ieftin sa mergeti la terapie de cuplu decat sa divortati! Incercati si o sa vedeti ca va ajuta sa treceti peste unele probleme. Numai bine si sper sa auzim de la tine doar vesti bune si ca nasti un bebe sanatos si iubit de toata familia. [url="http://community.webshots.com/user/Deusphoto"]poze familia mea[/url] quod me nutrit me destruit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khrisu
Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Citat:
citat din mesajul lui khrisu Presimt ca o iau de-un avertisment..daaaar nu am inteles de ce ati sarit asa la sfatul "laptele matern nu costa" . Incredibil dar adevarat LAPTELE MATERN E GRATUIT si cel mai la indemana. [:D][:D]. urmatorul aspect: se poate si fara pampers LEJEEEER. Fii-mea face kk DOAR LA OLITA de la 3 luni. Se poate..citeste "Elimination Comunication" Aplicam chestia asta foarte usor. Avem un pachet de pampers cumparat la craciun si inca nu l-am terminat. Asa... deci 2 chestii esentiale le-am eliminat din start. (copilului meu nu i-am luat nimic decat cateva pachete de pampers si servetele umede..pe onoarea mea [:D][:D]) Daca te hotarasti sa pastrezi copilul te ajut cu ce pot. Banuiesc ca hainute ai de la primul copil. Eu nu am avut nevoie de carucior...l-am carat in bort-baby wrap, sling (ti-l donez cu drag). Nu am avut nevoie de patutz..doarme cu mine bebelina si parol ca e mai fericita decat copii care dorm in patuturi scumpe.[bibe][bibe] Astept rosii..fac fatza cu succes.[pofta][pofta] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Viata e grea, fara indoiala, dar parca cand citesti un mesaj ca asta iti vine inima la loc. Nu mai am multe lucruri, dar daca ai nevoie de patut si haine, da-mi doar un PM si sunt ale tale (ti le si aduc). A, cred ca ai inteles ce sfat am pentru situatia ta...[:)] [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Rufus pana la urma fata asta nu are probleme financiare intr-atat de mari cum s-au dat fetele cu presupusul. Si cu mesajul asta am vrut sa spun ca un copil nu trebuie omorat sau pastrat ca n-are bani de pampers sau lapte praf. Unde e loc sa creasca un copil (am inteles ca mai are un bebe) e loc si pentru al doilea. Eu nu cred ca ea e un caz disperat cum au mai aparut pe aici pe forum (ex. tanara de 20 ani, fara masa, casa, servici, sot si insarcinata... in cazul asta eu nu pastram copilul indiferent cat lapte matern as fi avut si olitze [:D]) Rufus eu nu am inteles nimic din ce ai vrut sa-mi transmiti..eu am bani si de pampers si de lapte praf si de patutz...dar NU AM NEVOIE DE ELE. (aplicam Attachment Parenting) KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
E simplu: Te-am citat, ca sa arat ca ti-am apreciat mesajul optimist. In continuare, am spus ca pot contribui, in caz de nevoie, cu cateceva pentru copilul lui angelli, fara sa stiu daca ea are sau nu posibilitati materiale, la fel cum n-au stiut si alte fete, inclusiv tu, care ti-ai oferit ajutorul. In afara de prima fraza, restul nu-ti era adresat. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]RUFUS, TORA si cele 3 minuni ale lor[/url][foto][url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=80cd684043d64e6bf268f6&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=email "] Surpriza 2008[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vedeti, ce bine, pana la urma angelli se pare ca va reusi sa evite dilema. Altceva simt nevoia sa spun, ca deja prea mult s-a batut moneda pe forumul acesta si nu-nteleg, oi fi mai grea de cap. Nu inteleg argumentul de genul asta:"NU face avort, ca unele femei NU pot face copii", nu inteleg isteriile gen:"CUM poti sa te gandesti macar la avort cand atatea femei se chinuie sa faca copii, pierd sarcini fac FIV etc". Bun, e foarte trist, cunosc si eu persoane care se chinuie sa aiba copii si empatizez cu ele la greu, mi se strange inima numai cand ma gandesc, dar ce are sula cu prefectura?! Cu ce o incalzeste pe o femeie care nu poate ramane insarcinata faptul ca o alta femeie decide sa NU renunte la o sarcina care pentru ea, dintr-un motiv sau altul, e total neavenita? De ce ar lua-o acea femeie ca pe o victorie personala?! Sau cu ce ar afecta-o faptul ca unele femei in lumea asta fac avort, care e legatura ei cu acele femei de sa o afecteze faptele lor?! Mi se pare chiar aberant, exista atatea argumente anti-avort pertinente si de bun-simt, dar asta cu "nuuuu, nuuuu faaaa, stii cate femei nu pot avea copii?@ trrebuie sa-l faci!" mi se pare o tampenie nejustificata. Ati aruncat vreodata in vasul de wc o ciorba de care s-a saturat familia si nu mai are chef s-o manance? Cum ar fi sa auziti un raget:"nuuuu, cum ai putuuuuut, cand atatia copii din Somalia mor de foame?!" Si cu ce i-ar ajuta pe somalezi faptul ca tu ti-ai sili familia sa inghita ciorba?! Acum pun pariu ca multi o s-o ia la propriu: ca eu compar un copil avortat cu o ciorba aruncata in wc; sper sa n-aiba nimeni asemenea ochelari de cal, nu asta compar, ci situatiile, care sunt cam la acelasi nivel al ridicolului. Poate o femeie ramane insarcinata in urma violului unui bolnav psihic, sau al unui incest, sau pur si simplu e un "accident" ale carui costuri nu si le permite suporta nicicum; ar trebui sa pastreze copilul in virtutea faptului ca atatea femei nu pot avea copii?! Care e smecheria, ca eu nu inteleg? Sau femeilor sterile li se insenineaza brusc viata stiind ca a fost eradicat avortul?! Poate par cinica, dar nu suport asemenea viziuni simpliste si fara temei. Si sa nu uitam ca avortul e o problema de ETICA APLICATA si trebuie luate mereu in considerare si circumstantele, nu putem umfla pe fruntea unei femei stampila cu "criminala" numai asa, fiindca noi credem ca detinem adevarul absolut. [gravi]30[fetita] http://community.webshots.com/user/Ilinca_M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...