Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ajutor - Remedii pt metastaze (3)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA Tu de unde ai procurat storcatoarele???Macar daca bea suc,sa fie de calitate. Din fericire ficatul si stomacul nu sunt afectate. Ma bucur ca mama ta se simte mai bine de la sucuri.sa vedem cum se va simti mama de la chimio.Ca am inteles ca dupa se slabeste mult...si deja e destul de slaba...si chiar zicea cineva la acest subiect,ca tatal ei nu a mancat carne,si inainte de chimio i s-a facut analiza de sange si nu stiu ce erau f scazute si nu i-a putut face chimio,apoi dupa ce a mancat si-a revenit.Imi cer scuze ca nu stiu despre ce analiza era vorba,dar nu ma prea pricep... Oricum noi speram...si avem credinta...si cum o vrea Dumnezeu[asia]
Storcatorul automat l-am comandat direct din uk, cred ca de pe site-ul asta : http://www.juiceland.co.uk/item--Samson-6-in-1-Juicer-Black--SAM6IN1B.html Tot acolo il gasesti si pe cel manual:http://www.juiceland.co.uk/item--Z-Star-Manual-Wheatgrass-Juicer--FV012.html Asta manual poate fi gasit si in Romania la un pret bun. Da-i o cautare. Deobicei daca hemoglobina e mica nu se incepe chimioterapia. Din pacate e total gresita ideea ca numai cu carne va creste. De exemplu, la mama mea a urcat la 13,4 de cand bea sucurile. Am testat si pe mine (eu nu mananc deloc carne) si la fel, hemoglobina este 12,6. Mult succes ! Noi abia asteptam primavara sa trecem pe sucuri de legume BIO. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Da eu cred ca sucurile sunt ok si daca nu mananca totul crud,nu???Ar putea sa le bea.Si care storcator e mai bun,cel manual sau cel automat???Si din ce legume ii faci???Asta e nasol acuma,ca nu se prea gasesc legume de calitate...Sfecla si morcovi avem noi din gradina,sau putem cumpara de la magazinul bio. Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [bibe] Raul Gabriel(13.06.2011)
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA
Da eu cred ca sucurile sunt ok si daca nu mananca totul crud,nu???Ar putea sa le bea.Si care storcator e mai bun,cel manual sau cel automat???Si din ce legume ii faci???Asta e nasol acuma,ca nu se prea gasesc legume de calitate...Sfecla si morcovi avem noi din gradina,sau putem cumpara de la magazinul bio.
Da, depinde cat suc bea. Ideal ar fi sa fie sucul verde (iarba grau/patrunjel/salata/spanac) alternativ. Sa puna si putin morcov, sfecla. Da, si noi cumparam din piata, nu sunt bio dar vad ca pe moment functioneaza si asa. Astept sa apara urzicile, papadia...etc Ma duc la sedinta, mai vb Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cat suc ar trebui sa bea pe zi??? Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [bibe] Raul Gabriel(13.06.2011)
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata,m-ai convins cu sucul de iarba de grau!!!Numai cum o cresc???Sa-mi dai mai multe detalii te rog.Si cat suc se bea pe zi.Inainte de mese,stiu ca bea Noni.Oare poate sa-l combine???Sau sa-l bea intre mese???Am gasit tot felul de storcatoare,oare sa-mi aiu unul manual sau mecanic??? Ramonel,mami de [aerob] Bea(08.11.2007) si [bibe] Raul Gabriel(13.06.2011)
2 sarcini oprite din evolutie la 5s si 7s-MTHFR C677T heterozigot, PAI1 4G/5G genotip heterozigot tratament aspenter 1/zi,femibion 1/zi,acifol 1/zi,magneB6 2/zi,utrogestan 400,clexane 0,4 In cartea vietii, un înger a scris despre nasterea copilului meu. Apoi, închizand cartea, a murmurat: "Prea frumos pentru acest pãmant!"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui RAMONELLA
Gata,m-ai convins cu sucul de iarba de grau!!!Numai cum o cresc???Sa-mi dai mai multe detalii te rog.Si cat suc se bea pe zi.Inainte de mese,stiu ca bea Noni.Oare poate sa-l combine???Sau sa-l bea intre mese???Am gasit tot felul de storcatoare,oare sa-mi aiu unul manual sau mecanic???
Ramona, diferenta intre mecanic si o automat o face pretul. Singurul avantaj la cel mecanic, o reprezinta greutatea, e mai usor de transportat in cazul unei persoane dependenta de sucuri si care trebuie sa plece intr-o calatorie. Sucul de grau se bea dimineata pe stomacul gol si se incepe gradat. E destul de puternic si nu se bea mai mult de 60 ml. Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si Bianca (15.iun.2010) Nasterea unui Miracol: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134518
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

As dori sa stiu daca mai exista vreo solutie pentru ameliorarea durerilor provocate de metastaze la ficat in urma unui cancer pancreatic.,,mama are dureri foarte mari e din ce in ce mai rau pe zi ce trece, nu mai face citostatice de un an,  a fost bine doi ani dupa care s-a extins...a incercat morfina si oxycontin si ii fac foarte rau, ameteste foarte tare si ii dau o stare de letargie, tramadolul nu are efect foarte puternic si il ia numai seara, a mai luat piafen si paracetamol, a incercat si plasture cu morfina dar isi face efect doar in 24 de ore, inca nu stiu cum l-a suportat...ea este in Romania eu in Canada, o sun zilnic de cateva saptamani  si trebuie sa merg acolo in cateva zile, dar e din ce in ce mai rau, nu se mai poate ridica din pat , are o greata ingrozitoare care nu cedeaza la osetron, dureri mari desi au venit fel si fel de asistente acasa nu s-a rezolvat nimic, la spital spun ca nu au loc...abia daca mai manaca ceva si de un an a avut intr-una diaree, in totala slabit 35 de kg in doi ani...abia de o luna stim de metastaze, a facut si o biopsie si e din ce in ce mai rau, o sun zilnic si vorbeste doar 5 minute...nu stiu nici eu cum voi face fata dar mai important e cum sa scape de durerile astea...inteleg ca opiaceele  tablete o ametesc ingrozitor, la baie abia merge chiar si cu ajutor, e foarte slabita nu se mai poate ridica din pat decat foarte greu nici nu poate sa manace si pana acum doua luni era e picioare, doar slabea mult si avea scaunele anormale...acum e la pamant...nu stiu ce ar fi de facut cu durerile si greata...daca aveti vreo sugestie va rog sa-mi spuneti...vad ca totul avanseaza extrem de repede iar  chinurile sunt prea mari...nu am reusit sa citesc decat foarte putin din ce s-a scris sunt aproape de plecare spre tara si abia am vazut subiectul

Numai bine,

Emry

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Incepusem sa scriu un mesaj si cred ca l-am trimis din greseala, inca nu e postat, osetronul nu are efect asa am spus mai sus si plasturele abia l-a pus ieri dara azi varsa,( a avut Whipple procedure nu poate sa manace mare lucru si nu naturiste, adica in stare cruda ca ajunge la diaree puternica) nu stiu daca tramadolul il ia altfel decat i-a spus medicul, oricum o cam sedeaza (oricum nu ii reduce semnificativ durerile) si ramane nemancata si la pat continuu, i-ar trebui ceva puternic dar care nu-i da stari de somnolenta si ameteli/vertij...stiu ca nu mai are mult si tocmai de accea intreb de ceva paleativ dar care sa fie suportabil si eficient in cazul ei...iar greata e ingrozitoare...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Din pacate, morfina este acum singura solutie. Daca nu poate inghiti sau ii e greatza, perfuzii. Emry, imi pare tare rau. Mama a trecut si ea prin asta. La ea evolutia a fost extrem de galopanta nu s a putut interveni cu mimic. Nici morfina nu a apucat sa ia

Oricum e mAI bine pt ea sa fie amortita/ametita decat sa sufere.

Multa putere iti doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...