Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (31)


Recommended Posts

INGRID mi-am amintit ca intrebasi cum se spala Diana pe dinti,dupa lectia de spalat pe dinti de la gradinita.Pai in primul rand NU SE MAI JOACA CU APA asa cum o facea inainte,desi si eu o cicaleam intruna pe chestia asta.Mi-a spus ca a zis "doamna doctolitza"ca sa nu puna apa,nici sa o lase sa curga,ci doar sa se frece cu pasta ,dupa care se deschide robinetul se umezeste periuta,iar se freaca si abia dupa aia urmeaza clatitul ,plus in final sa nu uitam sa spalam periutza [:D] Am observat ca orice i se zice la gradinita,e mai de baza decat ce ii spunem noi [:-@] Ne-a si zis educatoarea cea in varsta asta toamna ca o sa vedem ca vor ajunge sa asculte mai bine de ele,decat de parinti.Asa si e!

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 203
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si apropo de "cumintenie",am observat ca Diana vrea sa fie cuminte,adica "ii condamna" pe cei care nu-s cuminti.Zilele astea tot imi zicea ca a fost ziua lui DADA (Andrada) si ca si cu ea e prietena si se joaca ,dar nu e prietena cu Iasmina.Eu curioasa, am intrebat-o ca de ce nu si cu Iasmina? Pai zice ea pentru ca se da jos din pat si ia jucarii ! [bang][alcool][:D] De unde deduc ca atunci cand dorm copiii ,mai evadeaza de prin sala si educatoarele ,dar se pare ca cel putin doua gagici nu dorm [:D] Aia care se da jos din pat si Diana mea care sta de paza [8D][:D] Tot asa ne-o mai povestea pe cealata Diana ca se scoala in fund si-a mea o certa din partea opusa a salii.Ne-a mai si zis educatoarea ca le-a surprins parlamentand pe cele doua Diane in timp ce restul dormeau ... De alta fetita v-am mai zis ca a catalogat-o ca nu e cuminte doar pentru ca a varsat lapte pe jos ... Deci e clar ca-s cumintei copiii la ei in grupa,daca doar de chestii din astea minore imi relateaza Diana.Daca ar fi cine stie ce eveniment pe-acolo,mi-ar zice imediat.Dar de foarte multa vreme nu mai striga si nu-l mai cearta pe Dani [:-@],nu mai zice deloc ca impinge copiii,de unde deduc ca s-a mai cumintit baiatul.

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

IRINA inca o chestie,pana mai esti angajata du-te si cere o adeverinta de la serviciu de unde sa rezulte ca esti angajata,ca de obicei asta se cam cere la gradinita la inscriere.Fiind de stat,se pot lega de orice, de exemplu sa zica ca au intaietate copiii cu mame ce lucreaza,ca daca esti in somaj are cu cine sta.Si insista,apartii de gradinita cu pricina doar!

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragelor.

Acu citi putin din urma. Aseara doar am pus pozele.

Sabinaid="size3">id="red"> [s] Irina sa-ti traisca printesa.

Oaaau atata banet pentru o inscriere la gradi??? .........la noi e total pe dos. Te duci unde te trimit ei, nu poti schimba nimic.

.....eu iara n-am primit invoire pentru 3 zile pentru David sa-l iau in mai sa venim acasa. Sunt tare furioasa. Nu stiu ce sa fac. SA cer o audienta la directori si sa ma cert cu el, sau sa icnerc la pediatru sa-mi dea o scutire pentru alea 3 zile. Cred ca ma va face nebuna cand o auzii ce pretentii am[bang]

Da, mai Daniela , asa arata casa mea si asta in fiecare zi[alcool]. Dar sa fim sanatosi, nu?? trebuie si ei sa faca ceva.... eu sunt fericita cand ii vad ca se joaca, mai bine decat sa-mi miorlaie ca vor Tv sau computer sau mai stiu ce ce doleante. ...............sunt toti 3 ai mei si-i iubesc la fel pe toti, dar ai dreptate Selin are ceva[:D]. Vad ca voi numai din poze remarcati asta ce sa mai zic eu [pup].

Denisa ai tai ce mai fac? ce mai zice Emma? se joaca impreuna?

Deea felicitari petnru vanzari. Super pentru Daria ca merge la gradi.

 

haha, Bee Daniela are dreptate. Va trebuie un pat extralarge[:D]. Dar sa vezi ce frumos va fi.[pup]. ai mai fost la medic? Ai stabilit ceva in legatura cu cezariana. Pe mine doctorul mi-a programat ziua cezarienei de la 12 sapt[:D]. De atunci stiam ca nasc pe 7 feb. El cel putin , eu n-am crezut nici o clipa ca voi rezista pana atunci.

 

[pup]

 

 

Mira mami de DAVIDid="blue">(15.08.2002), DARIAid="red">(20.11.2004), si SELINEid="purple">(07.02.2006)

 

Poze noi.....cu noi


Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinderid="brown">

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Eu am du-so pe Daria la gradi. S-a repezit o tzatza la mine, cu scandal, ca nu am adus umeras, si nu pun hainele Dariei pe umeras in dulap, si .. una peste alta, le pun si pe locul ei [:-@] Acolo se pun hainele intr-un dulapior la gramada, toata grupa, nedespartit, necompartimentat, nenimic [:D] Si i-am zis sa vorbeasca frumos, ca oamenii, si sa isi puna biletel cu loc rezervat, ca sa stiu si eu data viitoare care e locul ei [:D]

 

Am vorbit apoi si cu educatoarea, de care imi place tot mai mult. A dat ochii in disperare peste cap, si a zis ca majoritatea parintilor copiilor de la ea din grupa sunt nebuni, si care mai de care mai batut in cap, si ca ii pare foarte rau ca s-a pricopsit cu asa clasa. Exact cum banuiam, este o clasa cu copii a caror parinti nu vor sa cheltuiasca nimic pe gradi, care nu vor sa aduca profesori de engleza, si de dans, si de gimnastica, sau sa dea bani pentru activitati de mers la teatru etc... Mi-a povestit ca majoritatea mamelor stau acasa, nu lucreaza nimic, stau numai la telenovele (copii canta esmeralde si tiganci), si au numai pretentii de la copii. Copiii sunt cu probleme de comportament din cauza parintilor care nu se ocupa de ei, si care doar ii pedepsesc si ii agreseaza verbal, si acesti parinti au pretentia de la copilasi sa vina cu poezii si invatatura, insa ei nu sunt in stare sa asimileze, pentru ca nu sunt in stare sa asculte. Mi-a povestit de copila acelei mame, ca nu vrea sa coopereze la nimic, zice doar "nu vreau" tipa si face crize de isterie, si ca nu poate sa invete nimic atata timp cat are atitudinea asta. Si cu ocazia asta am descopert si sursa comportamentului "frumos" pe care l-a dobandit Daria. Ieri ne-a zis in repetate ori ca "nu vreau" si "in joaca", m-a tot pleznit cu cate o jucarie in cap. [alcool] Foooooarte frumos. [q] Prostiile imediat le imprumuta [bang] Acu iar mi-am amintit de problemele mele cu colectivitatea [q] Si Daria mi-a zis in prima zi ca a venit un tigan si a furat un copil. O fi fost vreun parinte ala [:D]

 

blog

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

MIRA chiar ca e nasol cu asa reguli [bang] Daca poti fa rost de motivare,n-au ce sa iti faca [:-@]

DEEA aoleu,mi-a placut doar faza cu tiganul care a furat un copil [:D] Si bine ca macar educatoarea e ok,poate cu timpul mai scoate ceva bun si din copiii cu probleme.Deja inclin sa cred ca e foarte buna politica gradinitei unde am inscris-o pe Diana,cu cerutul taxei aleia "de rezervare". Asa macar se asigura si ele ca vor avea la gradinita copii din parinti care sunt cat de cat interesati si daca statul nu are bani,macar ei sunt dispusi sa mai cotizeze cat de cat,ca sa tina gradinita la un nivel mai ridicat ...

Revin ca am la foc papica,fac paste carbonara [pofta]

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

DEEA eu zic ca daca ii va placea in continuare Dariei la gradinita,sa incerci sa o inscri din toamna la una din grupele mijlocii cu 8 ore - program prelungit,asa o sa faca si ea activitati.Daca zici ca e asa de draguta educatoarea, iti va putea ea recomanda o grupa cu copii din parinti mai normali [:D]

DANIELA cred ca Ioana era asa la gradi si pentru ca ea s-a simtit ca la un loc de joaca,parca la inceput nu aveau educatoare ci doar ingrijitoare.Si pe urma era o educatoare pe care o cunosteati,nu? In plus gradinitele particulare difera mult fata de cele de stat,din ce am mai citit eu.La majoritatea nu se prea fac activitati dupa programa,nu exista rutina de la o gradinita de stat,e mai mult un loc de joaca.Bineinteles mai exista si exceptii,dar destul de costisitoare cred.Educatoarea Ilincai m-a impresionat de exemplu,din ce am vazut in filmulete.

Am terminat o farfurie cu paste carbonara [pofta] ,acum merg sa ma echipez, ca azi o scot eu pe Diana.Vreau sa vad cu ochii mei,ce hal de coif trebuie sa ii confectionez pentru serbare ...

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ca m-am si intors deja.V-am pus poze cu opera: http://www.dropshots.com/dia5#date/2009-02-25/16:08:53 E o inima cat o foaie A4 aproape,chiar ma mir cum de a avut rabdare sa o coloreze integral!!!

Acum e ocupata cu spaghetele [pofta]: http://www.dropshots.com/dia5#date/2009-02-25/16:27:50

 

Am vazut ca si daca-s ocupati cu serbarea,tot au avut si activitati de colorat/lipit.Doamna Lenuta mi-a zis ca si la gradinita e tare vorbareatza Daina,dar ca "asa trebuie".Si ca nu are voie sa ne spuna acasa doar poezia de la serbarea de 8 martie,care e secreta [8D]

 

Am vazut ca noutate pe-acolo un urs de plus enoorm,a zis educatoarea ca l-a adus tatal unei fetite.Am intrebat-o acum si pe Diana de el si mi-a raspuns: "Da' tata lu' Laluca Ank l-o adus,cine poate sa il aduca?" Si a ridicat mainile in aer, cu o mutraaa [:D][alcool] Da' cica e mai frumos al ei de-acasa ...

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am mai spionat [8D] lista cu meniurile de saptamana asta.

Luni: supa de cartofi / pilaf de orez cu carne

Marti: supa de mazare / spanac cu cremvusti

Miercuri:supa de pui / cartofi piure si carne

Joi: ciorba de legume / spaghetti cu carne

Vineri: ciorba de perisoare / mamaliguta cu branza

Plus muraturile de rigoare [:D]

Ca desert in general au fructe sau biscuiti,iar la gustare prajituri,napolitane,iaurt,sarlota etc.Azi au avut o chifla mare si un triunghi de branza topita.

Micul dejun mi se pare mai saracutz - paine cu pate de ficat,paine cu pasta de nu-stiu-ce si salam,fulgi-cereale cu lapte,gris,paine cu finetti plus ceai - predominant.Mai rar lapte cu cacao.

 

Na' la 7 lei pe zi e super ok zic eu,de-ar manca numai ea tot ce i se da!

 

 

MONI [gravi] 15s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, chiar ca avu multa rabdare Diana sa coloreze toata inima aia!!! pai Ioana n-a mai colorat de nu stiu cand nici macar un globulet. Nu stiu de ce nu are chef, doar mazgaleste, dar se plictiseste de mazgaleala foarte repede. Eu cred ca nu-i mai dau culorile neam ca si asa le mananca rares varfurile atunci cand le prinde. Doar sa picteze cere Ioana dar si acolo se ocupa doar cu mazgaleala, nu accepta nici un fel de indrumare ori sugestie. face de multe ori exact invers!!

Chiar se papa bine la gradi la Diana. Noi dam dublu si cam la fel se mananca.

Mira si la mine in casa este la fel si credeam ca numai la mine-i asa!!! Ca in poze la Moni, Ingrid si multe altele este tare ordine si disciplina.

Noi ne-am jucat azi de-a teatrul am pus in scena Alba ca Zapada. Am luat-o de la inceput cu mama ei care-si dorea o fetita..etc. In fine, i-am spus ca mama a murit si a plecat la Doamne Doamne si am bagat papusa respectiva sub pat. am continuat dar ne tot intrerupea rares asa ca ne-am lasat pagubase. ioana s-a dus glont si a scos-o pe mama Albei ca zapada de sub pat si a continuat jocul in stil propriu. se pupa continuu Alba ca zapada cu mama ei de bucurie ca a venit inapoi. Concluzia ar fi ca nu suporta ideea despartiri de mama sub nici o forma. Nu accepta lucrul asta nici macar la altii

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...