Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ajutor - Remedii pt metastaze (3)


Recommended Posts

Oana, bine ai venit pe forum dar imi pare rau ca ai gasit chiar subiectul asta atat de trist pt mine si pt celalalte fete care am pierdut rand pe rand un parinte sau o alta ruda apropiata. celalate fete care aveati pb ce s-a mai intamplat cu voi ? "Ceea ce suntem este darul lui Dumnezeu pentru noi, ceea ce devenim este darul nostru pentru Dumnezeu"[flo] [url="http://travel.webshots.com/album/573223612vBpPcE"]Bodrum Aegean Dream resort 2009[/url] [url="http://travel.webshots.com/album/573221650angsLU"]Canakkale[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Crinutz"]Grecia 2006/2007[/url] [url="http://good-times.webshots.com/album/574759133yeetzI"]Thassos 2009[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am descoperit acest forum cautand tratament pentru o persoana draga mie, tata. Din pacate intru in "galeria" celor care sufera din cauza cumplitei boli numita "cancer", care a afectat pe cineva apropiat. Imi cer scuze daca nu sunt prea coerenta in exprimare. Am plans citind pe acest forum despre alte cazuri si gandindu-ma ca ma pot astepta si pe mine aceleasi clipe prin care au trecut cei care au pierdut un parinte. Chiar in timp ce scriu, abia imi stapanesc plansul, nu de alta, dar sa nu ma vada copilul meu. Pe scurt, povestea mea: tatal meu a fost diagnosticat (in mai) cu cancer la stomac, a fost operat si i s-a extirpat acest organ (in totalitate). De metastaze nu pot sa va spun mare lucru, ca nici pe noi nu prea ne-a lamurit nimeni. Biopsia a iesit bine , asa zic medicii de la spitalul unde a fost operat. Dupa operatie, totul a mers binisor, dar din august (dupa primele sedinte de citostatice) s-a simtit tot mai rau. Greturi peste greturi, nu mai putea sa manance nimic si a ajuns in ultimul hal la un spital din Bucuresti, unde a fost diagnosticat cu pleurezie (apa la plamani). Dupa ce i-au fost scosi cam 4 litri de lichid, timp de aproape o saptamana, s-a intors acasa. Respira mai bine, dar nu poate scapa de greturi: tot ce mananca vomita, inclusiv apa ce o bea. La recomandarea unei doamne doctor a inceput tratamentul cu BioBran si Shiitake. Ne-am pus toata speranta in aceste medicamente, pentru ca altfel, sincer, nu vad cum ar mai putea rezista mult, a slabit (are sub 60 de kg, la o inaltime de 1.80). Sper sa mai gasesc pe cineva cu care sa impartasesc trista experienta, pentru ca pe cei din jur nu prea as vrea sa-i mai "amestec" in necazurile mele (ma refer la prieteni, sot).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ralu, fii tare, tatal tau are nevoie de mult ajutor acum. Mama a fost diagnosticata cu cancer uterin stadiul 3 b in luna August. Tot mergeam prin doctori fiindca se simtea rau si slabise mult.Acuza dureri de stomac, pentru care a si facut tratament 1 luna de zile, dar se simtea din ce in ce mai rau. Cand am mers din nou la analize, medicii au banuit ca trebuie sa fie altceva si i-au facut si un consult ginecologic. In urma consultului a recunoscut ca sangera de mai bine de 7 luni de zile si avea si dureri, dar ca de rusine nu a spus nimic. Solutia? Extirpare uter + anexe, iar la 2 zile montare sonda cook pt drenarea rinichiului. La 1 luna dupa operatie a inceput radioterapia si atunci au inceput adevaratele probleme. Cistita radica, enterita radica. Acum nu poate manca mai nimic pt ca varsa tot. Mai are 38 kg. Cand am aflat despre boala ei am facut o cadere nervoasa. Plangeam intruna. Nu mai pot scrie acum...... Revin. Mami de Denisache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau pt mama ta, nona denis,ca de altfel pentru toti cei care sunt in situatia asta. Clipa in care am aflat de boala tatalui meu va ramane toata viata mea in memorie: atunci am simtit cu adevarat ce inseamna sa-ti fuga pamantul de sub picioare. Nici eu nu mi-am revenit, plang aproape zilnic. Plang mai ales de neputinta, ca nu stiu ce sa fac. Tot mai e intr-un coltisor de suflet speranta ca se va face bine, ca va mai sta cu noi mult timp de aici incolo. De fiecare data cand o aud pe mama la telefon spunand "azi nu a mai vomat dupa ce a mancat", parca aud ceva fantastic! Ma bucur cateva minute, apoi ma gandesc iar: daca ma bucur degeaba? Ma doare cand il vad asa slabit. Ma doare cand nu se mai poate abtine si plange de fata cu mine. Atunci nici macar nu-mi mai trece ceva prin minte, ca sa-l incurajez. Sunt furioasa pe mine. Vreau sa fie doar un vis urat, din care sa ma trezesc! Doamne, da-ne putere celor care trecem prin astfel de situatii, atat bolnavilor cat si familiilor lor!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne traim zilele una dupa alta, fara sa ne mai gandim prea mult la viitor, ca-i tare dureros. De doua zile mama nu a mai varsat, a fost numai putin derajata la stomac. I s-a schimbat putin starea de spirit, fiindca se simte nitel mai bine . Imi pare rau, dar de fiecare data cand incep sa scriu ma apuca plansul si nu mai pot continua. Mami de Denisache
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...
Buna seara tuturor, din pacate va scriu din aceleasi motive nefericite ca mai toti cei care au facut-o inaintea mea,si anume situatia tragica a unui membru drag al familiilor noastre.Este vorba in cazul de fata de tatal meu,operat in urma cu aproape doi ani de cancer de colon(neoplasm rectosigmoidian)...cancer ce din pacate a recidivat,asa cum aveam sa aflam cu tristete in urma cu cateva zile.Din tomografia realizata am aflat ca el chiar s-ar fi extins,aflandu-se acum in faza de metastaza. Ca sa fiu mai concret,o sa va citez din rezultatul scris al tomografiei:"Masa tumorala retroperitoneala lombo-aortica ce inglobeaza aorta si cava,precum si emergentele arterelor renale si mezenterice superioara si inferioara,venele renale,bilateral,cu dimensiuni axiale maxime de 60/46mm;masa descrisa inglobeaza si ureterul lombar stang,ce apare dilatat in amonte si se extinde la nivel iliac comun stang,precum si iliac extern stang,fara a prezenta limita neta de demarcatie fata de muschiul psoas stang" Am vb cu doctorul chirurg ce l-a operat,cu medicul sau oncolog,cu nenumarati alti doctori pe care ii mai cunosteam sau la care am putut ajunge cumva...toate parerile converg catre un final apropiat.Mi s-a recomandat chimio...pe care tb sa recunosc ca am refuzat-o,data fiind starea actuala a tatalui meu(dureri foarte puternice de burta,spate,vezica,etc)precum si varsta sa(74 de ani).Nu a fost o decizie usoara si inca mai oscilez intre a incepe acel tratament chimic ce ii va da si mai multa durere si agonie si a-l lasa sa se duca in pace si fara chinuri(atat cat se poate)dintre noi.Sunt convins in majoritatea timpului ca nu as face decat sa prelungesc in durere un final inevitabil,dar sunt momente cand as incerca parca orice. Va scriu aici dupa ce am citit nenumarate forumuri si am observat ca acesta este singurul in care persoanele ce posteaza chiar interactioneaza intre ele,chiar sunt preocupate de starea celorlalti si nu incearca sa vanda iluzii si sa faca reclama ascunsa diferitelor pastile minune sau mai stiu eu ce alte produse cumparate pe bani grei.Mi se pare de-a dreptul josnic sa profiti de suferinta unor persoane aflate deja la pamant. Tinand cont asadar de tot ceea ce am scris mai sus(si stiu ca am scris,nu gluma)v-as intreba ce parere aveti,ce as mai putea face in situatia data,ce produse ati incercat(si aici ma refer efectiv la produse naturale,la ceea ce ne-a lasat mama natura)si care la voi au avut efect.In speranta ca voi primi raspunsuri la acest mesaj al meu,desi vad ca nimeni nu a mai postat demult aici,nu-mi ramane decat sa va multumesc anticipat si sa va urez toate cele bune.O seara frumoasa tuturor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iannis, vreau sa te felicit pt. hotararea ta, ai renuntat la egoismul care intra intr-o asemenea decizie si te-ai gandit doar la tatal tau. Tinand cont de faptul ca tumora prinde atatea vase majore este imposibil de rezecat... Cel mai important acum este sa ii fie bine tatalui tau, iar daca nu ar rezista chimioterapieimai bine mergeti la oncolog pt. tratament analgezic si atat. Sunt persoane care aleg sa nu mai faca tratament daca acesta este doar paleativ. **Fur is for petting*** http://www.facebook.com/#!/adoptiicaini www.adoptiipisici.ro
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...