Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Curcan de tzara...trebuie fiert inainte?


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui kid2003 B.nica musai pun o gutuie la curcan anul asta, cred ca iese bestial!
Kid,pune si prune uscate dar gutuia musai sa fie felii;nu se pun chiar de la inceput;iese caramelizata si f. gustoasa iar cu prunele sunt o garnitura delicioasa [pofta]. Daca nu faci umplutura pune portocala(feliile) in curcan,aciditatea ei si aroma il face mai gustos. Poti sa scapi mai multe gutui ca sa faci fata pofticiosilor [:D]!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

M-am gandit ca poate are cineva nevoie de retzeta pentru Revelion... Am facut curcanul de tzara si a iesit delicios, musafirii au mancat absolut tot (si cainele vecinei a savurat oasele). Dupa reteta lui Jamie Oliver am facut o umplutura din: ulei de masline, doua frunze de salvie (un pic calite in ulei), carne tocata, caise deshidratate, sare, piper) cu care am umplut pieptul (pe sub piele- se trage de piele si se baga umplutura intre carne si piele), apoi am invelit pieptul si pulpele in felii de bacon apoi l-am infasurat pe tot in tifon inmuiat in unt topit. I-am bagat in fund o portocala intzepata cu furculita si incalzita un pic la microunde, cateva fire de rozmarin- fire de rozmarin am bagat si in pulpe crestand usor cu cutitul si bagant in crestatura cateva frunzulite). Asa mumificat (arata ca o mumie egipteana invelit in tifon cu unt) l-am pus pe tava de la cuptor pe care stateau vreo 4 cepe taiate in sferturi, cateva fire de telina si vreo 3 morcovi taiati rondele mai groase + 2 linguri de ulei de masline. A stat in cuptor vreo 3 ore si jumatate, in ultima juma de ora i-am dat jos tifonul si l-am verificat cu furculita, daca intzepat nu curge sange si lichid transparent este gata. L-am servit de Craciun exact asa, cu feliile de bacon rumenite pe el, a fost de mare efect. Oi fi avut noroc de exemplar mai tanar, nu stiu, cert este ca a iesit fraged si buuun rau de tot, oaspetii au ros si ultima bucata!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Taman ma pregateam sa caut reteta pentru curcan ca am primit si eu unul de la soacra mea si anul trecut mi-a iesit numa bun de folosit pe post de arma letala.. Kid2003, ii mai dau o sansa zburatoarei de la soacra mea cu reteta ta..nu l-ai fiert in prealabil, nu? Eu pe ala de anul trecut l-am fiert si tot nimic. Si l-am fiert ca ii crapase si pielea pe pulpe...De nu o iesi..asta e..anu asta nu am musafiri, asa ca nu pierd nimic. Sotzu ma iubeste si cu curca tare si cu ea moale [:D].. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eunice nu, nu l-am fiert. L-am pus exact asa, poti chiar sa nu ii umpli pieptul, eu am combinat doua retete, cea cu pieptul umplut pe sub piele (reteta lui jamie) si o reteta gasita pe culinar cu curcanul in tifon...cam ciudata la prima vedere, dar super ok pentru ca ii pastreaza sucurile inauntru si nu se usuca. Iei fasa de tifon de la farmacie si peste piept (aici poti pune chiar doua straturi de bacon) pui felii lungi de bacon si apoi infasori tot curcanul in tifon imbibat in unt topit. Pieptul se usuca cel mai rau in cuptor, pulpele mai putin, dar oricum. In tava pe langa curcan pune ulei si legume si un pic de apa. Nu e nevoie sa stropesti curcanul deloc in timpul coacerii. Ii poti infasura aripile si capetele copanelor in folie de aluminiu sa nu se arda urat...a iesit tare bun si era un curcan nu foarte urias, nu era din ala crescut pentru carne, parea destul de slabanog, mai ales in comparatie cu aia de cumparat. Mai pui rozmarin sau ce iti place in crestaturi, in carnea curcanului. Jamie zice rozmarin si pancetta (un fel de bacon ff subtire, eu nu am gasit).
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kid2003
Eunice nu, nu l-am fiert. L-am pus exact asa, poti chiar sa nu ii umpli pieptul, eu am combinat doua retete, cea cu pieptul umplut pe sub piele (reteta lui jamie) si o reteta gasita pe culinar cu curcanul in tifon...cam ciudata la prima vedere, dar super ok pentru ca ii pastreaza sucurile inauntru si nu se usuca. Iei fasa de tifon de la farmacie si peste piept (aici poti pune chiar doua straturi de bacon) pui felii lungi de bacon si apoi infasori tot curcanul in tifon imbibat in unt topit. Pieptul se usuca cel mai rau in cuptor, pulpele mai putin, dar oricum. In tava pe langa curcan pune ulei si legume si un pic de apa. Nu e nevoie sa stropesti curcanul deloc in timpul coacerii. Ii poti infasura aripile si capetele copanelor in folie de aluminiu sa nu se arda urat...a iesit tare bun si era un curcan nu foarte urias, nu era din ala crescut pentru carne, parea destul de slabanog, mai ales in comparatie cu aia de cumparat. Mai pui rozmarin sau ce iti place in crestaturi, in carnea curcanului. Jamie zice rozmarin si pancetta (un fel de bacon ff subtire, eu nu am gasit).
[flo][flo][flo] cred ca bacon si tifonul sunt secretul. Abia astept sa incerc. Multumesc. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Victo, si mie pana anul acesta imi iesea tot sa atos..oricat il fierbeam, il tineam la cuptor etc. Anul asta a iesit insa ff bun, se desprindea usor de pe oase, o nebunie. Eu am folosit, partial, reteta lui Kid 2003. Partial in sensul in care nu i-am facut umplutura, ca de rev am fost numai eu si sotzul meu si nu am vrut si umplutura. Cred ca diferenta a fost data de faptul ca am invelit curcanul in feliile de suncuta si apoi l-am invelit ca pe o mumie in tifonul inmuiat in unt. In interior am pus potorcala cu rozamarin si caise deshidratate plus sare si piper. Eu insa nu l-am servit cu fasiile de suncuta pt ca mi s-au cam desfacut cand am dat jos tifonul, asa ca am dat jos feliile si le-am pus in curcan cat a mai stat mosntrul ca cuptor, apoi le-am servit langa curcan, cu cartofi si ceapa din tava. La cuptor a stat cca 4 /5 ore. Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...