Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Rottweiler


Recommended Posts

am si eu in fata mea specimene de vecini cu caini si pisici flamande neingrijite,vai de mama lor..eu am acum 2 caini si o pisica,pisica e castrata,la fel si celalalt caine(canis-maidanez),seara cand bag cainii in casa,mai am vreo 3-5 pisici care vin la usa sa-si ia portia de boabe,sunt f iubitoare,dar nu le pot lua in casa si pe ele,am casa prea mica...cel mai rau ma doare cainele vecinului..e un fel de lup corcit,slab ,jegarit,mereu legat in lant,nu-l lasa liber ca vai doamne ii strica gradina sau ii poate musca copilul,dar de fapt cainele e bland,f speriat,se bucura cand ma vede si ii mai dau ceva de mancare,de obicei primeste doar paine,uneori resturi,la fel si pisica lor plange mereu de foame,iar ei cred ca trebuie sa isi prinda singura soarecii daca vrea mancare...si mai viseaza sa le dau pui de rottweiler,le-am zis clar ca in niciun caz nu vor primi niciun pui de niciun fel de la mine si daca le-am zis asa,asta acum cateva luni,si-au mai luat un pui de ciobanesc,pe care l-au traumatizat si tinut legat ca pe celalalt,noroc ca si-au dat seama ca e scumpa painea pt al 2 lea caine si au gasit alti stapini pt caine,undeva la tara,sper sa fie mai bine ingrijit acolo,dar nu stiu. M-am intins si eu la scris,dar voi ma intelegeti sigur ca sunt mare iubitoare de caini si pisici,desi ma tem de pasari:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Raluca30, te citesc pe tine si ma regasesc pe mine in tot ceea ce scrii. Iti inteleg iubirea pentru fetita ta cu patru picioare. Si eu sunt in aceeasi situatie, numai ca eu am doi rotties, fetita si baiat. Fetita, Tara, este asa cum ai descris-o tu pe a ta. Baiatul nsa, Bullet, este guard dog, dresat in scopul asta si, ca atare, este agresiv cu strainii, insa extrem de protectiv cu noi,inclusiv copiii nostri. Au avut si ai mei pui, de doua ori. Iti dai seama, ei stau impreuna,deci era imposibil sa nu se lase cu bebiti. Ai mei au pedigree amandoi. Pe Tara am adus-o din USA,ea e din parinti campioni acolo. Bullet e din Germania,si el din neam cu sange albastru [:D]. Puii i-am dat in doua zile, si am avut cate 12 de fiecare data. Si aici este ideea asta tampita conform careia rotties sunt rai, agresivi etc., cand, de fapt, totul e doar o problema de atitudine din partea stapaanilor. Cum ti-i cresti, asa ii ai. Mai stiu ca in cazul fetitei, exista ceasul ala biologic care ticaie de fiecare data cand ea este fertila. Insa, asta nu inseamna ca domnisoara sufera ca nu are puiuti. Oricum ai decide tu, iti doresc multa sanatate tie si catelusei,si, de ce nu, viitorilor bebelushi rotties. Cristina ,Iasmina Timeea si Georgia Helia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

raluca30,mai este un aspect pe care ar trebui sa-l iei in cosiderare dc in final te decizi sa montezi catelusa:samsarii.pt ca am citit ca ii vei da gratis.o sa ai de-a face cu astfel de oameni,care motivand 'imi doream de mult un rott dar nu mi l-am permis financiar','va fi cadou pt fetita mea de 3 ani' etc...gandeste-te ca una din femele va ajunge sa faca la randul ei pui pe banda rulanta(fatarile dese epuizeaza fizic animalul),ca li se ofera niste conditii de viata mizera.doar sa ii dai cu contract de adoptie,sa stipulezi clar dreptul de a-i vizita o data la 6 luni,obligativitatea noilor stapani de a-si castra/steriliza animalul cand va atinge maturitatea sexuala(tinand cont ca nu vor detine actele necesare pt a se inscrie in competitii canine,iar in urma montei nu vor rezulta pui cu pedigree),in cazul in care nu mai pot pastra animalul conditia va fi ca acesta sa-ti fie returnat tie si aducerea la cunostinta a articolului de lege prin care cruzimea impotriva animalelor se pedepseste ca atare. avem si noi in cartier cativa rotti,sunt niste exemplare f frumoase si docile,sunt jucausi si prietenosi,nu numai cu noi,oamenii,ci si cu copiii.pacat ca exista si stapani care-si antreneaza cainii pt lupte,ii inraiesc fara motiv,ii fac agresivi...de aici si catalogarea de 'rasa periculoasa',un renume care nu are nici o legatura cu personalitatea acestor caini. personal,dc as fi in locul tau,eu as steriliza catelusa;este f greu sa le gasesti stapani.stapanii potriviti,aia care sa-i iubeasca si sa-i ingrijeasca asa cum trebuie,cu responsabilitate.pt caini,monta este doar un instinct,nu simt placere;stiu caini care la o ora dupa castrare erau disperati sa iasa afara sa monteze,isi revin f f repede dupa operatie.poti cere detalii medicului veterinar,cere-i un sfat(vezi sa nu nimeresti vreunul care sa se ofere sa-ti plaseze puii si ulterior sa impartiti 'profitul',ca exista si astfel de oportunisti) si indiferent de ceea ce vei hotari,felicitari pt ca ti-ai crescut atat de frumos catelusa;sa va bucurati una de alta mult timp de acum inainte! [url:"http://good-times.webshots.com/slideshow/565599276BXsacl"]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am luat decizia sa o castrez primavara aceasta.Nu pot trai cu gandul sa faca pui si sa nu am cui sa-i dau sau mai rau sa -i dau unor nenorociti...Sunt poate un pic nervoasa in ideea castrarii pt ca e un caine mai mare si nu stiu exact cum voi proceda,daca se vindeca mai greu decat un caine mai mic...eu am un canish mediu baiat castrat, la el a fost usor,dar la fete am inteles ca e mai greu...dar o sa trec peste asta...important e sa fie ea sanatoasa...noi am avut-o si pe mama ei,nu era castrata,era cu pedigree norvegian,dar a murit la cateva luni dupa nastere din pacate,asa am ramas eu cu puiul ei scump. Mersi pt intelegere![:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Criss3
Fetelor eu imi doresc un bulldog englez dar am auzit ca costa foarte mult, undeva la 1000 euro. Ma mai gandeam la un labrador retriver cu parul scurt, dar nu stiu. Stiti cam la ce preturi sunt si unde pot gasi?
Daca gasesti la bani muult mai putini sigur nu vei lua un pui de calitate :( Magda [ispita] si [zana] Bianca 9 anisori http://community.webshots.com/user/danut1965 www.akitainu.ro - canisa Kiryoku Go
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...