Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sa merg mai departe doar pt copii?


Recommended Posts

Anna-imi pare rau ca treci prin asa ceva, tu stii mai bine toate cele dintre voi-numai ca ce ai descris tu legat de aceea petrecere- e strigator la cer- eu dupa ce as termaan colegiul,dc nimic nu se schimba in bine intre voi-mi-as lua servici,copiii si as divorta de el rapid.Multa bafta si putere! Denisa cu Emma Andrea 2,9 ani si Mark Alex 1,3 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 28
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ana, zau, oare chiar nu stii unde gresesti? Dupa ce ca te-a umilit tot tu te-ai dus sa il iei in brate!? Pai normal ca omul si-a pierdut respectul pt tine si considera alte femei mai presus daca vede cum, indiferent de ce ti-ar zice,tot tu te duci la el cu capul plecat cerand afectiune si iertare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui aniela23
Ana, zau, oare chiar nu stii unde gresesti? Dupa ce ca te-a umilit tot tu te-ai dus sa il iei in brate!? Pai normal ca omul si-a pierdut respectul pt tine si considera alte femei mai presus daca vede cum, indiferent de ce ti-ar zice,tot tu te duci la el cu capul plecat cerand afectiune si iertare.
Greu de acceptat adevarul!... Dar da ai dreptate! Sint o proasta pt ca mam umilit nu o data! mam umilit de mii de ori in fata lui, dar sa terminat cu umilinta cel putin de la ultima faza cu petrecerea am inteles ca nu are nici un pic de respect pt mine... dar totul ia timp si eu nu mai am rabdare sa dau timp acestui barbat care imi este sot si tata a copiilor mei... I-am propus sa plece sa stea undeva departe de noi chear ieri cind a venit de la servici... dar nu vrea a zis ca daca pleaca undeva in concediu vrea sa plece cu familia lui nu singur [alcool]. Care familie? [bang] ca mie nu mi se pare una sanatoasa pe asta care o avem.... dar nu face nimic sa schimbe ceva... I-am spus ca eu sa am incredere in el am nevoie de timp nu pot sa mai cred in el ca la inceput si chear daca mi-ar spune ca ma iubeste nu as crede in prezent chear daca ar fi adevarat. Doi ani jumate de ignoranta, indiferenta si jigniri din partea lui si din partea mea doar umilinta dupa umilinta este prea mult si tot ce sa stricat intre noi doi va avea nevoie de multa munca ca sa pot sa cladesc din nou increderea care am pierdut-o si sa fiu convinsa ca el vrea cu adevarat sa fim impreuna cu mine pt ca ma iubeste asa cum sint cu defecte si calitati daca oi avea vrio una....si raspunsul lui la tot ce i-am spus a fost niciunul! A tacut ca un mut cind i-am spus ca in inima mea nu mai simt nimic decit dezamagire si iubire nimic....Oare nu avea nimic de spus? Nici acum cind vede ca se apropie cu adevarat sfirsitul? Da mam umilit pt ca am vrut sa fie bine... am vrut sa incerc... ce? nici eu nu mai stiu....dar cind ai doi copii care depind de mine si cind nu ai pe nimeni pe care sa poti sa te sprijini gindesti mai cu frica si te gindesti la ziua de miine si plus ca am mai fost casatorita inainte si am scapat de dracu si am dat de tata lui cum si zice. Nu vreau sa iasa ca eu sint perfecta si el este doar cel rau, ca toti gresim si avem defectele noastre... ori cum as putea sa scriu si sa nu mai termin niciodata....
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anna, eu a gasit o poarta pe acest forum. O poarta prin care am iesit din cutiuta mea. Am reusit sa vad altfel situatia mea si sa ma inteleg. Sigur, si mie mi-a fost foarte greu sa scriu aici despre viata mea, dar a meritat. Am ascultat toate sfaturile, am suportat rosiile, si a venit un moment cind am stiut ce sa hotarasc pentru mine. Am stiut ca mi-am depasit problema. De atunci revin, cind si cind, cu alte temeri. Barbatii ... cine ii mai intelege? Sunt mult mai simpli si superficiali decit credem noi. Sunt orgoliosi pina la prostie, incapatinati, mofturosi. Egoisti. Dar sunt si ei muncitori, sunt mindri de familia lor si de ceea ce au realizat. Desigur, le place sa se dea in spectacol in fata altor femei, sa fi cind si cind cocosi. Apreciaza casa curata, mincarea buna, camasa curata, dar niciodata nu vor recunoaste asta in mod direct. Isi stiu obligatiile, dar au nevoie si de libertate. Au nevoie de mici iesiri, libertati. Relatiile, casniciile, evolueaza. Poate si relatia dintre voi s-a schimbat. Nu trebuie sa te agati de trecut, de cum a fost si cum nu mai este. Foarte bine ca a fost, pretuieste trecutul. Dar nu tine cu dintii sa fie mereu ce a fost. Si pentru el este greu. Eu banuiesc ca o cunostea dinainte de casnicia voastra pe acea femeie. Poate de aceea a simtit nevoia sa arate ca inca este liber. Sa isi arate lui mai mult. Sa simta ca inca mai poate face ce vrea, sa simta ca mai este tinar si liber din nou. O familie, 2 copii, nu este usor. Intr-o casnicie sunt momente cind ai nevoie sa te simti liber. Nu uiti nici un moment obligatiile, dar sunt momente de egoism, copilaresti, cind simti doar ca te stringe casnicia, ca esti prea prins in ea. Probabil asta a simtit el. Probabil, doar imi dau si eu cu parerea. Anna, eu nu cred ca exista umilinta in dragoste. Iubim pentru ca avem nevoie sa iubim, luptam pentru ca avem nevoie sa luptam, continuam pentru ca suntem rationali si nu neaparat sentimentali. Impratasim dragoste pentru ca avem in noi prea multa, nu neaparat pentru ca celalalt merita. Nu exista umilinta in viata, ci numai alegeri. Pe care nu trebuie sa le justificam. Si cind dam shpaga la medic, tot umilinta se numeste!? O dam pentru noi, pentru ca speram ca vor face mai mult, nu pentru medici, pentru ca ar merita-o. Nu, nu exista umilinta, doar gesturi pe care vrem sa le facem sau nu. Multa putere iti doresc. Multa rabdare. Daca te gindesti sa mergi mai departe sau nu, doar tu alegi. Daca o vei face pentru copii tai, va fi pentru ca ei merita. Daca o vei face pentru tine, va fi pentru ca asa vei dori. Nu te grabi, pentru ca trebuie sa hotarasti pentru tine, dar mai ales pentru inca 2 oameni. Ale caror nevoi inca nu le stii, doar le banuiesti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce conteaza cine e femeia aia? OK, o fi revazut-o dupa nu stiu cit timp, s-a "aprins" si a dansat cu ea. Sa zicem ca asta se mai intimpla. Dar apoi i-a spus Anei ca ea e nimeni, o nenorocita si aia e o doamna... Mai mult decit atit, dupa ce a dus-o acasa el s-a intors singur la petrecere. Ana, culmea umilintei e ca tot tu ai incercat sa-l impaci a doua zi. El te-a respins pentru ca nimeni nu pretuieste o femeie (persoana, nu e vorba numai de relatia femeie-barbat) cirpa. Imi cer scuze ca scriu in felul asta, nu vreau sa te jignesc. Nu trai din amintirea a ceea ce a fost el odata, uita-te cine e linga tine acum. Sigur ca o sa-ti fie extraordinar de greu sa fii singura, dar am mai cunoscut femei in situatia ta care s-au descurcat foarte bine pina la urma. Ce alternativa ai? Pina unde vei suporta atita umilinta? Eu pe el sint nervoasa, are noroc ca nu-i insurat cu mine.[:D] Daca lasi sa continue situatia in felul asta, iti vei pierde orice urma de incredere in tine, chiar vei ajunge sa crezi ca-i adevarat tot ce indruga el acolo. Cred ca e mai bine sa-l ignori si sa-ti vezi de ale tale pina gasesti o solutie. Cicalitul nu face decit sa-l intarite si mai mult. In privinta asta chiar ca toti barbatii sint la fel.[bang] Lume multa, oameni putini
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

primul meu sfat este , sincer si prietenos, sa fii atenta la ce anume scrii aici despre sot. ca nu stii niciodata cum poate afla ( cum n***a fac barbatii de afla tocmai cand le scriu sotiile aici?[bang]) mai stiu aici un caz in care o femeie si-a expsus durerea si suferinta iar sotul a aflat cumva si a luat-o la rost...in fine.... apoi, nu mai sta langa un sot care te umileste! cu nici un chip, cu nici un pret. copii vor creste, iar ei vor vedea inevitabil exemplul tatalui lor! si cred ca banuiesti ce se va intampla... mai ales ca ai o diploma acolo, deci posibilitate de servici va fii cu siguranta. umilintele repetate la care te supui, te vor face sa nu te mai respecti nici tu pe tine, vei incepe sa gadesti negativ despre tine si nu de asta ai nevoie acuma, cand trebuie sa-ti cresti copii. curaj, fa-ti ordine in ganduri, pune prioritatile tale si ale copiilor pe primul loc, viata nu se sfarseste aici. dupa mine, un astfel de barbat nu merita nici un pic sa-ti faci griji pentru el! Kari Daca schimbi calitatea gandirii, vei schimba obligatoriu si calitatea vietii!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am enervat [bang], un alt nesimtit care face ce face pentru ca i se permite, ia nu mai incerca sa te umilesti tot tu cand el e vinovat. Pentru mine sfaturile cu fii tu mai calma, ia pregateste-i tu o cina, fa-i un show in pat eventual sint egale cu 0, cand el e cu ochii si inima poate in alta parte, vezi comportamentul lui, ce bine se simtea magarul la petrecere cu aia, ce vesel era, ce dansator, ce voie buna..... inca o dovada ca barbatul este in stare de multe pentru femeia pe care o place, ma gandesc la faptul ca s-a intors la petrecere si pe tine si pe copii v-a lasat fara sa-i pese catusi de putin. [q] Depinde numai de tine de ce vrei sa faci in continuare, de gradul tau de suportabilitate, de increderea ta in el, in faptul ca il poti readuce pe linia de plutire sau nu, de sentimentele PREZENTE (avea cineva dreptate aici, nu te gandi la ce-a fost!)pentru el, etc.... Timpul le va rezolva pe toate, pana atunci multa putere iti doresc! [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

" Viata este atat de complicata, fii te rog mai dragut cu tine. Nu crea idealuri. Viata creeaza destule probleme, insa ele pot fi rezolvate. Daca esti intr-un tren gresit poti schimba trenul; daca ai pierdut biletele, poti sa cumperi altele; daca ti-a fugit nevasta/sotul, poti gasi alta femeie/barbat. Problemele pe care ti le da viata pot fi rezolvate, dar problemele pe care ti le da idealismul nu vor putea fi niciodata rezolvate - sunt imposibile. " Si eu creez idealuri despre cum ar trebui sa fie sotul meu: romantic, bun, barbat feroce ( in sensul bun ), elegant, de succes, cu alte cuvinte aproape perfect. Si asta nu se poate. Gresesc mult si cer prea mult. Sunt convinsa ca sunt paranoica de multe ori si din cauza asta creez conflicte idioate. De aceea trebuie sa incercam sa acceptam si sa iubim pe cei de langa noi asa cum sunt - ca si noi imperfecti. Ma stradui si dupa fiecare hop realizez ca am gresit:) stie cineva unde se fac lobotomii?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt toate raspunsurile voastre si sper sa fiti toate bine. Ce vreau eu nu este sa fie cum a fost la inceput... vreau doar sa simt ca exist pt el, pt ca atitia ani de ignoranta si indiferenta totala mi-au ajuns. Astazi am refuzat si sa am sex cu el. Nu a zis nimic in tot ce se intimpla nu are nimic de zis! Dar sint mindra de mine ca in sfirsit am avut puterea sa spun nu cel putin verbal. El in contimuare se comporta normal ca si cind totul este normal si intre noi doi este totul ok. Sper pt mai bine dar nu cred ca se va schimba nimic si cum am mai spus ca daca va fi o schimbare brusca eu nu voi crede ca este din tota inima facuta pt ca sa fie bine intre noi doi. Eu singura trebuie sa ma gindesc foarte bine la ce mai vreau cu adevarat pt ca in prezent nu mai simt nimic pt el...sint doar dezamagita 100%.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca esti intr-o relatie abuziva. Nu te iubeste. Cred ca nu poate iubi pe nimeni, e un jerk. Eu zic sa mergi la scoala, sa iti iei certificatul ala, sa iti iei un job, sa iti aranjezi un apartament, sa iei copiii si sa pleci. Eventual in alt oras/stat. Asta poate dura, dar asa tb facut. Situatia nu se va imbunatati cu un asemenea om.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...