Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (31)


Recommended Posts

Saluti fetele! Numai ce-am sosit acasa,ca am fost pana la birou azi,ma rog,mai mult in plimbari ca am trecut pe la banca cand m-am dus si m-am intors pe la finante ... Sper sa nu mai trebuiasca sa merg saptamana asta,dar oricum urmatoarea o fi jale cate am de rezolvat din urma. Pana una alta,saptamana asta trag cu ce-am acasa de facut.Ca doar nu mi se arata mie sa stau degeaba [bang]

Diana e la mami ca azi a avut zi de gimnastica medicala.Zice ca era cam rupta de somn,asa ca o sa schimbam programul asta,sa doarma fata linistita la amiaza.Si profesorul cel tanar (se pare ca mai e unul acolo) a zis ca in afara de exercitiul ala la scara, le putem face pe restul acasa cu ea,poate nici nu o mai ducem decat pana termina astea 10 sedinte.Sau eventual o vom duce doar odata pe saptamana.

BRANDUSA nu ne mai pui poze cu strumfii? Cu casa? In ce stadiu mai sunteti? Ce povesti ii citesti Anutzei?

INGRID da mai, pe bune ca eu chiar credeam ca au dat tuturor diplome si premiul intai.Nu mi-a trecut prin cap ca ii departajeaza cu premii pe bune, atat de mici fiind.Asta a fost prima surpriza,iar a doua a fost ca a fost considerat chiar desenul colorat de Diana cel mai frumos,avand in vedere ca sunt in grupa cu ea fetite mai mari decat ea cu cateva luni bune.Din ce am admirat eu desenele expuse la gradinita de-a lungul timpului,intradevar erau printre cele mai bine colorate ale ei,dar nu intotdeauna cel mai bine (mai ales in primele saptamani).Ce sa zic,o fi progresat fata,sau s-o fi straduit auzind ca e vorba de un concurs [:D][:-@] Si cand ma gandesc ca acasa nu are deloc rabdare sa stea sa coloreze un desen intreg! Ce mai pot zice ca a inaugurat prima diploma cu primul premiu intai.Si eu nici nu-mi mai amintesc pe unde am trantit-o [bang][:I] ,acum trebuie sa o reconsider,daca e pe bune,e de valoare doar! [:D]

Ce-ati facut,i-ai citit Dianei de prin enciclopedia aia ceva? Cum a reactionat?

Restul lumii? ati amutit?

Merg sa ma trantesc in pat un pic, mi se cam inchid ochii ...

 

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hop si eu![:D]

 

Desi am disparut iar ca magarul in ceata sper sa nu va suparati prea tare pe mine.

Am mai avut diverse chestiuni de rezolvat, cautat... n-am prea mai avut timp sa bag macar un ochi pe-aici.[bang]

 

Moni ce e bebe? Fetita sau baiat? Si te mai rog daca poti sa-mi spui si mie tratamentul cu Branca Ursului pentru o cunostinta de-a mea.

Felicitari Dianei pentru Premiul I[pk][flo].

Nicolas cica coloreaza... defapt mazgaleste dar il incurajez ca poate pana la urma reuseste sa se dea pe brazda. Dar daca mi-o semana mie care am fost si am ramas anti-talent la desen...[bang]

 

Deea felicitari si Dariei pentru acomodarea la gradi[flo].

 

Brandusa... si ce daca e fata zgubi.... poate reusesc doamnele sa o potoleasca . Cum adica sa nu ii deranjeze pe ceilalti copii de la activitati... Si daca copilul e mai curios si n-are stare acum ce sa le facem sa ii tinem acasa sa nu le deranjam pe doamne[:-@].

Si eu am fost la gradi de langa satul nostru , e f frumos si o educatoare super iar pentru ca am asistat chiar la serbarea de Craciun am vazut ca tot copilasii au stiut poezii si erau unii chiar de numai 3 ani.Concluzia mea a fost ca se ocupa de ei numai ca problema este ca au program doar pana la pranz[bang].Sper sa gasiti si voi solutia cea mai buna pentru Ana.[pup][flo]

 

Daniela... super tare Ioana[pup].Eu i-am aratat lui Nicolas acum vreo 3 sapt pozele de cand eram insarcinata si mi-a spus:

- Maaami ce burta mareeee. Acolo era intuneric si eu eram urat ca nu vedeam lumina[bang].

Eu i-am zis ca nu era urat ca el era frumos[:-@] . Dupa cateva zile cand era intrebat unde a fost cand era mic zicea.

- La mami in burta si era foarte bine si eram fericit[olala]

Intreabarea cu pe unde a iesit si cum a intrat nu a venit inca[:D] dar mi-a zis initial ca vrea sa stea la mine in burta insa i-am zis ca nu mai avem cum ca e mare si nu mai are loc[:D]

 

In rest... noi suntem bine, ne jucam tare de tot cu puzzelurile i-a intrat rau microbu asa ca livingul meu e plin de puzzel pe masuta, pe parchet, pe sub masuta pe sub covoare[bang] le face ... le desface... si tooot asa.

 

Cam atat... si pupici multi tuturor[pup]

 

LILIANA si[copil] NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

 

PASTE 2007

IARNA 2006

 

"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

LILI bine ai reaparut,chiar ma gandeam ce mai invarti.Mersi de felicitari.Zici ca va puzzleritzi? [:D] Eu le-am urcat pe biblioteca sa nu le mai vad imprastiate prin casa [bang] Le-a tot cerut aseara, dar nu am vrut sa i le mai dau,ca face unul si pe restul le imprastie numai.S-a cam plictisit de ele,poate o va apuca iar pofta de ele dupa o pauza mai lunga,ca asa facea de obicei.sau daca ii cumpar unul nou.Despre sex se pare ca e baiat,daca ma iau dupa eco de la doctorita de familie,dar astept joi seara sa imi zica ginecologul ce vede el [:-@]

Tratamentul era asa:

- tinctura de branca ursului zilnic trei lingurite,timp de minim trei luni

- vitamina E forte o tableta pe zi timp de o saptamana alternat cu

- laptisor de matca de 1000 ui ,o tableta pe zi,saptamana urmatoare

Deci tinctura incontinuu,astea doua o saptamana una ,o saptamana cealalta tot timp de 3 luni.

La Ghita si sotul unei alte prietene a functionat cu brio - adica a crescut numarul baietilor [gica] La mobilitate nu stiu daca are efecte foarte bune,ca el avea mobilitatea cat de cat ok cca 50% . Oricum merita incercat.

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daniela, ce figura e Ioana. Auzi sa obagi si pe papusa in burta ca sa poata apoi vorbi!!!

Bee nu esti singura. si ai mei tot numai sa insire stiu i-a uitati ce sunt in stare sa faca!!![alcool]

 

......altfel suntem bine, eu obosita, fara nici un chef. Sper sa-mi revin pana la primavara[:D]

 

 

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Scriu si eu pe graba mare.

 

despre targ: Financiar a fost bine. Am facut banuti. Din alte puncte de vedere nu prea mi-a placut. Era cu intrare la vizitatori, lucru car enu mi-a placut deloc, pentru ca asta a redus numarul de cumparatori. Si intrarea era 10 lei. Daca veneai cu mama si cu sora.. plateai din prima 30 de lei .. doar ca sa ai ocazia sa privesti. Organizatorii au incasat bani si de la comercianti, 100 de lei de loc, deci .. ei au iesit cu o gramada maaaaaaaaare de bani, cu foarte putin efort, si pe mine ma oftica rau aceste lucruri [:D] Bafta mea a fost ca am vrut loc afara, si am avut loc sa ma desfasor. E drept ca a fost cam frig si mi-au cam inghetat mainile, dar macar am si vandut. Langa mine fetele au vandut mult mai putin, cam o zecime cat mine, unele nu au vandut deloc, deloc. Trag concluzia ca am avut produse mai bune, ceea ce ma bucura. Inauntru nu stiu cum a fost, decat ca a fost inghesuiala si foooarte cald, ceea ce eu nu as fi suportat.

 

Despre gradi. Azi am vb mai mult cu educatoarea Dariei. Nu este rau intentionata, este o fata foarte buna, si cu bune intentii, doar ca este un pic depasita de situatie. Grupa este prea mixta. Sunt 3 copii de 3 ani, dintre care 2 (ceilalti in afara de Daria) sunt foooooarte plangaciosi. I-am vazut si eu azi. Una este o fetita, care a plans ca din gura de sarpe ca nu vrea sa intre. Au luat-o cu forta si au trimis-o pe bunica-sa acasa. Inauntru a plans incontinuu cat am mai stat eu un pic de vorba cu educatoarea. Al doilea este un baietel, care astazi nu a plans, dar care sta incontinuu lipit la propriu de educatoare, si care am inteles ca a plans 2 saptamani incontinuu. Pe langa acestia restul de copii sunt de 4 si de 5 ani. Educatoarea mi-a recunoscut ca nu se poate ocupa de cei de 5 ani asa cum ar trebui sa se ocupe pentru varsta lor, deoaree astia mici deranjeaza mereu activitatile. I-am spus ca pe Daria poate sa o implice in activitatile celor mai mari, deoarece este obisnuita sa faca lectii, si a fost foarte mirata. I-am povestit ca eu am colorat, si am scris cu ea, si mi-a zis:" Da ??? Inseamna ca stie culorile ? Ca eu asta vroiam sa o invat [bang]" Da, stie de mult culorile. Stie si unele litere, si sa le recunoasca, si sa le scrie, si stie sa numere si pana la 10. Si am dat-o pe spate cand a auzit ... ca ea se pregatea sa o invete culorile, si numaratul pana la 3 [:D] Mi-a povestit ca astazi o sa lucreze cu plastilina, dar ea nu se prea pricepe la modelat. M-am oferit consultant de specialitate, si i-am modelat o barca, cu soare si cu apa [:D] A fost foarte incantata, hahaha [:D]

 

La Daria deja se recunoaste gradinita. Mananca neasteptat de bine !!! De nerecunoscut. Si a inceput sa vorbeasca, ca o moara stricata [:D] N-a mai vrut la desene deloc, de 2 zile de cand e la gradi, ea care se uita toata ziua la desene. Acum, de cand a venit de la gradi, se joaca cu niste jucarele din kinder, si da din gura .... vrute si nevrute [:D], si inventeaza scenarii, si dialoguri, si se descurca singurica, adineuri a varsat niste culoare pe jos, si s-a apucat sa stearga singurica [:D] Este mult mai energica, mai vesela si mai tupeista. A observat si Silviu. Si amandoi am observat ca este mai NEASCULTATOARE. Noh .. trebuie sa existe si un dezavantaj [:D]

 

blog

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIRA ce dulce-i Selin cu codite! Cred ca Diana mea s-ar asorta de minune intre ai tai: corturi,sarit in pat,colorat etc. [:D]

DENISA ai tai ce mai fac?

ANDA ai mai promis filme cu Mark [:-@] Ce faci inveti? Iar ai examene de dat?

ANAMARIA drum bun maine,am vrut sa te sun azi si mi-am amintit dupa ora 22,30 [bang]

Inainte am fost eu la mami dupa Diana - am gasit-o cu sucitoarea, facea gimnastica pe saltea [:D]

Ajunsa acasa mi-a zis ca vrea bombonica,sa ii dau supa ca sa pot sa ii dau bombonica dupa aia.Desi mi-a zis mami ca a mancat,am profitat si i-am incalzit rapid ciorbita cu multe legume,i-am pus si o lingura de smantana in ea si a mancat trei sferturi de farfurioara [pk] Dupa care a atacat mentosanele primite de la mami.

La gradinita au avut azi supa de mazare cu galuste si felul doi spanac cu ... cremvusti.Mi se pare ciudat,ca noi doar cu oua ochiuri consumam spanacul,dar Diana a zis ca a mancat tot.Si dimimeata au avut paine cu finetti si lapte cu cacao.Cica tot ii intreba ingrijitoarea daca si care mai vrea si majoritatea mai voiau [:D] La ciocolata inainte ... Tot e bine ca ii intreaba daca mai vor!

DEEA unde esti? Cum a fost ziua de azi la gradinita ? I-a placut si azi Dariei?

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DEEA super vesti! Ma bucur mult ca ai vandut bine ! Si mai mult ca Dariei ii place la gradinita.Nu conteaza calitatea gradinitei,cat faptul ca a schimbat un pic mediul,ca e macar 4 ore intre copii - de care or fi,mai buni,mai rai,plangaciosi sau ba.O sa isi revina si aia cu timpul.Orice s-ar spune gradinita schimba in bine copiii! Eu am vazut cel mai bun exemplu - baietelul ala Dani.Credeti-ma ca e de nerecunoscut,chiar daca nici acum nu e ca "sfintii pe pereti" de cuminte.Deci Daria s-a apucat de sporovait,pai lasa sa vezi si tu cum e [:-@][:D] Eu stiu deja cum ii cheama pe toti colegii Dianei,care cum e,ce mai face,dupa cum vorbeste cu ei/despre ei/ii cearta etc. Prietena ei Diana de care tot pomenea,iar nu mai e la gradinita de vreo saptamana,e bolnava,Diana mea zice ca e in spital.[bang] Adevarul e ca din 24 cat sunt in grupa eu n-am vazut sa fie niciodata mai mult de 15 prezenti,poate in primele zile sau la serbare daca erau mai multi.In rest cel mult doua mese (din alea rotunde) si jumatate sunt pline ...

Faptul ca e Daria ceva mai neascultatoare,compenseaza din plin,cu restul plusurior.Mai ales ca mananca mai bine e super.Si restul ca e mai energica mai vesela,nu mai zic!

E nasol pentru educatoare ca-s de varste diferite,dar dupa ce se vor adapta cei doi plangareti,ii va fi mai usor.La urma urmei la Montessori asa sunt,la gramada ...

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DEEA chiar doar 5 copii la o educatoare sa fie? Poate ne zice Denisa cum e la ei ca nu mai retin.Stiu ca Anda zicea ca la cresa la Mark era cam asa,foarte putini copii la o educatoare si o ingrijitoare.Ce mai lucrezi? Ca nu ai mai pus deloc poze noi ...

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...