Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Curcan de tzara...trebuie fiert inainte?


Recommended Posts

Am primit zilele astea un curcan de tara, arata f frumos, galbior si mai slabutz decat mamutzii aceia din comert. De vreo 3 ani incoace facem cate un curcan de Craciun, nu e prea romaneasca faza dar ne place mult carnea si nu mancam aproape deloc porc. Pana acum am facut reteta lui Jamie Oliver de curcan la cuptor umplut cu fel de fel de ierburi (si o portocala), super reteta...dar pana acum am avut curcani din comert pe care ii bagam direct in cuptor si se faceam cam in 4-5 ore usurel. Asta de tzara mi-e frica sa nu fie mai atzos, asa cum sunt puii de tzara fatza de aia din comert...Ce sa fac? Sa il dau intr-un fiert inainte de a-l baga in cuptor? Vreau sa il fac intreg, sa arate frumos pe masa, nu vreau sa il macelaresc, dar poate gasesc totusi o oala suficient de mare in care sa intre. Va pup si multumesc in avans pentru raspunsuri.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

e atos de dracii m au apucat l am fiert 5 ore tot pietroi era l am bucatelit si l am bagat in cuptor nik la fel cred ca avea 500 de ani eu una sa nu mai vaz ever curcan de tara poate am gresit eu cu ceva astept impresii ca anul asta o sa fac unul dar din comert[pk][pk] http://good-times.webshots.com/album/564034404CbidQP?vhost=good-times&start=132
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ufff, Anisia, mi-ai dat o veste proasta Cred ca fac piftie din curcanul de tzara si imi iau unul de Metro pentru a fi falos pe masa de Craciun. Nu am dat niciodata gres cu curcanul din comert, a iesit fraged fraged (si bun mi s-a parut mie desi persoana care mi-a adus curcanul de batatura se jura ca daca mananc asa ceva nu ma mai intorc ever la curcanul din comert). Multumesc [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Are fata delicatesa si voi relelor o intimidati [:D]. Eu am avut cam in fiecare an curcan de tara. Ideea este ca daca il fierbi inainte si pe urma il dregi cu diverse arome iese bestial si te alegi si cu o supa excelenta (in ea se pot pune bucati care se topesc la cuptor si organele:gat, pipota,varfurile aripilor,etc.). Supa in care au fiert si legume musai sa fie dreasa cu zeama de varza,ou si smantana.Stiti voi! La cuptor cea mai inspirata combinatie:prune,gutui sau portocala.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Subscriu..........pt cuptor foloseste zburatori de import,cel de tara il bucatzesti si il faci papa bun(o salata din pieptul lui sau o supa te fac sa iti reconsideri papilele gustative) Tatal meu are la tara muulte zburatoare d-astea,saptamanal ma fericeste cu cate una si totusi,pt rotisor sau pt o friptura la cuptor cumpar din comert..........
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, deci daca ma hotarasc sa il fac la cuptor trebuie musai fiert inainte...poate ma risc, la o adica daca nu iese, pot sa il transform dupa cuptor in altceva...nu-i bai. Eu am in piata (Domenii) un magazin Agricola unde au curcani de crescatorie din Buzau, minunati. Juri ca sunt brazilieni, bagi la cuptor vreo 4-5 ore si ies super buni...Si vestea buna e ca sunt proaspeti, nu congelati (daca aveti drum pe aici, gasiti la magazinul ala din piata si aripi, pulpe, piept cu os/fara os, maruntaie de curcan, carne tocata de curcan- toate minunate). Va pup si spor la pregatiri! B.nica musai pun o gutuie la curcan anul asta, cred ca iese bestial!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am primit un curcan de la tara, dar l-am taiat bucatele. Nu am curaj sa-l fac intreg, ca am patit-o . De fapt de fiecare data il tai bucati si pin pulpele si aripile la cuptor. Dar poti sa faci ce-oi face cu el, sa-l marinezi, sa-l acoperi cu folie, sa-l tii 50 de ore in cuptor ca tot tare e. Adevarul e ca noi nu prea ne omoram dupa pasarile de la tara ca orice le-ai face carnea tot tare si atoasa ramane. Prefer zburatoarele din magazin, chit ca cele de la tara sunt mai sanatoase. Criss si Alex (11.05.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...