Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Intre avort si divort


Recommended Posts

Rufus [flo][pup][pup]. Am crezut ca imi este adresat integral mesajul si am simti aiurea iz de ironie. Aseara eram foarte obosita si ma enervase la culme mesajul scris de monabella ala in care ii dadea sfatul sa de-a copilul spre adoptie in sua sau sa faca avort daca sarcina e mica. N-am inteles nici acum daca are sau nu copii [bang][bang]. Cum , Doamne iarta-ma sa dai asemenea sfaturi..baga-ti picioarele in 10 ani de casnicie..daca va mai certati din cand in cand divortul e inevitabil..ce daca n-ai casa, masa, rude care sa te ajute si doi copii..du-i la orfelinat si incerca-ti norocu' cu altul ca meriti mai mult [bang][bang][bang]..da' ai orgoliul intact si asta e cel mai important.[alcool][alcool]. Fereasca-ma de asemenea prieteni KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 243
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

larissa_79 [flo][flo][pup] esti un om deosebit!!!! A mai fost un caz aici pe forum ...o tanara studenta fara parinti , sot, prieeteni care sa o ajute, insarcinata, cerea sfatul.. Nu am putut sa-i spun nici sa faca si nici sa nu faca avort... chiar nu stiu ce as fi facut eu daca eram in locul ei..cred ca eram lasa si as fi renuntat la sarcina [q]. Dar de aici pana la a da sfaturi din astea unei femei care e casatorita cu inca un copil..deci are resurse materiale pt cresterea unui copil. Al doilea copil daca vine nu ar arunca-o intr-o situatie de 100 de ori mai disperata. Eu am doi copii de varste ff apropiate ..e greu dar nu imposibil iar satisfactia sufleteasca e imensa. Ati uitat inca un aspect..eu cred ca darul cel mai de pret pe care il are un om in viata este un frate/sora... eu din considerentul asta l-am facut pe al doilea asa de repede... sacrificul meu de acum e vax albina fata de beneficiile pe termen lung pe care le vor avea copii mei pe viitor..se vor avea unul pe altul si asta e mult mai important decat "toate conditiile" pe care le-ar fi avut daca baiatul meu era singur la parinti. Repet..unde are ce manca un copil se gaseste o a doua farfurie de mancare si pentru al doilea..grijile nu se dubleaza neaparat... priviti partea plina a paharului. KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ilinca, eu sunt "isterica" aia cu "tampeniile". In primul rand vreau sa te informez, ca fapt divers, ca personalitatea mea nu se apropie deloc de notiunea psihologica/psihiatrica de "isterie'. Tampenii poate mai scriu.... Daca vei avea timp si chef sa recitesti prima mea postare, care este scurta, vei observa ca nu am scris "Nu face avort ca altele nu pot face copii." Intr-adevar nu este o idee care are logica. Am spus ca atunci cand vad aceste subiecte imi trece prin cap un anume gand. Asa se intampla...Pur si simplu ma gandesc cum privesc unele persoane un embrion si cum il privesc altele. Este un gand pe care l-am impartasit forumului.... Apoi, daca citesti atent, chiar daca citesti si celelalte postari ale mele, vei vedea ca eu nu o sfatuiesc pe Angelli sa nu faca avort. O incurajez sa pastreze copilul, ii spun ca nu va regreta aceasta decizie (si nu fac nicaieri afirmatia ca va regreta daca face avort - nu stiu asta, cunosc femei care au regretat si altele care nu au regretat...) si ca problemele ei se pot rezolva. Am 45 de ani asa ca am trait, adolescenta si tanara adulta fiind, perioada aceea in care femeile mureau, se chinuiau sau ramaneau sterile incercand sa faca un avort ilegal. Asa ca eu nu sunt anti-avort, cum ar parea, cred ca femeile trebuie sa aiba dreptul si au dreptul sa decida. Eu nu am facut avorturi voluntare si nu as face. Dureaza prea mult sa explic de ce - nu sunt credincioasa. Cand cineva ma intreaba "Tu ce zici, sa fac avort?" eu voi raspunde intotdeauna "Eu zic sa pastrezi copilul." Repet, pe parcursul acestui topic, eu nu am scris argumentele mele anti-avort, de ce eu nu as face avort si de ce cred eu ca nici altii nu ar trebui sa faca (desi au dreptul sa decida).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fomalhauti, nu am zis nicaieri ca ai fi isterica, am spus ca reactia e isterica; nici macar nu am specificat cine a postat ideea (dar apare foarte frecvent, deci sa nu crezi ca tu detii monopolul asupra ideii, chiar de aceea m-am decis sa postez pentru ca am citit-o de enorm de multe ori, ma indoiesc ca mereu ti-a apartinut tie astfel incat sa te simti vizata) tocmai fiindca eu vroiam sa combat argumentul, nu persoana care a argumentat astfel (din principiu nu folosesc argumente ad hominem). Nici eu nu sunt pro-avort, mi se pare chiar groaznic sa existe un curent "pro-avort" in sensul de a-l propovadui ca pe mijloc de contraceptie sau ca pe un fapt fara insemnatate! Spuneam doar ca ar fi bine sa tinem cont de circumstante cu tot ce inseamna/implica asta. Si sa nu credem ca tot ce ni se aplica noua e universal valabil: da, pentru unele avortul e o trauma sufleteasca mutilanta, pentru altele e doar o trauma fizica (si asta nu inseamna ca sunt nesimtite sau nesimtitoare, poate asta e un mod de auto-conservare pentru ele!). Pentru unele e un pacat de moarte, pentru altele o experienta dureroasa si trista pe care incearca si reusesc sa o uite. Etc etc. [flo] [gravi]30[fetita] http://community.webshots.com/user/Ilinca_M
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa-ti dau nici un sfat Angelli,doar ce as face eu in situatia ta:As pastra copilul,l-as anunta pe sotzul meu de decizia luata,daca vrea sa fie in continuare langa noi,dar numai si numai ptr ca asta simte,nu din obligatie,restul cred ca vine cu adevarat de la Doamne-Doamne,si adevarat,D-zeu nu-ti arunca banii si scutecele in brate,dar imi va da putere ptr copiii mei de 10 ori mai mult(mare)...Intotdeauna exista o cale sa iesim dintr-o situatie disperata,am trecut si trait astfel de zile,am fost singura printre straini,insarcinata,nu mama,nu tata, nu bunici sa ma ajute,si am reusit.Niciodata nu as renunta la copilul meu,ptr sotz,mama sau tata,ma uit in ochii fiica-mii,si stiu ca este cea mai mare realizare a mea,traiesc prin ea,este tubul meu de oxigen! Va pup fetelor,si Happy Valentine! P.S-Astazi am intrebat-o pe fiica-mea daca vrea sa fie Valentina mea,si m-am izbit de un refuz categoric,are Valentin deja,cainele nostru;-)Asa ca,revin la anu`,poate am sanse mai mari;-)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lorenyy P.S-Astazi am intrebat-o pe fiica-mea daca vrea sa fie Valentina mea,si m-am izbit de un refuz categoric,are Valentin deja,cainele nostru;-)Asa ca,revin la anu`,poate am sanse mai mari;-)
Hihihiiiii! Ce frumos. Nu am putut sa nu zambesc citind. _____________________________________________ Victoria Isabella [fetita] http://picasaweb.google.ca/nadia.boga/VictoriaIsabella02
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui khrisu
Citat:
citat din mesajul lui monabella
Cit de mare e sarcina? daca e mica eu in locul tau as face avort si as si divorta. Ce profesie ai? Lucrezi? Trebuie sa iti fie clar ca pe acest forum fetele care nu pot avea copii si cele ultra credincioase iti vor spune ca e pacat sa faci avort bla, bla. Problema e ca nu le cunosti, nu iti sint prietene si nu ele te vor ajuta sa cresti copilul. Nu ele vor veni sa iti aduca scutece, mincare sau sa stea cu bebele cind e bolnav in urmatorii 18 ani. Vezi vreuna ca se angajeaza sa te ajute? Eu nu. Asa ca lasa-le in pace sa zica ce vor si tu vezi de viata ta. Si a avea un copil e o obligatie pe toata viata si sint multe probleme care apar nu numai laptele "care nu costa" si pampersi. Ori tu nu ai nici macar un minim necesar sa ii oferi. Nu ai nici macar tu insati acoperis deasupra capului. Nu te baza ca sotul nu te va da afara din casa pt ca iti cunoaste situatia. Intr-un an doi, trei, patru, presupunind ca divortati si traiti totusi in aceeasi casa va aduce in casa femei, iti va pune in vedere sa pleci si se va si insura. Barbatii divortati se insoara sau vor sa se insoare, ok. Nu face presupuneri ca omul asta te va sprijini pe tine la nesfirsit dupa ce ca nu va intelegeti. Deci tu trebuie sa-l elimini pe sot din ecuatie si sa te gindesti ce faci cu viata ta. trebuie sa gindesti cit se poate de pragmatic si sa pui raul in fata. Daca sarcina e mica fa avort. daca e mare... da-l spre adoptie. daca sint prea multi copii in Ro da-l spre adoptie in strainatate. Te asigur eu ca in sua e lista de asteptare pt. copii si probabil ca asa e si in vestul europei.
Eu nu cred ca situatia ei e asa de disperata incat sa-l dea spre adoptie. Cum poti da asemenea sfat..daca e prea mare sarcina da-l spre adoptie!!!![bang][bang][bang] Apropos, ai copii??? sau cunosti vreo "retea" ???[bang][alcool][alcool] SA mor de inima frate...ce sfaturi??? Nu zic sa nu faca avort da' nici asa!! KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Nu zau? De unde sa stiu eu ce pb. are ea? Din mesajul initial se intelege ca e intr-o situatie limita, fara bani, fara acoperis, silita sa stea cu un om de care va divorta intr-un apartament. Cunosc bine legea adoptiilor din Ro si nu vad de ce chestiunea asta te-a socat mama draga. Aici se adopta copii din Ro si din China si din America de sud. AIci elevele de liceu care nu au conditii sa creasca un copil sint sfatuite sa-l dea spre adoptie. Nu vad ce te-ai ofuscat asa. E o optiune la urma urmei, nu am dat cu parul. De unde sa stiu eu ce meserie, ce profesie, ce bani si ce sprijin are ea. Cind apare cite una si spune ca e singura pe lume ca e gravida si zigraveste viata in negru la ce vrei sa ma ma gindesc. Avort nu, adoptie nu, las ca il creste Dumnezeu! Nu e chiar asa. Sigur dupa parerea voastra ati fi in stare sa proslaviti pe tipa asta din California care are 6 copii si a mai facut inca 8! Nu-i asa, ce conteaza ca e fara job, si singura. Las kkk ca copiii ii creste Dumnezeu (aka noi platitorii de taxe). Nu e chiar asa. Rationamentul meu e logic pe cind al majoritatii care au raspuns la acest topic e utopic. Nu zice nimeni ca a-ti da copilul spre adoptie e usor sau de dorit dar decit avort (in caz ca e in luna mare) sau trai in conditii mizere... Stiu destule tinere care au facut asta in Ro; nu am propus eu ceva nemaiauzit si nemaiintilnit, ok? Decit a stabili un web-site prtin care sa ceara donatii, precum gagica din california, mai bine da-l spre adoptie... Dar se pare ca lucururile s-au limpezit. Pina una alta vad ca Rufus e singurul care a spus ca poate sa ajute concret. Si pt. cultura ta generala am copil in facultate si ti-l dau spre adoptie cu draga inima dar vezi ca e high maintenance, cheltuie mult si conduce numai masini sport.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monabella,nu vreau sa intru mai mult in detalii,ca mi-e lehamite,sincer,la ce aberatii ai putut insira aici,adoptii si jigniri la adresa femeii,noi,adevaratii romanii si cei care nu am uitat de unde am plecat,(baga de seama)suntem in stare sa ne crestem copiii cu apa sfintita la biberon daca nu avem bani de lapte si sa prajim paine pe vatra,ca sa-i avem la sanul nostru.....in fine,ce vroiam sa te intreb,cat costa(sau adoptie) una bucata student iminent care inca este intretinut de mamica lui??De plictiseala intreb,nu de curiozitate neaparat!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pe langa disputa (fara sfarsit) legata de avort, acest subiect a mai trezit o apriga disputa legata de banii pe care trebuie sa-i ai pentru a te decide sa ai un copil, pe al doilea....si asa mai departe. Cred ca si asta va ramane o vesnica disputa... Eu fac parte din categoria celor care spun ca nu iti trebuie prea multi bani. Mi-am primit criticile pentru asta. (Nu ca celalalt "curent de opinie" nu ar fi fost criticat...) Eu chiar nu cred ca trebuie sa astepti ani si ani, sa amani, pana ai casa, masina si "posibilitatea sa-i oferi totul". Si nu cred ca trebuie sa renunti la un copil atunci cand nu ai toate aceste posibilitati (ma refer aici fie la a amana pana cand este prea tarziu, fie la a face avort...). Monabella, cred ca e foarte bine ca fiul tau are masina (masini) sport si cheltuieste multi bani. Presupun ca se simte bine si daca maine l-as adopta eu si nu i-as da nici masina, nici bani de cheltuiala nu ar fi foarte multumit de asta. Si totusi nu cred ca nu trebuie sa faci copii daca nu le poti oferi masina sport in facultate. Fiul meu are 17 ani si jumatate, la vara va face scoala de soferi (in masura in care va dori asta, fiindca i-am spus si nu pare sa aiba chef...) si va conduce din cand in cand vechea noastra Dacia (in masura in care va lua examenul, ca e cam aiurit...). Nu cred ca in aceste conditii nu trebuia sa il fac si nici nu cred ca nu trebuia sa fac alti copii ca sa ma pot "concentra" acum pe o masina sport. Statistic vorbind se pare ca oamenii care au mai multi bani nu sunt mai fericiti decat cei care au mai putini... De fapt, eu am 6 copii si daca as mai face 8 nu as da niciunul spre adoptie. Nici macar Monabellei care are masini sport. Da' nu cred ca mai fac... Si nici nu mi se pare ceva rau ca o mama cu 14 copii dintre care 8 bebelusi a facut un site ca sa primeasca donatii. Monabella, n-ar fi frumos sa-i donezi macar una din masinile sport ale fiului tau?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Lorenyy
noi,adevaratii romanii si cei care nu am uitat de unde am plecat,(baga de seama)suntem in stare sa ne crestem copiii cu apa sfintita la biberon daca nu avem bani de lapte si sa prajim paine pe vatra,ca sa-i avem la sanul nostru.....
M-am ridicat de pe scaun cand am citit[asia]. Moarta sa fi fost ca ma inviau vorbele astea de duh. Mama m-a crescut cu cartofi si carne doar la sarbatori si zau ca-i multumesc ca m-a lasat sa vad lumina zile si ca nu m-a dat spre adoptie in sua sa conduc masini sport. Mi-e bine aici pe meleagurile bucovinene. Despre tine Monabella ... ce sa zic?? Se vede treaba ca-ti lipsesc valorile morale, spirituale.... da' te'nteleg ..ca vorbesti din propria ta experienta..ca daca "faceai avort cand era sarcina mica sau il dadeai spre adoptie imediat dupa ce l-ai nascut" iti ramaneau mai multi bani de cheltuiala si mai multe masini sport de condus...a...si nu te mai plangeai acu' pe forum ca ai copil razgaiat de dat spre adoptie.[:D] KHRISU mamik de baietel si fetita [trombon]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...